Könyvajánló

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.03.25. 22:43

Igen, 1000 Ft-ot mindenképp megér. A rajzok nagy része elég bénácska benne, de úgy összességében korrekt könyv, és a maga idejében azért jó volt. Akkor még meg tudtak jelenni ilyen könyvek egy nagy kiadótól is.

Ha belebotlasz, akkor érdemes beszerezni David Eichertől Az Univerzum (A csillagképek, ahogyan a Földről látjuk) c. könyvet is. Ez végigveszi az összes csillagkép érdekesebb, vizuálisan észlelhető objektumait. Sok filmre/diára készült fotó és jópár rajz van benne. Többek között az elmúlt 50 év legrosszabb rajza az éta Carinae-ködről. :)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.03.25. 23:20

loui írta:Vagy esetleg van valami ujabb kiadas amit erdemesebb megvenni?


Sajnos nincs magyar kiadásban újabb vagy más. Sokáig készült egy magyar Messier-album, de talán soha nem lesz már semmi belőle. :'(

Ha tudsz egy kicsit angolul, akkor Steve O'Meara könyvét tudom nagyon ajánlani. Szállítással olyan 41 USD-ből kijön, UK-ből, vagy Németországból rendelve emberi idő alatt meg is érkezik kishazánkba. 318 oldal, minőségi papíron, keményfedeles kötés, pöpec, néha kissé egyedi rajzokkal, kevésbé jó fotókkal, de nagyon élvezetes, érdekes, tartalmas leírásokkal.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.03.26. 08:37

csakb írta:
loui írta:Vagy esetleg van valami ujabb kiadas amit erdemesebb megvenni?


Sajnos nincs magyar kiadásban újabb vagy más. Sokáig készült egy magyar Messier-album, de talán soha nem lesz már semmi belőle. :'(

Ha tudsz egy kicsit angolul, akkor Steve O'Meara könyvét tudom nagyon ajánlani. Szállítással olyan 41 USD-ből kijön, UK-ből, vagy Németországból rendelve emberi idő alatt meg is érkezik kishazánkba. 318 oldal, minőségi papíron, keményfedeles kötés, pöpec, néha kissé egyedi rajzokkal, kevésbé jó fotókkal, de nagyon élvezetes, érdekes, tartalmas leírásokkal.


De igen, lesz. :)
Egy éven belül igen jelentős előrelépés fog történni Magyar Messier Album ügyben, többek közt akár a megjelenése is várható. Ha nem egy, akkor két év múlva.

O'Meara nagyon jó, de sajnos az ország jeletős része még mindig nem beszél/olvas angolul.

Snt
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.26. 10:29

Az angol nem lenne gond...
Az ejjel megrendeltem az 1985-os kiadast,egyenlore szerintem ez is eleg lesz Nekem :)
Sajnos csak penteken vehetem at,igy meg sokat kell varnom... :(
Koszonom Mindenkinek!

Udv
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.26. 12:36

loui-nak: ezt az árat a Mallas-Kreimer mindenképpen megéri. Csak azt ne feledd, hogy eltellt egy negyed évszázad, és ezért a számszerű adatok egy része már túlhaladott. Viszont nagyon érdekes az elején Oweng Gingerich leírása Messierről és az eredeti katalógusról.
Hanem a Vizi-féle Kiastlaszban azért a térképeken több mélyég-objektum van feltüntetve. Próbáld meg annak alapján végig böngészni.
Sikeres észlelést: BQ
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.26. 15:26

astrohist írta:loui-nak: ezt az árat a Mallas-Kreimer mindenképpen megéri. Csak azt ne feledd, hogy eltellt egy negyed évszázad, és ezért a számszerű adatok egy része már túlhaladott. Viszont nagyon érdekes az elején Oweng Gingerich leírása Messierről és az eredeti katalógusról.
Hanem a Vizi-féle Kiastlaszban azért a térképeken több mélyég-objektum van feltüntetve. Próbáld meg annak alapján végig böngészni.
Sikeres észlelést: BQ


Rendben,majd megnezem a kisatlaszt is...
Ma atlapoztam egy konyvesboltban az On egyik konyvet "A Csillagkepek tortenete es..." Nagyon tetszik,azt is beszerzem majd mindenkepp! :)
Udv
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.03.26. 17:39

astrohist írta:loui-nak: ezt az árat a Mallas-Kreimer mindenképpen megéri. Csak azt ne feledd, hogy eltellt egy negyed évszázad, és ezért a számszerű adatok egy része már túlhaladott. Viszont nagyon érdekes az elején Oweng Gingerich leírása Messierről és az eredeti katalógusról.
Hanem a Vizi-féle Kiastlaszban azért a térképeken több mélyég-objektum van feltüntetve. Próbáld meg annak alapján végig böngészni.
Sikeres észlelést: BQ


