Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.05. 12:27

Mindig bizonyit az elkészitett fotója. Abból aztán elindulhat a saját lehetőségeink mérlegelése. Tapasztalat is áll mögötte. Segithet, Fórumtag..
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.05. 12:29

géza írta:Mindig bizonyit az elkészitett fotója. Abból aztán elindulhat a saját lehetőségeink mérlegelése. Tapasztalat is áll mögötte. Segithet, Fórumtag..


A többiek véleményét sem kellene lesajnálni...
Bár nem tudom, hogy Misi követi-e egyáltalán a fórumot, mert a kérés felvetése (hétfő) óta egyik hozzászólásra sem reagált. De lehet, hogy csak nagyon elfoglalt.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.05. 12:36

Okosan tette. Ha csak tervezgetné itt tovább, nyúlóssá válna a dolog, lényegtelenül.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.05. 13:06

géza írta:Okosan tette. Ha csak tervezgetné itt tovább, nyúlóssá válna a dolog, lényegtelenül.


Ha ennyire rossz a véleményed az alábbi hozzászólókról, és "nyúlós" segítő szándékukról, akkor vagy mondd meg te a frankót, vagy ne terheld ezt a weboldalt.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: chip » 2017.10.05. 16:48

...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára chip 2017.10.08. 19:03-kor.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.10.05. 21:02

Attila írta:
géza írta:Mindig bizonyit az elkészitett fotója. Abból aztán elindulhat a saját lehetőségeink mérlegelése. Tapasztalat is áll mögötte. Segithet, Fórumtag..


A többiek véleményét sem kellene lesajnálni...
Bár nem tudom, hogy Misi követi-e egyáltalán a fórumot, mert a kérés felvetése (hétfő) óta egyik hozzászólásra sem reagált. De lehet, hogy csak nagyon elfoglalt.


MDA


Sziasztok, az elmúlt napokban sajnos kevés időm volt olvasni, ezért nem reagáltam eddig. Átolvastam a hozzászólásokat, és köszönettel tartozom, mert sok jó ötlet és felvetés is volt, amin elgondolkodhattam, hogy tudom-e hasznosítani. A hozzászólások nagy része inspiráló volt. Kezd tisztulni a kép. A terv egyelőre a következő (még változhat, ha újabb ötletek jönnek):

1. Netes keresgélés után úgy tűnik vannak olyan vállalkozások, akik egyedi méretre is készítenek kis fa tároló házakat egész jó áron. Ez beleillik a környezetbe, és egy sor tervezési problémát leegyszerűsít (vastagabb fallal, erősebb szerkezettel is lehet kérni).Így külön vas (zártszelvény) keret nélkül is jó lehet a csillagda.

2. A tetőre két opció van jelenleg: Az egyik, hogy két irányba fel lehet nyitni, függőlegesbe. Itt a nyitott állapotban való stabil rögzítés fontos. Ezzel az a baj, hogy kb. 35-45°-alatt (függ attól, hogy milyen a tető kialakítása) kitakarja az eget. Ez K-i irányban nem gond, mert ott kb. 50° magasságig a ház úgyis takar, de a kis DK-i csücsökért kár lenne. Ny-ról gömbfejő utcalámpa ontja a fényt minden irányba ("legjobb" példa az értelmetlen fényszennyezésre.) kb. 30° szögből látszik. Egy másik opció a csúsztatható tető polikarbonátból U-profil segítségével. Ez is jó ötlet, csak a polikarbonát helyett más anyagot keresek (könnyű, de szívós kell. alumínium szendvicslemez esetleg, vagy hasonló?). A kettő tetőtípus kombinációja is szóba jöhet. Déli irányba a "tűzfal" egy részét zsanérosan lenyithatóra tervezem. A végső döntéshez az kell, hogy kimérjem a zavaró fényforrások, fényvisszaverő felületek pozícióját (van bőven, sajnos), hogy azok kitakarása megoldott legyen, de az égből a lehető legtöbb maradjon. Remélhetőleg a hétvégén jut rá idő.

3. Az oszlop vascső lenne, kitöltve homokkal. Az aljára a bebetonozott autógumis megoldás nagyon megtetszett, magamtól eszembe nem jutott volna. Boltban lehet kapni zsákos szárazbetont. A betonos autógumit a csővégen sóder ágyra teszem beásva. Az egyik távcsőboltban találtam toldatot az EQ6 alá, amivel a csőre rögzíteni tudom. Az oszlop kivitelezésével fogok kezdeni márciusban, ha már elmúlik a fagy.

