Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.25. 21:29

Én is nagy érdeklődéssel várom Vzp és BQ új művét! :)

Addig is felsorolnék pár angol nyelvű könyvet, ami tapasztaltabb amatőröknek is érdekes lehet, és az elmúlt két évben járt a kezemben.


  • Közismert alapmű a Burnham's Celestial Handbook. Itt-ott ugyan már elszállt felette az idő, de nem tudok olyan könyvről, ami ilyen tudományos, filozófiai és irodalmi mélységben, de mégis olvasmányosan végigvenné az összes csillagkép megfigyelésre érdemes objektumait. Egy (jó értelemben vett) megszállott ember élete munkája, ott a helye minden amatőr könyvespolcán! :) Az Amazonról viszonylag moderált áron be lehet szerezni mindhárom kötetet, újonnan.

  • Mélyegezőknek nagyon ajánlott Steve O'Meara életműve. O'Meara egy Hawaii-on élő amerikai amatőr, leginkább a 10 centis refraktorával, binoklival és szabad szemmel észlel. Nagyon tapasztalt, kiváló megfigyelő, és emellett jó tollú, tájékozott, humorral is megáldott író. Az Astronomy magazinban saját rovatot vezet.
    • Deep-Sky Companions: The Messier Objects - Nekem ugyan már a könyökömön jön ki az M-katalógus, de Steve kiváló, egyedi látásmódú rajzai, remek leírásai és sztorizgatása mégis rá tud venni, hogy ismét felkeressem a katalógus objektumait.
    • Deep-Sky Companions: The Caldwell Objects - Egyenes folytatása az előző könyvnek; Sir Patrick (Caldwell) Moore 109 elemű listáján kívül még 20 személyes kedvenc objektumot veséz ki a tőle megszokott alapossággal az író.
    • Deep-Sky Companions: Hidden Treasures - Újabb 109, a Messier- és Caldwell-katalógusban nem szereplő, ám mégis látványos, vagy figyelmet érdemlő mélyég-csoda kerül terítékre a sorozat harmadik könyvében.
    • Herschel 400 Observing Guide - Kiválóan szerkesztett, tartalmas, inspiráló útmutató a Herschel 400 lista végigészleléséhez.

  • A Springer gondozásában megjelenő Patrick Moore's Practical Astronomy Series kötetei közt lelhetünk az alábbi gyöngyszemekre:
    • Astronomical Sketching: A Step-by-Step Introduction - Gazdagon illusztrált, igazi hiánypótló mű a csillagászati objektumok rajzolásának technikáiról, trükkjeiről. Kezdő és haladó szintű észlelőknek egyaránt nagyon hasznos és ösztönző olvasmány lehet. Témakörök: Hold, üstökösök, Nap, bolygók (Mars, Jupiter, Szaturnusz), csillaghalmazok, ködök, galaxisok.
    • Viewing the Constellations with Binoculars - A szerző (aki amúgy a szlovén amatőrélet egy illusztris tagja és kiváló ismeretterjesztő) nem csak több mint 250, az északi féltekéről binoklival, vagy kis távcsövekkel megfigyelhető objektum bemutatására törekszik, hanem arra is, hogy megértsük, amit látunk. Az érdekes az, hogy szerintem sikerrel teljesíti a feladatot. A kissé vaskos, 500 oldalas könyv akár távcső mellett is használható, mivel remek keresőtérképekkel van tele, és nagyon hasznos lehet akár távcsöves bemutatások tervezésében is.



sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.08.25. 23:36

Hát Balázs, köszönet az összefoglalóért, nekem nagyon tetszett. Keveset ismerek sajna belőle. Jó ez a kitekintés, talán kellene még a német / francia / orosz / szlovák / román nyelvű művekről is. Persze ez nem neked szól, hanem olyanoknak, akik ismerik a német stb… asztoirodalmat. (merénnem) Csak úgy viszonyításként, tájékozódás-féle-képpen jó lenne tudni azon művekről,s amik olyanok mint nekünk pl. a Kulin könyv.
sp.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.26. 00:41

sp. írta:Hát Balázs, köszönet az összefoglalóért, nekem nagyon tetszett. Keveset ismerek sajna belőle. Jó ez a kitekintés, talán kellene még a német / francia / orosz / szlovák / román nyelvű művekről is. Persze ez nem neked szól, hanem olyanoknak, akik ismerik a német stb… asztoirodalmat. (merénnem) Csak úgy viszonyításként, tájékozódás-féle-képpen jó lenne tudni azon művekről,s amik olyanok mint nekünk pl. a Kulin könyv.
sp.


Hát, ha van nekik... Minden országban másképp fejlődött az aatőrcsillagászat. Erről nemrég győződtem meg Szerbiában. Nekik nem volt Kulinjuk, se Kulin-könyvük. Meg is látszik kissé. Meg a pénztelenség.

Egyébként német asztroirodalmat is találsz, pl. Ronald Stoyan The Messier Objects c. munkáját. jellemző, hogy ott is angolul írnak sokszor, mert annak 10x akkora a felvevőpiaca. Ezt a könyvet is amerikaiak adták ki.

snt
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.08.26. 10:48

Hát azért a csehek/szlovákok ott vannak: Klepesta / Rükl...
sp.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.26. 11:33

sp. írta:Hát azért a csehek/szlovákok ott vannak: Klepesta / Rükl...
sp.


