Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.08. 20:35

Ezért kellene a magas nyomású higanygőz lámpa. Az üvegnek jó az energiatakarékos is, de a vízben a HGLI sokkal kontrasztosabb képet mutat -ahogy különben az üvegekkel is. Elvileg kivonták a forgalomból, de ha a neten vagy valami kisebb műszaki boltban szétnézel, tuti, hogy beszerezhető még. Merem remélni, hogy a sokmillió meglévőt nem zúzzák be csak azért, mert kiment a divatból. Ezerszer jobb volt közvilágításnak is a hideg fényével, mint az utóbbi évtizedek nátriumlámpái, legalábbis engem nem zavart annyira az észlelésben sem.
Ki lehetne próbálni a nagynyomású nátriumlámpával is. Lehet, hogy az is jó lenne, de nem tudom. Ideális az alacsony nyomású nátrium lenne, az teljesen monokróm fényt ad, csak a teljesítményéhez képest nagy a mérete, meg az ára is. De meg lehetne próbálni erős monokróm LED-el, vagy LEDekkel is. Ezenkívül 50 mW-os zöld lézer is jó, de nem szeretem, mert minden foltot, meg szemcsét kiemel és a vízzel nem is olyan tuti. De ha esetleg hozzá tudsz jutni nagyobb ködfénylámpához, (glimmlámpa) még az is nagyon jó lehet.
A napokban meg fogom kérdezni itt a boltban, hogy van-e nekik HGLI. Csak egyet kell beszerezni, utána azt kívánom, hogy annyi síkot ellenőrizz vele, amíg tönkremegy a lámpa. Ha beválik a jókívánság, akkor valószínűleg évszázadokig élni fogsz. :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.09. 07:58

Sanyi, köszi! :) Mit csináltál vele? Én egyszer néhány percig próbálkoztam Registax-ban, de nem értem rá és hagytam is, hogy sikertelen...
Jani, köszi, igyekezni fogok addig aktívan tevékenykedni! :) Amerre jártam, ott nem találtam HGLI-t, kisebb boltokban sem, pedig nyilván létezik még. Piros leddel próbálkoztam és nagy meglepetésemre nem láttam vele semmit, ezért nem kísérleteztem tovább, pedig elég monokróm a fénye, legalábbis a kompakt fénycsőhöz képest elvileg jobb kellene legyen.
Nem teljesen ide illik, de a polírozás miatt talán belefér: találkoztatok már saját tapasztalatként szurok helyett másféle hordozóval, ellendarabbal?
Nagyon lassan haladtam legutóbb a peremkopás javításával és emlékeztem rá, hogy évekkel ezelőtt itt olvastam valamit, hogy durvább felületet ad, de gyorsabb a munka vele:http://www.stathis-firstlight.de/atm/index.htm A polírozás első lépésénél van a lényeg.
Keresgéltem is kicsit a témában, léteznek /számomra/ érdekességek:http://www.pieplow-brandt.de/
Erről eszembe jutott, hogy még régebben olvastam filc, papír szerszámokról is - próbálkoztatok ilyesmivel?
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 08:11

Én csak szurkot használok. A filcet szemüveglencséhez használják, a papírral meg szép gömböt lehet fényezni, de szerintem a síkhoz nem lesz jó, merthogy alkalmazkodásra képtelen- mondhatni antiszociális- :lol: De legalábbis egy tökéletes síkra kéne felapplikálni, aztán esetleg próba... Én nem vesződnék vele.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.09. 08:12

Jani, elnézést, nem írtam, hogy főtükörről van szó! Bár lehetne segédnél is persze gyorsítani talán.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 08:15

Ja, én még a segédtükörnél tartok, de értem. A filc akkor is felejtős. A papírban több lehetőséget érzek, de ha kipróbálod, majd írd meg mire jutottál.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.09. 18:06

Sidius írta:Ja, én még a segédtükörnél tartok, de értem. A filc akkor is felejtős. A papírban több lehetőséget érzek, de ha kipróbálod, majd írd meg mire jutottál.


Én régen próbáltam papírral. Mit papírral!? Az összes létező papírral. Nekem mind lejött, összegyűrődött.
Kaptam a Zeissből csillag alakú öntapadós polírfilcet, (vagy mit) Azzal is próbáltam.
Maradtam a szuroknál. De lehet, hogy valakinek működik mindkettő, csak én rosszul csináltam 1-2 dolgot.
(A szurok viszont mindig működik)

Zoli!
Csak állítgattam PS.-ban a képen.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 18:14

Na, ez érdekesnek ígérkezik! Mivel ragasztottad fel a papírt?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.09. 18:27

Sidius írta:Na, ez érdekesnek ígérkezik! Mivel ragasztottad fel a papírt?


Nyomdai és dekorációs munkákhoz való ragasztó spay. Van többféle típus, gyengébb, erősebb. Nem is drága, a víz nem oldja.
Talán a nyomdai lemezeket elválasztó selyempapír volt a legjobb, de szétázott, kilyukadt ez is.
Gyűrődésmentesen nem is tudtam felrakni. De mondom, lehet, hogy rosszul csináltam. Meg lehet, hogy nem f/4.5-höz kellett volna.
Sidius

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 18:29

De papíron szárazon kell fényezni. Egy vattával eldörgölni rajta a polírozóport, aztán szárazon dolgozni. Kezdetben figyelni, hogy hol fényes a papír, és ott késsel megkapargatni, aztán ismételni, amíg a teljes felületén dolgozni kezd. Lehet horzsakővel is koptatni a papírt, csak veszélyes a szemcsék miatt.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.09. 18:32

Sidius írta:De papíron szárazon kell fényezni.


:D

Mondom, hogy rosszul csináltam.

Akkor lehet, hogy kipróbálom egyszer megint.
Csak szórjam rá a króm-oxidot és kész?

Ja, látom.

Már többször tapasztaltam, hogy csak frissítéskor mutatja meg a mások által írt teljes szöveget a fórum.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2018.01.09. 18:34-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”