Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.19. 10:41

Mutasd meg, mennyire olyan ?
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.01.20. 09:25

Egy takarítás ráférne, ezen én is meglepődtem...:)
Annyi azért látszik, hogy a széle homályosabb.
A tükör közepén szigetelőszalag korong van, amiből a ragasztó néha így előmászik, néha eltűnik, biztos a páratartalomnak megfelelően. Alkohollal szoktam lepucolni, de most megint előjött.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.20. 16:03

Ez be is van vonva ezüsttel ?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.20. 21:35

Imre írta:... mégpedig a visszaverő felület szélére folyamatos fénycsillapítású réteg felvitelével. ...


Két komment.

Az egyik, hogy nekem nem igazán tetszik ez a program.
Még én is fogom próbálgatni (úgy alakult, hogy most egy kicsit jobban ráérek egy darabig), de amit észrevettem, nevezetesen a maszk szélének a bezavarása nagyon nem oké. Amikor kb. tized-, vagy huszadakkora átmérőjű "objektívnyílást" vágtam a maszk közepébe, mint a maszk külső peremének a hossza, csak akkor vált a diffrakciós kép tankönyvi megjelenésűvé. Az összes, Imre által legyártott elhajlási kép hamis, nem reális (persze ez nem az ő hibája; nem jó a program - vagy mi nem tudjuk, hogy hogyan kell jól használni...). A lényeg, hogy "rámászom" egy kicsit mélyebben; talán kiderül valami.

A másik, hogy az Imre által ajánlott (és számomra is korrektnek tűnő) megoldás nem kivitelezhetetlen: a természetfotósok (mint pl. jómagam is... 8-) ) általánosan használják az ún. feles szürke neutrál szűrőt tájképek készítésekor az ég és a talaj (előtér) megvilágításbeli különbségének korrigálása céljából. A szűrő sötétített része és a teljesen transzparens rész határvonala nem diszkrét átmenet, hanem különböző átmeneti szélességű, folyamatosa sötétedő (vagy világosodó...) csík. A kérdés csak az, hogy ezt a technológiát hogyan lehetne felvinni a főtükör (és a segedtükör), vagy az objektív lencse peremére; de mint látható, van ilyen. Lehet gondolkozni... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.01.20. 21:55

TZ írta:"ha sikerül egy jó módszert találni a főtükör megfelelő "maszkolására", mégpedig a visszaverő felület szélére folyamatos fénycsillapítású réteg felvitelével."

Az én jelenleg használt tükröm szinte ilyen! :)
Első tükör, türelmetlen voltam és sajnos nem políroztam ki teljesen, ez látszik a peremén... :)



Nem egészen ilyen tükörre gondoltam!

Attila: "A kérdés csak az, hogy ezt a technológiát hogyan lehetne felvinni a főtükör (és a segedtükör), vagy az objektív lencse peremére." ????

Egy kész működő távcső főtükörének szélét kellene olyan bevonattal ellátni, amely folyamatos átmenetet biztosít a próbára megtervezett maszk szerint 97% -tól a 0 % ig folyamatosan kialakított fényvisszaveréssel. Nem csak a szélén, hanem a kitakarás íve mentén, illetve a tartók alatti részen is, pontosan a próbára megalkotott maszk szerint. El tudom képzelni, hogy van olyan ügyes amatőr, aki képes pl. egy kormozó lánggal rávinni olyan egyenletesen változó elnyelő réteget, amely kísérletre megfelel a célnak. Utána le is lehet tisztítani róla, és akár másmilyen formával, alakkal is lehet kísérletezni. Érzésem szerint az apró koromszemcsék részecskéi megfelelően kicsiny méretűek, szinte folyamatos réteget alkothatnak egy felületen. Valamikor 50 évvel korábban a Napot is vastagon kormozott üvegen át néztük, néhány percig. Szabálytalan és veszélyes volt, de jobb híján így néztük a Nap fogyását. Vékony üveget kormoztunk, gyertyával, avagy tökéletlenül égetett petróleum lámpával, és az üveg nem repedt el, tehát feltételezem, hogy egy vastag üveg képes elnyelni azt a kis hőt ma is, és nem fog elrepedni a távcső főtükre. A kormozás alatt az üveget folyamatosan mozgattuk, hogy egyenletes legyen a réteg rajta. Egy elöregedett ezüstözött rétegű tükörrel érdemes lenne kipróbálni, és igen fényes csillaggal tesztelni az eredményt.

A program valóban nem tökéletes... A felület végtelen nagy kellene legyen a kivágáshoz képest, akkor adna csak pontos eredményt. Én azt tapasztaltam, hogy a "Brightness" értéke 0,1 -re állítva ad megfelelően túlcsordulás nélküli képet, és minimálisan 1/4-ed átmérőjű kivágás lehet csak a maszk fekete lapjának közepén. Akkor még megfelelően értelmezhető a kapott eredmény. A kis színes pöttyök, vonalak mintázata nem függ a maszk belső mintázatától, azaz szerintem a fekete terület éles széle okozza, és mindig van, azaz elvileg kivonható lenne a végeredményből. A maradék, az viszont a maszk belső mintázatának függvénye! Érdemes lenne mondjuk a "Gimp" programban levonni , és úgy elemezni a maradékot, a különbözeti képet! - Ki kell vonni a hibát! Úgy mint a "Dark" képeket! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.01.22. 12:34

"Ez be is van vonva ezüsttel ?"

