Csináld magad kollimációs okulár

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2012.01.30. 11:09

miczo írta:Ráns Belgór gratulálok a munkádhoz!

A kollimációs okulár árát inkább optikára költöttem én is. Jómagam lézereset faragtam, talán mert egyszerübb és kevesebb munkát igényel. Kell hozzá lézer, de ennek bármilyen olcsó toll megfelel.



Szia/sziasztok!

Egy kérdésem lenne: ehhez megfelel a jóval olcsóbb piros lézer is, vagy szükséges a drágább zöld lézer?

Köszi szépen!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.02. 15:12

Szia,

én nem csináltam koll oksit (mert kaptam egyet ajándékba) de szerintem a piros ugyanolyan jó. Meg a hupilila is, de az infravörös nem.
miczo
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.02.24. 19:34

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: miczo » 2012.02.04. 23:13

sunnysys írta:Szia/sziasztok!

Egy kérdésem lenne: ehhez megfelel a jóval olcsóbb piros lézer is, vagy szükséges a drágább zöld lézer?

Köszi szépen!


Üdvözlet!
Igen, még a piros lézernek is akkora fényereje van, hogy jól fog látszani a diffrakciós minta is. Nekem épp zöld volt otthon (~5mW), de tökéletes a piros is.
Üdv: Miklós
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2012.02.05. 11:53

miczo írta:
sunnysys írta:Szia/sziasztok!

Egy kérdésem lenne: ehhez megfelel a jóval olcsóbb piros lézer is, vagy szükséges a drágább zöld lézer?

Köszi szépen!


Üdvözlet!
Igen, még a piros lézernek is akkora fényereje van, hogy jól fog látszani a diffrakciós minta is. Nekem épp zöld volt otthon (~5mW), de tökéletes a piros is.
Üdv: Miklós


Miklós!

Köszönöm szépen! :)

Dénes
kisroli74
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.07.08. 14:55

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: kisroli74 » 2013.08.09. 19:13

Kedves fórumozók,

Kezdő, de lelkes amatőr vagyok még a csillagászatban, régóta érdekel és sokat olvasgattam a témkörben, de nem volt igazán komoly felszerelésem az égbolt megfigyelésére.
Nemrégiben feleségemtől kaptam egy Skywatcher 150/750 távcsövet, most szinte minden szabadidőm lefoglalja az észlelés :D . (gondolom ha ezt az asszony előre tudta volna nem biztos, hogy meglep születésnapomra ezzel a távcsővel) :lol:

Nagyon sok hasznos információt találtam a fórumon, és szeretném megosztani veletek a saját készítésű lézeres kollimátorom képeit és a tervrajzát.
Mérnök ember lévén azonnal megragadta a fantáziám az itt olvasott anyag, gondoltam ilyet én is tudok tervezni és készíteni. Megrajzoltam, és egy ismerős esztergályos kollégával elkészíttettem.
A kollimátor műanyagból van (danamid) mivel úgy gondoltam, hogy ez biztosan nem tesz kárt a távcsőben.

Collimator_roli_oa.jpg

Collimator_roli_ssz.jpg

Collimator_roli_tv.jpg


Köszönöm a sok információt amit itt a fórumon találtam.

A tervrajzot pdf formátumban az alábbi linkről lehet letölteni:
http://www.roland.jasznet.hu/csillagasz ... imator.pdf

Üdv.: Roli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2013.12.22. 14:16

[quote="Tomasz"]Sziasztok!


A 32-es PVC cső pont nem megy bele a kihuzaba, úgyhogy egy kis átalakítást eszközöltem rajta.
Hosszanti irányban kivágtam egy csíkot belőle, és újra összeragasztottam. A külsejére sörösdoboz oldalfalat ragasztottam megerősítésként.


Üdvözlet!
Még friss hús vagyok, de előszeretettel barkácsolok. Igaz, még nincs a kezemben a műszerem, ( még két nap) De már készülök, a beállítására, és olvasgatok itt, ott. Épp én is egy kollimációs okulárt készítek, az itt látottak alapján. Hozzáfűzni valóm csak annyi, hogy aki 32-es PVC csövet használ erre, annak azt tudom ajánlani, hogy hajszárítóval melegítse fel annyira, hogy épp csak képlékeny legyen, majd helyezze bele az okulár foglalatába, óvatos forgatás mellet hagyja kissé kihűlni. Így tökéletesen passzolni fog, még rögzíteni sem muszáj.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.12.22. 15:11

Sziasztok,

a "Kollimációs okulár"
és a "Csináld magad kollimációs okulár"

nem ugyanarról szól?
Szerintem jó lenne az ilyen topicokat egyesíteni.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.02.06. 22:19

Itt van a mar majdnem 20 eves kolimacios okularom.
Teljesen alu-bul van keszitve.
Nem nagyon csinos de jol mukodik.
Egeszen jo a kiss 125 mm-es tukrom,a harminc okularok kozul negyet vagy ottot nagyon szeretem.
De ezek nem letek volna kepesek fel bontani az 1 ivmasodperces 52 Orionis kettos csillagot (peldaul) a Cheshire kolimacios okular szereny segitsege nelkul.

Cheshire kolimatios okular.JPG



Cheshire okular.JPG




Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.01.31. 14:04

Milyen egyszerű dolgok ezek. Remélhetőleg Simax idetalál.
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.02.01. 13:52

Igen a János megtalálta ☺ Ma adtam le a rajzot az illetékesnek remélem használható lesz és időtálló is.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”