Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.01.17. 21:47

[/quote]

Béla!

Nagyon köszönöm a bizalmat, de ismerem a határaimat... :lol: Nem merném itt felvállalni ezt a kérést, mivel a szó szerint tengernyi binokli közül talán ha egy-két tucatnyiba volt alkalmam belenézni eddigi életem során.
Maximum annyit merek - de ezt teljes felelősséggel - kijelenteni, hogy az eddig látott cuccok közül nekem az Astro-Physics binokli jött be leginkább, de az totálisan: http://www.astro-physics.com/index.htm? ... binoculars
Az egyik érdi klubtagunk vásárolt is egyet közvetlenül az USA-ból, s így ki is próbálhattam (sőt, megígérte, hogy egyszer egy kicsit hosszabb időre el is vihetem magammal tesztelésre, az után lehet, hogy írok róla egy kicsit hosszabb beszámolót itt), az a tipikus "seggre esős" fajta... Nem bírtam elvenni a szememtől.
Állványos darab, ez nem kérdés, de megéri megtámasztani. Ha valaha is jobbat szeretnék majd a jelenlegi Zeiss-emtől, akkor jó eséllyel ez lesz az (de csak a 11x-es), de sajnos nagyon nem olcsó.

Egyébiránt vannak olcsóbb klónjai; gondolom itt is az a forgatókönyv, hogy amit nem vesz át a kínai gyártótól az AP, az megy más címkével máshová. Pl. talán ez is az: https://www.ebay.co.uk/itm/TS-Optics-TS ... :rk:1:pf:0
Vagy amit Mozdonyos linkelt be, az is hasonlónak tűnik.


MDA
[/quote]
https://www.optyczne.pl/269-Test_lornet ... 0_ED.html
Ez viszont már hasonló lehet az AP-hez szerintem,a külseje az biztos:https://www.astroshop.eu/instruments/om ... 0/p,47249
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.01.17. 22:24

Attila írta:
2019.01.17. 19:48
tobe_ írta:
2019.01.17. 19:23
Viszem is majd fel magammal ezt, elvileg jövő hét 2. felében Pest környékén leszek, több okból kifolyólag, ha esetleg az idő is kedvezne, lehetne nézni majd valamit.
Ezt úgy érted, hogy eljönnél hozzám, Érdre?

MDA

u.i.: miért cserélted le a fényképed erre a "művészképre" egy vízpartról?
Mivel Pesten is leszek, meg a környékén elképzelhető, hogy oda is el tudnék menni, aztán belekukkanthatnánk valamelyik műszeredbe. :)

Érd is ott van Pest mellett közel, ha jól láttam a térképen.

A "művészkép" az egyik 20 centis tükröm ezüstözése után készült, a monitor elé volt téve, csak mondom aktualizálom a képemet, nem vízparton voltam. :)
Ződi
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.07. 16:33

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Ződi » 2019.01.27. 01:24

Sziasztok!

Egy új binokulár vásárlásán töröm a fejem. Elsősorban csillagászati észlelésekhez használnám.
Már van egy Scopium 15x70-esem. Emellé szeretnék egy könnyebben megtartható, minőségi kisebbet.
Igazából, ezek közül választanék: Minox BL 10x52 HD, Delta Chase 10x50 ED vagy Delta Chase 12x50 ED, Kowa Prominar BD 10x56 XD Prominar BD 12x56 XD.
Itt jön a kérdés. A súly, a kilépő pupilla, hol gyártják. A Kowa ugye Japán, a Minox ugye Német OK, a Delta ami a nyerő a paramétereiben, ha jól látom Lengyel! Van valakinek tapasztalata vele?
Mennyire fonfos a kilépő pupilla binóknál? Például egy 105/630-as távcsőnél, 30mm-es okulárral nekem már nem pontszerűek a fényes csillagok, de csak a fényesek. Jelenleg 42 éves, szemüveges vagyok. :-)
Remélem sikerült érthetőre írnom kérdésemet! Köszönöm segítségeteket!

Sanyi
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.27. 08:32

Ződi írta:
2019.01.27. 01:24
Sziasztok!

Egy új binokulár vásárlásán töröm a fejem. Elsősorban csillagászati észlelésekhez használnám.
...
Szia Sanyi!

A kilépő pupilla miatt nem kell aggódnod, mivel a felsorolt binok mindegyike kb. 4 és 5,6 mm közötti kilépő pupillával rendelkezik (objektív átmérő mm-ben per nagyítás), ha fejben jól számoltam. A "nagykönyv" szerint pedig csak 50-60 éves kor után csökken a maximális pupillaméretünk ez alá, de ez egyénenként eltérő mértékű.

Jómagam is szemüveges vagyok, de soha nem használom, ha távcsőbe nézek. Sokkal kényelmesebb a nélkül, az élességet pedig be lehet állítani mindkét szemhez. Csak akkor van gond, ha "cilinderes" a szemüveged, azaz asztigmatikus a szemlencséd. Akkor valóban fontos, hogy mekkora az adott okulár betekintési távolsága, de ezt binok esetén ritkán adják meg az adatlapon; de ha megadják is, nehéz eldönteni, hogy az megfelel-e. Inkább ki kell próbálni.

A felsorolt oklikat nem ismerem (rengeteg van a piacon), így a választásban konkrétan nem tudok segíteni, de talán a fentiek is hasznosak voltak.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1695
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.01.27. 09:26

Ződi írta:
2019.01.27. 01:24
Sziasztok!

Egy új binokulár vásárlásán töröm a fejem. Elsősorban csillagászati észlelésekhez használnám.
Már van egy Scopium 15x70-esem. Emellé szeretnék egy könnyebben megtartható, minőségi kisebbet...

