Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.03.25. 10:24

Már itt is kapható, sőt még olcsóbb is:

https://www.astroshop.eu/instruments/ba ... ii/p,66101

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.04.26. 21:16

Örvendetes, hogy már itthon is elérhető :
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ezo/i:4141

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.04.27. 08:52

D.Laci írta:
2023.04.26. 21:16
Örvendetes, hogy már itthon is elérhető :
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ezo/i:4141

D.Laci
Köszi az infót, Laci!
Gondolom a tiéd is ilyen, csak más márkanév alatti termék.
Megtennéd, hogy leméred a bemeneti és kimeneti nyílását?
A vignettáció miatt lehet érdekes.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.04.27. 10:56

Lovász András írta:
2023.04.27. 08:52
D.Laci írta:
2023.04.26. 21:16
Örvendetes, hogy már itthon is elérhető :
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ezo/i:4141

D.Laci
Köszi az infót, Laci!
Gondolom a tiéd is ilyen, csak más márkanév alatti termék.
Megtennéd, hogy leméred a bemeneti és kimeneti nyílását?
A vignettáció miatt lehet érdekes.
Szia András!
Az enyém Omegon (from Astroshop) név alatt fut, de megegyezik vele. Szintén made in Taiwan.
Szabad optikai átmérő:
-távcső felől:~21,7mm
-okulár felől:~21,5mm
ezek az általam mért értékek
A leírás szerint 22mm mezőlencse méretig ajánlottak hozzá az okulárok, lehetőleg nem extrém nagy látószögűek.
DSC00155.JPG
Saját tapasztalat, hogy az okulártest átmérő tényleg ne haladja meg az 50mm-t.
Ezért nem is értem a Mark IV Hyp zoom ill. a Morpheus javaslatát, azzal csak olyan tud kényelmesen nézelődni, akinek olyan távol van a szeme, mint egy krokodilnak.
A Baader Plössl 32mm-es párt most cseréltem le Lacerta PFF 65° 25mm-re. (Tapasztalatom még nincs vele.)

D.Laci
ui.: Az ég alatti használati élményeimről már ebben a topicban írtam korábban.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.04.27. 13:48

D.Laci írta:
2023.04.27. 10:56
Lovász András írta:
2023.04.27. 08:52
D.Laci írta:
2023.04.26. 21:16
Örvendetes, hogy már itthon is elérhető :
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ezo/i:4141

D.Laci
Köszi az infót, Laci!
Gondolom a tiéd is ilyen, csak más márkanév alatti termék.
Megtennéd, hogy leméred a bemeneti és kimeneti nyílását?
A vignettáció miatt lehet érdekes.
Szia András!
Az enyém Omegon (from Astroshop) név alatt fut, de megegyezik vele. Szintén made in Taiwan.
Szabad optikai átmérő:
-távcső felől:~21,7mm
-okulár felől:~21,5mm
ezek az általam mért értékek
A leírás szerint 22mm mezőlencse méretig ajánlottak hozzá az okulárok, lehetőleg nem extrém nagy látószögűek.
DSC00155.JPG
Saját tapasztalat, hogy az okulártest átmérő tényleg ne haladja meg az 50mm-t.
Ezért nem is értem a Mark IV Hyp zoom ill. a Morpheus javaslatát, azzal csak olyan tud kényelmesen nézelődni, akinek olyan távol van a szeme, mint egy krokodilnak.
A Baader Plössl 32mm-es párt most cseréltem le Lacerta PFF 65° 25mm-re. (Tapasztalatom még nincs vele.)

D.Laci
ui.: Az ég alatti használati élményeimről már ebben a topicban írtam korábban.
Köszi, ez nagyon hasznos.
Majd írd meg légyszi a tapasztalatodat a Lacertákkal!
Számításaim szerint 28 mm körüli a "field stop"-juk, ami elvileg vignettációt okoz. De az 50° mindenképpen meglesz.

Ezért nem vettem anno 52°-osnál nagyobb LM-jű okulárokat a 25 mm-esből. Így esett a választásom a Bariumokra. Azoknak is 22,68 mm a LM-határolójuk (field stop).
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.05.16. 08:38

Találtam egy érdekes diskurzust:
https://www.cloudynights.com/topic/5236 ... ca-and-sa/

Eszerint a binókban lévő üvegmennyiséggel arányos a színi hiba mértéke. Valamint a fókuszarány sem közömbös. Ezért is jó a fényútkorrektor: csökkenti a nyílásviszonyt. F/12 alatt kezd a rendszer apokromatikussá válni. Úgy tűnik hátradőlhetek: nálam F/12,7... 8-) :lol:

Szintén egy hasznos összefoglaló írás:
https://agenaastro.com/articles/product ... ewers.html

Ebből is kiderül, hogy a fényútkorrektor nem egy szükséges rossz... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.05.16. 10:13

Az Agenaastro-s írás nagyon jó. Érthető,világos,gyakorlatias.
Köszi! :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.05.18. 08:04

A tükrös binóról itt van egy érdekes beszélgetés:

https://www.cloudynights.com/topic/6920 ... ni-review/

Ezzel kapcsolatban 2 kérdés foglalkoztat:

1) Ez a lencserendszer vajon mennyi színi hibát produkál, valamint mennyire függ a mértéke az adott távcső nyílásviszonyától?