Ráadásul 1985 csak a magyar megjelenés éve, a mű 1978-ban jelent meg először angolul, s Mallas vizuális észlelései 1958-1962 között készültek, egy mélyegezésre korlátozottan alkalmas f/15-ös refraktorral. Az objektumok számszerű adatait az M-sorszámon kívül erős kétségekkel kell fogadni, annál is inkább, hogy a jó amerikai módihoz híven nem ismeri el az M102=NGC 5866 egyenlőséget, amit személy szerint és az európai hagyományoknak megfelelően is hibának tartok, mert ez egy meglehetősen izgalmas galaxis, és a vita sem lezárt e téren. Az előadásomban beszéltem erről a problémáról. A rajzok nem igazán a mi szokásainknak megfelelően készültek: inkább festmények, melyeken egyetlen mezőcsillag sincs - ez szerintem nagy hiba, mert ezek látványa nagyban meghatározza az objektum egészének képét. Nyílthalmazokat sem rajzol.
Ettől eltekintve a történeti rész nagyon jó és izgalmas, de ebben is történtek előrelépések, lásd a Meteor utóbbi 15 évfolyamában megjelent témába vágó cikkek Szabó M. Gyula tollából.
Persze ettől függetlenül érdemes megszerezni, elolvasni, mert ehhez képest érted meg a többi, újabb munkát, észlelést, rajzot. Természetesen nálam is itt van az orrom előtt. :)

Snt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.01. 16:31

Végre megjött az első modern, magyar nyelvű holdatlasz: Rükl, A.: A HOLD ATLASZA - Holdatlasz mindenfajta távcsőhöz, 2 x 8 holdatlasz lap, teljes névjegyzék rövid ismertető. Spirál kötés (jól lapozható.)
Érdekessége, hogy egy sorozat lap a csill. távcsőben látott képet (dél fent), egy párhuzamos sor a zenitprizmával és a katadiptrikusokkal látott kpépet tartalmazza. (3000ft.)
rendelhető a geobook@mail.datanet.hu e-mailon.
Azt hiszem, ma az általános (mionden iránt érdeklődő) amatőrök, és a holdészlelők számára a legjobb. Rükl bácsi - aki az IAU félhivatalos holdtérképésze! - a legfrisebb új névadásokat is felrüntette. Jó szívvel ajánlom mindenkinek, aki távcsövön nézeget! BQ.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.07.01. 22:55

Sziasztok!

Már meg is vettem. Egyszerre három példányt is! :D (persze kettő a haveroknak...) A könyv fantasztikusan szépre sikeredett, a vastag, műanyag-bevonatos (?) - "olajos" lapok pedig biztos, hogy nem áznak szanaszét és jó sokáig bírni fogják a gyűrődést. Személy szerint mindenkinek csak ajánlani tudom.

Jó észlelést!
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Könyvajánló

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.07.10. 14:39

Sziasztok!

Végre megtörtént a Hold-Atlasz első gyakorlati tesztje. Hogy ne legyen a dologban elfogultság, ezért az első osztályt frissen befejező kislányom kezébe nyomtam, a távcsőbe beállítottam a holdat 111x-es nagyítással (közel a fele látszik egyben), megmutattam neki a referencia objektumot - a Plato krátert - majd megkértem, hogy navigáljon a könyv szerint és mondja mit hol lát... Tökre meglepődtem, mert a 10. oldalon látható ábra alapján: Platótól, "valami hegyég" (Alpok), "csík keresztbe" (Vallis Alpes), "közepén egy kráter" (Cassini), "iker kráter" (Aristillus, Autolycus), egy nagy kráter (Archimedes), "egy fényes kicsi" (Bancroft), "félhold alakú" (Timocharis), "nagy hegység" (Appeninek), "egy másik nagy kráter" (Eratosthenes) útvonalon szépen végig sikerült mennie, egyedül. Ráadásul feltűnt neki, hogy a Plato felett valami huplik is vannak (Mons Piton, Mons Pico, Montes Teneriffe). Közel húsz percet töltött a távcső mögött.

Azt hiszem a fentiekkel elmondtam mindent a térkép használhatóságáról. Egy szóval remek darab!

Jó észlelést!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”