Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
Sidius

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.07. 11:50

Ezt az amatőr csillagvizsgáló adatbázist valaki évekkel ezelőtt elkezdte összeállítani, de nem tudom, hogy mi lett a vége.

Amit mondasz, Attila, hogy a szél is "agresszívebb" lehet, valószínűleg nem hülyeség. Érd környéke elég dombos, ha jól emlékszem, így tartósan vízszintesen fújó szélről nemigen beszélhetünk. Szerintem hó is többször, és nagyobb mennyiségben esik arrafelé. Ezt csak gondolom, de azt konkrétan tudom, hogy az ország legszárazabb helyén lakom. A terep is olyan, hogy Szeged, Békéscsaba, vagy Kecskemét is tetszőleges irány lehet, ahová 4 m magasan már gyakorlatilag egyenesen is el lehet jutni, esetleg néhány magasabb fa van. Vagyis fontosak lehetnek a tágabb környezet terepviszonyai is. Már tettem fel ide képet, már nem teszek másikat, de hézag a fal és a tető között vízszintes vetületben gyakorlatilag nincs, az előző megfogalmazás tehát suta volt. Függőlegesen nézve van hézag, -a tető kb. 10 cm-rel mindkét irányban hosszabb-, vagyis kb. 45 fokban felfelé kell esnie annak, ami bejut. Ezenkívül a mechanika magasan van, a rekta fölső vége szinte a fal fölső síkjáig ér.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.07. 16:13

Nekem sem volt még gondom porhóval . Körben gumi szoknya zárja a réseket .
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: chip » 2017.10.07. 17:13

...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára chip 2017.10.08. 19:01-kor.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.10.08. 08:26

" MDA
a szél nem rázza be a kukkert? És hány fok van bent nyáron, ha süt a Nap?"

Kedves Attila, érthető kérdésed, ez a polikarbonát anyag sem viselkedik különben pl, a lemeztől, úgyhogy eléggé fel tud menni a hőmérséklet alatta.Ráadásul a tető alatt minden matt fekete, még a padlószőnyeg is, úgyhogy gondolhatod... Ha nagy a kánikula, akkor kinyitom az egyik oldaltetőt, a parapetfalba meg van egy 25 cm-es termosztát vezérelt ipari ventillátor, ami 1-2 perc alatt átöblíti a forró levegőt.
A legfőbb probléma eddig az volt, hogy a 35 centis 5 cm vastag 8 kg-os főtükör szinte egész éjjel nem tudott
hő-kiegyenlítődni. Jelenleg tesztelés alatt van 4 db 50 W-os Peltier elem, (közvetlenül a főtükör hátoldalára rögzítve), és egy összehasonlító áramkör 2 db termisztor, és két darab pontos termosztát segítségével a külső hőmérsékletre hűti/állítja be a főtükröt hőjét. Eddig úgy néz ki, ezzel szinte azonnal hadra fogható képe van...

A széllökés nálam nem probléma, egyrészt a távcső nagy tömege miatt, másrészt csak azt az oldaltetőt szoktam kinyitni, ami az észlelt égterület irányába esik. Ezt főleg a külső oldalfény árnyékolása miatt teszem.
Üdv: Tisza Csaba
itt van még két fotó:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.08. 09:16

Nagyon esztétikus, már-már futurisztikus a csillagdád külső képe, Csaba; még egyszer gratulálok, nagyon tetszik (főleg az igényességed, a rend és a tisztaság). Ugyanakkor szinte biztos voltam benne, hogy küzdesz a hőséggel...
Hol (melyik településen) van a csillagdád?

A tükör szabályozott Peltier-hűtése viszont nagyon felkeltette a figyelmem.
Az, hogy nem a teljes felületen történik a hőcsere, nem torzítja el a tükröt?
Ezt kissé furcsállom, de a gyakorlati tapasztalat gyakran nagyobb úr, mint az elméleti megfontolások...
Mennyi idővel a kapcsolod be a hűtést munka előtt?

A rácsos tubus és a mechanika is tanítani valóan merevnek tűnik. Nem gondoltál rá, hogy ekvatoriális hajtást tegyél alá? Nagyot dobna a használhatóságon...

