Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.09.16. 21:38

Akkor a kérdés eldőlt. Megyek megkeresem a körkivágót és szerzek egy kis ventilátort... Ez tűnik az egyszerűbben kivitelezhető megoldásnak. Ha a hatásfoka közel azonos, a különbség szinte csak abban van hogy a túloldalon némileg kisebb lyukakon tud eltávozni ugyan annyi levegő a radiális ventilátornál, akkor egyszerűbb nagyobb lyukakat fúrni mint egy mozgatható tartót csinálni a ventilátornak. Ha bevált teszek fel képet, hátha a következő kísérletező-kedvű sporttársnak segítségére lesz az építésben. Még egyszer köszönöm az ötleteket és a véleményeket!
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.09.17. 09:56

Nálam az alábbi megoldás vált be a legjobban:
Mikor úgy vélem hogy jó idő lesz, haza telefonálok hogy tegyék ki a távcsövet :D
Tubusfedőt felnyitni (kissé féloldalasan felrakni, nem visszapattintani!!!) és mire hazamegyek vihetem is vissza a szobába mert persze hogy felhős az ég :twisted: :x :cry:
De amúgy tényleg. Haza kell telefonálni akár még délben hogy rakják ki (udvarra, teraszra, erkélyre). Napfény melegítése ellen árnyékba, vagy fehér lepedővel letakarni. Mire hazamegyek, a tükör mögé szerelt ventivel csak addig fújatom míg pakolok (~10 perc). És kész. És 300-as tükröm van!!!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.09.17. 12:18

Én nem merek hazatelefonálni, mert arra mennék haza hogy valaki a lépcső előtt betakarózott a távcsövemmel mechanikával együtt és kérően tekint rám hogy ugyan szedjem má' le róla. Az a baj hogy belém bújt a kis ördög, és addig fogja szurkálni a vasvillájával az szürkeállományomat amíg meg nem csinálom. Legrosszabb esetben lesz egy kis ventillátor a tubus oldalán, legjobb esetben pedig kijön hozzám a NÁZA mert olyan nyugodt kép látható a távcsövemben hogy ők még ilyet nem is láttak :)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.09.17. 12:58

Mert még nem szabadalmaztattad a felhő- és légkör szűrőt :D
Vennék egyet!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.09.17. 13:06

Sajnos nem a szabadalmaztatásnál akadtam el hanem az előállításánál... De ha lett volna ilyen szürőm akkor az utóbbi időben elég jó forgalmat tudtam volna csinálni vele, lett volna rá igény bőven.
Sidius

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.25. 08:25

Mikor valami technikai szerkezettel találkozom, mindig próbálom megfejteni, hogy miért éppen olyan amilyen, és miért úgy van összerakva, ahogy össze van rakva. Tegnap is így volt, egy Orion USA fő és segédtükröt hozott el hozzám a gazdája. Most figyeltem meg először beépített ventillátorral a foglalatot, amit szakosan a tükör mögé szerelt a gyártó. A 40 mm-es üvegvastagság eleve túlzás egy 300-as tükörhöz, úgyhogy a „hűtés” jó elképzelés, csak nem értem, hogy miért olyan, amilyen. Tekintélyes hőtartama tud lenni egy ilyen üvegnek, de ha hátul elkezdem hűteni, azzal a világon semmi hasznosat nem teszek. Egy jó hőszigetelő anyagot egyik oldalon, középen hűtök. Néhány mm mélységig rövid idő alatt kialakul egy gradiens a környezeti levegő hőmérsékletével a felületen, ami fokozatosan a belső hőmérsékletig emelkedik. Ez egy "lencseszerű" térfogatban zajlik. A hátoldal felülete kezd összehúzódni. Ezt úgy tudja megtenni, ha a korongot kismértékben hátrafelé hajlítja, -homorodni kezd a hátoldal, és domborodni a visszaverő felület. Mindeközben a képet rontó levegő határréteg háborítatlanul pang az alumínium réteg fölött, és teljes lehűlésig rontja a képet, ráadásul addig a tükör se az eredetileg belepolírozott alakját tartja, nem beszélve az öntött alapanyagról, ami vagy egyenletesen tágul, vagy nem. Nagyon profinak tűnik, de sok értelmét én nem látom. A határréteget kellene súroló, fújt légárammal lesöpörni, mégpedig a legrövidebb úton, oldalt kifúrva a tubust. Körbe ki kéne fúrni, mert ahol áramlik levegő, ott csökken a nyomás is, így ott is beáramlás lesz, ahová nem fúj a ventilátor, sőt, még a nyitott tubusvég felől is, és ez még hatékony is lenne. (Emlékeim szerint erről már volt is itt szó egy pár éve.)
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.10.25. 09:23

Sidius írta:
2019.10.25. 08:25
Mikor valami technikai szerkezettel találkozom, mindig próbálom megfejteni, hogy miért éppen olyan amilyen, és miért úgy van összerakva, ahogy össze van rakva. Tegnap is így volt, egy Orion USA fő és segédtükröt hozott el hozzám a gazdája. Most figyeltem meg először beépített ventillátorral a foglalatot, amit szakosan a tükör mögé szerelt a gyártó. A 40 mm-es üvegvastagság eleve túlzás...

