Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.10.02. 20:31

Sziasztok,

Úgy alakult az elmúlt héten, hogy kiderült csillagvizsgálót építhetek (elviekben). Adott ugyanis egy kis kertrész, ahol egy 2,5 x 2,5 m-es mini obszervatóriumnak volna hely, alaposan körbekérdeztem, akadálya nincs. Óriási előrelépésnek érezném az észlelések hatékonysága és gyakorisága terén. Régi álmom. Elkezdtem nézegetni a "szakirodalmat", hogy ki milyet épített a nagyvilágban és tervezgetni. Nem olyan egyszerű, vannak nehezítő tényezők. Hely szempontjából a letolható tetős megoldás nem jöhet szóba (nem fér el a sín). Gondoltam ott a kupolás megoldás, csak nem lehet annyira drága ilyen kis méretben :? . De! forintban 7 jegyű! Persze végigfutott az agyamon, hogy jön ki az ára (miből készítik, milyen minőségben, működő vállalkozásként) és beláttam, hogy végül is érthető. Keresek más alternatívákat még. Ezenfelül nem lehet túl magas, túl feltűnő/rikító (lakóközösségben problémák forrása lenne), és nem lehet beton alapozású az épület. Oszlopok köré azért önthetek betont, de annyit amit szükség esetén ki lehet ásni. További szempont, hogy az egész épületet szét lehessen szedni/elköltöztetni másutt esetleg összeszerelhető formában, helyét elgereblyézni, bevetni fűmaggal :) Emellett biztonságosan zárható legyen némi biztonsági rendszerrel. Mindezt együtt most komoly kihívásnak érzem. Azért is írok ide, hogy hasonló kritériumokkal épített már valaki csillagdát? Építő jellegű tanácsokat szívesen veszek.

Ennél is problémásabb, hogy miből legyen a távcső oszlop? A háromlábat nem akarom kerülgetni, így építeni szándékozom valamilyen oszlopot. Gyárt valaki toldatot amivel az EQ6-ot le lehet rögzíteni egy oszlopra, de a finom beállítási lehetőségek megmaradnak? Az oszlop is kérdés, mert a tonnás vasbeton szerkezetek nem jöhetnek szóba, maximum vascső. Előbb utóbb kerülni fog rá egy 12-14 kilós távcső.

Üdv,
Misi
kzn
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:37

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: kzn » 2017.10.02. 22:30

Az oszlopom 200 mm PVC csőbe öntött beton bevasalva, a vasláshoz hozzáhegesztve 4 db 16mm menetesszár.
Az állványfejet 2 collos vízvezeték csőkarimákból alakítottam ki,a furatátmérő 60 mm, pont jó a mechanikámhoz.
(CAM EQ 5 GOTO.) Nem tudom, hogy az EQ6 állvány befogadó mérete is 60mm? Szerintem, a vascső is jó lehet,de ki kellene önteni homokkal.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: chip » 2017.10.03. 10:26

...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára chip 2017.10.08. 19:06-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.03. 23:27

Szia !
Ilyen paraméterek mellett megfontolnám a helyedben a készen kapható kis kerti faházakat . Méretre kb akkorák , mint írtad , esztétikusak . A tetőt meg két oldalra lenyílóra , vagy lecsúszóra kellene megcsinálni . Padlónak lehet rakni vastagabb OSB3-at . Oszlopnak vascső , vagy műanyagcső betonnal kiöntve .
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2017.10.04. 06:47

Szia Mihály!

Ha stabil, de mozdítható oszlopot szeretnél akkor én megfeontolnám azt a megoldást hogy legalább egy 15 collos autógumit kiönteni betonnal és annak a közepébe belebetonozni egy legalább 100 mm-es vascsövet. A kiöntött vascsőbe bele tudod rakni a Zoltán álltal javasolt menetesszárakat amikkel megoldható a mechanikafej rögzítése. A kész oszlop legalább 50-60 kg a 15 collos gumival, de ha akarsz nagyobb autógumit is használhatsz és akkor természetesen a tömege és a stabilitása is nőni fog és ha kell akkor az oldalára borítva gurítható. A gumi beásható vagy csak simán a földre is lerakható. Biztos nem fog elmozdulni ha belerúgsz és elég stabil lesz a távcső.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.10.04. 11:26

Kupola helyett javasolom a dob formát. Én is ilyen megoldáson töröm a fejem.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.04. 11:53

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.04. 12:46

Zazu
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.01.05. 12:11

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Zazu » 2017.10.04. 13:38

kincsesm írta:Sziasztok,
Hely szempontjából a letolható tetős megoldás nem jöhet szóba (nem fér el a sín).


Én nemrég fejeztem be egy hasonló méretű csillagda építését. A tetőt letolhatóra, vagy inkább leemelhetőre készítettem, mivel oldalsó vezető sínekhez nekem sem volt elég helyem. Az épület egy weben vásárolt kis szerszámtárolóból (1,70x1,70 m) készült, amolyan "egyfelhasználós" lett.
A teteje szurkos vászonnal borított lambéria volt "gyárilag". Első változatban erre szereltem kerekeket, amit a "falon" sínben vezettem meg, és ferdén letolva az épület mellé a földre tettem. Mivel visszatenni nem "egyemberes" művelet, másik megoldást választottam.
Polikarbonát táblákat vettem, amiket a "tűzfalakra" szerelt alu U profilba csúsztatok. Így kb 3 kg/darab lett a két féltető. A tábla rögzítésére a gerincnél egy csavarral leszorítható lemezt szereltem, a falakhoz meghajtott sarok- összekötőkkel rögzítem szárnyas anyákkal.
A gerincnél megmaradó nyílásra bádogossal hajtattam olyan lemezt, ami 25-25 cm-re ráfekszik a polikarbonát táblákra. Ennek a rögzítése úgy történik, hogy az "oromdeszkákra" egyik végükön elvékonyított lécek alá becsúsztatom (létrán állva).
A polikarbonát áttetsző, ezért eléggé felmelegszik alatta a levegő. Ezért belülről lefóliáztam, ami valamennyire segített. Kb. 2 hónapja épült meg, azóta volt szél is, eső is, nagyobb zivatar is, de nem volt semmi probléma (beázás).
Sidius

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.04. 19:50

Én is láttam annyira picit, hogy a távcső felállítva éppen elfért benne. Gyakorlatilag egy eltolható dobozban volt az egész, ember nem is fért alá, úgyhogy a csillagda a csillagos ég volt. :) Távcsőfüggő is, de így elrendezve többnyire nem sok hely kell hozzá.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”