2) A sugárosztó által kettészelt sugárkúp félhold alakú kilépő pupillát eredményez. Ez vajon mennyire befolyásolja a diffrakciós kép minőségét?

A fent hivatkozott beszélgetésből persze mindkettőre választ kapunk, de nem tudom... valahogy szkeptikus maradtam. :?
Tudom, hogy ez csak egy képfordító lencserendszer, de mégis... a félhold alakú kilépő pupillát meg nem tudom elképzelni sem fókuszban, sem defókuszban.

Köztudottan a hagyományos prizmákat és plánparalel üveget tartalmazó binó nagyon hisztis a nagy fényerőre, ezért jó a fényútkorrektor.
Ha ez a lineáris binó érzéketlen, akkor engem elég komolyan érdekelni fog... ha egyszer meglesz a rávaló.
Kis nagyítással is jó lenne a kétszemes észlelés. :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2023.05.22. 23:53

Lovász András írta:
2023.05.18. 08:04
1) Ez a lencserendszer vajon mennyi színi hibát produkál, valamint mennyire függ a mértéke az adott távcső nyílásviszonyától?
Erre nem lehet egyértelműen válaszolni. Általánosságban a nagyobb lencse jobban színez, tehát a pici lencsék ebben a szerkezetben ELVBEN lehetnek annyira kicsi színhibájúak, hogy az
teljességgel elhanyagolható egy APO objektív színhibájához képest (ekkor már tükrös távcsőben használva is jónak kell lennie a képnek). Természetesen ez igaz lehet az összes többi optikai aberrációra is, tehát ha okos volt a tervező (és volt számítógépe) akkor ennek jónak kell lenni ... elméletben legalábbis.

Ez azonban csak azt jelenti, hogy lehetséges "szinte tökéletesre" megtervezni és/vagy megépíteni a rendszert, de arról semmit nem tudunk, hogy a gyakorlatban ez mennyire sikerült a tervezőnek illetve a gyártónak. És a távolkeleti termékek esetén ez a probléma a jellemzőbb...

Mivel én kb. álomvilágban élek, ezért feltételezem, hogy manapság, amikor a számítógépes optimalizálás már sima ügy, minden boltban kapható optikának közelítenie kell a tökéletes tervezést. Ettől persze a kivitelezés még lehet gyenge, de ez még mindig jobb, mint régen, amikor már a tervezés fázisában látszott, hogy az eredmény nem lesz jó ... de hát valamiből akkor is meg kellett élni a gyártóknak.

Lovász András írta:
2023.05.18. 08:04
2) A sugárosztó által kettészelt sugárkúp félhold alakú kilépő pupillát eredményez. Ez vajon mennyire befolyásolja a diffrakciós kép minőségét?
Szerintem ha diffrakciós képet akarsz látni, akkor "normál" benézőt kell használni. Ahogy én látom, ennek a "pupilla-felező" megoldásnak akkor van előnye, amikor a nagyítás olyan kicsi, hogy amúgy sem férne be a pupillánkon a fény.

Mondjuk egy 10 centis APO-val akar valaki nézelődni 10x-es nagyítással, "normál" bino benézővel. Ekkor a kilépő pupilla 10mm lenne és a fény 50%-a jut egy-egy okulárba. Az 5mm-es szemünkbe ennek csak a kilépő pupilla 5mm-es része jutna be, ami az adott okulárból jövő fény negyede, azaz a teljes fénymennyiség nyolcada. Tehát egy-egy szembe a fény nyolcada jut.

Ezzel a "csoda" benézővel viszont ugyanekkor két, félhold alakú kilépő pupillánk lesz, amelyek egy 10mm-es kör két felét reprezentálják. Egy-egy ilyen pupillából ugyanúgy csak egy 5mm-es, kör alakú felületről jövő fény jut egy-egy szemünkbe, azonban ez az okulárból jövő fény fele, magyarul egy szemünkbe a teljes fénymennyiség NEGYEDE jut.

