Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.14. 10:30

Végre tegnap megérkezett a saját "A távcső világa" példányom.
Ezzel is kevesebb hozzávaló kell a saját készítésű távcsőhöz.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
draven
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.11.05. 15:58

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: draven » 2012.01.15. 12:43

A vaterára feltették a Távcső Világa 1941-es kiadását!

http://hasznalt-konyv.vatera.hu/termesz ... 50466.html
SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
SkyWatcher 60/900 refraktor
Scopium 12×60 binokulár
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.05.17. 20:34

Ma délután kivégeztem Koestler: Alvajárók c. könyvét. Ez nem egy olyan olvasmány, amit az ember mondjuk fürdőkádban olvasgat. Szerintem egy elég jól sikerült életrajzi/tudománytörténeti mű. Nagy erénye, hogy Kopernikusz, Kepler és Galilei nemcsak mint tudós, hanem mint ember is megjelenik előttünk. Kopernikusz, aki a ptolemaioszi-rendszert akarta megreformálni, de nem tudott elszakadni a tökéletes körpályák és egyenletes sebességek képzetétől. Kepler, aki az égi misztérium és a szférák zenéjének bűvkörében élt, de a legjelentősebb felfedezéseivel mit sem törődött. Galilei, aki szinte keresztesháborút folytatott az egyházzal, szenvedélyesen vitatkozott a jezsuitákkal ahelyett, hogy tudományos szempontból csinált volna valamit. Aztán már 70 éves is elmúlt, mire a dinamikát megalkotta volna.

A könyv másik nagy terjedelmű része Galilei és az egyház kapcsolatát boncolgatja. Ebből kiderül, hogy az egyház nem is volt olyan gonosz, aki a tudományos gondolkodást tűzzel-vassal irtotta volna. AZ inkvizíció elé Galilei a saját pökhendiségéből, arroganciájából jutott, holott elég sokan figyelmeztették, hogy ne folytasson háborút a szentszék ellen. Bár, ez egy régi könyv és nem tudom, hogy a modern kutatások mennyire támasztják alá a Galilei-per történéseit, úgy gondolom, hogy érdemben nem sok változást hozhatott az utóbbi 50 év, maximum árnyalhatták a Koestler sugallta képet. Galilei jelentősége abban áll(hat), hogy onnantól válik el teljesen a tudományos gondolkodás, a tudomány a vallástól.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.17. 23:06

"Bár, ez egy régi könyv és nem tudom, hogy a modern kutatások mennyire támasztják alá a Galilei-per történéseit, úgy gondolom, hogy érdemben nem sok változást hozhatott az utóbbi 50 év, maximum árnyalhatták a Koestler sugallta képet."

Lényegében jól látod. Koestler igen alapos ismeretek alapján írta a könyvét. Azt azonban talán észrevetted, hogy Koestler kimondottan utálta Galileit, elsősorban a Keplerrel szenbeni, valóban minősíthetetlen viselkedése miatt. Pár sort erről majd írok a "Beszéljük meg" rovatban. Egyébként számottevően új adat nem került elő, az elmúlt 100 év alatt.

Jó könyveket olvasgatsz! Pedig ezek alapos átnézése igen nagy figyelmet kíván. Gratulálok: Lajos
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.05.22. 10:30

Elhiszem, hogy Galilei egy agresszív, kötekedő, pökhendi alak volt, ha már annyian, annyi forrásból írtátok. Ez indok az ellene indított perre? Mert, ha igen, ismerek pár embert, akiket jól be lehetne perelni...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.22. 12:03

