Kómakorrektor készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.10. 18:40

Bár a eddigi legjobb eredményt olyan rendszerrel értem el, amiben a mezőtag egy binkonkáv és abba beleforgatva egy binkonvex ami a laposabb felével is nézhet a nyújtó tag felé. Elmondható az is hogy a rendszert határoló felületek egy meniszkuszra hasonlít.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.10. 21:18

Közlök néhány ábrát az eddig elkészült példányokról! A rajzon a lencsevastagságok túlzóak de a séma helyes!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.10. 21:28

Ez volna az első és második verzió de túl nagy az átmérő így nem fér a fókuszírózóba. Ezért a harmadik verzió már úgy lett megalkotva, hogy 40mm lencsék legyenek felhasználva.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.11. 09:54

Én még azt elfelejtettem, hogy szívesen küldök egy OSLO fájlt, ha adtok e-mail címet, hogy ne nulláról kelljen kezdenetek! Vagy ide is elhelyezek szívesen egyet, csak nem tudom, lehet-e, vagy hogy hogyan kell!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.11. 10:31

TZ írta:Én még azt elfelejtettem, hogy szívesen küldök egy OSLO fájlt, ha adtok e-mail címet, hogy ne nulláról kelljen kezdenetek! Vagy ide is elhelyezek szívesen egyet, csak nem tudom, lehet-e, vagy hogy hogyan kell!

Kedves Zoli! Melyik verziószámú programot használod? - Nekem korábban a 6.0 volt fenn, az frissült 6.4 -re, és az meg 6.6-ra. Ez utóbbi már nem működik, hibával leállt WIN 2000-en. Az új 7-es, EDU változat nem indul, már nem is települ. Ha esetleg még megvan a régi 6.0, vagy 6.4, akkor írjál pár sort, hogy el tudod-e juttatni részemre! Köszi!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.11. 13:12

Szia Imre!
Nekem OSLO66 EDU van, ha adsz e-mail címet , szívesen elküldöm!
Zoli
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.01.11. 19:18

Néhány újabb tapasztalat a kísérleti korrektor építésben. Első megközelítésben a korrektor rendszer határoló felületek formáinál,- tehát az első és a hátsó kifelé néző felület,- azt vettem észre, hogy mindig egy meniszkuszt formáz, homorulattal a tükör felé, Továbbá a két görbület-tehát még mindig az első és hátsó felület,-ne túlzó mértékben térjen el egymástól.-az sem jó ha a két felület nagyon erősen domború és homorú . Továbbá az sem jó, hogy ha közrezárt görbületek pontosan összefekszenek ,vagy túlzóan nagy a rés.
Átnézve azt tapasztaltam, hogy az mondható beváltnak amin mindkét irányból betekintve hordós torzítás volt tapasztalható, de eltérő mértékben. Egy f:4,5 távcsőhöz nem valami erős a hordós jelenség! A hordós jelenségről annyit, hogy a torzítás mértéke változik a távolsággal. Ez határozza meg a fényútban a helyzetét. Ebből következik, hogy ha ez túl gyengén torzít és a távolsággal az erősödik, akkor mélyen a fénykúpba kell helyezni. Ha túl erős a hordós hatás, akkor meg túlkorrigál minden irányba, és még ha működne akkor is érzékeny lesz a betekintés szögére.Eddig ez a tapasztalatom f:4,5-4-es távcsővel Explore 24mm oklival vizuális téren!
Gyuricza István
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.11. 23:59

Zoli! A 66-os változat nekem is megvan, csak nem működik, mint ahogy írtam, de köszi a segítséget!

István! Ugye nem a "hordó" torzítást figyeled, hanem a képsík szélein a kómahibát!? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.12. 07:07

Ezek a kísérleti eredmények az érdekesek annak, aki próbálkozni fog vele! :) Az, hogy mit mutat két lencse, ha átnézünk rajta, egy tendenciáról, meg az együttműködésükről sokat elmond, sőt még azt is, hogy esetleg durva színhiba várható. De a legszebb az egészben, hogy valamilyen mértékben mindig működik még ilyen szedett-vedett dolgokból összerakva is.
Azért felhívom a figyelmet, hogy az ES okulár nem Plössl rendszer, (igazából a felépítését se ismerem) azaz valamilyen mértékben eleve kezeli a kómát/asztigmiát. A Plössl kísérleti úton tehát sokkal értelmezhetőbb eredményeket ad, mivel egyszerű felépítésű, és a legtöbb leképezési hibától mentes.
Továbbra is igaz, hogy teljesen tökéletes eredmény nem lesz egy-két lencsével, a mező szélén maradék asztigmia van a fényerővel egyre inkább, ami nem feltétlenül az objektív, hanem az okulár hibája.
Ettől az asztigmiától a Nagler sem mentes teljesen, ámbár F/4-5-nél valószínűleg érzékelhetetlen mértékű, merthogy arra tervezték.
Olyat is elkövettem kezdetben, hogy egy 250-es teleobjektívbe dugtam az összerakott rendszert, és megnéztem, hogy ott mit változott az egyébként gyakorlatilag hibátlan leképezés. Mi az okulárban mindig hibák összegét látjuk, és nem csak az objektívét.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kómakorrektor készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.12. 09:30

Rengeteg párost találtam (lencsepárost :D ) valahogy ki kellene próbálni.
Elég nagy lencsék, ill. változó méretűek. Csak akkor csiszolnám méretre, ha működik.
Ötlet?
Műcsillagon működik szerintetek?
Ott könnyebb lenne próbálgatni.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”