Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: sp. » 2009.11.20. 19:58

hát itt is be kell nyitni, úgy hiszem, ugyanis sztem kicsit elfeledjük fontoságukat manapság.

Érdekelne a véleményetek, milyen "guide"-ok (sajna nem tudok jó magyar szót) vagy térképek használhatóak, praktikusak.
pl, Égabrosz, Kisatlasz, CelestialHandbook, NSOG. +1000 más. (a Burnham körüli történetek a Nagy Magyar Múltból különösen érdekelnének.)

sp.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Balage » 2009.11.21. 12:26

Jó ötlet a nyitás! Én Égabroszt és Kisatlaszt használok. A Kisatlasz praktikusságát bizonyára már sokunk megtapasztalhatta. Egy nagyobb zseb körüli mérete miatt szinte bárhol elfér. Marhajók benne a bevezető szövegek, ábrák, leírások, ötletek és tippek, amik az Égabroszban nincsenek olyan részletességgel. Na meg ugye becenevében is benne van, hogy abszolút a kistávcsöves objektumokra támaszkodik, ezeken belül szinte minden területről (mélyég, kettős, változó) van kedvicsnáló ajánlás oldalanként. Igazából nem is teljesen a kistávcsövön van a hangsúly, hanem azon, hogy a kezdő észlelő könnyebben el tudjon boldogulni az ég alatt. Nagyobb átmérővel indító amatőrök is bátran használhatják, könnyeden, csillagképenként tárgyalja a témát ez a darab.

Égabrosz úgymond "igazi" égbolttérkép. Van egy rövid bevezetés az égbolt ismeretéről, de a Kisatlasz sokkal kezdő-barátabb ilyen szempontból. Az Égabrosz azért jó, mert elég nagy számú objektumot jelöl meg. Az égboltot egyenlő területekre osztja fel, majd ezeket a szeleteket kinagyítva részletesen vizsgálhatjuk a könyv nagy részében. Különösen jó halványabb üstökösök, vagy kisbolygók keresésére és azonosítására. Szerintem a "nagy" méret simán viselhető, jól használható a terepen. Hátrányként tekintek viszont személy szerint arra, hogy nagy terjedelme ellenére nem foglalkozik a sötét ködökkel.

Ha valaki teheti, szerezze be mindkettőt! Az Amatőrcsillagászok kézikönyve mellett - ami ugyan nem guide - kötelező darabok a könyvespolcokon/okulárkofferekben.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2009.12.13. 09:24

Az Interpress Magazin decemberi számában van egy kétoldalas térkép Vizi Péter nagyszerű munkája. Magyarországról látható csillagos égbolt. Én fénymásoltam és lamináltam. egy másik cikk pedig A betlehemi csillaggal foglalkozik ujj megközelítésben.
Üdv: Robi!
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.15. 10:46

Nagy Róbert írta:Az Interpress Magazin decemberi számában van egy kétoldalas térkép Vizi Péter nagyszerű munkája. Magyarországról látható csillagos égbolt. Én fénymásoltam és lamináltam. egy másik cikk pedig A betlehemi csillaggal foglalkozik ujj megközelítésben.
Üdv: Robi!

Gondolom erre gondoltál, ami itt van a Polaris Bolt térképek kategóriájának elején. :) Ég alatt nagyszerűen használható még a csillagkép-alapú felosztásban szerkesztett klasszikus Pleione Csillagatlasz. Ennek nagy előnye, hogy nem csak az éppen tárgyalt csillagkép, hanem a környezete is szerepel rajta, de ezek a területek kisebb határfényességgel. Így az ég "megtanulásában" nagy segítséget ad. A most kapható új kiadás szvsz. ráadásul szebb is mint a korábbi kézzelrajzolt stílusú. Ráadásul olcsó, strapabíró, így az ember könnyű szívvel viszi ki a párásabb éjszakába is, ami azért egy Égabrosz szintű mű esetén fájdalmasabb tud lenni.
Amcsillüdv: Nyözö
arpiszan
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.09.16. 22:27

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: arpiszan » 2009.12.15. 12:01

Sziasztok
Amit én nagyon hiányolok, az egy ég alatt is használható holdatlasz. A Rükl ugye etalon, de
  • nem magyarul van
  • túl nagy
  • ezt sem szivesen viszi ki az ember a párás éccakába
Valamikor az egyik fórumon szóba került hogy (talán Vizi Péter ?) kiadatja magyarul a Rückl-t, vagy annak egy észlelőbarátabb verzióját. Hiánypótló lenne, főleg a magamfajta városi észlelőknek. Tud valaki ilyenről mostanában?
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2009.12.15. 15:13

Én a Rükl atlasz térképlapjait fénymásoltam lamináltam és spiráloztam, ugyan ezt tettem az Égabrosszal.
Nagyszerűen tudom használni a távcső mellet.
Igen arra térképre gondoltam.
Üdv: Robi!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.15. 15:15

nyozo írta:
Nagy Róbert írta:... Pleione Csillagatlasz ... ráadásul olcsó, strapabíró, így az ember könnyű szívvel viszi ki a párásabb éjszakába is, ami azért egy Égabrosz szintű mű esetén fájdalmasabb tud lenni.


Nagy előny. Egyszer a tetőn felejtettem, és csak pár nap után jutott eszembe. Eső nem volt, de a harmattól jó hullámos lett. Gondoltam, lecserélem, de végül is eltettem (előbb minden lapja közé géppapírt téve, lenyomatva megszárítottam), és ez jó döntés volt. Az ég alatt jól használható, a sötétben az sem feltűnő, hogy kicsit hullámos lett :)
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.01.24. 15:52

Sziasztok!
AZ Interpress Magazin januári számában van egy cikk Stephen Hawking előadásának anyagát tartalmazza kijuthat információ a fekete lyukból? :o
Derült eget! Robi.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.01.24. 19:47

Hi! Rükl: Csillagképek atlasza magyarul is megjelent! Az antikváriumok honlapjain kb. kéthavonta felvukkan (www.antikvarium.hu és antikva.hu) Tájékozódásra Vizi P. Kisatlasza jobb. Készül Vizi szerk. a csillagképek leírása, ez elsősorban szobai általános tájékozdásra lesz jó. BQ.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.24. 20:10

astrohist írta:Hi! Rükl: Csillagképek atlasza magyarul is megjelent! Az antikváriumok honlapjain kb. kéthavonta felvukkan (http://www.antikvarium.hu és antikva.hu) Tájékozódásra Vizi P. Kisatlasza jobb. Készül Vizi szerk. a csillagképek leírása, ez elsősorban szobai általános tájékozdásra lesz jó. BQ.


Most is van egy vásárolható: http://www.antikvarium.hu/ant/book.php? ... &ID=211610

Amúgy, fent van képekben valamelyik csillagászati honlapon. Ha kell valakinek, én szívesen elküldöm mail-ben.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”