Oldal: 1 / 4

Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.03. 09:50
Szerző: Attila
Mivel a tükrös távcsövek egyik Achilles-sarka a pontos kollimáció, ezért - úgy érzem - nagyon fontos, hogy a főtükröt valami olyan megoldással "rögzítsük" a cső fenekén a foglalatban, hogy "hőtágulni" könnyen tudjon, de a középpontja maradjon a helyén.
Ezt talán úgy lehetne elérni, hogy a tükör hátsó oldalának pontosan a közepére ragasztanék (pl. Loctite-tal) egy 10-20mm átmérőjű, 2-3mm vastag acéltárcsát, amiből középen egy 5-10mm hosszú és 3-4mm átmérőjű kis csapocska áll ki. (Ez a méret talán még nem olyan nagy, hogy a fém és az üveg különböző mértékű hőtágulása következtében deformálja az üveget, vagy egyszerűen leváljon.)
Ez a hátrafelé kiálló csap belemenne egy illesztett (H7) furatba a tükör-foglalat közepén, ami így mindig centrálisan tartaná az üvegtömböt - egyrészt a tubus döntésével szemben, másrészt a hőtágulás mozgásaival szemben is. A tükör hátsó felülete egyebekben ugyanúgy lenne megtámasztva, mint az eddig is már meglévő, szokványos esetekben (de sehol sem ragasztva).

Érdekelne a rutinosabb reflektor építők véleménye, tapasztalata a fentiekkel kapcsolatban.

Kösz,
MDA

u.i.: Ouuups, most látom, hogy van már egy hasonló témájú topic itt, bocsi. Na, most már mindegy...

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.05. 21:46
Szerző: Libor
Nem tudom mekkora tükörről lenne szó, de 30cm feletti távcsöveknél jól működik a képen látható rögzítés. A tükör a saját súlyával fekszik az aljzatra. A tükröt a fényképen U alakban látható műanyag csík tartja a helyén. A három kis pöcök nem szorítja le a tükröt, a feladatuk csak az, hogy ha a távcső előrebillen, a tükör akkor se essen ki.

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.05. 22:06
Szerző: sp.
Hát Libor, ezért majd jól ki fogunk kapni a mérnököktől. :) De ilyesmi tetszik nekem is - hajdani dobsonom tükrét sem tartotta más, csak a súlya, néhány oldaltámasz.

ez viszont csodaszép. http://www.traveldob.de/ olyasmi követendő minta volt számomra.
sp.

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.05. 22:11
Szerző: tobe_
Az űrtávcső tükrét vajon hogy rögzítik ? Ott igaz nincs súlya úgymond, de ha mozgatják valamerre csak éri eg kis erő, meg ha kis hőváltozás van gondolom.

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.05. 23:43
Szerző: Attila
Libor írta:Nem tudom mekkora tükörről lenne szó, de 30cm feletti távcsöveknél jól működik a képen látható rögzítés.


40-es a tükör.
De egyik megtámasztás sem tetszett, amelyik a tükör peremét tartja, mert a hőtágulás miatt elmegy a középpontja a jusztírból. Felülről karmokkal szerintem sem kell leszorítani, de esetleg előredőlés ellen jó biztosítani, ha véletlenül a horizont alá fordulna a tubus.

Bár lehet, hogy tök fölösleges az egész aggódásom, mert - ha igaz a számításom - csak kb. 0,03mm-rel megy odébb a 40-es pyrex pogácsa közepe 50 fokos (-15 ... +35°C) hőingás esetén, ha a kerületének egy pontja van fixen megtámasztva... Ez nagyságrendileg 5-6 pixel offset a CCD-n, de 50 fokot soha sem változik a hőmérséklet egy éjszaka alatt. Azaz a valós gyakorlatban 1-2 pixelnyi eltolódásról beszélünk, ami kutyafüle.

Ezek alapján mégiscsak jónak tűnik a kéttámaszos megoldás az alábbi fotón.

MDA

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.06. 07:18
Szerző: Sidius
Üdv Mindenkinek!

