Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
ESBÉ
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.23. 19:47

Építési szándék

Hozzászólás Szerző: ESBÉ » 2009.09.24. 19:39

Neki kezdtem egy kör alakú csillagda tervezésének. Már elég jól állok vele.Van-e valakinek ötlete, főleg az átmérővel kapcsolatban. H kicsi, könnyű megépíteni, ha nagy akkor el is férek benne. Kb 2,5m-nél járok, de gyanítom, hogy kicsi. Newton 200/1000-el kellene elférni. Csatolok egy tájképet az eddigi próbálkozásról.

ESBÉ
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2009.09.26. 21:04

Szia!
Milyen anyagból tervezed megépíteni? Ez ugyanis sok mindent meghatároz. Ha nem csak egy hengerpalástban gondolkodsz akkor a kupola átmérője a komfortot kevésbé befolyásolja. Magyarul egy 2,5m átmérőjű kupolát ha felteszel egy kisebb épületre.
Üdv.:zoli
ESBÉ
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.23. 19:47

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: ESBÉ » 2009.09.26. 22:09

Szia Zoli!
Egész pontosan ez a "kör" valójában kilenc szög, azért mert van kilenc db alkalmas méretű panelom. Ez volt a kiinduló alak és méret. A kupolát is ehhez küzdöttem össze. A szerkezet alapvetően acél,-hajlított lemez, a körpálya szintén lemezből kivágva lézerrel, a kupola burkolat LINDAB lemez,az oldalfal panelok borítása OSB.
Két tető ajtó, a kerete látszik a képen, a forgatás pedig majd motorizálva,-hol van az még!-. Tervem van a teljes tömítésre, por, falevél, természetesen víz ellen. Majd kiderül, hogy sikerül.
Az épület tulajdonképpen ennyi ami látható, nem terveztem nagyobb alsó részt, de egy kicsit gyanús, hogy kicsi. Igencsak be kell húzni a hasat, hogy elférjek vízszintes tubus mellett. A többi lomnak is el kéne férnie.
Próbálom modellezni az elférést valami deszkamodellel. Láttam neten ettől kisebb kupolákat árulni 4-5000GPB-ért, de az vicc.
Küzdök.
Üdv Somogyi Béla
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2009.09.28. 00:07

Szia!
Saját tapasztalatom alapján mondom, hogy néha (utólag) olcsóbb a tervekhez venni az anyagot, mint a meglévő anyagokhoz tervezni. :?
Én is kupolát szerettem volna építeni, de a vége egy eltolható tetős csillagda lett(pontosabban épp épül) bár nálam inkább esztétikai okokból alakult így. Na meg sokkal nagyobb lehet az észlelőtér. ( 4x4m)
asztalosakos11
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.21. 19:57

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: asztalosakos11 » 2009.10.01. 20:35

Szia én is csinálok magamnak/meg rendelésre is/kupolát de az egész fából van mivel én asztalos vagyok. Szerintem a 3m-er a kellő átmérő.a kupola kb 70kg.A belső átmérője a 3m-er.Nem nagyon tágass. 4 embernek kényelmesen lehet bemutatást tartani.A rés 1m-er. Baráti üdv:Ákos
ESBÉ
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.23. 19:47

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: ESBÉ » 2009.10.02. 15:46

Végh Zoli!
Valóban kicsi volt az eredeti terv,átterveztem, most 2800-nál tartok,úgy néz ki, hogy ez már jónak tűnik.
A meglévő dolgok valóban nagyon behatároltak, elvetettem.

Ákos!
A fakupola nagyon tettszik, de én meg vasiparos vagyok, ez meghatározza az irányt. Ettől függetlenül érdekesnek találom a tiedet. Ha kellene egy ilyen nekem, mibe kerülne, és hogy jutna el nyíregyházára?
Alépítmény is van, vagy az saját erőből készítendő? A tető borítása vajon mennyire időjárás álló?
Üdv.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2009.10.03. 14:13

skacok, informatikus vagyok, én miből csináljak kupolát? egy virtuális csillagda az nem az igazi :((
ESBÉ
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.23. 19:47

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: ESBÉ » 2009.10.03. 14:30

Kaviat!
Most nekem is ilyen van, de már unom cipelni, már a családom is,így muszáj valami valósat létrehozni. Ne add fel, nem olyan vészes egy valós csillagda építése. Majd kiokosodunk mi is , remélem nem sokára.

ESBÉ
Hozé
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:32

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Hozé » 2009.10.03. 15:42

Én csak ajánlanék egy linket ahol még van 1000 link.
Itt nézz körül, biztosan találsz megfelelő ötletet!

http://obs.nineplanets.org/obs/obslist.html
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2009.10.03. 15:59

egyébként valami olyasmire gondoltam, ami nagyon könnyű. pl. néhány vékony fémrúd, amiket valahogy össze lehet csavarozni és aztán az egész cuccra ráhúzni egy vászonbugyit. valami ilyesmit hozott is valaki magával tarjánba, na ennek valami remixére gondoltam (lenne teteje is). semmi motor, meg csapágy és egyebek, kézzel egy mozdulattal lehetne irányba fordítani.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”