Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.02.02. 20:08

Készül a Kisatlasz 3. Csatolom a Cas-ról szóló két oldalpárt, sajna csak ilyen felbontásban lehet feltölteni.
Kimaradnak a változós térképek, a fénygörbék, az egész info rész teljesen más. Igyekszem ajánló jellegűvé tenni. MINDEN ábrázolt mélyég, kettős és változóról szerepelnek a fontos adataik, a kiemeltekről szöveges leírás is.
Jöhetnek a vélemények!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.02.02. 20:10

Mivel a sok info nem fér el a térképek melletti oldalon, minden térkép után is lesz egy plusz info oldalpár, mint pl. ez is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2017.02.02. 22:37

Remek ötletnek tartom a kisatlasz ajánló jellegűvé válását. :)
A szöveges részek érdeklődést felkeltőek, lényegretörőek és megkönnyítik az észlelési terv elkészítését. Sőt el tudom képzelni azt is, hogy a leírások alapján akár a helyszínen a könyvet felütve gyorsabban és egyszerűbben lehet majd célpontot keresni.
Látszik, hogy sok munkát fektettél bele Péter ! A planiszféráddal együtt igazán hasznos és verhetetlen párost alkothat :)
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.02.03. 07:57

Vizi Péter írta:... Jöhetnek a vélemények!


Nekem az a fő bajom, hogy ha ezt is megveszem, akkor kinek adom el a régit?
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.02.03. 10:34

Az eddigi Vizi kiadásu dolgaim igen strapabiroak. Az előző kiadásokat szét lehet ajándékozni a családban is. Ha egy kőnyvemről kijelentem, nem gyereknek valo nem hozzányulni, biztos, hogy nézegetik. Tapasztalat. Miből lesz a cserebogár...
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Tom » 2017.02.03. 10:36

A szöveges leírás megjelenése tetszik, lehet hasznosabb lesz, mint a rajzok.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2017.02.03. 14:23

Kedves Péter!
Várom az újabb kiadást, a régit is haszonnal forgatom. Örömmel látom, hogy bővítetted a kettős csillagok listáját. Egy megjegyzésem lenne, a mélyég felsorolásnál a nyílthalmaz rövidítése NY, a Ny égtáj. Ez talán kukacoskodásnak tűnik, mert így is érthető. A kettősökhöz a katalógus név után kell a csillagkép rövidítése? Ide lehetne a csillag Flamsteed, vagy Bayer nevét beírni, vagy üresen hagyni ezt az oszlopot.

Másik kérdésem: idén "ünnepeljük" Messier 200 éves elhunytát. Tudomásom szerint 80-as évek óta tisztességes album a katalógusáról nem jelent meg. Van egy camridge-i kiadású nívós munka, amit szerintem többen olvasnánk szívesen magyarul. PDF-ben elérhető: itt. Nem tudom mennyire bonyolult egy hasonlót összerakni, vagy ezt megjelentetni magyarul.

Eredményes munkát kívánva, Zs.
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2017.02.03. 16:01

Vizi Péter írta:Mivel a sok info nem fér el a térképek melletti oldalon, minden térkép után is lesz egy plusz info oldalpár, mint pl. ez is.


Szerintem tökéletes az információk összegyűjtése, én általában ilyenekkel szoktam összefirkálni a térképeket. Ezt most majd nem kell.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Török Tünde 2017.02.05. 22:09-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.02.03. 19:45

Vizi Péter írta:... Jöhetnek a vélemények!


Szia Péter!

Nekem volna egy javaslatom, bár nem tudom, hogy megoldható-e, s ha igen, akkor mennyire bonyolult.

Jó régen, még amikor a Miskolci Urániában tevékenykedtem, egy nagyon szuper (és jó nagy) lapozható csillagtérképet használtunk, ha jól emlékszem az Atlas Coeli volt. Ebben a tejút sávját úgy ábrázolták, hogy a különböző csillagsűrűségű részeket különböző háttérszínű tartományokkal jelezték, de nem folytonos színátmenetekkel, hanem diszkrét színekkel (talán három ilyen csillagsűrűség-tartomány volt, amihez három színt rendeltek, a kék három árnyalatát, ha emlékeim nem csalnak).

Ha szürkeárnyalatos az új kiadás is (úgy látom igen; nyilván anyagi okok miatt), akkor lehetne a szürke három árnyalatát is használni erre.

Én nagyon szerettem ezt, mert pl. bemutatások alkalmával nagyon látványos csillagmezőket tudtam beállítani, az aktuális égrészletnek megfelelően. De pl. kollimáláshoz is nagy segítség, ha sűrű csillagmezőn lehet a távcsövet beállítani.

Megoldható a dolog?


Kösz,
MDA

u.i.: nicsak, meg is találtam a neten, íme: https://www.ta3.sk/public_relation/becvar/AC_C.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.02.03. 21:07-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.02.03. 20:14

Szia Péter!

Gondolkodtál azon, hogy esetleg elektronikus formában is kiadd a Könyvet?
Egyébként már várom, a 3. kiadást, és én is jó ötletnek tartom a szöveges ajánló részt.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”