Maszkot - gondolom - a Naphoz használod.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.10.08. 11:33

Kedves Attila, a peltier elemek mögött van 4 db 80 X 80 mm-es hűtőventillátor, ami a hűtött levegőt egyenletesen ráfújja, illetve szétosztja a tükör hátsó felületén. Lágy gumifelfogatással vannak szerelve,és csak kb 25% fordulaton mennek, így nem látom hogy a képbe belerondítsanak.
Nyílván igy sem teljesen egyenletes a felület hűtése, de mire a meleg légkör kisimúl, a tükrön is egyenletes a hőmérséklet. ( nagyjából) Még egy kicsit kísérletezek vele,csak nagyon mecerás a tükröt ki be szerelgetni, ezért most készítek egy próbapadot. és műcsillagnál szeretném tesztelgetni.
A használhatóságot azzal tudtam növelni, hogy időközben szereltem rá egy Orion-Intelliscopot, ami egy álGOTO, aránylag pontos is.
A maszkot nem igazán napra használom, hanem kitakarásmentes képe miatt fényesebb bolygókra. Igy van egy 135/1800 as színihibamentes bolygózó távcsövem is 94.7 %-os tükörrel. ( Itt jegyzem meg, hogy szakemberek véleménye szerint ilyen pontosságot nem jellemzően políroznak a nagyméretű (főleg kínai) tükrökbe, mondván a jel/zaj viszony a kép ilyen felbontását úgysem engedélyezi. )
Hogy más tollával ne ékeskedjem, el kell mondanom, hogy a mechanika felépítése Szöllősi István tanár úrnak a remeke, én csak utólag alakítottam rajta egyet, s mást.

A csillagda egyébként Őr településen található, Szabolcs megyében.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.08. 11:54

pisza írta:... A maszkot nem igazán napra használom, hanem kitakarásmentes képe miatt fényesebb bolygókra. Igy van egy 135/1800 as színihibamentes bolygózó távcsövem is 94.7 %-os tükörrel. ( Itt jegyzem meg, hogy szakemberek véleménye szerint ilyen pontosságot nem jellemzően políroznak a nagyméretű (főleg kínai) tükrökbe, mondván a jel/zaj viszony a kép ilyen felbontását úgysem engedélyezi. ) ...


Ez valóban jó megoldás, ha van hozzá egy valóban jó tükröd.

Igen, magam is úgy tapasztaltam, hogy 25-30cm-es átmérő fölött már legfőképp a seeing határozza meg az elérhető képminőséget (sőt, nem ritkán még alatta is...), ezért a "sima" diffrakció-határoltság, azaz lambda/4 vagy 80-85% körüli Strehl (nem emlékszem pontosan) bőven elegendő a nagy tükröknél (általában), így ilyeneket gyártanak. Ezért (is) drága a nagyméretű tükör, ha nagyon pontos a felülete.

Egyébiránt - ha nem bizalmas - lehet tudni, hogy milyen forrásból van a tükör? (35cm-es átmérőben nem igazán standard az 5cm-es vastagság...)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.10.08. 12:42

Üdv, a főtükör egy ismeretlen üveganyagú buborékmentes víztiszta üveg.
Az eredeti felületet Csatlós Géza bácsi polírozta, kívánnivaló utómunkákkal. A végleges felületet Zsámba Pisti barátunk készítette el, profi minőségben.
Abban igazad van, hogy ekkora méretben ritkán kihasználható a nagy felbontóképesség, de a fénygyűjtőképesség viszont mindíg.... :D
Sok éjszaka teszteltem összehasonlító objektumokkal egy 200/1200 Prémium SW-Newtonnal, de soha nem volt precedens hogy ne a nagyobb jöjjön ki győztesen. ( Persze rossz seeing-nél ugyanazon a nagyításon)

A javítatlan tükör interferogramm- ja igy nézett ki:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.10. 11:41

Géza kedvéért egy fotó az enyémről :
csillagda 001.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.10. 12:07

Bennem is ég a vágy, hogy Gézát kielégíthessem; íme az enyém (csak hogy "súlya legyen" a hozzászólásaimnak Géza szemében, ami nagyon fontos számomra is... :mrgreen: ):

b612_observatory-1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”