Nagyon pici nagyításnál tehát ez a benéző (persze a veszteségektől eltekintve) duplázza a kép fényességét. Elvben ez királyság.

A gyakorlatban viszont nehéz ilyen pici nagyítást elérni. Még az én 444mm-es fókuszú kis APO lencsémmel is 44mm fókuszú okulár kellene ehhez. Az ilyen oklival a látómező nagyon pici lenne, mert a spéci bino benézőben picik a lencsék. Magyarul ehhez mondjuk F/3-mas távcsövet lenne érdemes használni. Mondjuk egy 20 centis Newton használatával, azaz 600mm fókusszal már 30mm fókuszú oklikkal menne kb. ugyanez, de ezzel ki is zártuk kb. az összes lencsés távcsövet a használható távcsövek közül ... meg az összes katadioptrikust is. Meg ugye az RC-ket is ... kb. marad a nagy, dög Newton jó rövid fókusszal.
Lovász András írta:
2023.05.18. 08:04
Kis nagyítással is jó lenne a kétszemes észlelés. :P
Szerintem is, ennek a bino benézőnek az a nagy előnye, hogy nagyon pici nagyítással a két szem az objektív más-más részén "néz ki". Magyarul a két szem más-más nézőpontból nézi a világot, tehát valódi 3D-ben lehetne ezzel látni pl. földi megfigyelések során.

Egy 10 centis lencsét ezzel a benézővel valódi, 3D képet adó bino-ként lehet használni. Ez a virtuális bino 5 centis és a "virtuális lencsék" pont érintik egymást középen. Magyrul a pupilla-távolság is 5 centi, ami kevesebb mint a tipikus emberi szemek esetén ... de mondjuk egy 20 centis objektívvel használva ezt a valamit, kb. 10 centis bino-ként működik és kb. 10 centi a virtuális pupillák középpontjainak a távolsága, az már több mint az emberi szemek tipikus távolsága.

De az ilyen extrém kicsi nagyításhoz nagyon fényerős távcső kell, ami azért nincs minden bokorban ... azokhoz viszont akár ez egy nagyon jól használható kiegészítő is lehet.

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.05.23. 08:26

gyulaipal írta:
2023.05.22. 23:53
Szerintem ha diffrakciós képet akarsz látni, akkor "normál" benézőt kell használni. Ahogy én látom, ennek a "pupilla-felező" megoldásnak akkor van előnye, amikor a nagyítás olyan kicsi, hogy amúgy sem férne be a pupillánkon a fény.
Másodszor is nekifutva úgy gondolom, hogy nincs szükség ilyen extrém alacsony nagyításra; elég, ha "D/2" nagyítás alá megyünk, ahol a legélesebb szeműek sem látják az Airy korongokat, azaz a "képpontokat" (ha figyelembe vesszük azt, hogy éjszaka a szemünk felbontóképessége kb. a felére csökken, akkor máris nyugodtan írhatok "D" nagyítást). Az pedig, hogy az elfókuszált kép félhold alakú, kit érdekel? Úgyis fókuszban nézelődünk.

Engem elsősorban az érdekel, mi történik "D" nagyítás fölött (azaz 1 mm kilépő pupilla alatt)? Tudom, hogy a bolygókból binobenézővel 1,4 mm-es kilépő pupilla környékén lehet a szemünk dinamikájának legmegfelelőbb képet kinyerni (azaz már látunk kb. minden részletet, de még kielégítő a kontraszt is), de most elsősorban a kettőscsillagok világára gondolok, ahol bizony gyakran elkél a nagy nagyítás.

Vagy az a legjobb, ha van egy lineáris (tükrös) bino a kis nagyításokhoz, egy prizmás pedig a nagyobbakhoz? :?

Tovább olvasva a hivatkozott CN-topikot valaki arra panaszkodik, hogy nagy nagyításnál nagyon nehéz pozicionálni a szemet. Viszont szerintem nem a binóval van a "baj", hanem a rövid fókuszú okulárokkal.

Ha pedig nagyobb nagyításnál sem zavaró a félhold alakú kilépő pupilla (talán D. Laci fótumtársunk nyilatkozik erről😉), akkor nyugodtan alá lehet rakni egy minőségi barlow-t és tovább élvezni a hosszú fókuszú okulárok kényelmes szemtávolságát.

Amit negatívumként értékelek, az a tükrös bino relatíve kicsi rekesznyílása. Örülhetek, ha a saját távcsövemmel elérem az 1°-os látómezőt. Persze ez is több, mint ami egy fényútkorrektoros prizmással elérhető. Jó lenne kimaxolni az 5/4"-es kihuzat lehetőségeit...

Köszönöm az együttgondolkodást! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”