Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.11.22. 18:27

A domború felületeket homorú referenciafelülettel tesztelik, mely lehet szférikus, vagy adott kúpállandó negatívja is.
A folyadékos módszert bizonyos King írta le az ötvenes években, kicsit nehézkes, de szakmailag komolyan alátámasztott és nem kell hozzá búvárfelszerelés.
A közeghatárokon keletkező aberrációkkal lehet számolni is, ez is célravezető.
Lehet csillagtesztelni is, de az adaptációkat erősen át kell gondolni, érdemes tapasztalatot szerezni parabolikus tükrökkel.
Van más módszer/módszerek is de ezekről nem nyilatkozom. ;) :)
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.11.22. 19:02

Imre írta:Éppen az a lényege az egésznek, hogy annak az üvegnek a törésmutatója, amiből a domború paraboloid felületű segédtükör készül, azonos kell legyen a folyadék törésmutatójával, mert a homorú oldalán át kell mérni, és ott nem alakulhat ki réteghatár az eltérő törésmutatók miatt, mert az megtörné a fény útját! Az üveg adott, tehát ahhoz kell beállítani a folyadék törésmutatóját.


Ezt nem teljesen értem. A réteghatár az üveg és a levegő közt van. Ha feltöltöd az üvegével azonos törésmutatójú folyadékkal, akkor meg a folyadék és a levegő közt lesz réteghatár.

Olyan mintha most meg egy olyan lencsét tesztelnél aminek az egyik oldala sík(folyadék) a másik meg domború.

Ha meg nem töltöd, fel folyadékkal, akkor egy olyan lencsét tesztelsz aminek az egyik oldala homorú, a másik meg domború.

Sokkal célravezetőbb, lenne(már a pleisztocénban is így csinálták), ha a domború tükröd, homorú ellendarabját kipolíroznád, (gyakorlás képpen)kiparabolizálnád, és kontakt interferencia teszttel, hozzápolíroznád a domború felületet. Amikor egyenes vonalakat látsz, mind a két felületed parabola lenne.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.11.22. 19:49

Hello!

Nem kellene ennyire túlbonyolítani ezt a dolgot!
Több hagyományos Cassegraint csiszoltam már minden glicerines, cédrusolajos
megoldás nélkül. Egyik legsikerültebb, a 250-es Cassegrain (f/3,6-os főtükörrel)
Ladányi Tamásnál van.
Egyszerűen neki kell kezdeni, - és csinálni!
Olyan mint a szex, nem beszélni kell róla, hanem csinálni!
A Texereau könyvben le van írva a Cassegrain hiperbolikus segédtükrének
kontakt-interferometriás tesztelése. Ennél jobb nincs, + csillagteszt az egész rendszerre.
Ennyi.
Időközben szép csendben elkészültem a következő 250-es Yolo-m 180mm átmérőjű
toroid segédtükrével.
Úgy tudom a nitro-glicerin (glicerin-trinitrát) törésmutatója sokkal magasabb, mint a gliceriné.
Egy baja van csak, nem szabad elejteni! :-)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.22. 21:34

A probléma az, hogy az üveg belső felülete erősen recés, apró domborulatokkal teli, és ezért rajta keresztül egyáltalán nem lehet semmit tesztelni folyadék nélkül. A TV frontüveg amiből kiszabtam, az ilyen. Amit Béla már korábban is javasolt, a kontakt interferencia, az járható, de az már egy másik homorú, azonos paraboloid felületet feltételez, és a mérési hiba duplázódhat. Azt el is kellene készítenem, és utána semmi szükségem rá ha csak egyetlen darab készül. Azért, mert többet is készítek párhuzamosan, elképzelhető, hogy úgy fogom tesztelni. A második korongot is kivágtam, és azon mutatom, hogy nyersen mit látni, hogyan viselkedik a felület. A korong homorú feléről a lámpa képe elmosott, a hátsó síma felületről visszavert kép nem is látszik. A domború oldláról a szokásos kicsinyített kép látszik, alatta szétszórtan és életlenül a másik oldalról visszavert fényfolt. Ezért mégis kellene fölé az a folyadék, hogy ne legyen szükség a hátoldal csiszolására. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.23. 01:21

Lehet-e az alább vázolt módszerrel tesztelni egy domború tükröt? A fókuszt persze át kell számolni, mert lencseként történne a mérése. n=1,5 törésmutatóval rendelkező üveg esetében a tükör fókusza a lencseként mértnek csak a fele. A felületet, ha mondjuk paraboloid, akkor milyen pontosan lehet így mérni? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.11.23. 06:52

Imre írta: Amit Béla már korábban is javasolt, a kontakt interferencia, az járható, de az már egy másik homorú, azonos paraboloid felületet feltételez, és a mérési hiba duplázódhat. Azt el is kellene készítenem, és utána semmi szükségem rá ha csak egyetlen darab készül. Üdv. Imre



Hogy miből gondolod, hogy megduplázódik a mérési hiba, azt nem értem.

