Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.07.30. 10:24

sziasztok.

Igen, tényleg szép. Grat! De Marcell, te sem állsz olyan rosszul.. :)
Én éppe most kaptam szét az EQ5-öt. Zsírzás, csapágycsere.. helyesebben, a bent lévő valami helyett beleteszek egy csapágyat... :) Majd közzéteszem
asztalosakos11
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.21. 19:57

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: asztalosakos11 » 2011.12.09. 18:02

Szia Béla
Hogy áll a kupola építés?Az enyém már kész van ha adsz e-mail címet,akkor küldök róla képet.
Baráti üdv:Ákos
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.02.25. 05:39

Sziasztok!
Nézegettem a terveiteket, a képeket a készülő csillagdákról, és bevallom kicsit irigykedem. :) Jó az olvasás közben elmerengeni azon, hogy de jó is lenne egy otthonra. Az ötletet már én is felvetettem, de az csak egy kinti „műszertároló” nak, aztán lassan születnek újabb ötletek. Már 2*2m es a papíron a tárolóhelységem. Fa szerkezettel, osb burkolattal, és egy sínen eltolható oldalt lehajtható tetővel. Ma este már a bekerülési költségeket számoltam, és meggyőzőek a lehetőségek ár szempontjából. A probléma az építési engedély :) de talán ezt sikerül a napokban lebeszélni otthon. Arra gondoltam némi trükköt is bevetnék ezügyben.
Gondolom tudjátok ti is mennyire „komolyan” oktatják a csillagászati alapismereteket. Bár lelkes kezdő vagyok csupán, de tanulni szerető is egyben, aki azereti megosztani a tapasztalatait. Talán a helyi iskolából sikerülne kezdetben havi egy alkalomra pár gyereknek bemutatót szervezni. Jól felkészülni az „anyagból” ismerkedjenek ezzel a szép hobbyval. Csillagképek, történetei, alapismeretek és a hold.A párom tanító lenne vagymi :) így biztosan besegít a játékos oktatásba. A keresztfiam is lelkes érdeklődő, így ezek együttesen talán meghozzák az alap kitűzésének lehetőségét. Szerintetek nagy fába végom a fejszémet ezzel? Korai lenne úgymond „tanulóként” „tanítani” ? Bár szép és ösztönző kihívás némi nemes hátsó szándékkal :)
Ezek persze csak tervek, de egyre kiforrottabb gondolatok amihez érzek kitartást is.
Még biztos sok megbeszélésen átesek mire belekezdek/kezdhetek.
Az építést egyedül kivitelezném, legyen már haszna a magépítész végzettségnek saját célra is. Szóval ilyesmi ötleteim vannak jelenleg. Ha beindulna a projekt akkor természetesen képekkel is fogok szolgálni. Várom a véleményeiteket, esetleg ötletet, de akár a lebeszélést is ( ez utóbbit a max 4-5 fős bemutatókról csak) :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.25. 06:46

Nagyon jó nyomon vagy, ugyanis az amatőrcsillagászat egyik értelme, természetes velejárója az ismeretterjesztés. Az univerzum szépségeinek bemutatása azoknak, akiknek sem ismereteik, sem távcsövük, de még gondolataik sincsenek hozzá.
Az iskolai verbuválás külön jó ötlet, a gyerekek rendkívül érdeklődőek, hálás közönség, és bizony őket a legkönnyebb megfertőzni, ami nem baj ;)
Arra ügyelj, hogy egy alkalommal csak viszonylag kevés dologról legyen szó, és azt is tudd, hogy olyan 7-8 éves kor alatt a többség még nem tud lát a távcsőben, mert a szeme/agya még nem képes igazán összerakni az okulárban látott képet.
Sok sikert!
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.02.25. 09:11

Remek ötlet!
Az olyan jellegű csillagdaépítés, amit te is tervezel, nekem is megfordult a fejemben. A helye is megvan, a műszerek is megvannak, csak az osb és a cement hiányzik. :) Viszonylag olcsó megoldás, az anyagköltség is alacsony és saját kezűleg is elkészíthető.

