A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Mariann
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.12.27. 10:05

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Mariann » 2010.09.17. 11:02

Kedves Amatőrök!

Még egy esély...

Ha nyomon követtétek a Csepeli Csillagda sorsának alakulását, láthattátok, hogy megfelelő adottságok, és lelkesedés mellett is kétségessé válhat egy elképzelés megvalósulása.
A tegnapi találkozón 8-an!!! jelezték: rajtuk/rajtunk nem múlhat a déli régió Csillagdájának életre keltése.

Maroknyi csapatunk:
Meggyesi Katalin
Nagy Tibor
Borszéki György
Mátis András
Mihalik Béla
Németh Attila
Hamvai Antal

Hamvai Antallal vállalunk felelősséget a szakkörért. Ő, a többiekkel együtt ismeretet terjeszt a fiataloknak, én az egyéb teendőket látom el (szervezés, sütik biztosítása :), kapcsolattartás, beszerzések :)).
Természetesen a csapat minden tagja részt kell vegyen a munkában ahhoz, hogy jól működhessünk, és kedvünk legyen szabadidőnkből energiát, időt szánni a fiatalokra, idősebbekre.

Szerencsére a jelenlevők több évtizedes amatőr csillagászati múltja segítheti a kezdők, haladók ismeretének bővítését széles területen.

Ígéretemhez hűen feltettem a plakát terveket, kérek mindenkit szóljon hozzá, mit kellene változtatni rajta, illetve, ha megfogalmazódott benne egy jobb ötlet, akkor se habozzon megosztani velünk!
Ma estig kell dönteni arról, hogy mi kerüljön az általános- és középiskolás fiatalok szeme elé....

Továbbra is várjuk bátorító szavaitokat, előadás ötleteiteket, anyagokat a csillagászat bármely szegletéből.
A legnagyobb segítség azonban jelenlétetek lenne, péntekenként 18:00-tól.

Mariann
Kasztor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.25. 00:33

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Kasztor » 2010.09.17. 11:55

Köszi Béla, jó ez, amit csináltál. Gondolom, az új plakáton is rajta lesz ez a link. Úgy könnyebb lesz eladni a jövő heti iskolalátogatáskor. Kasztor.
bmihalik
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.05.16. 10:17

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: bmihalik » 2010.09.17. 13:01

Megnéztem a plakátot. Szerintem is jó lesz. A webcímet (www.csepelcsill.org) valóban ráírhatod, így ha esetleg valahol kint marad egy plakát az előadás időpontja után, akkor is a honlapon utána tudnak nézni a további programoknak.
tonio
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.07.04. 13:59

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: tonio » 2010.09.17. 17:17

Sziasztok!
A honlap remek,szép munka!
Természetesen folyamatosan fejleszteni fogjuk, ötletek stb. szerintem ezentúl a Bélának menjenek.
Az Ő szaktudása segíti majd szépülni, fejlődni az oldalt.
Viszont el kell kezdenünk összeállítani az előadások anyagait, tematikáját, előreláthatólag decemberig.
Olyan témákra lesz szerintem szükség ami az általános iskolásoknak is szól. Itt is lehet kétféle, alsó és felső tagozatosoknak ill. a középiskolásoknak tartandó lenne a harmadik csoport.
Valószínűleg ha már tudjuk hogy melyik korosztály képviselteti zömében magát, csak akkor lehet ténylegesen beszélni a teljes anyag összeállításáról.
Én a hétvégén próbálok több anyagot is összeállítani, aztán majd ezeket átbeszélhetjük.
Aki tud segíteni,rendelkezik szakkörös múlttal, tapasztalattal, azt is szívesen várjuk sorainkba! Vagy csak ötletekkel tudna ellátni esetleg vannak anyagai előadásokhoz, annak is nagyon örülünk.
Mindannyian nehéz feladat előtt állunk, csak úgy tudunk sikereket elérni ha segítjük egymás munkáját,
sokszor a saját és családunk szabadidejének rovására.
Viszont cserébe megismertetjük az égbolt szépségeit, kicsit közelebb vihetünk mindenkit a csillagászat nem is olyan titokzatos világához....
Ezúton köszönöm meg mindenki segítségét a jövőre nézve is!
Mindenkinek tiszteletteljes üdvözlet.
Hamvai Antal
bmihalik
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.05.16. 10:17

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: bmihalik » 2010.09.17. 21:30

Jó, rendben - küldjétek nekem a honlappal kapcsolatos anyagokat.
Amik szerintem jók lennének a honlapja:

