Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2023.05.23. 10:13

Lovász András írta:
2023.05.23. 08:26
Engem elsősorban az érdekel, mi történik "D" nagyítás fölött (azaz 1 mm kilépő pupilla alatt)?...

Vagy az a legjobb, ha van egy lineáris (tükrös) bino a kis nagyításokhoz, egy prizmás pedig a nagyobbakhoz? :?

Tovább olvasva a hivatkozott CN-topikot valaki arra panaszkodik, hogy nagy nagyításnál nagyon nehéz pozicionálni a szemet. Viszont szerintem nem a binóval van a "baj", hanem a rövid fókuszú okulárokkal.

Amit negatívumként értékelek, az a tükrös bino relatíve kicsi rekesznyílása. Örülhetek, ha a saját távcsövemmel elérem az 1°-os látómezőt. Persze ez is több, mint ami egy fényútkorrektoros prizmással elérhető. Jó lenne kimaxolni az 5/4"-es kihuzat lehetőségeit...
Nagy nagyításnál az egyik szem csak az objektív fele által alkotott képet látja. Magyarul a vízszintes felbontás kb. a FELÉRE csökken. Plusz az egyenes vonal menti "elvágása" a lencse felületének diffrakciós tüskét fog kelteni. Az egyik szem által látott kép kb. olyan lesz, mint ha egy kartonpapírral letakarnánk a lencse felét. Így könnyen ki lehet próbálni a dolog hatását ... csak persze egy szemmel.

Szerintem nagy nagyítással ezt a benézőt emiatt tilos használni. Arra valóban egy normál bino-benéző való, nem ez. Ez viszont kiváló az extrém alacsony nagyításokhoz ... csak hát ki akar pl. egy 20 centis lencsét úgy használni, mintha egy 10 centis bino lenne, mondjuk 20x-os nagyítással?

Egy dologra azért mégis jó lehet ez: kitakarással működő tükrös távcsöveknél nem lehet nagyon kicsi nagyítást használni, mivel a kilépő pupilla gyűrű alakú, A kép emiatt besötétedik nagyon kis nagyításnál (amikor a szemünkbe a kitakarásból (nem) érkező fény jutna be amúgy). Ez szerintem a kitakarásmentes távcső egyik fontos előnye, hogy akár mekkora kilépő pupillát használhatunk, azaz bármilyen kicsi lehet a nagyítás, a kép nem sötétedik el (csak az objektív pereméről érkező fény fennakad a pupillánkon, de hát 10-15x-ös nagyításnál ezt simán el lehet fogadni). Ezzel a bino-benézővel ezek az extrém kicsi nagyítások elméletileg használhatóvá válnak ... szóval akinek ez a szíve vágya, az vehet ilyet. Csak hát kinek van olyan fényerős távcsöve, amihez van olyan hosszú fókuszú okulárja ezekhez a nagyításokhoz?

A szem pozicionálása szerintem is az okulárokon múlik, nem a benézőn.

Egyébként minden racionális (ellen)érv ellenére nekem tetszik az ötlet, hogy pl. a kis 92mm-es lencsét használhatnám valódi, 3D képet adó binokulárnak földi megfigyelésekhez ... pl. egy hegytetőről nézelődni. A gond csak az, hogy egy 46mm-es binokli azért annyira nem nagy csoda...

A másik dolog, hogy ez a benéző szerintem nem fordít képet. Magyarul földi megfigyelésekhez kell elé még egy Porro rendszer (vagy nem?) ... és itt van a pont, amikor a dolog kezd "túl macerássá" válni... de mégis alapvetően tetszik az ötlet.

Ki kellene próbálni, hogy mennyit számít a gyakorlatban az, hogy a két szem nem ugyanazon a "légoszlopon" néz keresztül. Szerintem egyfajta 3D hatás csillagászkodás közben is keletkezhet emiatt, azaz TALÁN látni kellene, hogy a bolygó az örvénylő légkör "mögött" van 3D-ben. De ez csak tipp, soha nem próbáltam ilyet. Ha valóban van ilyen hatás, akkor ez akár vonzó is lehet. Kipróbálandó.

A prizmák mérete minden bino-benéző esetén probléma. Vagy ha nem, akkor azt nehéz kifizetni... :-)

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.05.23. 15:34

gyulaipal írta:
2023.05.23. 10:13
Nagy nagyításnál az egyik szem csak az objektív fele által alkotott képet látja. Magyarul a vízszintes felbontás kb. a FELÉRE csökken. Plusz az egyenes vonal menti "elvágása" a lencse felületének diffrakciós tüskét fog kelteni. Az egyik szem által látott kép kb. olyan lesz, mint ha egy kartonpapírral letakarnánk a lencse felét. Így könnyen ki lehet próbálni a dolog hatását ... csak persze egy szemmel.

Szerintem nagy nagyítással ezt a benézőt emiatt tilos használni. Arra valóban egy normál bino-benéző való, nem ez. Ez viszont kiváló az extrém alacsony nagyításokhoz ... csak hát ki akar pl. egy 20 centis lencsét úgy használni, mintha egy 10 centis bino lenne, mondjuk 20x-os nagyítással?