Az ismeretterjesztésben egyetértek Vizi Péterrel. Ha van rá lehetőség, akkor mindenképpen kell a gyerekekkel foglalkozni. Fantasztikusan befogadó kis elmék a gyerekek. Az pedig ne hátráljon, hogy kezdő vagy még. Ahogy a tudást átadod, mindenképpen utána fogsz nézni egy csomó mindennek és ezzel te magad is tanulsz. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.25. 15:17

Ezek a csillagdák a saját lakóház kertében lesznek?
Mert nekem van egy tervem vidéki telekre csillagdára, sajnos, elég lakatlan környék, a betörés, lopás, vandalizmus lehetősége nagyon aggaszt.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.02.26. 07:50

Üdv mindenkinek!

Bevallom nem a 7-8 évesekre gondoltam, nem tudom hozzájuk lenne e türelmem, inkább 6. Osztálytól 8.ig. Ott már van földrajz is. Nos igen, kezdő, de ezzel én is sokat tanulok, mert fel kell készülni rendesen egy egy ilyen bemutatóra. Mert tudom milyen a gyerek, én is olyan voltam ha mutatnok neki valamit pl a holdon, de meglát a számára egy érdekesebb dolgot akkor bizony kérdezni fog.
Terv még, de talán nyárra összeálhat a mini csillagda, szeptembertől pedig lehetne tartani bemutatót. A buktatók mint mindenkinél nálam is a rávaló. Szokás szerint mindig ilyenkor van az olajcsere, egy igazolványújítás egy két apróság és a fél csillagdaárát már el is vitte.
Amúgy tegnap kicsit ötleteltem a témán, hogy mi lenne ha fém vázas lenne beton pontalapban és nem fa. Még utánnanézek melyik olcsóbb. A tetővel vagyok gondban. Ugyanis ahova én szeretném építeni, oda lehet nem lehet. Ott egy egyben 4négyzetméteres tetőt megoldhatnám úgy, hogy egy u acél sínben görgőkön lehessen elhúzni, majd az oldalfal mellé lehajtani. A másik helyen viszont erre nincs mód, mert kisebb a hely. Az hogy a bódé egy sinen csússzon odébb kizárt.
Nem tudom jó gondolat e, de úgy terveztem hogy: a a keleti és nyugati oldal lejt dél felé ami a legalacsonyabb pont. Max 180cm, hogy szinte vízszintesen is ki lehessen látni a refraktorral. Bár erre nagy szükség nem lesz. Észak az mindegy is, arra van a ház. Ott abba az irányba 2m magas lehet.plussz a tető arra lenne lehúzható. Magasabbra nem terveztem, mert csak addig vagyok tető alatt ugye amíg belülről a biztonsági reteszt kinyitom, hogy húzható legyen.
A szőkösebb helyen még gondolkodni kell a tető kialakításán. Gondoltam hogy mint a harmónikaajtó olyan egyoldalra összetolhatós valamit kéne szerezni, de az drága. Bár talán a legpraktikusabb.
Szigetelést nem terveztem bele, ezt nem tudom kellene e, megéri e. Az esőtől véd a lekezelt osb, a hideg meleg meg akkora gondot csak nem okoz. Ha a műszer kinn van pl télen benne észlelés után gondolom a rajta lévő pára nem fagy meg, vagyis hogymondjam. Ugye ami nedvesség éri a lencsét a levegőből, az ha tetőalá kerül nem csapódik ki láthatóan, nem fagy oda, mert ott sem lesz sokkal melegebb. Vagy ez nem így van? Valakinek tapasztalat ezügyben?
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.02.26. 10:28

