Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.17. 20:14

sq írta:szerintem kicsit túlgondolkodtok pár dolgot.

egyrészt a coanda jelenség miatt a befújt levegő szépen rátapad a főtükör felületére, ha a ventik a főtükör felülete fölött vannak, már csak annyi a dolgunk, hogy a túloldalon a lyukak lejjebb legyenek, és a kimeneti lyukak felülete akkora, vagy nagyobb legyen, mint a bemeneti, és akkor ott szépen kifolyik a befújt levegő. a kimenő lyukak lehetnek akár kicsi lyukacskák is (én így csináltam, kb 5mm-es lyukakkal), a lényeg csak a felület. ha valami fent is akad a tubus falán, akkor megintcsak játszani fog a coanda effektus, és a tubus falára tapadva fog valamerre elmozdulni a levegő.

másrészt a porosodás kérdése: tapasztalatom szerint, felesleges aggódni és bármiféle "légszűrőt" beépíteni a rendszerbe. egy tükörre alapvetően a nyitott tubuson keresztül eleve hull egy csomó porszemcse, amiket a ventik még le is fújnak, mielőtt rácementálódnának a párától az üvegre. amit pedig oldalról fújunk be, az szintén nem azt csinálja, hogy bemegy a tükörig és ott marad.

harmadrészt egy 150-es tükörhöz teljesen fölösleges egy ilyen hűtés.


Mekkora arc ez a Belgór, és milyen igazava van!

A coanda effektusért tőlem kapsz egy piros pontot.

Imrének üzenem, hogy a desztillált vizes hűtési rendszer max áprilistól oktoberig működik, utána klassz kis jégcsapok fognak lógni a tubusról. Alkoholra lecserélve a desztvizet javulhat a helyzet, de igen drága megoldás. Ha viszont belélegezzük az elpárologtatott etil-alkoholt (gyógyszertárban beszerezhető),
akkor nagyságrandileg vidámabban fogjuk érezni magunkat, még a zimankós téli éjszakában is.
:)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.10.18. 00:11

Beesve itt az éjszakából , valahonnan ismerősek ezek a betűk de nem így hogy coanda, hane mi is ... na... anaconda. :)
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.09.16. 15:31

Gondoltam kihasználom ezt az esős időt és foglalkozok egy kicsit a távcsővel hátha ősszel még lesz észlelésre alkalmas idő. Nekem van egy nagyobb ventillátor a főtükör mögött, ezt nem is szeretném kiszedni mert elég jól leszárítja a párát a segédtükörről és a főtükör is gyorsabban lehűl a használatával. Viszont ha bármekkora hőmérséklet különbség van a levegő és a főtükör között akkor az örvénylő melegebb levegő már közepes nagyításokkal is hullámzó képet ad. Erre gondoltam megoldásként az oldalra beépített venillátort/ventillátorokat, úgy olvastam hogy ez lefújja a meleg levegőt a tükör felületéről, terhát nyugodtabb képet kapunk. Végig olvastam az előző hozzászólásokat, elég régi a legutolsó is... Azóta van valakinet újabb tapasztalata arról hogy hogyan érdemes beépíteni, egyet, kettőt vagy négyet, milyen távolságra legyen a távcső hossztengelyében a tükör peremétől a ventillátornak kifúrt lyuk széle, lyukat a ventillátorral szemben vagy szívó ventillátort stb. Nem a főtükör hűtése lenne az elsődleges cél, hanem a melegebb levegő lefújása a tükör felületéről.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2014.09.16. 16:56