Sanyi
Szia Sanyi!
Annyival egészíteném ki az Attila által leírtakat, hogy ha könnyebben megtartható binot szeretnél ne menj 10x nagyítás fölé.
Ha jól vettem ki a leírtakból kézben tartva használnád itt pedig sokat jelent már a +2x-es nagyítás növekedés is.
Nekem van egy Chinon 12x50-es és Tento 10x50-es binom. Sokkal könnyebb megtartani a 10x50-et. Hamarabb kedvedet szegi ha remeg a kép.
A binoknál szerencsére a két szemhez külön be tudod lőni az élességet.
Én is mindig szemüveg nélkül nézek okulárba.
Még amatőrfilmes koromból (Super8) egy egyszerú fogás a filmfelvevő (bino) stabilizálására.
Zsinórból csinálsz egy hurkot, ami kengyel mint a lovaglásnál. Ebbe belelépsz. A zsinór másik végét a binohoz rögzíted és feszesen tartva észlelsz.
Sok szép panoráma és közeli (zoom) felvételt készítettem így anno a 80-as években. Ez a stabilizátor nem romlik el és a zsebben elfér.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.01.27. 10:25

Laci, nagyszerű módszer a madzagosod, most próbáltam ki. MINOX jó, használom is. Teljes látómező használható. Bár csillagászatra élvezetesebbnek tartom a 6-8x-osokat a hatalmas látható ég miatt. A nagyobb nagyitás a teleszkóp dolga.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.27. 11:43

D.Laci írta:
2019.01.27. 09:26
... ha könnyebben megtartható binot szeretnél ne menj 10x nagyítás fölé. ...
Jogos!

Pl. az én kedvencem a 7x50-es méret (Zeiss). Számomra ez a legnagyobb, még "felkapom és viszem az ég alá" méret.
Van egy klasszikus 8x30 LE Bresser-em is (ezzel a típussal indult a Bresser több mint 60 évvel ezelőtt); ezt kirándulások, bicajozások alkalmával viszem magammal.
És szeretnék majd valamikor egy jóval nagyobbat is (talán AP-t?), de azt már nyilvánvalóan valami komolyabb állvánnyal.

Egyébként a madzagos "állvány" tényleg zseniális, de szerintem inkább földi megfigyeléshez. Legalábbis nekem már nagyon nyűgös és macerás, ha a zenit közelébe fordítom a kukkert.
De lehet, hogy csak én vagyok béna... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1695
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.01.27. 12:09

Attila írta:
2019.01.27. 11:43
D.Laci írta:
2019.01.27. 09:26
... ha könnyebben megtartható binot szeretnél ne menj 10x nagyítás fölé. ...
Jogos!

Pl. az én kedvencem a 7x50-es méret (Zeiss). Számomra ez a legnagyobb, még "felkapom és viszem az ég alá" méret...

Egyébként a madzagos "állvány" tényleg zseniális, de szerintem inkább földi megfigyeléshez. Legalábbis nekem már nagyon nyűgös és macerás, ha a zenit közelébe fordítom a kukkert.
De lehet, hogy csak én vagyok béna... :oops:


MDA

Hát igen zenit közelben tényleg kissé kényelmetlen., de legalább van döntési lehetőségem, hogy az orromat, a számat, vagy mindkettőt nyomja szét a madzag :D

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Ződi
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.07. 16:33

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Ződi » 2019.01.27. 12:13

Köszönöm a válaszokat!
Igen, ez az, sajnos cilinderes a szemüvegem! Egyébként én is leveszem észleléskor.
A 12x-eseket csak a kisebb kilépő pupilla miatt vettem számba. Amit nem tudok, hogy mennyire zavazó ez binokulárnál.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.01.27. 12:37

Ződi írta:
2019.01.27. 01:24
Sziasztok!

Egy új binokulár vásárlásán töröm a fejem. Elsősorban csillagászati észlelésekhez használnám.
Már van egy Scopium 15x70-esem. Emellé szeretnék egy könnyebben megtartható, minőségi kisebbet.
Igazából, ezek közül választanék: Minox BL 10x52 HD, Delta Chase 10x50 ED vagy Delta Chase 12x50 ED, Kowa Prominar BD 10x56 XD Prominar BD 12x56 XD.
Itt jön a kérdés. A súly, a kilépő pupilla, hol gyártják. A Kowa ugye Japán, a Minox ugye Német OK, a Delta ami a nyerő a paramétereiben, ha jól látom Lengyel! Van valakinek tapasztalata vele?
Mennyire fonfos a kilépő pupilla binóknál? Például egy 105/630-as távcsőnél, 30mm-es okulárral nekem már nem pontszerűek a fényes csillagok, de csak a fényesek. Jelenleg 42 éves, szemüveges vagyok. :-)
Remélem sikerült érthetőre írnom kérdésemet! Köszönöm segítségeteket!

Sanyi
Szia.
Én is osztozom D.Laci véleményén,
én is maradnék a max 10×-es nagyításnál.
Csillagászatra legtöbbet én is egy 10×50-es Fujinon-t használok.
A Kowa Japán,de a BD XD sorozat kínában készül. Nekem van belőle 8×42-es,és brilliáns képe van.
A Delta Optical Lengyel,de a Chase ED sorozat kínában készül. Áthaladózáshoz vettem egy 12×50-est.
Ennek is szép képe van,de gyakorlottabb kéz kell a szabadkézi használathoz,vagy megtámasztás.
Nekem a 12×50-es Delta Chase ED képe jobban tetszett mint a Kowa BD XD 12×56-os képe.
A Minox ármagasságában már inkább Meopta Meostar B1 10×50-est néznék: http://www.holgermerlitz.de/favorites/favorites.html
Nemrég volt fennt a vadászaprón egy új állapotú 170-ért.
Az én szubjektív véleményem.
Üdv.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”