Bevallom nem a 7-8 évesekre gondoltam, nem tudom hozzájuk lenne e türelmem,

2011 november 12.-én voltam a fiammal a Polariszban, akkor léptünk be az MCSE-be. Miután Attilával elintéztük a papírokat bementünk a kupolába közös észlelésre.Sokan voltak már bent, abszolút vegyes életkorú társaság, kicsik, nagyobbak, ifjúk és felnőttek. Amikor beléptünk, az Albireo-t nézték, az észlelést vezető pedig érdekességeket próbált mesélni, de ez nem sikerült, ugyanis a kedves felnőttek megállás nélkül kérdeztek: "-Azt a Jupitert mikor nézzük? - Én csak a Hód miatt jöttünk! -Ja, később akkor elszívok egy cigit..."
A kupola túlsó oldalán két egyetemista vagy főiskolás lány arról beszélt egyáltalán nem csendben, hogy milyen hülye angol tanárt fogtak ki... Majd újabb felnőttek érkeztek és mivel sötétnek találták a kupolát, az egyikük a mobil telefonjával világított. Az észlelés vezető kérte, hogy kapcsolja le, mert elvakít mindenkit az erős fény, majd ő segít a kis piros LED lámpával. " Á nem kell, megoldjuk mi!" - és a másik "hölgy" is világítani kezdett.
Ezután jött a Gyűrűs köd észlelése, de a cigis ember visszatért. "Az a Jupiter mikor lesz már?!"
Másik két "felnőtt" azon vitatkozott, hogy a Gyűrűs köd akkora mint egy 50 Ft.-os vagy mint egy 100-as...
A kisgyerekektől csak csendes -"Jaj de szép!"- szavakat lehetett hallani. Amikor a Hód-as ember újra rákezdett, összenéztünk a fiammal, megköszöntük, hogy itt lehettünk,- bár ezt a két lány csevegésétől valószínűleg senki sem hallotta, és kimentünk.
Ezt csak két dolog miatt írtam le.
1, Nem kell félni a kisebb gyerekektől, velük lesz a legkevesebb gondod.
2, Hihetetlenül szomorú és csalódott pillantását Mizser Attilának, hogy negyedóra múlva már el is megyünk, azóta sem felejtettem el.
Üdv,
L.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.02.26. 10:57

Köszönöm a válaszod. Nos a kicsiktől „félek” kicsit, bár tuti érdeklődőek. Való igaz, hogy a felnőttebbek sokszor türelmetlenebbek, meg ők majd tudják azt hozzáállásúak. Ahogy a példádban is hoztad a világítást. Ezeket nem értem. Elmenni elmegy, akkor figyeljen már oda, bírja ki ilyenek. Gondolhatná a piros fényt sem azért mondták, mert soso botorkáljanak.
Ilyen romboló társaságban megértem hogy eljöttetek korábban. Pedig biztos nagyon jó lehet. Egyszer legalább én is szeretnék eljutni oda. Na de csak csak.

Szal a gyerekek. Talán aki eljön pár, az azért teszi mert valóban érdekli. A kisebbekkel ellentétben tudnak jegyzetelni, talán befogadóbbak. Mondjuk nem tudom. Nekem nincs gyerekem, nem nagyon értek hozzájuk. A nagyobbakkal meg csak könnyebb. Bár biztos nem egyszerű az se. Vannak dolgaik. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
parragh
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.01.08. 22:02

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: parragh » 2012.02.26. 11:07

Szia,
Nem tudom, hogy mekkora távcsőre tervezed a vizsgálót, de adnék egy tanácsot:
- nekem az alapterülete (kupola alatti résznek) ~220x220cm. Ebben egy 150/1200-as refraktor van, ami elfér ugyan, de egyes esetekben azért nehézkes a hozzáférés (mondjuk inkább fotózásnál amikor még a gép is ott lóg a végén). Szóval ha tudod, akkor az alapterületen ne spórolj (főleg ha egy csapat gyerek is be kell férjen a távcső köré).

- nekem páralecsapódás problémám nem volt eddig. Bár a fal szigetelt, az épületben a hőmérséklet kb azonos a kintivel. Most a mínusz 10 fokban is kint volt végig a felszerelés, de semmi baja nem lett.

Üdv,
Marcell
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”