Ha jól tévedek, még egyetlen egy jó parabolát sem készítettél. Szerintem gyakorlás képpen az ellendarabot kiparabolizálni semmiképpen nem volna hátrányodra. Én eddig három Cassegrain távcsövet csináltam, egy 30 centist, meg két 40 centist. Meg csináltam egy 40 centis Ritchey-Chrétien-t. Ez négy domború segédtükör. Azoknak sem volt átlátszó a hátulja, mégsem kellet, hozzá olaj, meg furmányos megoldások.

Itt a listán legalább hárman vagyunk ( Sidius, BB, meg én, bocsánat ha valakit kifelejtettem), aki már készített domború felületű optikát. Hárman mondtuk, hogy kontakt-interferencia, és csillagteszt, ez vezet eredményre. De én azt látom, hogy Te úgyis a saját fejed után mész, és kötöd az ebet a karóhoz az olajjal meg a többi furmánnyal.

Részemről nem igazán látom értelmét, az egésznek. Lehet elmélkedni, meg megvitatni, meg meetingelni, de abból nem lesz távcső.
Sidius

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.11.23. 08:25

Schneyolo írta:Hogy miből gondolod, hogy megduplázódik a mérési hiba, azt nem értem.


Ezt én se értem.

Attilának igaza van! Kell siker és kudarc, és az első korongokkal eltöltött akár többszáz óra, egyszóval tapasztalat! Ezután lesz távcső is!
Én a legkevesebb optikát készítettem eddig a jelenlevők közül. Amit magamon tapasztaltam a következő optikák után: 195/1300, 200/1200, közreműködtem egy 150-es születésénél, 200/1050+domború hiperboloid, 200/1000+hiperboloid (ezt a tükröt eltörtem), 249/1030-már használom Newtonként, és a gömbre polírozott segédtükör még nincs hiperbolizálva, valamint van az asztalomon még egy 200-as Waineo-gömb, de még vannak kisebb hibái. Nagyjából ennyi. Nem sok, !!!de!!! már észreveszem magamon, hogy sokminden gördülékenyen megy, a megoldások hamar megszületnek, és sokmindent már másként csinálok mint a protokoll, mert valahogy ráérzésre kialakult egy szertartás-szerű vezérfonal, ami szerintem mindenkinél különböző, valahogy úgy, mint a kézírás.
A 195-ös tanulótükörben kb. 150 órám van, a 249-es már csak 50 óra volt, pedig a csiszolási nehézségek össze se mérhetők.
De kell egy kis tapasztalat, hogy újítani tudjon az ember, miközben persze a fő csapásirány sosem változik meg.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.11.23. 10:18

Nekem csak egy fenntartasom van az olajos modszerrel: honnan szerzel _optikailag_ sik (az elso verzioban planparallel) uveget, tukrot ekkora meretben?
Mert ha ezek a feltetelek nem teljesulnek, kar az idoert, nem lesz pontos a meres.
(Persze beszerezheto, de gyanitom, hogy az ara tobbszorose az egesz rendeszerenek).

Imre írta:Azt el is kellene készítenem, és utána semmi szükségem rá ha csak egyetlen darab készül.

A szerszamokkal mar csak igy van ez. Hagyomanyos tukorcsiszolasnal is csak emlek a domborura kialakitott ellendarab.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.23. 16:37

mpt írta:Nekem csak egy fenntartasom van az olajos modszerrel: honnan szerzel _optikailag_ sik (az elso verzioban planparallel) uveget, tukrot ekkora meretben?
Mert ha ezek a feltetelek nem teljesulnek, kar az idoert, nem lesz pontos a meres.
(Persze beszerezheto, de gyanitom, hogy az ara tobbszorose az egesz rendeszerenek).