Egy dologra azért mégis jó lehet ez: kitakarással működő tükrös távcsöveknél nem lehet nagyon kicsi nagyítást használni, mivel a kilépő pupilla gyűrű alakú, A kép emiatt besötétedik nagyon kis nagyításnál (amikor a szemünkbe a kitakarásból (nem) érkező fény jutna be amúgy). Ez szerintem a kitakarásmentes távcső egyik fontos előnye, hogy akár mekkora kilépő pupillát használhatunk, azaz bármilyen kicsi lehet a nagyítás, a kép nem sötétedik el (csak az objektív pereméről érkező fény fennakad a pupillánkon, de hát 10-15x-ös nagyításnál ezt simán el lehet fogadni). Ezzel a bino-benézővel ezek az extrém kicsi nagyítások elméletileg használhatóvá válnak ... szóval akinek ez a szíve vágya, az vehet ilyet. Csak hát kinek van olyan fényerős távcsöve, amihez van olyan hosszú fókuszú okulárja ezekhez a nagyításokhoz?
Ezt értem, az elmélet valóban ezt mondja. Ami miatt mégis piszkálja a csőrömet ez a benéző, az a pozitív vélemények (míg el nem felejtem, képfordító a lencserendszer benne, tehát természetet bámulni tökéletes). A linkelt beszélgetést indító úriember megdöbbenésének ad hangot a képminőség láttán. 10 centis APO-ba csusszantva kifogástalan fókuszról számol be. 2 mm kilépő pupilla mellett!
Amúgy nem tipikus kezdő az illető: ezenkívül egy 16"-es Newton binoszkóp és egy 36"-es (91 cm!!!) átmérőjű Dobson (amiről itt nyilatkozik) tulajdonosa.

Jelen topikot visszaolvasva pedig láthatóan D. Lacinak is jobban bejön, mint a hagyományos benéző. Kontrasztosabbnak érzékeli a képet. Az F/7-es APO-ja mellett egy F/10-es SC-je is van, központi kitakarással. Kis nagyítást nem ér el, mégis jók a tapasztalatai ezzel a benézővel.

Másfelől nagyon érdekes, hogy mennyire másként érzékelhető a fényút különböző pontjain történő sugárkúp "csonkolás". Pl. egy, a kelleténél kisebb segédtükör a vignettáció mellett asztigmiaszerű aberrációt okoz a LM szélén. Az okulár előtt közvetlenül blendézett sugárkúp vignettál, az okulár belsejében a fókuszsíkban pedig éles LM határolást "végez". Esetünkben a képfordító lencserendszer előtti sugárosztó szerintem nem élesen határol: talán emiatt lehet az amit a CN-on írnak, hogy a 2 szembe jutó félhold alakú sugárkúpnak van egy közös, mindkét szemmel látható keskeny sávja is. Tehát nincs élesen elválasztva a 2 fél látómező, azaz a kép közepén mindkét szemmel ugyanazt látjuk. Ez beleszól a 3D-s hatásba.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Barlow76
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2019.06.12. 16:16

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Barlow76 » 2023.06.26. 17:59

Szep napot kivanok. Valami furja az oldalamat, kb 2 eve vettem egy Lacerta binobenezot, az erdekel,hogy mikor az okular oldali felerol belenezek (okular nelku) a kozepen van a fenyut ,de mi az a sok tukrozodes korulotte? Ez zavarja az eszlelest ,vagyis behatassal van a kep kontraszjara? Kulfoldi forumokon lehet olvasni olyasmit ,hogy a prizmakat ,fenyutosztot kivulrol befestik feketere es magat azt a reszt (zaro) ami lezarja az egesz rendszert. Kivancsisagbol levettem a zaro tetoket es tenyleg az prizmak es fenyutkorektor henger nincsen befestve ,szoval natur uveg, es a zaro tetok belseje is fenyes , a prizmak valami kemeny ragasztoval vannak rogzitve ket oldalt. A muanyag zarotetoket gond nelkul kivelorozom de a prizmakat kiszedni... haaat nem is tudom, amugy gyarilag nagyon jo bevan allitva nem kettoz ,nem szivesen piszkalnam az optikai elemeket. De azert erdekel, hogy a befestett prizmakkal is latszana a tukrozodes?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.06.26. 23:13

Minden kieső fény elvész, azaz számít. Ettől függetlenül ez a bino benéző (nekem is ilyen van) jó cucc így, ahogy van, én semmi pénzért szét nem szedném, mert az egy valódi pöcsölős kihívás.
Megkockáztatom, nem lehet lényegesen feljavítani házilagosan.
Persze ki mennyire perfekcionista...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.27. 07:18

De azert erdekel, hogy a befestett prizmakkal is latszana a tukrozodes?
Szerintem igen. Úgy gondolom, hogy a prizmák BELSŐ felületei tükröződnek. Azt meg inkább mattítani kellene (felcsiszolni).
De lehet, hogy tévedek.
Fényveszteséget ugyan nem okoz, de a fényúton kívüli égterületeket betükrözi a fényútba.