Aluzva van, ezt a távcsövet használom.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.23. 15:28

Imre írta:... A kis színes pöttyök, vonalak mintázata nem függ a maszk belső mintázatától, azaz szerintem a fekete terület éles széle okozza, és mindig van, azaz elvileg kivonható lenne a végeredményből. A maradék, az viszont a maszk belső mintázatának függvénye! Érdemes lenne mondjuk a "Gimp" programban levonni , és úgy elemezni a maradékot, a különbözeti képet! - Ki kell vonni a hibát! Úgy mint a "Dark" képeket! Üdv. Imre


Erre már én is gondoltam, de sajnos nem ennyire egyszerű a helyzet.
(Ezek szerint Te még nem néztél meg a tök fekete, nyílás nélküli alapmaszkot.)

A fekete (nyílás nélküli) maszknak nincs semmilyen elhajlási képe. Felnyomtam a fényerőt 40-ig, nem jött elő még ott se semmi, tehát a négyzet oldalai nem zavarnak be.

Valami más a gond, de még mindig nem tudom, mi. :(
(Az is lehet, hogy csak egyszerűen szar a program...)

Arra is gondoltam már, hogy a pixelek négyzet-mátrixa okozza a vízszintes és függőleges szóródást, valamint a határvonalon lévő pixelek azonos orientációjú élei az interferenciákat. (Ezért növeltem meg 4000 pixelre a maszk élhosszúságát, de nem segített.) Ez persze attól függ, hogy milyen kalkulációs algoritmusokat használ a dán csóka.

Na, még masszírozom egy kicsit, mert ez így nekem nem tetszik.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.23. 16:06

Sajnos - úgy tűnik - igazam van: az algoritmusban használt (elemi) négyzetes képpontok élei okozzák a vízszintes és függőleges "többlet" elhajlásokat, amik hatása ugyan jelentősen csökkenthető a kalkulációs-mátrix elemszámának (N) növelésével, de ennek a szoftverbe épített korlátja van: 2048 képpont.

Ha ezt fel lehetne nyomni akár 10.000-ig, akkor már egész jó lenne - nyilván jelentős futás-lassulás árán.

Írok a csókának, hogy növelje meg ezt az értéket; meglátjuk, válaszol-e rá.


MDA

u.i.: sajnos ez a szoftver már így marad... :(
Ez a legutolsó bejegyzés az oldalon:
"Dear all,
With great sadness I have to let you know that Niels took a one way trip to the stars on October 17th 2012. Please remember him with a good glass of red wine one a bright starry night. Take care all of you, Marjoleine Noordhoek-Groen"
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.01.23. 18:12

Valóban nem próbáltam nyílás nélküli maszkot, mert az nem valós, soha nem fordul elő. Elméletileg ha nincs rés, nincs interferencia sem, akár mennyi is a mátrix értéke. Ha viszont van bármely keskeny rés, akkor az ha csak 1 képpont, akkor is 1/2048-ad hibán túl számolható, mert korlátos a mátrix. 1 képpontban nem lehet folyamatos, valós átmenetet tesztelni. Ha 8 bitben hoznám létre a nyílás széli átmenetet, akkor is lépcsős lenne, és 512 bit széles a nyílás. A fekete maszkra maradna 2048/2-256 képpont a szélek felé, azaz 768 fekete, a maszk szélétől a nyílásig, majd a folyamatos átmenet 256 képpontban, ugyan így 256 képpont vissza a feketéhez, és a maszk másik széléig ismét 768 fekete képpont. Ez a legfinomabb átmenet, amit lehet számolni. Ennek a hibája mindig látszik majd. Egy tükör átmérője legyen 512 mm, akkor 1 képpont méretén belül nincs fényerő változás, tehát a maszkolás is csak lépcsővel közelített lehet, azaz kialakul a két fényerő közti különbségnek megfelelő interferencia gyűrű, csík stb. Nem folyamatos az átmenet, és a 100% fényváltozás 256 lépcsőn át modellezhető. Ha ez így van, akkor 100-szoros "Brightness" értékkel már jelentős interferencia látható a létrehozott tesztképen. A tendencia viszont látható, és ha tudjuk, hogy mi a hiba, ami látszik, akkor a program alkalmas arra, hogy segítségével kereshessük a megoldást, a gyűrűmentes leképezést. A lényegen a program hibája nem változtat, mert kiolvasható a helyes irány, azaz a módszer, amely segítségével nagyon jelentős mértékben csökkenthető az interferencia, amit a tükör széle, a kitakarás, és a tartólábak okoznak. Az ára a fényveszteség lesz, ugyanis a megfelelő módszer lényege, hogy a tükör megvilágítottsága nem egyenletes, és ezért a képalkotás szelektivitása növelhető, és ezzel együtt a fókuszálása javul, és az interferencia nem alakul ki. A megoldás lényege az, hogy nincs éles határátmenet a visszaverő felületek körül! A módszer ismerős, főként annak, aki mikrohullámú adáshoz tervezett már erősen irányított, oldalhurkok nélküli sugárzókat kis méretben. Ott ezt a módszert, a nem egyenletes megvilágítottságú tükrök módszerét használják. Alább egy ábrán mutatom, hogyan alakul mikrohullámú antennák esetében néhány paraméter.
1. A normál megvilágítottságú antennák sugárzási karakterisztikája, nagy oldalhurkokkal.
2. A nem egyenletes megvilágítottságú antenna irányítása jobb, nincsenek oldalhurkok!
3. A normál antenna felületi teljesítmény-eloszlása.
4. A nem egyenletesen megvilágított antenna felületén a teljesítmény-eloszlás alakulása.
A megfelelő teljesítmény-eloszlási függvényt a sugárzóval és a segédtükörrel hozzák létre.
Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”