Amici-prizma/Zenittükör

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
parragh
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.01.08. 22:02

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: parragh » 2011.08.28. 09:28

Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy zenittükröt hogyan kell tisztítani? Elég poros belül, de hiába próbáltam belefújni egy kis pumpás ecsettel, semmi sem történt :-( . Szét kell szedni ehhez a művelethez?

Előre is köszönöm,
Marcell
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.08.28. 12:47

parragh írta:Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy zenittükröt hogyan kell tisztítani? Elég poros belül, de hiába próbáltam belefújni egy kis pumpás ecsettel, semmi sem történt :-( . Szét kell szedni ehhez a művelethez?

Előre is köszönöm,
Marcell

Szia Marcell. Hát szerintem, ha a körtepumpa nem vitte le, akkor valószínűleg szét. Nem túl komplikált szerkentyű. Az irányadó az legyen, hogy SZÁRAZON semmiképpen sem szabad megtörölni. A koszos tükör még mindíg jobb, mint a karcos. nekem bevállt a gyengén mosogatószeres desztilállt víz. Ha van rá lehetőség bele kell tenni akár egy órára is, hogy jól felázzon a kosz, majd a FOLYADÉK ALATT nagyon, de nagyon óvatosan, vattacsomókkal többször is töröld át. Utána kiveszed a tükröt leöblíted desztilállt vízzel, és a rajta maradt vízcseppeket körtepumpával (Gyógyszertárban lehet beszerezni, nem pont erre használják.... :D ) szépen "lekergeted" a tükörről. Törölgetni nem szabad! A deszt víz meg azért kell, mert desztillált, azaz mentes az ásványi eredetű anyagoktól, így ha megszárad a tükrön, akkor sem hagy nyomot. Üdv Attila
parragh
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.01.08. 22:02

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: parragh » 2011.08.28. 20:11

P.GyörgyAttila írta:
parragh írta:Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy zenittükröt hogyan kell tisztítani? Elég poros belül, de hiába próbáltam belefújni egy kis pumpás ecsettel, semmi sem történt :-( . Szét kell szedni ehhez a művelethez?

Előre is köszönöm,
Marcell

Szia Marcell. Hát szerintem, ha a körtepumpa nem vitte le, akkor valószínűleg szét. Nem túl komplikált szerkentyű. Az irányadó az legyen, hogy SZÁRAZON semmiképpen sem szabad megtörölni. A koszos tükör még mindíg jobb, mint a karcos. nekem bevállt a gyengén mosogatószeres desztilállt víz. Ha van rá lehetőség bele kell tenni akár egy órára is, hogy jól felázzon a kosz, majd a FOLYADÉK ALATT nagyon, de nagyon óvatosan, vattacsomókkal többször is töröld át. Utána kiveszed a tükröt leöblíted desztilállt vízzel, és a rajta maradt vízcseppeket körtepumpával (Gyógyszertárban lehet beszerezni, nem pont erre használják.... :D ) szépen "lekergeted" a tükörről. Törölgetni nem szabad! A deszt víz meg azért kell, mert desztillált, azaz mentes az ásványi eredetű anyagoktól, így ha megszárad a tükrön, akkor sem hagy nyomot. Üdv Attila



Szia!
Köszi a tanácsot! Szét kellett szedni végül, de sikerült ez az áztatásos módszer+desztillált víz. Most örülök :-)

Marcell
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.08.28. 21:20

Szia!
Köszi a tanácsot! Szét kellett szedni végül, de sikerült ez az áztatásos módszer+desztillált víz. Most örülök :-)

Marcell


Hát nincs mit. Örülök hogy sikerült! :D
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.28. 14:54

Az gáz, hogy a 9x50-es keresőm az amici prizmás, a 80/600-asom viszont sima zenittükrös?
Azon gondolkodtam, hogy a múltkor miért nem találtam valamit és akkor jutott eszembe, hogy nem ugyan azt látom a két távcsőben. Ráadásul plusz poén ugye, hogy az amici prizma ront a képminőségen, így az APO-t biztos nem alakítom át rá. Keresőt át lehet? Lehet, hogy nem volt jó ötlet amicis-t venni.

A másik kérdésem az lenne, hogy dielektrikus zenittükörből melyiket ajánljátok? William Optics 2" esetleg? Vagy olcsóbb de hasonlóan jó alternatíva?
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.09.28. 15:22

Szerintem egyaltalan nem gaz, csak meg kell szokni.
Az alapproblema a tajolasokkal van:
ha ez van az egen: ^>
ezt latod:
egyenes allasu muszerben: ^>
amici prizmasban: ^>
egyenes betekintessel a tavcsovedben: <v
zenittukorrel a tavcsoveddel: <^
Szoval ha kicsereled a keresot hagyomanyosra, akkor egy rendes tavcsohoz illoen abban is <v lesz a kep, de mivel zenittukrot hasznalsz a fomuszerben, igy meg mindig tukorkep lesz egymashoz kepest a ket kep.

Idovel megszokod szerintem. Keresonel az amici-prizma minoseg szempontjabol nem kritikus szerintem.

A WO 2"-os dielektrikus zenittukre nekem bevalt. Jo massziv darab, igenyes kidolgozassal.

--mpt
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.28. 15:39

Értem! Valószínűleg most hogy tudok is a dologról, már nem kavarodok bele, mert számítok rá.
A dielektrikus tippet köszi, nekem is az a legszimpatikusabb az olvasottak alapján.

Vajón miért nincs akkor sima zenittükrös kereső? Akkor ugyan az lenne a kép. Na de ez már csak szőrszálhasogatás. :)
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.11.30. 12:44

Na finisben vagyok zenittükör ügyben.
Érdekelne a véleményetek. Melyik 2"-os dielektrikus zenittükröt vegyem? Az áruk ugyan annyi.

1. Lacerta - http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=286
2. WO - http://www.makszutov.hu/termek/wo_zenit_2d
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.30. 12:56

DannyL írta:Na finisben vagyok zenittükör ügyben.
Érdekelne a véleményetek. Melyik 2"-os dielektrikus zenittükröt vegyem? Az áruk ugyan annyi.


Azt vedd meg, amelyik szimpatikusabb, ugyanolyan jó mindkettő. Van 2"-os okulárod is hozzá? :)
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Amici-prizma/Zenittükör

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.11.30. 13:08

Nincs, de még lehet. Amúgy az APO kihuzata 2"-os, úgyhogy ez van.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”