Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: András » 2012.02.26. 12:24

Dlajos írta:
2, Hihetetlenül szomorú és csalódott pillantását Mizser Attilának, hogy negyedóra múlva már el is megyünk, azóta sem felejtettem el.
Üdv,
L.


Ezt sajnos meg tudom érteni, meg az egész problémakört. Nekem sajnos nem adott a sors akkora birkatürelmet, mint helybéli kollégáimnak, akik sztoikus nyugalommal kezelnek minden hasonló helyzetet. Sajnos nem tudom korosztályhoz kötni a jelenséget. Felnőttekkel-gyerekekkel kapcsolatban egyaránt előfordult már, hogy azt mondtam, hogy akkor most elég, és kérem, hogy akit nem érdekel, az hagyja békén a többieket. Inkább ők vonuljanak el sértődötten, mint a másik csalódottan, nem igaz?

Sokéves nappali-éjszakai természetjárás alapján csak annyit tudtam megérteni ebből a viselkedésből, hogy valószínűleg egyes emberek, akik nappal képesek parancsolni maguknak, éjszaka a sötétben úgy gondolják, ha nem látszódik az arcuk, többmindent megengedhetnek maguknak, és jöhet az ökörködés.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.26. 12:47

Türelem és megértés, empatikus képesség kell a bemutatáshoz, az biztos. Én azt szoktam csinálni, ha egy-lét gyerek zajongással, piszkálással zavarja a többieket, hogy kérdéseket teszek fel nekik, a maguk színvonalán. Ez eddig mindig bevált, sőt, többnyire érdeklődővé válnak, de legalább csendben maradnak.
A felnőttekkel hasonló a helyzet, őket úgy lehet a legjobban motiválni, ha napi ügyeket hozok szóba, mert ahhoz biztos hozzá tudnak szólni, és ha sok az energiájuk és bátorságuk, ezt meg is teszik. Innentől már nyert ügyem van.
De a legfontosabb az empatikus képesség, különben nem lesz partneri viszony a hallgatósággal, ami a felnőtteknél alap.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.02.26. 14:27

Hidd el, hogy megpróbálta...Biztosan nagy élmény lett volna, ha őt hallgathatjuk és nem a vendégeket.
Mesélt arról, hogy pl. amikor megtalálták az első olyan exobolygót ami egy kettős csillag körül kering, azt elnevezték Tatuin-nak utalva a Csillagok háborújára...
Csak azután elnyomta a zaj, a kérdések áradata.
Hihetetlen nyugalommal vagy önuralommal? állította be újra és újra a távcsövet a Gyűrűs ködre, mert többen abba kapaszkodtak miközben bele akartak nézni az okulárba...
Legalább ötször el kellet mondania, hogy a Jupitert csak egy óra múlva fogja megmutatni, mert akkor lesz kedvezőbb pozícióban, lesz addig is látni való...
Egy "tájékozott" vendég a Nagy Magellán felhőt ajánlotta stb.
Tényleg csak negyed óráig bírtuk...
Sajnos bemutatkozásra nem volt lehetőség, nem tudom, hogy ki volt az észlelés vezető, de minden tiszteletem az övé!
Üdv,
L.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.26. 20:09

Félreértés ne essék, nem kritizálom a Polaris bemutatóit, nem csak azért, mert ismerem őket, hanem mert jópárszor én is ott voltam velük, mindannyian kiválóan, tiszteletreméltó kitartással és lelkesedéssel végzik a dolgukat.
Csal megosztottam a saját tapasztalataimat.
Különben a bemutatók végét érdemes megvárni, amikor már csak a kemény mag marad. ;)
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.05.24. 12:42

Bár esetemben a szándékot tett követte, itt is szeretném megköszönni fórumtársaimnak az ötleteket, beszámolókat, inspirációt, hogy saját csillagdám elkészülhetett!
Köszönöm mindenkinek!
http://www.ddsoft.hu/csindex.html

Üdv,
L.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.05.24. 13:08

Üdv!