1. KÉPEK:
- fényképek a mostani összejöveteleinkről
- fényképek a kupola felújítás előtti és utáni állapotáról
- a régen készült asztrofotók szkennelt változatai
- új, színes, nagy felbontású csillag és kozmosz térképek, oktató anyagok
(mint pl.: http://blog.recitdevoyage.fr/public/Nat ... se_Map.jpg)

2. LINKEK, CIKKEK:
- csillagászattal kapcsolatos fizikai, kémiai kísérletekről honlap, cikk, stb.
(mint pl: optikai kísérletek, távcső építés, spektroszkóp építés)
- más csillagász (v. kapcsolódó) közösségek honlapjai
- érdekes csillagászati oldalak (pl. virtuális távcső projekt)
- csillagászati szoftverek honlapjai

Aki tud ilyet vagy van egyéb ötlete nyugodtan küldje nekem.
bmihalik
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.05.16. 10:17

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: bmihalik » 2010.09.17. 21:48

Az oktató anyaggal kapcsolatban három témát szeretnék felvetni:

1. digitális planetárium építése kartondobozból, biztonsági gömbtükörből és projektorból.

2. nagy felbontású (>3nm) vizuális és digitális spektroszkóp építése elhasznált CD és DVD lemezből
(pl. Nap színképvonalainak elemzéséhez -- én már csináltam ilyet, tényleg jópofa; kell hozzá: kartonpapír, CD, olló, ragasztó. A digitális változathoz kell még webkamera meg számítógép is)

3. csillagászati szoftverek használata a gyakorlatban

Előadást olyasmit szeretnék majd tartani, hogy "A nem-destruktív tudomány nyomában", és arról szólna, hogy az ember mennyi mindent megértett pusztán elmélkedés, vagy megérzések által - anélkül, hogy szét kellet volna rombolnia azt a dolgot, amit megvizsgál. Nagyon jó példa a legősibb tudományunk a csillagászat. Puszta megfigyelések által megértettük a természet körforgásait, a gravitáció létezését, közelebb kerültünk az anyag természetének megértéséhez, stb. Mostanában persze a csillagászat is destruktívvá vált - lásd. égitestekbe robbantunk bele. Valami ilyesmiről szeretnék majd beszélni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bmihalik 2010.09.20. 11:01-kor.
Kasztor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.25. 00:33

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Kasztor » 2010.09.17. 22:58

Béla, egy kis sajtóhiba történt (http://www.csepelcsill.org/hirek), 2x is. Az Apophis a végzet KISBOLYGÓJA, természetesen. A végzet bolygója a Föld lesz, marha nagy pech esetén. Kasztor.
Kasztor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.25. 00:33

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Kasztor » 2010.09.17. 23:16

Én az űrkutatás, űrhajózás és csillagászati műszerek témákban tudok vállalni feladatokat. Üdv: Kasztor.
tonio
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.07.04. 13:59

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: tonio » 2010.09.19. 12:57

Sziasztok!
A honlappal kapcsolatban a csillagvizsgálóról és a régebbi csoportokról írhatnánk egy keveset.
Ha tudtok bármilyen információval esetleg fényképpel is szolgálni az nagy segítség lenne.
A Mátis Andrisnak már jeleztem, remélem tud majd segíteni, Ő 73-tol vezette is egy ideig.
A másik észrevétel a honlappal kapcsolatban hogy minket még nem tudnak elérni az érdeklődők, kellene telefonszám, email cím a könnyebb kapcsolatfelvételhez.
A telefonszám lehet az enyém, Mariannt még nem tudom hogy megosztja e a nagyérdeműekkel...
Emailnak az oldalhoz kapcsolódó kellene, gondolom Béla ezt megtudja oldani.
Béla az előadás anyagok amiket jeleztél érdekesnek hangzanak, felettébb kíváncsivá tettél!
Ezeket majd megbeszéljük.Köszönettel tiszta eget kívánva:
Tóni
Mariann
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.12.27. 10:05

Re: A Csepeli Csillagvizsgáló rendbetétele

Hozzászólás Szerző: Mariann » 2010.09.19. 13:41

Sziasztok !
Kosár Krisztiánt zargattam, ahogy mondtátok. Eredmény: él, várja az újabb lehetőséget, számíthatunk rá. :)
Az én elérhetőségem van a plakáton, és a honlapon. :)
Ált. iskolások számára küldök anyagokat, a plakátot estére javítom (honlap cím).
Fotókat Ottó Feri készített az előző találkozókról, talán elérhető a képtárból.
Mariann
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”