Kómakorrektor készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.01. 15:04

Korábban említettem a szemüveglencsét. Ha mondjuk a 70 mm átmérő közepét hasznlod, akkor az már elég vastag. Létezik 4-5 dipotriás is. H a negatív lencsét és pozitívat szembefordítasz, akkor pontosan azt a hordó alakot mutatja a kép, mint amit leírtál. Nem lenne érdemes egy 70 mm átmérőjű 2-5 dioptriás sorozatot megvenni, és 3 tesztet készíteni vele? Hátha mégis beválik valamelyik páros a kihuzat alján? Én elsőnek elfogadnám a gyári felületet, jónak tekinteném, elvégre már fejlődött a szemüveggyártás is! Készítenék egy foglalatot, monjuk felszabott pvc csőből, és azzal a kihuzatban megfognám a lencséket, és lehetne tologatni is benne. Lehet, hogy a kihuzat belső méretébe illő átmérőjű lencsék is kaphatóak! 6 lencsét megér, nem? Egy 2"-os kihuzat belső átmérője sokkal magyobb, egy szűkítőbe tett okulár csak a lencse közepét használja majd! A képeket nagyítottan megvizsgálva a pontos adatokkal együtt dokumentáltan közzé lehetne tenni. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.01. 15:14

A vékonyság a Makszutov-meniszkusz kapcsán igaz, az csak egy darabból, vagy egyféle üvegből, "hézagmentesen" ragasztott lehet.
Az, hogy két tagú korektorként milyen rendszert adna, a fene tudja. El tudom képzelni, hogy egy pozitív taggal egy negatív szemüveglencse valamilyen -használható, jó- eredményre vezet. Azt kevésbé, hogy kettőből a pozitív tag is meniszkusz, de próbálkozni lehet, csak írja meg aki valamit tapasztalt.
Egyébként az a legnagyobb baj, hogy ezeket ma is filcen -vagy hasonlón- polírozzák, ami miatt nagyon messze vannak a gömbfelülettől, iszonyú primitív és gyors technológiával készülnek, pontosságuk nemhogy negyed hullám, de század mm sincs. Általában eredeti funkciójukban nem követelmény a nagyon pontos görbület, de lehet hogy mégis van olyan. Erről nincs referenciám.
Az 5 dioptria viszont kevés. Ennek fókusztávolsága 20 cm, ami nagyon a fényútba esik. Viszont a rövidülő fókusszal itt is nőnek a pontossági követelmények.
Annyit mondok, hajrá, és ide az eredményekkel!
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.01. 20:55

Közben utánanéztem Imre meniszkusz felvetésének. A Ross korrektornak van két módosulata. Az egyik fajta két "egymásba forduló" meniszkuszt használ, úgyhogy összejöhet a dolog. Annyit ír megjegyzésnek, hogy a gömbi alulkorrekció erősebb lesz, mint az alaptípusé, inkább F/5 körülire -vagy alá- ajánlja a rendszert. Megjegyzem, hogy a két lencsés korrektor egyébként se képes tökéletes korrekcióra, mégse bánom, hogy F/3-ban használom. Továbbra is azt mondom, hogy ki kell próbálni! Az F/3 azért nem egy általános fényerő, úgyhogy kicsit "fényerőtlenebbel" lehet, hogy érdemes akár szemüveglencsét is használni. A pontosságukban továbbra sem hiszek, de ki tudja... Meg aztán ki lehet polírozni őket gömbre utólag is, csak a központosságuk is fontos. Nekem nincs csak ez az egy Newtonom használatban, de akinek van F/5 környékén és van kedve, az kipróbálhatná. Az eddig tárgyalt egyebek nem változnak itt sem.

Alakul ez, csak beszélni kell róla :D
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.01. 22:39

Sidius írta:Közben utánanéztem Imre meniszkusz felvetésének. A Ross korrektornak van két módosulata. Az egyik fajta két "egymásba forduló" meniszkuszt használ, úgyhogy összejöhet a dolog. Annyit ír megjegyzésnek, hogy a gömbi alulkorrekció erősebb lesz, mint az alaptípusé, inkább F/5 körülire -vagy alá- ajánlja a rendszert. Megjegyzem, hogy a két lencsés korrektor egyébként se képes tökéletes korrekcióra, mégse bánom, hogy F/3-ban használom. Továbbra is azt mondom, hogy ki kell próbálni! Az F/3 azért nem egy általános fényerő, úgyhogy kicsit "fényerőtlenebbel" lehet, hogy érdemes akár szemüveglencsét is használni. A pontosságukban továbbra sem hiszek, de ki tudja... Meg aztán ki lehet polírozni őket gömbre utólag is, csak a központosságuk is fontos. Nekem nincs csak ez az egy Newtonom használatban, de akinek van F/5 környékén és van kedve, az kipróbálhatná. Az eddig tárgyalt egyebek nem változnak itt sem.

