Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.01. 08:33

Szívesen! :)

Ha szívásra állítod a ventilátort, akkor ajánlom figyelmedbe azt az ábrát, amit Attila feltett ide korábban (2020. március 25., szerda 14:50).
Elolvasva ennek hátterét (https://www.cloudynights.com/topic/2346 ... ary-layer/) azt látom, hogy érdemes a főtükör fölé - attól 10-12 cm-re betenni egy terelőlemezt hasonlóan, ahogy nálam is megtalálható (a tubusomban csak 15 mm a távolság) annyi különbséggel, hogy nem kell megdönteni, hanem nyugodtan állhat derékszögben a cső falához képest. Ez abban segít, hogy a hideg légáramlat ne csak az üveg szélét simogassa, hanem kissé beljebbről is "lehúzza" a határréteget. Középen persze aligha fog dolgozni, de még mindig jobb lesz a helyzet, mint nélküle.

Ami a saját megoldásomat illeti: arra a felvetésre, hogy mennyire kavar be befúvás esetén a ventilátorok által termelt hő? azt tudom mondani, hogy egyrészt már a főtükör mögött homogén lesz a hőmérséklet, másrészt a cél nem a tubuson kívüli hőmérsékletre való hűtése az üvegnek, hanem a közvetlen környezetére való hűtése. Harmadrészt pedig szerintem jelentéktelen ez a hő. Ha pedig mégsem, akkor még egy legyet csapunk le: mégpedig a harmatvédelmet. Ugyanis ha ezáltal csak egy parányit is emelünk a kinti hőmérséklethez képest a főtükörén, a legmostohább körülmények között sem fog párásodni. :)

Ha elkészültél vele, kíváncsian várom a tapasztalataidat! :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.01. 09:03

Attila írta:
2020.03.31. 13:36
...Gondolkodom a határréteg lefúváson is, főleg mivel a lencse fűtése mindig is néhány C°-kal melegebben tartja az üveget a külső levegőnél, ami itt is termel felszálló légáramlatokat, az egészen biztos...
...az én okuláromban is piszok hullámzás szokott néha látszani, jet-stream nélkül is...

MDA
Láttam videókat magyarázatokkal, hogy a sokféle hullámzás, amiket a képen látni honnan ered?
Sajnos mostanra már levették ezeket a Sky&Telescope oldaláról. :(
Az egyiken a jet-stream és a határréteg mellett jól látszott az is, hogy a segédtükör (nem ész nélkül, de) fűtve van. Szóval egy akkora "takonykavalkád", amit ott láttam brutálisan hazavágja a leképezést. Ráadásul - ahogy írtad is - kétszer megy át a fény rajta. Elképesztő, hogy az egyébként precíziós optikák leképezését mennyire a diffrakcióhatároltság alá tudják vinni ezek a dolgok! Mintha egy Ferrariban csak egyetlen sebességfokozat lenne...

Szerintem ha a fűtést kikapcsolod, a harmatsapkát leveszed és - ha csak átmenetileg is - felapplikálsz egy aprócska ventilátort a kukker elejére, katonásan fog jönni a Sirius B! :D
Egy próbát megér... 8-)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.01. 10:17

Lovász András írta:
2020.04.01. 08:33
Ha szívásra állítod a ventilátort, akkor ajánlom figyelmedbe azt az ábrát, amit Attila feltett ide korábban (2020. március 25., szerda 14:50).
Elolvasva ennek hátterét (https://www.cloudynights.com/topic/2346 ... ary-layer/) azt látom, hogy érdemes a főtükör fölé - attól 10-12 cm-re betenni egy terelőlemezt hasonlóan, ahogy nálam is megtalálható (a tubusomban csak 15 mm a távolság) annyi különbséggel, hogy nem kell megdönteni, hanem nyugodtan állhat derékszögben a cső falához képest. Ez abban segít, hogy a hideg légáramlat ne csak az üveg szélét simogassa, hanem kissé beljebbről is "lehúzza" a határréteget. Középen persze aligha fog dolgozni, de még mindig jobb lesz a helyzet, mint nélküle.
Ismét köszönöm a tippet, akkor készíttetek még 284 mm külső és 254 mm belső átméréjű gyűrűt is terelőlemeznek fekete plexiből. (Megpróbálom úgy méretezni, hogy ne ragasztani kelljen, csak belefeszíteni a tubusba - mivel belül velúr borítás van, ezt talán nem olyan nehéz megoldani.)
Viszont az említett cikkben az szerepel, hogy a tükör sugara 20-50%-ának megfelelő távolságra kell elhelyezni a diafragmát - bár az nem volt világos számomra, hogy az ábrán jelzett két terelőlemez közül ez melyikre vonatkozik.

