Amici-prizma/Zenittükör

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.01. 23:10

Sziasztok!

Lenne egy olyan kérdésem, hogy Newton reflektorhoz (SW 130/650) lehet-e Amici-prizmát csatlakoztatni? Ha jól tudom, vízszintesen és függőlegesen is forgatják a képet a reflektorok. (Javítsatok ki ha tévedek!) Szóval egy 45°-os Amici-prizmával még viszonylag kényelmes lenne az észlelés és oldalhelyes képet is kapnék. Csak nem tudom, hogy a fényút meg egyéb befolyásoló tényezők mennyire szólnak bele ebbe. A tavcso.com-on néztem ki a 31,7mm-es Lacerta Amici-prizmát. (14.400 Ft) Ez is szimpatikus: http://makszutov.hu/termek.php?group_id=wo_amici Örömmel fogadok más terméket is ha ajánlanátok.

Köszi!
G.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.02. 08:13

ge.nom írta:Lenne egy olyan kérdésem, hogy Newton reflektorhoz (SW 130/650) lehet-e Amici-prizmát csatlakoztatni? Ha jól tudom, vízszintesen és függőlegesen is forgatják a képet a reflektorok. (Javítsatok ki ha tévedek!)

Mihez képest függőleges és vízszintes -- már ha a csillagászati alkalmazást nézünk? :)

A kérdés bennem inkább ott van, hogy csillagászati felhasználás esetében egy newtonban mi értelme lenne akár amici akár bármilyen más "fényúthajtogató kézi készülék" használatának?? A betekintés ugye eleve a látóirányra merőleges -- kvázi zenitprizma. A tubust megfelelő szereléssel (tubusgyűrűk) oda tudod forgatni ahol kényelmesebb. Csillagászati objektum esetében a fejjel lefelé álló kép számít-e bármit is? Főként, hogy ezek a prizmák sok fényutat esznek meg, ami a newtonoknál amúgy is kritikusan kevés. Ha mégis van elég fényút, akkor
a) irreálisan nagy segédtükröt, azaz nagyobb kitakarást és így lágyabb képet kapsz, vagy
b) kicsi tükörrel próbálod kifordítani a fényutat, ezáltal drasztikus esetben vagy belevágsz a főtükör fénykúpjába és ezzel kvázi a főtükör hasznos átmérőjét csökkented, vagy enyhébb esetben csak kis látómeződ és mellé hatalmas vignettációd lesz.

Megéri? :roll:
Amcsillüdv: Nyözö
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.02. 10:20

Először is köszönöm a gyors választ! Amennyit megértettem belőle, abból leszűrtem, hogy felesleges. Csak gondoltam miért ne állhatna egyenesen a kép ha már adott a lehetőség. De ezk szerint mégsem. :) Viszont lenne néhány kérdésem mert nem igazán vagyok tisztába néhány dologgal. A Newton akkor fejjel lefelé fordítja a képet? Jobbról barra nem? Az amici és a zenit prizma merre forgatják a képet? Ha én veszek egy fordított állású keresőtávcsövet az merre lesz fordított? Ezekre a kérdésekre nem nagyon találtam választ a neten. Legalább is konkrétat nem. Köszi! G.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ge.nom 2009.12.02. 14:15-kor.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: András » 2009.12.02. 13:04

ge.nom írta:Köszi a gyors választ!

Ment egy PÜ.


Megerősítem, tényleg nincs rá szükség. Nincs jelentősége az égen, hogy fejjel lefele van -e vagy sem. A fényútja annyi,hogy élesre sem tudsz állni, ráadásul az amici-prizmába ha távolabbról belenézel, látsz benne középen egy vékony vonalat (valami él vagy mi) az még egy plusz diffrakciós tüskét is okoz a látott képben. Plusz egy extra optikai elem.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.02. 14:17

Értem! Kereső térképet akkor meg csak nem olyan bonyolult használni hozzá... gondolom!
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: mpt » 2009.12.02. 14:41

Szia,

a csillagaszati tavcsovek (elso korben mindegy, hogy Kepler-fele lencses, vagy Newton) forditott allasu kepet adnak. Azaz a jobb-bal, es a fel-le is meg van cserelve, ami pont ugyanaz, mintha az eredeti kepet a kozeppontja korul 180 fokkal elforgatnad (probald ki a tenyereddel!).
Emiatt ha van teszem egy Newtonod, rajta egy hagyomanyos (azaz forditott allasu) kereso, akkor ugyanugy allitjak a feje tetejere a kepet.
A zenitprizma annyit csinal, hogy talpara allitja a kepet, de a jobb-bal oldal felcserelve marad. Az Amici-prizma meg annyival tud ennel tobbet, hogy a jobb-bal oldal is a helyere kerul.