Alakul ez, csak beszélni kell róla :D



F5-re egy vizuális korrektor engem is érdekelne . ( 300/1500-as newtonhoz)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.01. 22:50

A legnagyobb dioptriással amit tudok venni, azzal kezdjem, avagy egy közepessel, aztán majd meglátom, hogy gyengébben korrigál akárhova is teszem. Szerinted mondjuk egy 5 dipotriás és egy -5 dioptriás azonos anyagú szemüveglencse első kísérletre megfelelő lehet, ha mondjuk a távcsövem egy 250/1350 -es Newton? Esetleg a negatív tagból vegyek egy olyant, amely görbülete nagyon közeli a pozitív tagéhoz? Korábban kísérleteztem már, de csak 2 dioptriásokkal. Azokról annyit tudok, hogy a kihuzatba téve nagy nagyításon sem rontották a képélességet, csak színezetek, de kettő lencsével soha nem próbáltam. Mindegyik vásárolt lencsém pontosan kör alakű, és a szélén 1/50 milliméteren belül van 70 mm-átmérőn mérőórával mérve. 60 mm-es segédtükör elé is tudnám tenni, vajon oda elegendő-e a meglévő 2 dioptriás 70 mm átmérőjű pár? Mindkét lencse a homorú felével nézzen a főtükör felé? Melyik legyen közelebb, a negatív, vagy a pozitív lencse? A főtükör nagyon enyhén alulkorrigált, a görbületének konstansa mérve c=-0,978, RMS=0,895. Az EOS 500 sarkain közvetlen fókuszban látható kicsi kómahiba, de nem túl nagy az sem. Fotózva a háttér felhúzásával erősödik, de programmal még éppen eltüntethető. És még egy kérdés, hogy lehet-e a kómahibát túlkorrigálni? Tanulmányozásra:
http://www.telescope-optics.net/sub_aperture_corrector.htm#correction
Itt az ábra alján a WYNNE korrektor alkalmas Ritchey-Chrétien rendszerű távcsövek kómahibájának és képsík korrekciójának megoldására is. Ebből 2 lencse vékony, és egy vastag. Newtonok esetében a hosszú út miatt a két homorú vékonylencse a segédtükör elé, a vastag a kihuzatba helyezhető lenne? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.02. 07:47

Egyelőre paraboloidra gyúrjunk! :) A Ritchey Crétien más rendszer, de létezik megoldás hiperbolizált főtükrű Newtonra is. Itt a főtükör túlkorrigált, amit a korrektor alulkorrigál, így lehetőség nyílik egyéb aberrációk komolyabb orvoslására is, de szerintem ezt még hagyjuk. :)

A két lencse együttesen semleges, nagyjából a fókuszok fele távolságára -kicsit közelebb- lesz az ideális pozíció. Nem mindegy hová helyezed, nézd csak meg azt a három tervet, nagyon pontos távolságokat ad!
Olyan nagyon sokféle szemüveglencse nem lehet adott dioptriához, úgyhogy egymás peremére fektetve, negatív tag domború oldala a főtükör felé, a homorú oldalban a pozitív meniszkusz domborúja, és meglátjuk mi lesz... Ha nem fekszenek össze a peremen, akkor annyi hézagolás, hogy középen ne találkozzanak.
A kómát is túl lehet korrigálni, hiszen ellentétes hiba bevitelén dolgozunk. (Kipróbáltam teljesen korrigált fotóobjektívvel a korrektoromat, szép kómahibát ad, csak fordítva, mint azt a parabolánál megszoktuk.) A nem tökéletes paraboloid kómája nagyobb mint a tökéletesé, de a föntebbi érték nem akadályozná meg, hogy egy tökéletesre tervezett korrektor is jól működjön vele. :) Ahogy föntebb már olvashattátok, a meniszkusz viselkedése nyílásviszonyfüggő is. Eleve pici nagyításra korlátoz a kéttagú rendszer, ott kell javulást elérni. Különben a Ceravolo-féle tervek azonnal tökéletesen dolgoznak F/5-6 táján.
Fókuszok egyeznek, üvegek egyeznek, próba... Nem baj, ha esetleg a fényútba lóg, eredményt akkor is ad.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.02. 13:27

Sziasztok!

Megtettem az első lépéseket. :D

Látszerész ismerősömet megleptem egy kis feladattal.
Egy pillanat alatt összeszedett 2 pár lencsét.
Az egyik 4,25, - 4,25 a másik 4,75, - 4,75
Ez volt neki, már nem tudja másra használni. Nem is egy típusok, de kísérletezni jó lesz.
Méretre alakította, már csak foglalat kell hozzá.
Egyetlen hátránya, hogy műanyag lencsék, már nem is dolgozik üveggel.
Törésmutató 1,5. (azt mondta)
Az f/4,5 Newtonban kipróbálom ha lesz csillag az égen.
Lehet, meglepődök majd az eredményen. :lol:

IMG_2129.JPG
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.02. 14:09

Na, erre külön kíváncsi leszek... :) Ez már nagyon meleg... :lol: De látom legalább van kísérletező kedv! Ha esetleg mutatna egy irányt, már az is jó lenne.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.03. 11:04

Majd még folytatom a kalandokat, de most csak három képre van idő.
Itt látjátok az 1.0-ás verziót, ami gyakorlatilag a Praktica objektívje, a frontlencse eltávolítása után. ezt is kipróbáltam kamerával is, és még ott is volt egy kicsit jobb eredmény, pedig ennek erős színhibája van. Tanuló verzió, de ötletnek megfelelt, viszont olyan kicsi a lencseátmérő, hogy hamar vignettál. Nem jól látszik, de a fölső keskeny fényes gyűrű alakú rész M 35x0.5-ös menet, ezzel tudtam csatlakoztatni a kihuzatba.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.03. 11:09

Ez csak érdekesség:
Két lencse együtt, ezt még nem próbáltam, új szerzemények, de valószínűleg jól fog működni. Fókusztávolságuk 40 mm, a csavarhúzó szárán látszik a jellegzetes torzulás, és teljesen semlegesek együtt. Ennek a rövid fókusznak köszönhetően ezek is az okulárba valók, de mivel kicsik, nem is baj. Ilyenkor mindig kérdés, hogy mi lesz a becsillanással? Majd kiderül...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”