MINI csillagda

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Guest

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Guest » 2010.02.04. 08:09

:!:
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: palics » 2018.01.07. 03:00

Üdv Mindenkinek!
Ha lesz időm holnap teszek fel pár képet a most épülő mini csillagdámról.
Az én projektem csak pár hete indult el és a végtermék csak egy vizuális észlelés céljára készülő csillagda lesz (befoglaló alapterület:2,5m x 2,5m, eltolható tetővel).
Az anyagbeszerzést követően az ünnepek között elkészült a távcsőtartó oszlop, amely alul 180 mm míg felül 160 mm külső átmérőjű acélcsőből áll. Ez a cső egyébként földmunkagép munkahengerekből lett összeállítva (falvastagságok:20mm, 25mm). Az oszlop tetejére felkerült a mechanikát rögzítő platform. EZEN SOKAT AGYALTAM és végül fixre terveztem, semmi extra állítási lehetőség - a függőleges oszlopon úgyis vízszintes lesz a platform, mivel azt egy profi lakatos készítette és rögzítette.
Január 5-én egy 1,2 m3-es beton pontalapba úgy betonoztam be a tartóoszlopot, hogy a tartóoszlop platformjára csak olyan módon lehet rögzíteni a mechanikát, hogy annak rektaszcenziós tengelye már megközelítően az égi pólus felé néz. A finom beállítást a mechanikával lehet elvégezni minden irányba.
Ezzel a kialakítással stabil lett a mechanika és az oszlop kapcsolata + soha többé nem kell a platform beállításával foglalkozni, mert az állandóan vízszintes lesz és a mechanikát csak oly módon képes rögzíteni, amint azt már fentebb leírtam.
Az oszlop alapozását túlméreteztem. Az alaptest alsó 20cm-es része minden irányban 15-15cm-el ki lett szélesítve, így a pontalap felfekvési felülete 1,30mx1,30m lett.
Ma kiástam a házikó 2 db sávalapját, holnap szeretném összeállítani a lábazati fal zsaluzatokat majd jöhet a betonozás...
Nálam a csillagda padlója/járófelülete kb. 20cm-rel az oszlop alaptest felett, sávalapja 35 cm-rel az oszlop alaptest mellett lesz, ezzel szeretném kivédeni a felesleges rezonanciát.
Az eltolható tető kialakítására még keresem a jó megoldást.
KF
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 07:35

palics írta:... Az eltolható tető kialakítására még keresem a jó megoldást.
KF


Csak ötlet-adás gyanánt mondanám, hogy nézd meg pl. az enyémet, de Kanizsa elég messze van...

Én pl. elsőre elkövettem egy hibát: gumiszerű műanyag futófelületű kerekeken gurult a viszonylag nehéz tető, hogy ne legyen hangos, mikor mozgatom. Viszont olyan nagy volt a gördülési ellenállása, hogy alig bírtam nyitni-zárni.
Ezért lecseréltem fém kerekekre (fém kapumozgató kerék fém sínen, mint a vonat), és teljesen jó, valamint alig hangosabb, ha hangosabb egyáltalán, mint a műanyag kerekek.

MDA

U.i.: remélem, hogy a távcső alaptest alja mélyebben van a fagyhatárnál, különben egy keményebb tél után (bár ez egyre ritkább) lehet újra pólusozni, ráadásul többször is, míg újra meg nem nyugszik a betontömb.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 07:55

Az enyém meg kezdettől poliamid kerekeken gurul. Az az egy szomszéd, aki hallja, már megszokta. Volt is már, hogy átsétált megnézni mit csinálok. Nem nehezen gurulnak a kerekek, de deres fagyban határozottan könnyen mozog a szerkezet. :D Nálam a taposólemez is acél, meg az egész szakramentum, úgyhogy ha leejtek valamit -általában szerencsére nem optikát- akkor az már jól hallható. :lol: Ilyenkor mikor találkozunk a a távolabbi lakók szörnyülködnek, hogy -10-15 ben is képes vagyok ott kuporogni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.07. 08:02

Főleg bolygózom ha lehet, így a tetőnek teljesen "el kell tűnnie". A torony Ny felé van, szerencsére ritkán zavar. Már nehezen férek a 2,5x 2,5m alapterületen, a távcső sokkal nagyobb, mint amire anno számoltam, így minden mozdulatot meg kell gondolnom odabent.
Ezek a befejező fázisban készül képek, kb. 6 évvel ezelőttiek. Azóta a bejárat átkerült Kelet felé, ahol a képen létra van, ott ma már a műhely fala van. Most azon filózom, hogy némi vezetékkel le lehetne csatlakozni, és a sosem annyira hideg műhelyből lehetne fönti beállítás után exponálgatni. Egyedül az USB kb. 3m-es toldása kérdéses, hogy emiatt működne-e normálisan.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 09:05

Az a NATO radar elég durva a szomszédban... :o

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.07. 09:06

Sidius írta: Ezek a befejező fázisban készül képek, kb. 6 évvel ezelőttiek.


Jani!
Ez nem csillagvizsgáló, ez egy kisebb Bajkonur.
A háttérben az a rakéta az saját fejlesztés? :D
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2018.01.07. 09:16

Sidius írta: Egyedül az USB kb. 3m-es toldása kérdéses, hogy emiatt működne-e normálisan.


Hali!

Egy jobb minőségü USB kábel kb. 5 m-ig használható. Ha hosszabbra van szükség, erősítőt kell beiktatni.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.07. 09:28

rgeri írta:... Egy jobb minőségü USB kábel kb. 5 m-ig használható. Ha hosszabbra van szükség, erősítőt kell beiktatni.


Geri!

Saját tapasztalatom szerint az USB kapcsolat az informatika eddigi legrosszabb, legmegízhatatlanabb hw és sw protokolja. Itt nincsenek kőbe vésett szabályok, csak valószínűségi változók... Még a Windows-nál is megbízhatatlanabb, pedig az nagy szó! :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: MINI csillagda

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2018.01.07. 10:21

Attila írta:
rgeri írta:... Egy jobb minőségü USB kábel kb. 5 m-ig használható. Ha hosszabbra van szükség, erősítőt kell beiktatni.


Geri!

Saját tapasztalatom szerint az USB kapcsolat az informatika eddigi legrosszabb, legmegízhatatlanabb hw és sw protokolja. Itt nincsenek kőbe vésett szabályok, csak valószínűségi változók... Még a Windows-nál is megbízhatatlanabb, pedig az nagy szó! :mrgreen:


MDA


Attila!

Sajnos egyetértek veled. A mit a kábelről írtam az a saját tapasztalataimra épül. Az USB-t(Universal Serial Bus) pont azért hozták létre, elég jól lerva, higy mit-miért és hogyan, hogy legyen egy egységes csatolakozó felület mind SW, mind HW oldalról a számítógépekhez. Aztán ahogy ez lenni szokot "valahogy" mégsem egésszen úgy működik ahogy kéne. Pedig a szabvàny tényleg elég jól definiálja a HW, SW részt.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”