Na ilyen nem lesz nekem soha. Pedig nagyon szeretnék.
Óriási, nagyon jól néz ki. Gratulálok, és sok szép észlelési órát kívánok.
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2012.05.27. 16:19

Gratulálok hozzá! Nagyon klassz, szép, és minden Forint láthatólag okosan elköltve, én is ilyesmit szeretnék majd építeni, ha egyszer a lakóház végleges lesz. Legyen sok örömötök benne, és a honlapod is dicsérem, tetszett az is.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.07. 12:55

végre (lassan öt éve történt meg az első kapavágás) az én csillagdám is célegyenesbe ért. ami még hátravan: a görgőpálya újraépítése (az előző verzió nem volt meggyőző terhelés alatt, így visszabontottam), kupola burkolása, rés ajtajának megépítése, melegedő-helyiség teteje, a helyiségek ajtajainak megépítése, és valamikor később a mechanikám (patkó) befejezése.

nagyon várom már, hogy birtokba vehessem.

aki nem ismeri az előzményeket: a csillagda - amint látható is - a föld alá épült, ezért is kapja a talpa minor (kisvakond) nevet. ennek oka, hogy szeretném kihasználni a föld temperáló hatását. a dolog persze trükkös, mivel egy dombtetőre épült - így két legyet ütöttem egy csapásra: a magasság is megvan. a melegedő - kényszerűségből - mégmélyebbre került, a szellőzéséről automata rendszer fog gondoskodni, ehhez a légzőcsövek már beépültek a falakba. ennek lapos teteje lesz.

az eddigiekhez kb 6t betont, zsalukövet, vasanyagot vittem fel kézben a dombra (120 lépcsőfok).

a domb jellege miatt talajvíz nincs, a környéken a kutakban soktíz méteren kezdődik a vízszint, így ilyen veszély sincs.

íme a mai helyzet:

http://graphitegalaxy.com/cn/obs/cs1.jpg
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.06.07. 13:14

Tyűűű. Már a kupola hegesztési munkája se semmi.
Gratulálok, nagyon szép lesz.
Én is vágyok egy saját csillagdára, de arra még nagyon sokat várni kell.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.07. 14:51

zozee írta:Tyűűű. Már a kupola hegesztési munkája se semmi.
Gratulálok, nagyon szép lesz.
Én is vágyok egy saját csillagdára, de arra még nagyon sokat várni kell.


köszönöm!

annyit még elfelejtettem megírni, hogy maga a kupi 3.7 m átmérőjű lesz, 90cm szélességű nyílással. egyelőre kicsit lötyögni fog benne a távcsövem, de gondolni kell a jövőre is, a végcél még pont bene fog férni.

a csillagdaépítésnél a legnagyobb nehézség amúgy szerintem meghozni a döntést. maga az építés költsége elég jól kordában tartható, ha pár évre szétosztod a munkát, és sokmindent meg tudsz magad csinálni, vagy van megfelelő baráti segítséged. természetesen a saját munka hátránya, hogy az időfaktor jóval több, mintha megfelelő mesteremberekkel készítteted el.

viszont eltolható tetős csillagdát aránylag könnyen, gyorsan lehet építeni, a kupola valamivel macerásabb (ehhez én építettem kézi csőhajlítógépet például), és a görgőpályát is nehezebb kialakítani a szükséges pontosság miatt.

aztán ott van az oszlop kérdése is - ha pusztán vizuális célra készül a csillagda, nem fontos hatalmas betontuskót önteni hozzá, nálam például nem is lesz oszlop, mert a beépülő mechanikám kialakítása miatt nem kell.

az ég alatt eltöltött időt viszont megsokszorozza egy csillagda, tehát ha legalábbis helyed van hozzá, érdemes meghozni a döntést, és hozzálátni :)

nálam kb így zajlott idáig (látható, mennyire elhúzódott az egész, de nem baj, az ég megvár):

2007 - kijelöltem a helyet, elkezdtem kiásni a kupola helyét
2008 - befejeztem a kupola kiásását, körben felhúztam a falát
2009 - elkészült a kupolatér padlózata - 15cm vasalt beton
2010 - elkezdtem kiásni a melegedő helyét
2011 - elkészült a melegedő (minusz tető)
2012 - készül a kupola és a többi dolog
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”