Főtükör rögzítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.07.09. 15:10

TZ írta:A ragasztáshoz szólnék hozzá:
FBS nevű ragasztót használtunk gyerekkoromban akváriumok ragasztására, ez tényleg évtizedekig bírja, erős, megbízható és most is gyártják.
Jelenleg a segédtükrömet is ez tartja pár éve, nincs vele gond.


Üdv!

Az akváriumon nem látszik az a torzulás, amit száradáskor az FBS okoz, és a halakat sem zavarja, valamint az üveg élét kell ragasztani.
Kisméretű segédtükröknél nincs is ilyen probléma, de nagy segédtükörnél az FBS már okozhat torzulást, a diffrakciós képen szépen látszik. Ráadásul büdös is.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.07.09. 16:30

"nagy segédtükörnél az FBS már okozhat torzulást"

Ezt nem vitatom, meg a szagát sem:)
Az enyém talán 35mm-es és vastagon használtam, hogy ne húzza el a tükröt - a fórumon olvastam :)

TZ
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.17. 00:30

Kiszedtem a nagytükröt a 2 éve vásárolt házilag készített távcsőből, és a tartójából is. Alatta sugár irányban volt 6 darab 1 cm széles és 5 mm vastag, mára szinte teljesen összenyomódott habosított műanyag csík. A tartója vastag textilbakelit korong. Mi lenne, ha kicserélném egy egér alátétre, és úgy ahogy van, csak épp az alátét sarkait kissé lekerekítve alátenném. Ez teljes alátámasztás, a lehülés így kicsit lassabb, de a tükör megtámasztása szempontjából előnyösebb, mint a 6 darab 1 centis csík volt. A tükör háta sík. A szokásos 9, vagy 12 pontos alátámasztásra nincs elég helyem. Nagyobb átlakításhoz semmi kedvem. Kérdésem, hogy előre mérlegelhető-e, hogy ez a megoldás elfogadható lesz 1-2 év távlatában, vagy majd a tapasztalat eldönti a kérdést? Egyelőre a tükör stabil és torzításmentes rögzítése a fontos, hogy hosszú időn át mozgatáskor is a lehető legpontosabban megtartsa a helyzetét. Ebbe a csőbe kerül majd késöbb beépítésre egy lyukas közepű segédtükör, amit egy behajtható szerkezettel a sík segédtükör elé lehet tenni. Ennek a szerkezetnek, valamint a tükör tesztelésének okán kell egyelőre a nagyon nagymértékű stabilitás. A Newton rendszer hosszú idejűleg a jól beállított jusztírozással kell működjön, hogy a segédtükör tesztelése mindig egyértelmű eredményt adjon. Így megfelelően stabil lenne a teljes tükör alátámasztása az említett módon a 250/1350 esetében? A csövet egyelőre a szabadban tartom, az erkélyen, és nem cipelem a szobából ki és vissza, tehát őszi estéken már mire sötét lesz, addigra fel is veszi a környezeti hőmérsékletet. A Jupiter már szép magasan áll hamarosan, kiváló tesztalany! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.09.17. 08:46

Bár fizikát, ezen belül mechanikát, hőtant, optikát, meg egyéb reál huncutságokat elég sokáig és sok helyen tanultam, de tükrös távcsövet még nem készítettem, ezért erős kritikával fogadd, amit írok. (Bár épp most akarok egyet én is készíteni, amit most tervezek.)

Szerintem a tükör teljes hátsó felületének lefedése nem jó ötlet. Pláne egéralátéttel, ami valamiféle habosított anyag, szuper hőszigeteléssel. Akkor már inkább vegyél szintén fillérekért pl. az OBI-ban székláb alátéteket (kis kör alakú, egyik oldalukon öntapadós filckorongok), amiket belátásod szerinti mennyiségben és elosztásban ragaszthatsz a foglalatra a tükör fenekének megtámasztásához. Magához a tükörhöz ragasztani szerintem nem is kell.

Megint csak szerintem oldal-irányú, és kibillenés elleni megtámasztásra is alkalmasak ezek a filckorongok, mivel a tükör önmagával párhuzamos, minimális eltolódása nem rontja a kollimációt, csupán az optikai tengelyt "teszi odébb" néhány tized milliméterrel, ami talán nem annyira gond. Nyugodtan lehet lötyögés-mentesen (de nem befeszítve!!!) illeszteni az oldalsó korongokat, mivel a tükör hőtágulását kényelmesen fel tudja venni a nélkül, hogy deformálná a felületét. (Egyszer már kiszámoltam a hőtágulás mértékét; nem jelentős ahhoz képest, hogy a filckorong mennyire nyomható össze.)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.09.17. 09:38

A tuti alá- és oldaltámasztást pedig szintén fillérekért és örökéletűen megteheted szilikonnal, amit akár korong, akár vágható lap, tehát bármilyen méretben és vastagságban meg lehet vásárolni itt:
Bondex Kft. 1078 Bpest, Murányi u. 48.

Ha a tükör oldaltámasztására kell állítható, jó és olcsó megoldás: lehet teflon csavart vásárolni.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”