Különben bizonyos helyzetekben engem is nagyon zavar, sőt olyan is előfordult, hogy a Hold egy bizonyos területén lehetetlenné tette a megfigyelést, mert egy sötétebb területet akartam megnézni, amire a benéző rátükrözte az égitest egy más, világosabb felületét.
Egyszerűen elfogadtam ezt a jelenséget, együtt élek vele...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2023.06.27. 15:52

Szereztem egyet kölcsön a fent említett "spéci" bino benézőből, kipróbálásilag.

Szerintem okos dolog a nagyon pici nagyítás. Refraktorban mindenképpen. Ezzel éjjel is lehet a tájat nézegetni, mert jóval fényesebb a kép. A nálam levő példányhoz vannak 40mm fókuszú oklik, ezek nekem csak 11x-es nagyítást adnak. Így viszont jó fényes a kép, kb. olyan, mint ha simán, egyetlen szemmel néznék. A kilépő pupilla ekkor elvben 8,36mm, tehát a fénynek még a fele sem jutott eddig be a szemembe (mondjuk 5mm fölé meglepne, ha kitágulna a pupilla az én koromban).

Ezzel a bino benézővel viszont szépen hasznosul az (ilyen kis nagyításnál) normál esetben elvesző fény. Ez jó dolog.

A kép is a talpán áll, tehát valóban lehet vele nappal tájat nézegetni, ez is tetszik. Refraktorhoz kiváló!

Ami viszont nem tetszik, hogy a bal szem "néz ki" az objektív jobb oldalán (és fordítva), azaz a szemek szerepe fel van cserélve. Konkrétan "inverz" a 3D hatás, ami elég borzalmas. Ez így csak valóban messzi tájak nézegetésére jó, amikor a szemek "felcserélése" nem igazi hátrány. Gondolom a csillagászat pont ilyen dolog ... de azért jó lett volna egy teljes értékű megoldást kapni a táj nézegetésére is ... mert szerintem a kis, hordozható refraktorokat erre is sokan használják. Mentségére legyen mondva a terméknek, hogy csillagászatra szánja a gyártó, ott meg ez lényegtelen.

Éjszaka ezzel a megoldással jó sötét helyről nagyobb felületű, kis felületi fényességű mély ég "ojjektumokat" szépen lehetne nézegetni két szemmel. De önmagában ezért nem cipelném magammal, ha az enyém lenne. A táj nézegetése kedvéért sem. De a két használati lehetőség együtt már hasznos eszközzé teheti ... szerintem. Ízlés kérdése.

GyP
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2023.06.27. 16:15

gyulaipal írta:
2023.06.27. 15:52

A kép is a talpán áll, tehát valóban lehet vele nappal tájat nézegetni, ez is tetszik. Refraktorhoz kiváló!

GyP
De úgy érted, zenittükör nélkül áll a talpán a kép vele?
140/890 GPU
150/930 newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.28. 08:42

Sajnos kitakarásos rendszerekben az extrém kis nagyítások nem játszanak.
A saját pupillánknál kisebb (vagy egyenlő) kilépő pupillát alkalmazva milyen a kép? A szem pozicionálására mennyire érzékeny? Eltünedezik a félhold alakú kilépő pupilla miatt, vagy stabil? Milyen az élesség?
A jobb- és baloldal felcserélése (ami zenittükör nélkül megtörténik* (Andrásnak válaszul)) miért "borzalmas"? Miben nyilvánul meg?

*Az objektív által megfordított képet forgatja vissza a benéző. A sugárosztó előtti fordított állású képpel dolgozik tovább az eszköz. Ezért igaz, amit Pali ír.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.06.28. 17:18

gyulaipal írta:
2023.06.27. 15:52
Szereztem egyet kölcsön a fent említett "spéci" bino benézőből, kipróbálásilag.
...
Éjszaka ezzel a megoldással jó sötét helyről nagyobb felületű, kis felületi fényességű mély ég "ojjektumokat" szépen lehetne nézegetni két szemmel. De önmagában ezért nem cipelném magammal, ha az enyém lenne. A táj nézegetése kedvéért sem. De a két használati lehetőség együtt már hasznos eszközzé teheti ... szerintem. Ízlés kérdése.

GyP
Jó megállapítás Palitól, én pont erre vettem és nagyon elégedetten használom.
Ha egyszer egy éjszakát végig mélyegezne vele (pl. egy Messier Marathon), biztos vagyok benne, hogy a második gondolatát átértékelné.
Én azt mondom, hogy mélyeget nézni nem megyek ki nélküle.
A táj nézegetésére meg ott a binokulár.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.29. 05:53

Laci, mely nagyításokon használod az APO-ban és a SC-ben?
Hogyan váltak be hozzá az új Lacerta okulárok?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”