Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.12. 18:40

Eddig jutottam ma, kész a nyers segédtükör. Látszik, hogy az alsó üveglap elrepedt. Azért, mert kipróbáltam egy extrém durva csiszolóport, ami hatékonyan működött ugyan, de rövidesen félig levált a ragasztás a külső lapról. Visszamelengettem, de közben elrepedt az üveg. Mindegy, a funkcióját betöltötte, holnap szétolvasztom a szendvicset. Most félreteszem, a síkra polírozás nemsokára következik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.13. 16:23

Az üvegszendvics szétolvasztva, jól látszik az eltörött fedőlap. A farúd már a harmadik segédtükröt böjtölte ki. A nyers tükrön még ott a ragasztó. Ezt rajta szoktam hagyni, amíg a fazettázás nem történik meg, így bátran fogdosható a felület. A sarkok letörése előtt semmit sem szabad csinálni, mert késélesek, és nagyon könnyen törnek. A fazetta kialakítása a jobbra lent látható kaszakővel, majd 800-as fenőkővel történik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.13. 16:27

Ez a nyomorúságosan rossz nappali kép a az interferenciavonalakat mutatja. (Meg is képfeldlgoztam, hogy egyáltalán látszódjon valami.) A lényeg látszik, lent csaknem 45 fokos, fent majdnem vízszintes vonalak. Valamaiféle nyereg felület van most a sík helyett. Ezt ha minden sikerül, talán nem sok idő kihozni, de ha nem sikerül minden, akár tízórákig is eltarhat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.09.14. 09:33

Izgalmas fotósorozat. Valami egyszinü alapon kéne fényképezni. Kockás lapon? A hajlások előjönnének..
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.09.14. 12:29

Jani, még olvasva is izgalmas...:)
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.14. 18:15

Az. Volt egy kis időm, kicsit kapkodva beleszakértettem a felületbe. Sikerült vagy 8 Lambdányit rontani rajta kb. 5 perc alatt. Most egy kis pihi, aztán folytatás majd nyugisabban.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.14. 18:50

Még ilyen kis felületeknél is rohadt nehéz jó síkot készíteni, nem ám nagy tükröknél. Janival beszéltünk róla, hogy angol nyelven vannak részletes szakmai leírások a hogyanról.

Az optikus tankönyvben úgy van ez megadva (ugyanaz, amit Jani 1db-al végzett), hogy több 10mm-es anyag - 8 szögletű van egymás mellé ragasztva 45fok, és kb 10-20 db egyszerre. Ezután síktárcsán előcsiszolják kb vagy teljesen kézzel ellipszisre, pont a repedés törésveszély kiküszöbölése miatt lassan. (ez már sorozatgyártás)
Síktárcsára a készre munkált körvetületű segédtükröt felragasztják viszonylag közel egymáshoz és síkra csiszolják elvileg 1db síktárcsával, ami acél. A szélső darabokat egy későbbi megmunkálásra szánva teszik majd középre. Amúgy csak a középső zónában található síktükröket készítik (ez a termék) síkra és Newton színgyűrűre ellenőrzik referencia síkkal. Mocsok pontos módszer. A szélsőket középrerakják a következő szériánál és elölről az egész.

Hihetetlen, de a síktükörre régen sem fektettek akkora hangsúlyt, pedig elronthatta/elrontotta a L/8-as hullám fronthibájú (felületi lambda/16-os) főtükröt. Aztán ment a sárdobálás, hogy így meg úgy a főtükör.

Saját példámból kiindulva én visszavásároltam egyszer egy 200/1000-es tükrömet, mert a tulaj állította, hogy sehogyan se jó a tükör ecetera.... Én L/5,5-re mértem be hullámfrontra és zavart is, hogy valami a sztoriban nem ok. Egy barátom vette meg tőlem bagóért, jelképes áron. Tisztességes tubust és jó (ellenőrzött) segédtükröt kapott a főtükör párjául. Új távcső épült belőle.

Amikor készen lett, utána 400-600x-on, 3x-5x ös nyújtással szedtünk vele szét bármit. Sánta Gabi egy Messier Maratonon (ismerve a történetet) azt monda: "Bárcsak nekem lenne ilyen sz@ar távcsövem). Akkor ugyanis ennek a távcsőnek volt köszönhető, hogy az adott évben újra felállították a Messier rekordot.

Furcsa az élet. Jó ez a rovat Jani és igen nagy létjogosultsága van. Fenti példa okulásként szolgáljon mindenkinek.

Anno Ferenczi Béláékkal 50 m-ről alig pár ezred-1 század mm átmérőjű műcsillaggal ellenőriztük le 1000x-es nagyításon, hogy a segédtükör vissza adja e a kontrollált főtükör minőségét.