Kedves Zoli! Áttetem a választ a beszéljük meg rovatba!
Mindenesetre eléggé gyenge érvelés. Pl. van némi különbség, hogy egy kötekedő hajlamú honpolgár belerúg-e a szomszéd kutyájába, vagy az Akadémia elnöke cikkben-könyvben fejti ki, azt a nézetét, hogy az ország vezetője hülye.
De azt hiszem, hogy ez a rovat könyvekről szól, hát gondolom, hogy aki kicsit tájékozódni kíván ebben a kérdésben, nem árt ha előbb egy pár könyvet elolvas:
Mönich L. hivatkozott Arthur Koestler "Alvajárók" c. munkájára, több kiadásban is megjelent. Egyébként is érdemes elolvasni, sok érdekes dolog van benne. (Kopernikuszról, Keplerről, stb.)
Vekerdi László: Igy élt Galilei. Bp. 1997. Igen részletes, de kicsit egyoldalúan csoportosít.
Lodovico Geymonat: Galileo Galile, Bp. 1961. Bár eléggé "Marxista", G. programjáról jól tájékoztat.
Lukics József: A Galilei-kérdés. Bp. 1910. Ez a másik oldal, túlvédi a Szenthivatal eljárását. Nem nagyon kapható, de könyvtárközi kölcsönzésben a Szabó Ervin kvt. fiókjai meghozatják.
Jáki Szaniszló: A Galilei-ügy tanulságai. Bp. 2009. Ez megint a másik oldal, de tárgyilagos.
Az idegennyelvűeket most nem említem, de az MCSE honlapján megkereshetők azok a videók, amelyeket a Polárisban tartott előadásaimról vettek fel, ott eléggé igyekzetem összefoglalni az újabb véleményeket.
Baráti üdvözlettel: Lajos
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.12.02. 23:19

Sokan várják a magyar nyelvű Rükl-féle nagy Holdatlasz megjelenését, aminek tervezett - és a cseh jogtulajdonos és gyártó által megadott - megjelenése a nyáron lett volna. Az időpont azóta is tolódik, az imént kapott email-ben december közepi megjelenést ígérnek, ez már a nagyon sokadik dátum.
Én, mint a magyar verzió kiadója minden munkálatot - fordítás, lektorálások, stb. - határidőre elvégeztem (április végére!). Az első csúszásokért maga Rükl a "felelős", aki újra és újra belejavított a régebbi térképekbe, illetve kicsit csúszott az új - a poláris régiókat bemutató -térképek elkészítésével.
Szeptember végén volt éppen 80 éves, akkorra mindenképpen meg kellett volna jelenni, de a minőség minden felett jelszóval még dolgozott kicsit az anyagon...
Mindenkitől türelmet kérek, biztos vagyok benne, a könyv maga feledtetni fogja a hosszúra nyúlt várakozást.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.12.18. 11:31

Tisztelt Kollégák!

Nincs jó hírem.

Minden sürgetés és ráhatás ellenére a cseh jogtulajdonos és az atlasz kivitelezője nem képes Karácsony előtt átadni a magyar nyelvű nagy Rükl-atlaszt.
Ennek oka az, hogy - a cseh kiadó-jogtulajdonosnál, ahol a munkálatok zajlanak - az összes nyelvi mutáció egyszerre készül, és a német kiadással nagyon elcsúsztak, részben az eredetileg a német kiadásra vállalkozó német kiadó (Oculum Verlag), részben a saját hibájukból.
Sajnos ezt nem közölték időben, amikor megtudtam - november 10-e körül! - Szánthó Lajossal közösen (Teleskop Austria) azonnal vállalkoztunk a német kiadásra, és a magunk részéről a lehető leggyorsabban meg is csináltunk mindent, amit még kellett, de a csehek sajnos ismét elúsztak - ahogy látom, náluk Svejkes a tempó.
A legutolsó időpont, amikor végre mehetek a könyvekért: 2013. január 9.

Köszönettel a megértésért

Vizi Péter
Geobook Hungary
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.12.18. 16:21

Vizi Péter írta:A legutolsó időpont, amikor végre mehetek a könyvekért: 2013. január 9.


Kedves Péter!
Ne mond, hogy a legutolsó időpont.... Rossz ómen...
Azt mondják, hogy az éjszakai ég is csillagos. Aztán mégse látom őket már egy hónapja... ;)
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2013.01.11. 12:44

Vizi Péter írta:A legutolsó időpont, amikor végre mehetek a könyvekért: 2013. január 9.


Kedves Péter!
Kiderült mára, hogy a január 9. az utolsó vagy az "utolsó előtti" időpont, amikor mehetsz a könyvekért?
Üdv
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”