...Nagyon profinak tűnik, de sok értelmét én nem látom. A határréteget kellene súroló, fújt légárammal lesöpörni, mégpedig a legrövidebb úton, oldalt kifúrva a tubust. Körbe ki kéne fúrni, mert ahol áramlik levegő, ott csökken a nyomás is, így ott is beáramlás lesz, ahová nem fúj a ventilátor, sőt, még a nyitott tubusvég felől is, és ez még hatékony is lenne. (Emlékeim szerint erről már volt is itt szó egy pár éve.)
Nagyon egyetértek veled Jani.
Az én Schmidt-Newton távcsövemen is hátul van a venti a főtükör alját hűti.
Ha nagy a környezeti és a vastag Pyrex üveg közötti hőm. különbség az rendesen látszik, főként hogy zárt a tubus.
A ventillátornál sokkal többet ér, ha észlelés előtt korábban kirakom a tubust temperálódni.
A tükörfelületet lefújni hatékonyabb, de ezzel nyomom be a koszt is a tubusba és a visszaverő felület fölött is létrehozok turbulenciákat.
Nálam a türelmes passzív hűtés a nyerő.
Aztán ha a párásodás miatt szükséges a korrekciós lemez fűtése, az újabb hőegyenetlenséget gerjeszt a tubusban.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.25. 09:56

Örülök hogy egyet értünk! Ezek szerint tapasztalod is ezt.
A ventillátorok közül a legelterjedtebb az axiális változat (ami a tengelye irányba fúj) nem is jó nagyon a határréteg lefúvására. (De nagyságrendekkel jobb akkor is mint hátra beépítve.) Nekem a Newtonban radiális van, valami számítógép videókártya -vagy mi- hűtésére használatos, és egy lapos, kb.10x70 mm-es résen fúj. Nem olyan örvénylő az áramlása, és nem messze a tükör fölött fújja el a levegő nagyját. Szóval tényleg "söpör", jól irányított a levegő. A kosz sajnos nem kikerülhető, bár én úgy tapasztaltam, hogy nem sokkal hamarabb koszolódik mint fúvás nélkül, mert jórészt azt is lesöpri.
Mióta fix felállításom van, nem kell már ventillátor nekem sem, és tényleg az a legjobb, ha elég idő van a hűlésre. Ez viszont egy 300-as átmérővel 40 mm vastag üvegnél már nagyon lassú folyamat, főleg ha mondjuk még be is van zárva egy csőbe.

A topik első oldalán a második hozzászólásban ott a Newtonom foglalata még 2010-ből. A sárgaréz lemez által határolt marásba lehet belecsúsztatni a ventillátort, és a lemez rugalmassága tartja a helyén. (Emlékeztem, hogy fent van valahol. :) )
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.25. 15:14

Sidius írta:
2019.10.25. 08:25
... A határréteget kellene súroló, fújt légárammal lesöpörni, mégpedig a legrövidebb úton, oldalt kifúrva a tubust. Körbe ki kéne fúrni, mert ahol áramlik levegő, ott csökken a nyomás is, így ott is beáramlás lesz, ahová nem fúj a ventilátor, sőt, még a nyitott tubusvég felől is, és ez még hatékony is lenne. (Emlékeim szerint erről már volt is itt szó egy pár éve.)
Csak nem ilyenre gondolsz??? :lol:
MDA-ES-Dobson-1.jpg
Ezt én terveztem és itthon gyártjuk... 8-) :D
Az oldalsó 4 ventilátor (ciklon-áramlattal) lefújja a határréteget, az alsó nagy venti pedig elszívja.


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.26. 07:50

Igen ez elég hatékonynak tűnik! :) A jó nagy darab üveghez meg szinte már elengedhetetlen is. Megjegyzem, hogy mind a SW, mind az Orion tükrei már a 300/1500 is 40!!! mm-es öntött üvegből vannak, vagyis alaposan túllőtték a vastagságot. Szóval ott is elkélne valami hasonló. De még akár egyetlen jól irányzott ventilátor is sokat javítana a hőhelyzeten. (Meg a leképezésen, ha egyébként a tükrök jók.)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”