Mi legyen a Meteorban?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.10.19. 20:41

Attila írta:
Gábor1967 írta:... nyugat európai antikváriumokban is elég borsos áron cserél gazdát.


Ezt egyáltalán nem csodálom, hiszen nagyon hosszú címe van... :lol:
De hogy mit jelent...?

Én legénykoromban sajnos elakadtam az Ich Liebe Dich-nél. :oops:


MDA


Én igazából nem vagyok németből jó, talán a fórumozók közt lesz aki helyesen letudja magyarra fordítani.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.10.20. 18:52

En is meg altam a nemetel az ''Ja , ja , einz ,zwei polizai'' szinten.

Ich spreche kein Deutsch aber sondern spricht meine freund Google Translate... :P

https://www.youtube.com/watch?v=dSy2DcATYUo

A konyv cim lehetne :

''Gyakorlati iránymutatás csillagászati megfigyelésekrol ,különös tekintettel a asztrofizikara , együtt a modern eszközök ügyfélekel...''

Nem ertem az ''ugyfel'' szot integralni...ra ferne egy kiss segitseg.

Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.10.21. 00:20

No, azért nem olyan nehéz lefordítani, csak fel kell bontani mondatrészekre. Magyarul:
GYAKORLATI BEVEZETÉS A CSILLAGÁSZATI MEGFIGYELÉSEK VÉGZÉSÉRE, KÜLÖNÖS TEKINTETTEL AZ ASZTROFIZIKÁRA. EGY MODERN MŰSZERTANNAL EGYÜTT. (Kb. öt-hat helyen közöltem a cím magyar fordítását.) Egyébként ma már elsősorban műszertörténeti szempontból érdekes. De, amint már írtam, a súly-hajtású óragépek leírása pontosan megtalálható benne. A magyar könyvpiacon (pár éve) kb. 25 000 ft-ért árusították, voltaképpen csak Konkoly neve miatt kegyeletből értékes. Nem érdemes külföldi piacra szaladni érte, két-három évente magyar antikváriumokban forintért is kapható (kb. fele annyiért, mint nyugaton euróért vagy angol fontért.) BQ.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.12.15. 21:52

Sidius írta:
Sose gondoltam, hogy az öntészet is érdekes lehet témán belül! :D


Szia Jani!

Nem csillagászat, nem optika.
De gondolom, hogy érdekel egy brutális kovácsműhely video űrzenei aláfestéssel. :D

https://www.youtube.com/watch?v=tEF2erBBVZ4
Sidius

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.16. 06:20

Szia!
Igen, ez már nem finommechanika, de akkor is gyönyörű! :D Ilyen módon is készülhetnek pl. az óriástávcsövek teherhordó részei, úgyhogy ide is tartozhat a téma. Egyszer testközelből végigkísérhettem a vasgyártástól a kész lemezradiátorig a folyamatot, amikor Dunaújvárosban egy napot császkáltam a fémműben, de még maradtam volna...
Különben megírtam a házi öntész cikket, de hogy mikor kerül műsorra, azt nem tudom.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.16. 09:39

mizar írta:... De gondolom, hogy érdekel egy brutális kovácsműhely ...


Nem kimondottan nanotechnológia...
De bizonyos szempontból majdnem az; s ez komoly!

Anno dacumal, a hajdani Digép-ben (Diósgyőri Gépgyár Miskolcon, az akkori Lenin Kohászati Művekkel szemben) a Nasmith-kalapács kezelője a lendületből mozgó többtonnás cuccal - amit egyébként a fél város hallott, hogy működik... - becsukott egy félig kinyitott gyufásdobozt úgy, hogy tökéletesen bezáródott, de cseppet sem sérült meg!!! :shock:

Erre mondják, hogy rutin... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2016.12.19. 10:06

Nasmyth-kalapács.....gondolom, sokan tudják, hogy ugyanarról a James Nasmyth mérnök feltalálóról van szó, aki a róla elnevezett tükrös távcső típust is megalkotta! Az itt bemutatott képeket ő rajzolta és metszette acélba vagy rézbe!

1_Nasmyth_steam_hammer.jpg


1_Nasmyth_telescop.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.19. 18:13

Attila írta:De bizonyos szempontból majdnem az; s ez komoly!

Bizony hogy komoly, :) mert részecske szinten zajlik minden, ami a használatnál élet-halál kimenetelű lehet. A metallográfia/metallurgia a legszebb tudományok közé tartozik... Buzdítok mindenkit -majd a cikkben is-, hogy ismerje meg! :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.02.15. 08:14

Jani, szuper az öntészetes cikk, részemről nagyon köszönöm!!! :) Komoly háttérinformációkat tartalmaz, de lényegre törő! Beletetted a bogarat a fülembe! :)
Sidius

Re: Mi legyen a Meteorban?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.02.16. 20:02

Köszi!
Kíváncsi lennék, hányan foglalkoznak majd vele a gyakorlatban is, de jó móka. El lehet engedni a fantáziát, meg lehet ügyeskedni.
Azért itt is felhívom a figyelmét mindenkinek, hogy rengeteg tudnivaló van még a témában, amit írtam, az éppencsak elégséges információ, de a Meteor ugye nem műszaki folyóirat, viszont végtelen elégedettséggel tölt el, hogy teret enged ilyesminek is. :)


A kérdés pedig továbbra is nyitott: Mi legyen a Meteorban?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”