A középpont ilyen okok miatti és ekkora mértékű "vándorlása" szerintem gyakorlatilag semmit sem számít, még nagy fényerőnél se. Ha valamekkora feszültség esetleg van az üvegben, akkor annak torzító hatása sokszorosan nagyobb képromlást okozhat. (Nekem volt olyan 25 mm-es 200-as F/5-re csiszolt pyrexem, amelyikben csak mérsékelt feszültség látszott, mégse lehetett igazi jó tükör belőle.)
Sokkal veszélyesebb a jusztírozásra, ha a tükör esetleg valamilyen okból billenni tud a foglalatban, vagy azzal együtt, mert egy ekkora üvegdarab már elég nehéz is. Én a foglalataimban mindig hézagmentesen szerelek, a tükör sugár irányban is jusztírozható, de ez utóbbira igazából csak az elforgatható kihuzat miatt van égető szükség, egyébként nincs.
Nálam a beépítés úgy zajlik, hogy középpontra és dőlésre is bejusztírozom a tükröt, oldalról 6 parafa koronggal befogom annyira hogy még éppen a saját súlya által az alátámasztáson nyugodjon, majd fölülről három ponton biztosítom. (Van egy lyukas tükröm is, azt egy csavar biztosítja középen.)
A tükör oldalsó megfogása közel sem olyan kritikus, mint az alátámasztás.

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.06. 10:23
Szerző: Libor
Attila írta:Ezek alapján mégiscsak jónak tűnik a kéttámaszos megoldás az alábbi fotón.

Ennél a rögzítésnél az a fontos, hogy a tükör lapjára merőlegesen a két pontból ne hasson erő (támaszkodjon neki a tükör, de föl-le mozoghasson, hogy tényleg csak az aljzat tartsa a lapját) mert egyébként elmehet a kollimáció a távcső föl-le mozgatása közben. Itt ez apró kis görgőkkel van biztosítva.

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.06. 11:14
Szerző: Attila
Kösz a segítséget és tapasztalatokat mindenkinek!

Igen, ez a görgős megoldás nekem is tetszik, de sajnos nekem nem megfelelő, mivel nem Dobson zsámolyba (Alt-Az) megy a cucc (ahol a "lefelé" mindig lefelé van), hanem ekvatoriális villás mechanikába, s így a tükör magas deklinációkon kibillenhet a két görgő közül (természetesen nem előre, hanem oldal-irányban).

Tehát vagy három görgő kellene 120 fokonként, rúgós megtámasztással (és ennek megfelelően egy minimális "támolygással"), vagy marad (az eredetileg elképzelt) a központi csapos megfogás a hátoldalon.

Esetleg volna valakinek jobb ötlete?
Vagy a Kuruc János-féle parafás megfogás körben oldalról mégis korrektebb lenne ekvatoriális szerelésű tubus esetén?

@János: Te sohasem vettél észre (főleg nagyobb tükrök esetén) széltorzulást a megfogások helyén a csillagteszten?

Még egyszer kösz,
MDA

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.06. 11:52
Szerző: Sidius
Libor írta:@János: Te sohasem vettél észre (főleg nagyobb tükrök esetén) széltorzulást a megfogások helyén a csillagteszten?


Eddig a legkritikusabb darab egy 200/1300-as korong volt, mindössze 15 mm vastag. Az alátámasztás volt a kritikus, az oldalsó megfogással lehetett ugyan torzítani, de mondhatni érzéketlen volt rá. Sok függ a korong vastagságától.
Most tesztelek egy 250-es korongot F/4 nyílásviszonnyal, ami 22 mm vastag. A próbatubusban 3db M6-os csavar támasztja alul (200 átmérőn) és oldalt is három, csak úgy kopaszon. Oldalt nem hézagmentes, saját súlyával ha egy csavarnak fekszik is, akkor se történik semmi a diffrakciós képben. (Az üveg teljesen feszültségmentes.)
Nagyobb és vékonyabb üveghez még nem volt szerencsém.

Re: Főtükör rögzítése

Elküldve: 2013.02.06. 12:01
Szerző: Attila
Sidius írta:... saját súlyával ha egy csavarnak fekszik is, akkor se történik semmi a diffrakciós képben...


Kösz, ez jó hír.
Ezek szerint ezt a témát nem kell túllihegni...

A hátoldala viszont rendesen meg lesz támasztva; sikerült egy gyári, 18 pontos foglalatot szereznem hozzá igen jutányosan. Csak az oldalsó megtámasztásban nem bíztam, de ezek szerint ez is rendben lesz.

MDA