4. A csillagda alá térkövet, vagy járólapot teszek valószínűleg. A faház lerögzítésére még nincs ötletem. kell egyáltalán, ha alja is lesz?

5. Az oszlop (mechanika) helye is kérdéses. Lehet, hogy 20-30 cm-t érdemes eltolni a csillagda közepétől, mert vannak kitüntetett észlelési irányok.

6. A mechanika hajtása és szükség esetén vörös ledes világítás első körben aksiról fog menni. Vész esetére van hosszabbítóm, át tudom húzni a kerten.

A távcső az első évben a kis 150-es Makszutov marad, és hosszú távon valószínűleg maradok a Cassegrain jellegű távcsöveknél, csak a "nagy testvér" fejlesztésében van némi csúszás, de a behajtható segédtükör miatt a 2,5 x 2,5 -ös csillagda bőven elegendőnek tűnik hosszú távon is. A fő profil Hold és bolygó észlelés lesz.

Úgy gondolom nagyon sok múlik a részletes tervezésen, hogy az építés pozitív élmény maradjon, ne kínlódás.

Üdv,
Misi
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: chip » 2017.10.05. 22:12

...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára chip 2017.10.08. 19:04-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.05. 23:09

géza írta:Mindig bizonyit az elkészitett fotója. Abból aztán elindulhat a saját lehetőségeink mérlegelése. Tapasztalat is áll mögötte. Segithet, Fórumtag..


Mennyiben segítene egy fotó az én csillagdámról , ami emeletes kőépület , letolható tetővel ? Megadta a paramétereket , arra pedig a legköltséghatékonyabb és legesztétikusabb megoldás egy készen kapható , de módosított kerti faház .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.06. 09:24

kincsesm írta:... 2. A tetőre két opció van jelenleg: ...


Misi!

Személyes tapasztalatom szerint a tető a legproblematikusabb pontja egy csillagdának, legyen akár kupola, vagy toló- vagy egyéb nyitható tető. (Tudom, mert nekem kupolám és tolótetőm is van... Lásd itt: http://mda-telescoop.com/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=103)

A porhó pl. mindig be fog fújni (kivéve a "hermetikusan" zárt kupolákat, de olyat még nem láttam); az ellen letakarással kell védeni a műszereket.
Az eső becsorgásától azonban mindenképp védeni kell; erre már a tervezéskor kiemelt figyelemmel kell lenni.
Ugyanakkor viszont a fenti "hermetikus" lezárás sem javasolt, mert a távcsőnek lehetőleg folyamatosan a környezeti levegő hőmérsékletén kell lennie, ami egy "fullra zárt" helység esetében esélytelen. Még egy folyamatosan átszellőztetett kupolatérben is szaharai hőség tud lenni egy napsütéses nyári napon...

Tehát úgy kell a folyamatos átszellőzést biztosítani a helységben, hogy az eső ugyanakkor ne essen be.

A tető nyitásának megoldása a legneccesebb ebből a szempontból. Az előregyártott kis faház ötlete nem elvetendő, ámbár a tető átalakításának többlet költsége miatt lehet, hogy mégis az építés a kifizetődőbb (de ebben nem vagyok biztos, ki kell számolni...).

Végül még egy tanács: amikor a tető nyitásáról gondolkodsz, ne feledd, hogy a tetőnek súlya van! Legalábbis a komoly tetőnek, amit nem tép le az első tavaszi szellő...

Én valami olyasmiben gondolkoznék a helyedben (a helyszűkére tekintettel), ami egy elforduló rácsszerkezettel két oldalra, a ház falai mellé lefordítható. Erre a mechanizmusra ellensúlyt is lehet/kell tenni, és akkor könnyedén mozgathatóvá válik, még ha nehéz bitumenzsindellyel feded, akkor is. Ha pedig összezárod, akkor a tetőél mentén és a homlokzati réseknél egy átfedő hosszelemmel viszonylag könnyen "esőbecsurgás mentessé" tehető.

Hogy könnyebben el tudd képzelni, nézd meg ezt a képet, ami a Bakos Gazsiék HatNet projektjének a Sári Pali által készített "kupolája": https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2015/03/hatnet-mko.jpg (Nem a háttérben lévő nagy, hanem az előtérben a kicsik... :D )
Csak ne egy oldalra nyíljon, mert az nagyon félreterheli a házat, ami alapozás nélkül gáz lehet, hanem osztottan, kétfelé. (Igaz, egy kissé bonyolult szerkezet, de nem kell tőle megijedni.)

De a már korábban bemutatott "letolható rötyi" sem butaság, ha a minimális költség, a helyszűke és az egyszerűség a fő szempont!!!

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.06. 11:03

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”