Egyebkent ugyanazon a velemenyen vagyok, mint az elottem szolok, inkabb okularra, szurore, terkepre vagy mas kiegeszitore koltenem az arat.
Ha mindenkepp ilyet szeretnel, elotte okvetlen nezd meg, hogy a Newtonod kihuzata kijon-e legalabb 7-8-9cm-t, ennyi fenyutat szerintem siman felvesz egy zenitprizma.

--mpt
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: András » 2009.12.02. 15:28

ge.nom írta:Értem! Kereső térképet akkor meg csak nem olyan bonyolult használni hozzá... gondolom!

Nem, egyszerűen fejjel lefelé kell tartani a térképet, és mehet a dolog.
(én refraktorral és zenittükörrel észlelek - -na ott már komplikáltabb, mert egyenes állású de nem oldalhelyes a kép, de az is megoldható: planetáriumprogramból eleve a megfelelő tájolású térképet kell kinyomtatni.)
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.02. 16:13

mpt írta:...a jobb-bal, es a fel-le is meg van cserelve, ami pont ugyanaz, mintha az eredeti kepet a kozeppontja korul 180 fokkal elforgatnad...

András írta:...egyszerűen fejjel lefelé kell tartani a térképet, és mehet a dolog. ...


Éééértem! Szóval fordított állású és nem oldalhelyes képet kapok reflektorral. Tehát minden fordul.

Akkor ha teszem azt, ha innen: http://makszutov.hu/termek.php?group_id=sw_6x30 megveszem a "fordított állású" keresőt, akkor az ugyan olyan képet fog adni, mint a távcső. Az "egyenes állású" pedig olyat, mint egy binokulár igaz? A jobb oldal jobb oldalt van, a fent az fent és így tovább. Ahogy itt is olvasható:

mpt írta:...ha van teszem egy Newtonod, rajta egy hagyomanyos (azaz forditott allasu) kereso, akkor ugyanugy allitjak a feje tetejere a kepet. ...
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.03. 11:07

ge.nom írta:Értem! Kereső térképet akkor meg csak nem olyan bonyolult használni hozzá... gondolom!

Nem, sőt: változótérképek esetében, a messieres keresőtérkép füzetben is már eleve így van nyomtatva minden olyan térkép ami nem kereső. Így nem kell fejjel lefelé álló feliratokat olvasni. A keresőtérképek szoktak egyenes állásúak lenni, a részlettérképek pedig elforgatottak...

Ugye abban mardtunk, hogy a PÜ-ben adott válaszomat ide is beteszem mások kedvéért ha a kérdéseket itt is felteszed. Ugyan erre időközben itt is kaptál választ, de én saccperkb ugye ezt írtam neked:

Csillagászati célra használva a kép állása igazából elhanyagolható, nincs konkrét értelme a lentnek és a fentnek. Gondolj bele amikor egy objektum kel a horizonton, az égi koordináta szerinti észak-dél a horizontot ferdén metsző irányba áll a földrajzi szélességednek megfelelően, amikor meg delel akkor függőlegesen. :) Mindenféle prizmát akkor használunk ha az kényelmi szempontból érdekes, ez newtonnál nem igazán kell, és optikailag is macerás -- de ezt le is írtam...

A nem egyenes állású keresőd ugyanúgy fogja mutatni a képet mint a newtonod. A jobbról balra megint értelmetlen fogalom ha belegondolsz -- a látómezőben nincs kitütetett irány amerre a fény másképp megy.
(prizma esetén a törőéle miatt igen, de lencsék/tüökrök esetében nincs) Vedd a kép minden pontját, és azokat a középponthoz képest (optikai tengely) középpontosan tükrözd. Ez azzal analóg ha a képet elforgatod 180 fokkal az optikai tengely körül... Ekkor nyilván az égtájak helyet cserélnek, és nem csak egy irányban (az lenne a tengelyes tükrözés), hanem minden irányban. Remélem így érthetőbb. :)

Egyébként jobb ha a fórumban kérdezel, akkor más is megtalálja majd a választ erre a kérdésre. :) Írd be oda is a kérdést, én meg bemásolom a választ ;-)
Amcsillüdv: Nyözö
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.06.10. 17:59

Sziasztok!

A 31,7 mm-es WO vagy Lacerta amici-prizmáról szeretnék érdeklődni: mennyire jelent minőségi előrelépést egy olcsóbb, SW modellhez képest?
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”