Kérdéseim (nem csak Andrásnak):
Esetleg érdemes a terelőlemezt egy kicsit nagyobbra csinálni (mondjuk 250 mm belső átmérővel), hogy a tükör pereméből is kitakarjon egy kicsit? Azt olvastam valahol, a legtöbb esetben kicsit javít a newton tükrök képalkotásán a perem letakarása.
Esetleg érdemes több ilyen diafragma gyűrűt (blendét) elhelyezni a csőben, hogy ezzel is csökkentsük a belső fényvisszaverődést? (Ellentmondó véleményeket olvastam, hogy Newton távcsőnél ennek van-e értelme.)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Ankalimon 2020.04.01. 10:21-kor.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.01. 10:19

Lovász András írta:
2020.04.01. 09:03
Egy próbát megér... 8-)
Ki is fogom próbálni, de a harmatsapkát nem veszem le, mert az a kóbor oldalfények (pl. utcai lámpák) ellen is véd. Inkább nyomtatok egy olyan harmatsapkát is, amibe beapplikálok 3db pici ventit, 120 fokonként, érintő irányban.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.01. 10:34

Attila írta:
2020.04.01. 10:19
Lovász András írta:
2020.04.01. 09:03
Egy próbát megér... 8-)
Ki is fogom próbálni, de a harmatsapkát nem veszem le, mert az a kóbor oldalfények (pl. utcai lámpák) ellen is véd. Inkább nyomtatok egy olyan harmatsapkát is, amibe beapplikálok 3db pici ventit, 120 fokonként, érintő irányban.

MDA
Király! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.01. 11:19

Ankalimon írta:
Viszont az említett cikkben az szerepel, hogy a tükör sugara 20-50%-ának megfelelő távolságra kell elhelyezni a diafragmát - bár az nem volt világos számomra, hogy az ábrán jelzett két terelőlemez közül ez melyikre vonatkozik.
Szerintem a felsőt jelenti, mivel ha az alsót is betesszük, jelentősen felgyorsul a légáramlat sebessége, ezáltal a perem hűtése felgyorsul ugyan, de ez nem biztos, hogy jó. Úgy gondolom, ez a 10-12 cm-es távolság ideális ahhoz, hogy az üveg ne annyira differenciáltan hűljön, ugyanakkor még jótékonyan irányítja a levegőt a tükör közepéhez közelebb.

Ha tökéletesen kör alakú marad a terelőlemezed a befeszítés után is, akkor van értelme a blendézésnek. Én ezt nem mertem bevállalni, viszont nem bánom, mert Jani nagyon figyelt a peremre is; ott is igen jó a leképezés. :)
Én a helyedben 2 dolog miatt nem blendéznék:

- ha esetleg úgy döntesz, hogy kipróbálod a cuccot kitakarásmentesen (ahogy én is), kisebb kivágással tudod ezt megtenni.
- mivel a segédtükröd 8 mm-rel nagyobb, mint a gyári eredeti, arányaiban fokozottan nagyobb lesz a kitakarásod, mint most.
Szerintem - ha van időd és anyagod - egy kísérletet megér, de csak akkor van értelme, ha biztosan tudható, hogy a perem a gyenge láncszem az egyébként jó leképezésben.

Ami pedig a több blende alkalmazását illeti: amikor az alumínium harmatsapkát először felszereltem, még nem volt kibélelve, csak a pucér, fényes alucső "dolgozott". Óriási kontrasztvesztésre számítottam, ehelyett nem vettem észre különbséget. Igaz, kónuszos kifelé és soha nem látom a belső falát a kihuzatba tekintve.

Mivel a nagyobb segédtükrödben látod a főtükör környezetét is, csak akkor lenne értelme a blendéknek, ha feketébbre tudnád festeni azokat, mint a velur. Noha találkozunk ezzel a megoldással, nem tudom mennyi ebből a marketing és mennyi az észrevehető hatás.

Valaki még azt is megtette, hogy a kihuzattal szemben egy 10 cm átmérőjű "vödröt" applikált fel, olyasmit, mint a ceglédi kanna teteje. Belül mattfekete; az aztán a fénynyelő berendezés! Mellette még a fekete lyuk is elszégyellné magát! :lol:
Elméletileg ezek számítanak. De hogy mit veszünk észre belőlük, az más kérdés.

Mindenesetre a főtükör fújásának pozitív hatásán nagyon megdöbbentem!!! :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.01. 12:03

Köszönöm, akkor maradok a tükör méretének megfelelő kivágásnál, és nem teszek bele plusz blendéket
Lovász András írta:
2020.04.01. 11:19
Úgy gondolom, ez a 10-12 cm-es távolság ideális ahhoz, hogy az üveg ne annyira differenciáltan hűljön, ugyanakkor még jótékonyan irányítja a levegőt a tükör közepéhez közelebb.
Ok, de a sugár 20-50 %-a, az a mi esetünkben 3-6 cm lenne. Az áramlási szimulációt készítő fazon ennyit javasol, mint ami az optimális áramlási sebességet adja.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.01. 12:57

Ja tényleg, ezt alaposan elnéztem! :oops:
Sugár helyett átmérőben gondolkodtam, bocs.

Azért ne kapkodd el, hátha valaki ír valami okosabbat, mint én! :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.01. 13:18

Lovász András írta:
2020.04.01. 12:57
Azért ne kapkodd el, hátha valaki ír valami okosabbat, mint én! :)
Ok. Úgyis egy jó pár nap, amíg kivágják meg kiszállítják a plexi elemeket, és ha működik a ragasztásmentes rögzítési elgondolás, akkor úgyis lehet variálni a terelőlemez helyzetét.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.02. 08:28

Gondolom a tubusod ugyanolyan, mint az enyém. Ugyebár a hengerpalást összeeresztési pontján van a belső falon hosszirányban egy dudor. Célszerű ott majd bevágnod/bereszelned a terelőlemezt, hogy ne legyen rés közötte és a fal között. Aztán pedig ha már megtaláltad a végső helyét, érdemes tömíteni is.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”