Imre írta:Azt el is kellene készítenem, és utána semmi szükségem rá ha csak egyetlen darab készül.

A szerszamokkal mar csak igy van ez. Hagyomanyos tukorcsiszolasnal is csak emlek a domborura kialakitott ellendarab.

--mpt
80 mm átmérőben van síktükröm, ami amúgy is kell. Ezen kívül szerencsém van, mert 150*150*10mm optikai Zeiss síküvegem is van, tehát elvileg összerakható lenne.

Különben a síktükörre rátéve szépen látni néhány koncentrikus interferencia foltot alatta, de ha hagyom állni, hogy átvegye a hőmérsékletét a fogdosás után kiegyenlítődjön a síklap és a tükör hőmérséklete, akkor teljesen kisímul a folt az egfész felült alatt, hacsak nincs köztük egy prszem. A nézési szögtől függően halvány lila, kék, zöld, sárga vagy vörös színben látni az egymáson lévő felületet. Ha egy vékony papírlapot teszek a tükör egyik széle fölé, akkor a papírlap szélével párhuzamos sűrű egyenes és egyenletes nagyon halvány színes csíkok láthatóak. Ha csak rálehelek, azonnal elgörbülnek. A tesztüveget alá kellett támasztani, és a 80-as segédtükör alá is rugalmas alátámasztást tettem. Síma vastag szivacsból készült minden alátámasztás. Ezek szerint a tesztlap is sík, és a segédtükör is sík - szerintem.

Ha viszont oldalról, egy belső segédtükörrel kivetítetteten vizsgálódom, akkor az oszlopos elrendezésben nincs szükség az alsó felület átlátszóságára, mert a fókusz még belül van a folyadékban. A sík segédtükör meg oldalra kivetíti a sugarakat, a szabályos útja tehát nem változik. Egyedül a betekintő ablak okozhat gondot, de az annyira közel van a megfigyelő optikához, hogy nem okozhat számottevő eltérést a mérés során. Persze minden a gykorlatban dől el.

Sikerült kíkísérletezni a praffin olaj és cédrusolaj pontos arányát, amely azonos az üvegem törésmutatójával. Elsőnek majd a gömbfelületet mérem a síktükör felett olajjal a homorulatban, és ha azzal sikerül, mint lencsét helyesen megmérni, akkor nem kell tovább kísérletezgetni, habár károm nem lehet belőle, legfeljebb tapasztalatot nyerek. Ha viszont ki sem próbálom, akkor még azt sem.

Elkészítem a kontakt ellendarabot is, de azt sokkal nagyobb méretben, mert akkor feltehetően a közepén nagyon kis hibával kialakítható a pontos parabóloid felület. A mérésnél csak arra koncentrálok, hogy 50% átmérőn belül legyen minél pontosabb, a széle meg olyan, amilyenre sikerül. Ha monjuk ráhelyezem a domború paraboloidra majd a homorút, és hasonlóan viselkedik, mint a síktükör a tesztüveg alatt, akkor az megfelelő? Erről mi a vélemény?

Ha elkészül a parabolizált felület, akkor utána nem fog elmászni amikor teljesen átfúrom? Nm kellene a gömb kialakítása után kivenni a közepét, és utána gyűrű alkú szuroktárcsával parabólizálni? Ezt hogy szokták készíteni? Van erről tapasztalat? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.23. 18:27

Imre írta:Ha elkészül a parabolizált felület, akkor utána nem fog elmászni amikor teljesen átfúrom? Nm kellene a gömb kialakítása után kivenni a közepét, és utána gyűrű alkú szuroktárcsával parabólizálni? Ezt hogy szokták készíteni? Van erről tapasztalat? Üdv. Imre


Van tapasztalat- Ez a topik erről szól.

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPI ... hichpage=1

Úgy látom Imre, sikerült fölkavarnod az állóvizet :)
Szépen kivágtad az üveget!

Imre! Ha sikerül a vizsgálóműszered, hogyan fogod megállapítani, hogy a látott kép már a megfelelő parabola?
Nem valószínű, hogy a mellékelt képminőséget megkapod vizsgálatkor.

foucault copy.jpg


Szerinted ez egy jó paraboloid felület, vagy nem?

Ha erről a képről ezt el tudod dönteni, akkor csináld, ha nem, akkor hagyd a fenébe.
(Ráccsal még inkább nem lehet eldönteni.)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”