Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: palics » 2018.09.03. 21:11

tobe_ írta:
2018.08.19. 12:47
Valami támogatást nem lehet szerezni itt ilyesmire, hogy beszerezhessen eszközöket az ember ?
Ez nem az a sportág - SAJNOS.
Ki kellene nevezni látványsportnak, akkor talán csorogna egy kis aprópénz!
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: palics » 2018.09.03. 21:19

Attila írta:
2018.08.16. 09:12
palics írta:
2018.08.16. 00:43
Nekem is sikerült fix helyre tennem a távcsövem. ...
... körben szerelj fel fordított helyzetű, hosszú szőrű ú.n. "ajtókefét" vagy "küszöb-kefét"
Ezt meg fogom csinálni.

Még valami: az optikai elemeket milyen meggondolásból akarod télen meleg helyre vinni??? :shock: (Víz nincs benne, ami megfagyhatna.)
Ez igaz.

Inkább tegyél az ajtóra hevederzárat biztonsági kulccsal, ha félted a cuccot (és ezért vinnéd be a házba). Nekem kettő is van rajta.
A hevederzár helyett beriasztóztam.

Attila! Köszönöm az összes tanácsot amit az építés előtt adtál!
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: palics » 2018.11.07. 20:17

"Csak egy javaslat még: a tető görgőpályájához, és a két végén is (ahol a képen bevilágítanak a külső fények) belülről (kívülről praktikusabb lenne, de csúnya) körben szerelj fel fordított helyzetű, hosszú szőrű ú.n. "ajtókefét" vagy "küszöb-kefét" (pl. http://nabod-brush.hu/preselt-kefe), különben a madarak be fognak repülni, és összesz@rják a távcsövet (is), télen meg be fog fújni a porhó (ez is saját tapasztalat...)."
Ez egy újabb jó ötlet - Attila köszönöm!
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: palics » 2018.11.07. 21:06

Attila!
Ajtókefe ügyben elbizonytalanít, hogy:
- Az ajtókefe megköti a port.
- Az elporosodott ajtókeféről egy erősebb fuvallat tovább fújhatja a port a csillagdába.
- Az ajtókefe csökkenti a csillagda átszellőzését ami nyáron nagyszerűen működött.
Ha a fentiek beigazolódnak akkor nem biztos, hogy érdemes ajtókefét felszerelni.
Jelenleg a komfortosabbá tétel a cél. Polcok és egy pormentes tárolószekrény készültek (már csak a szekrény belső szivacsozása van hátra).
Majd teszek fel képeket.
Ferenc
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.07. 22:07

palics írta:
2018.11.07. 21:06
Attila!
Ajtókefe ügyben elbizonytalanít, hogy: ...
Szia Feri!

Az ajtókefével kapcsolatban nincs személyes tapasztalatom, csak ötletként dobtam be; de persze kellő komolysággal, mert jómagam is ki akarom próbálni - előbb-utóbb.
Így még én sem tudom, hogy mennyire válhat be, ámbár a klímaváltozás lehet, hogy okafogyottá teszi a témát...

Mindazonáltal azt írod, hogy:
"- Az ajtókefe megköti a port.
- Az elporosodott ajtókeféről egy erősebb fuvallat tovább fújhatja a port a csillagdába."
Ez lehet, hogy így van, de nem is a por ellen javasoltam, hanem porhó, de legfőképpen madarak ellen. Azt pedig biztosan visszatartja.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.11.11. 10:23

Találtam egy csillagda építőt, az oldalon van egyéb látnivaló is, ha esetleg még nem ismernétek:

https://www.szlaci.hu/index.php
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.11.12. 16:16

Nicsak, mit találtam ma egy helyen, nagyobb tubusnak való anyagnak valót. Olyan 300-400 közti lehet az átmérőjük saccra.
20181112_134812.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2020.04.15. 09:30

Sziasztok,

Ha minden jól alakul, hamarosan egy kis saját csillagda építésébe kezdenék. A fórumot végigolvasva eddig jutottam:

* Mindenképpen kicsi, letolható tetös kivitel OSB lapból
* De a sima áruházi faház is opció, ez esetben két oldalra szeretném nyitni az átalakított, szétvágott tetejét
* Tetö: azt tervezem, hogy egyszerü zsanérokkal nyílnának a tetök, amiken szintén zsanérokon pihennének a lehajtható oszlopok. Lehajtáskor ezeken témaszkodnának az oldaltetök. Elsö kérdésem, hogy ez mennyire lenne így hülyeség? :)
* Oszlopot egyelöre a késöbbi mozgathatóság miatt nem tervezek, ugyanezen okból a padló sima OSB lap lenne szintén

Az eddig felmerült kérdések:
1. Mekkora mérettel kellene terveznem? Egy 120/600-as refraktor lakna benne alap felszereltséggel (1-2 beépített polccal/asztalkával), kis székkel, a saját állványán HEQ5 mechanikán
2. Nem jelente jelentös vizesedést/párásodást az, ha a padlózat is OSB lap? Ha igen, milyen anyagot javasolnátok ez esetben?
Minden segítséget elöre is köszönök!

UI.: bocs, tudok írni, csak nem komálom a német billenty... klaviatúrát.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.15. 11:08

Üdv a génhibások között!!! :lol:

Csak röviden: az emelhető/billenthető tető komoly (súlykiegyenlítő) mozgató mechanizmust igényel, és télen hóteherrel együtt kell emelni. A tolótető sokkal egyszerűbb és praktikusabb; igaz, a tető méretével megegyező területű hely kell a félretolásához, de az alá pl. be lehet tervezni egy kis, télen fűthető észlelőhelységet. A tolósín és görgő mindenképp fém/fém párosítású legyen; a műanyag vagy gumikerekek használata nagyon megnöveli a gördülési ellenállást.

Azon csodálkozom, hogy nem akarsz fix oszlopot használni; pedig egy csillagvizsgáló egyik legfőbb (ha nem "A" legfőbb) előnye éppen ez.
Ha a távcső-mechanika a fa padlón áll, akkor minden lépésednél vitustáncot fog járni a kép az okliban, és gyakran kell pólusra állni, mielőtt dolgozni tudsz.

Szerintem egy 3x3m-es alapterület megfelelő.

Ez az enyém (kupola és tolótető is van rajta): https://mda-telescoop.com/index.php?opt ... Itemid=103

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2020.04.15. 12:05

Attila írta:
2020.04.15. 11:08
Üdv a génhibások között!!! :lol:
Köszönöm Attila, titkon a Te első hozzászólásodra számítottam! :) A tervezett tetőszerkezetről - legalábbis gondolatban - egyelőre nem mondanék le, a pontos mechanizmust biztosan át kell még gondolni. Legfeljebb kondizok... Hely egyébként lenne a letolható tető oszlopainak is.

Fix oszlop: átgondolandó köszönöm, betonkeverőnk végülis van, a többi meg gyerekjáték. :)
A megfigyelőállomásod bár köztudottan csodálatos, esetemben referenciának sajnos nem használható... bárcsak úgy lenne. :)
A 2,5 x 2,5m nem lenne esetleg elegendő?
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”