Szép munka Jani, alig várom a végeredményt.

Üdv:Jani Jani :-)
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.14. 22:03

Én is alig várom, de eddig a síkokkal küzdöttem mindig a legtöbbet.
Sajnos az optikai sík kb. 1/12 hullámtól sík igazán, ha azt 45 fokban, távcsőben használják, bár ezt szerintem sokan ma sem hiszik el.
A kontakt interferencia ha egyenes vonalakat mutat, akkor az 1/20 hullám, vagy jobb. Azt is igyekszem ibolya színre kidolgozni. Szerencsére sietni nem kell. :)
Az egész segédtükrözés akkor kezdődött, amikor néhány főtükör elkészítése után a második nagyobb falat jött, a 250/1000-es főtükör. Ez ma a Cassegrainban van, de egy évig Newton szerelésben használtam, mert nem volt készen a hiperboloid, és amúgy is Newton-Cassegrainben gondolkodtam. Volt már tapasztalatom egy 150/1000-es távcsővel, ami hol gyönyörű képet adott, hol meg nem. 35 mm-es segéd volt benne, felragasztva a tartóra. Éles képet adott az, de mégis valahogy idegesítő volt, ezt nem tudom másképpen megfogalmazni. Mindent elkövettem már. Egyszer kínomban átvágtam a ragasztót, hogy csak egy mm-es hártya maradt. Azonnal jó lett. Az első és az utolsó eset volt, hogy bármit is ragasztok, mindenkit lebeszélek róla. Szóval amikor a 250-es ugyanilyen érzést keltett bennem, visszaemlékeztem erre a régi esetre. Nekiláttam megteremteni a síkok ellenőrzési lehetőségét itthon. Amit láttam, 10-ből 9 tükör nem sík. Naná, hogy az én 63 mm-es segédem sem volt az. Következő lépés, csiszolás! Irgalmatlan mennyiségű munka. Két referenciasíkot, és 4 segédet csiszoltam eddig, és még most sem tudom, hogy lehet-e úgy gyakorlatot szerezni benne, mint a főtükörnél, hogy legalább előre számolható felületalakulási tendencia alakuljon ki. A referenciák csiszolása közben aztán megint fejlődött a szemléletem, miközben választ kaptam a ragasztás problémájára is. 150-es, 15 mm vastag táblaüveg korongok. Teszt a vízfelszínhez képest, de sehogy sem sík, csak majdnem. Kis pihenés, vízbe a másik, az sík. Vissza az egyik, az is sík, aztán meg a másik nem sík. Nem tudtam mit tegyek, leginkább a pityergés kerülgetett. Sokadik teszt egymáshoz képest, de a kettő együtt se olyan, mint kéne. Ingadozott a felület, kb. 1/4 lambdányit. Egyszer, csak úgy hirtelen ötlettel a két középső ujjammal két oldalról picit elkezdtem emelni a fölső korongot. Nem mozdult meg, csak a súly egy részét tartottam. És láttam, ahogy hajlik az üveg a saját súlya alatt...
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.15. 20:02

"Akikre büszkék vagyunk" :lol:
Ilyen dobozban tárolom a két referenciasíkot. Mikor anno láttam, hogy mennyibe kerülne egy, inkább csiszoltam. A Föld görbületéhez mérve teljesen hibátlanok, leszámítva kb. 2 mm-t a peremeken. Most lelki támaszt -meg segítséget :) - nyújtanak.
Ha lesz időm, kikísérletezem hogy tudok normális interferencia fényképet produkálni. Ezt a segédet a végéig dokumentálom, aztán megígérem, hogy nem hirdetem tovább az igét. Majdcsak lesz remélem, aki majd folytatja.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.09.16. 17:09

Érdekes dolgokról írsz Jani. Rájöttél, rájöttünk meg rájöttek előttünk ugyanazokra a dolgokra azok, akik meg nekünk adták tovább a fonalat.

Igen és ezt csak a gyakorlat mutatja meg.

Főtükörnél hasonlóan hozzád én is szerettem a síküveget, ami vékony volt. Pl 250/1000-es Newton főtükör 25mm vastagságban. Nem ragasztottam már, alátámasztások voltak és egy feszíthető kengyellel támasztottam alá a főtükröt az élében. Nem lógott meg és jó is volt teljesen.

A végére mondok egy poént. Tegnap tisztítottam meg hosszú idő után a 150/600-asomat optikailag. Mindegyik tükre sziloplaszttal ragasztott másodszorra. Az utolsó ragasztás kb 7-8 éves és még jó. Semmi hiba. A hogyanon van a nagy hangsúly. :-)

üdv.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”