Bizony, bizony! Talán már csak az öreg motorosoknak mond valamit az Atlas Coeli, ami Antonín Bečvář, cseh születésű, de Szlovákiában dolgozó csillagász műve. Ennek a magyar kiadása volt a Meteor Atlasz '82 (Belső használatra!), ami az ÉSZAK mellett az első csillagászati témájú beszerzésem volt, és rongyosra használtam az ég alatt. Még mindig őrzöm a sárgult, összecelluxozott, koszos-zsíros kézzel összefogdosott, szétkent szúnyogtetemekkel, csiganyállal ékesített, párától gyűrött, üstökös- és bolygópályákkal, változóészlelésekkel összefirkált lapjait. :)

Nekem az Atlas Coeli (Meteor Atlasz) jelenti A csillagatlaszt, amin felnőttem, amiből megtanultam az eget, és aminél azóta sem találtam jobban használhatót, szerethetőbbet.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.26. 12:41

Ennek néminemű koppincsa volt a Sky Atlas 2000 Wil Tirion keze nyomán. De előtte Amerikában is a Becvár-atlaszt használták és javasolták, ha jól emlékszem, még a BCH-ban is erre hivatkoznak.
Szóval, én már sajnos kimaradtam az Atlas Coeli-korszakból (nincs is meg sajnos), ellenben a Sky Atlas 2000-t 8 éven keresztül használtam... és nálam ez az alap.

snt
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2010.08.29. 10:07

Sziasztok!

Tarjánban több embernek eldicsekedtem már a The Cambridge Double Star Atlaszommal, James Mullaney és Wil Tirion legújabb művével (2009). Nem volt a kezembe még ennél szebb csillagatlasz. Nem csak kettősökre jó, hanem egy általános atlaszként is megállja a helyét (mély-ég, változó, stb.) Az ára 35 euró körül van. Lehet, hogy nem a legolcsóbb, viszont ebből a pénzből még közepes minőségű okulár sem igen jön ki. Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a térképet. (James Mullaney-re már Burnham is hivatkozik a BCH-ban.)

Ggz
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.29. 10:45

santage írta:Ennek néminemű koppincsa volt a Sky Atlas 2000 Wil Tirion keze nyomán.
snt


Hát nem egészen, a két atlasz egészen más jellegű. A Coeli az eddigi legjobban használható atlasz, legnagyobb hibája, hogy nagyon nagyok a lapjai, viszont jól áttekinthetők. (Kupolában lehet igazán jól használni, ahol nem fúj a szél, nem kell autóval a terepre cipelni, stb.) Egyébként ma is kapható, mert az egykori amerikai kiadó megvásárolta a licenszet. A Tirion-változatok tömörebbek, több csillagot tartalmaznak, de az áttekintésük nehezebb.
Hanem én kezdőknek a Nortont vagy a Cambridge Star Atlast ajánlanám, amíg nálunk nem lesz jobb. Hozzá részletnek elmegy bármelyik "nagy atlasz". (Én áttekintéshez a ma már hozzáférhetetlen Schurig-Götzt használom, talán nosztalgiából is! A Cambridge ennek az utánérzése.) Szép eget az atlaszok fölé: BQ.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.30. 19:00

A mélyég-honlapra új anyag került fel:

Mélyég kalauz IV.
A nyári égbolt

http://melyeg.mcse.hu/cikkek,_ismerteto ... gbolt.html

A cikk online formába öntése Csák Balázs érdeme. Köszönjük neki!

Snt
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.08.30. 22:06

Nézd Gábor, nem akarnálak bántani, rajzaid nagyszerűek, lelkesedésed, alaposságod és kitartásod az amatörcsillagászat terén teljesen ok, becsülendő.
Néhány észrevételt engedj meg:
- ez egy fórum, nem reklámfelület, arra rá szoktak szólni a moderátorok ha valaki ugyanazt, elkanyarodva az aktuális témától, beírja egy néhány topicba
- az rendben hogy most van a nyár vége, de azt nem találtam ki hogy ha az I. a Tél, a IV. meg a Nyár (mármint Mélyég Kalauz) hanyadik lesz a tavasz?
- a web egy gyilkos dolog, homokba írunk, befedi az a sok utána következő hozzászólás. A normál weblapokkal is így van, ha nem strukturált, ritkán frissül, túl hosszú a cikk, akkor annyi - a kutya sem fogja olvasni, nézni.
- mellesleg akkor ez a cikk a beküldött észlelések feldolgozása? Azaz ha lendületet akarsz átadni, akkor sztem a lendületbe hozottakat is kellene hagyni érvényesülni. Azaz nem kellene mindent egyedül csinálnod :D

Sztem olyasmi stratégia kellene, nem tűzoltás. +kommunikáció.
A cikket majd próbálom elolvasni, sztem egy Meteorban tök jó lenne (de csak majd kb úgy a jövő év áprilisában), a szerkezete a klasszikus folyóirathoz passzol.

bocs.
sp.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”