Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.04.25. 22:42

Úgy gondolom, a Pleione belépő szintű atlasznak bárminél jobb. Vannak nagyon csicsás meg profi nyomdatechnikával elkészített, tényleg szép atlaszok (mint pl. a Cambridge Star Atlas, stb.), de gyakorlati, használati szempontból a Pleione ezekkel legalább egyenértékű - 600 forintért. Aki most kételkedik, annak szívesen elmutogatom az említett atlaszok hibáit, szerkesztési melléfogásait, ezzel párhuamosan a Pleione erényeit. Ha többre vágysz, és tényleg használni akarod a távcsöved, meg tisztába akarsz jönni az amatőr megfigyelő csillagászat pár gyakorlati kérdésével, akkor a következő értelmes lépés lehet a Kisatlasz, ami egyben észlelési ajánlat is, méghozzá gyakorlati észlelési ajánlat. Aki pedig a profi, nagytávcsöves atlaszra vágyik, az nyugodtan vegye meg az Égabroszt, bármelyik, nála 5x többe kerülő, misztikus "csoda" mellé oda lehet tenni. És még az is csak 4.200 forintba kerül, miközben örök darab.

A Kisatlasz az én munkám, a Pleione és az Égabrosz nem.

Ezt most itt csak azért írtam le, mert tudom, hogy mindenki rutinosan tölti le a netről az ingyenes atlaszokat.

Aztán mind vesznek egy nyomtatottat.

Oké, az utat végig kell járni...

Mindenkinek szívesen segítek csillagászati térkép- és atlasz témakörben, akár vásárlási tanácsra, akár használati útmutatóra van szüksége. Tényleg.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.25. 23:44

Igen, az új kiadású Pleione a legjobb ár/érték arányú térkép. A régi verzió igen pocsék volt, és arcidegzsábát kaptam tőle midig, 10 mp használat után.
Az újból volt több példányom, de mindig elhagytam őket valahogy. A Pocket Sky Atlas meg befér a távcsövem táskájába, mindig kéznél van, és baromi jó. Lassan jobban megszeretem, mint az Atlas Coeli-t. :)

A TriAtlas legkisebb határfényességű verziója szerintem a gyakorlatban, távcső mellett használhatatlan. Túlzsúfolt, nehéz olvasni stb. Van kinyomtatott példányom, borzasztó.

A kis Taki tökjó lenne, csak nyomtatás után össze kell kötögetni a csillagképek fényes csillagait. Nagyságrendet javul úgy a használhatósága.

Komolyabb atlasznak (nagyobb távcsővel, halványabb objektumokhoz) én is az Égabroszt ajánlom, habár még mindig nincs saját példányom. :)
Majd egyszer.

Áttekintő holdtérképnek a S&T Filed map of the Moon atlaszát tudom ajánlani. Olcsó, nagy, szép, laminált, távcső mellett jól használható. Rükl rajzolta. A régi Rükl atlaszokat szinte képtelenség beszerezni, és ha mégis, akkor meg nincs szíve az embernek kivinni az ég alá, nehogy baja legyen. Az újabb kiadású Atlas of the Moonról nem is beszélve (250 dodó + posta).
Részletesebb térképnek meg marad a Virtual Moon.
A magyar Rükl-re nagyon kíváncsi vagyok.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.04.28. 14:18

Nemsokára megjön két atlasz. Egy kettőscsillag atlasz és egy skyatlas 2000. Itthon van Pleione, Égabrosz, Kistávcsöves atlasz, (meglett a Messierkereső térkép is).

A Pleione-ből a régebbi van meg és nem szeretem. Ég alatt talán ha egy tucatszor használtam, ennek ellenére nem sikerült megbarátkoznom vele. Az újhoz nem volt még szerencsém, de majd veszek egyet, ha a Polaris környékén járok.

Az Égabrosz nagyon jó atlasz, viszont távcső mellé még soha nem vittem ki. Sajnáltam, hogy elázik... Többen mondták, hogy ez nem jellemző rá. Én mindig úgy használtam, hogy a szoba melegében megnéztem milyen objektumot tudok megnézni, aztán memorizáltam és úgy állítottam be vagy pedig kiírogattam és utána gotoztam egyet.

A Kistávcsöves Atlasz még nagyon friss. Talán ha egy hónapja van meg. Szeretem, ennek ellenére még őt sem vittem ki a szabad ég alá. Talán a legnagyobb erénye, hogy rajzos megfigyeléseket is közöl.

A Messierkereső térkép az, amelyet a leggyakrabban használtam távcső mellett. A párát annyira nem bírja, talán. Nagyon sok szép élménnyel lettem gazdagabb a segítségével.

Volt még egy Uranometriám is, az viszont már nekem túl sok volt. Igaz, hogy gyönyörű (mondjuk egyszer valaki megkérdezte, hogy az a sok fekete pötty légysz@r??), részletes, de drága és sajnáltam kivinni távcső mellé. Azóta eladtam, bánatomra...

Ha megjön a két atlaszom, majd beszámolok róla, hogy milyenek, mennyire használhatók az ég alatt stb.

Az eddigiekből is látszik, hogy atlaszfétisem van. :mrgreen:
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: András » 2011.04.28. 16:14

meunier írta:A Pleione-ből a régebbi van meg és nem szeretem. Ég alatt talán ha egy tucatszor használtam, ennek ellenére nem sikerült megbarátkoznom vele. Az újhoz nem volt még szerencsém, de majd veszek egyet, ha a Polaris környékén járok.


Tudja valaki, miben különbözik az újPleione a régitől? (azon túl, hogy az az új, a másik a régi)
Nekem a régi van meg és egy csomó, kistávcsővel észlelhetetlen cucc van benne, de pl egyes könnyű Messier-k meg hiányoznak.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.04.28. 16:22

Azt hiszem, a térképlapok jobb minőségűek. Bár még én sem fogtam a kezemben egyetlen példányt sem. Pár évvel ezelőtt egy beharangozó térképlapot láttam az interneten. Az nagyon jónak tűnt.

Meg is találtam. Itt van:

http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_200 ... eione.html
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.28. 18:27

András írta:Tudja valaki, miben különbözik az újPleione a régitől? (azon túl, hogy az az új, a másik a régi)


Ég és föld, nem lehet ráismerni, és a régivel ellentétben ez már használható is. Teljesen újrarajzolták, géppel, bekerültek az észlelhető objektumok stb.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.04.29. 09:16

Nekem van Pleioném, de nem tudom, hogy régi, vagy új. Mikortól adták ki az újat? Azért kérdezem, hogy tudjam, érdemes-e egy újabbat venni.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.05.19. 21:57

Amcsok, hol lehet Coeli Atlast venni?? Beleszerettem a Polarisban :)
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.05.19. 23:42

Arpstronomer írta:Amcsok, hol lehet Coeli Atlast venni?? Beleszerettem a Polarisban :)


Sehol. Nekem van. Nem adom. Elzárva tartom egy páncélszekrényben.
Pedig nekem egy binoklimat kinyírta.

A neten láttam amúgy egy Atlas Coeli Novus 2000 nevű kiadványt, ami olybá tűnik, mintha a felújított változat lenne, 8.3 hmg-vel, 59EUR áron. Ezt szerintem szlovák vagy cseh oldalakon kellene keresni, és esetleg megrendelni.

Kvi
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.05.20. 08:48

http://www.martinus.sk/?uItem=13196

Akkor az ő lesz. Kár hogy nem tudok cesky jazyk-ul. Valaki tudja, hol van a Kosár gomb? :)
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”