Zsolti82 írta:Gondoltam kihasználom ezt az esős időt és foglalkozok egy kicsit a távcsővel hátha ősszel még lesz észlelésre alkalmas idő. Nekem van egy nagyobb ventillátor a főtükör mögött, ezt nem is szeretném kiszedni mert elég jól leszárítja a párát a segédtükörről és a főtükör is gyorsabban lehűl a használatával. Viszont ha bármekkora hőmérséklet különbség van a levegő és a főtükör között akkor az örvénylő melegebb levegő már közepes nagyításokkal is hullámzó képet ad. Erre gondoltam megoldásként az oldalra beépített venillátort/ventillátorokat, úgy olvastam hogy ez lefújja a meleg levegőt a tükör felületéről, terhát nyugodtabb képet kapunk. Végig olvastam az előző hozzászólásokat, elég régi a legutolsó is... Azóta van valakinet újabb tapasztalata arról hogy hogyan érdemes beépíteni, egyet, kettőt vagy négyet, milyen távolságra legyen a távcső hossztengelyében a tükör peremétől a ventillátornak kifúrt lyuk széle, lyukat a ventillátorral szemben vagy szívó ventillátort stb. Nem a főtükör hűtése lenne az elsődleges cél, hanem a melegebb levegő lefújása a tükör felületéről.


Szia!

Én az év elején építettem át a 300/1500-as newtonomat. Kapott egy hátsó és két oldalsó ventillátort. A különbség óriási! Mindig használom. Amint bekapcsolom, azonnal javul a kép és sokkal hamarabb veszi át a tükör a levegő hőmérsékletét és ahogy írtad, a párásodás sem okoz gondot. Persze azért hátrány is van, a tükör sokkal gyorsabban koszolódik...
Én 2 db 9 cm-es ventillátort tettem közvetlen a tükör fölé, kissé megdöntve és egymástól akkora távolságra, hogy ne nagyon fújjanak egymásnak keresztbe. A ventillátorokkal szemben kb. 200 db 5 mm átmérőjű luk van 6 sorban, nagyjából olyan szélességben, mint amekkora a ventillátorlapát. A ventillátorok fordulatszáma szabályozható. Ha maxon mennek, nagy nagyításon látszik a rázkódás.
Biztosan van jobb megoldás, én nem nagyon kísérleteztem, de ez bevált.

Gyuri
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.09.16. 17:48

Szia!
A rázkódást én nem vettem észre, bár nekem nem sikló, hanem golyós csapágyas ventillátor van a távcső végén. Nem túl drága az sem, és talán tartósabb és rezgés mentesebben forog. Az én tükröm nem ekkora hanem 200-as. Ahhoz lehet hogy elég lenne egy is. Valahol régen olvastam hogy az sem mindegy hogy a tükör felületétől milyen távolságban fújja a levegőt hogy ne csak kavarja előtte és örvényeket keltsen hanem tényleg lefújja a levegőt a felületről. Még utána guglizok, hátha találok valami adatot valakitől aki kísérletezett vele és van egy bevált mérete. Bár gondolom ez is több mindentől függ, tükör átmérő, cső átmérő, ventillátor teljesítménye stb. Azért is érdeklődök mert nem szeretnék a nagy kísérletezésben tészta szűrőt csinálni a távcsövemből :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.09.16. 18:37

Kedves Zsolt!

A mostani Meteorban részletesen leírom 140/1355-ös newtonom építését, ott a ventilátorról is szót ejtek.
Én egy aprócska (40 mm-es), 500Ft-os, azaz a legközönségesebb 12V-os számítógép ventilátort építettem be úgy, hogy a főtükör felülete legyen kb. egy síkban a ventilátor alsó peremével. Tehát a kis ventilátorocska éppen a tükör felületéről és felette fúj át. Szemben van 5 db 10 mm-es luk egy sorban, a tükör felülete felett. Az áramellátás 3x1,5V-os ceruzaelem. Ez biztonsággal és lassan hajtja a kis motorocskát, se rezgés, se hang. Nagyon sokáig bírják az elemek!
Az eredmény tökéletes, bekapcsolás után pár másodperccel szinte megáll a kép.
Nem kell ezt bonyolítani! Az a vékonyka levegő határréteg nem tud ellenállni még egy ilyen picike légmozgásnak sem.
Sidius

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.16. 20:28

Kedves Zsolt!
Valójában mind a levegő határréteg eltávolítása, mind a tükör hűlése fontos dolog, leginkább ott, ahol a távcső nem állandó felállítású, és nem a szabadban van, folyton a külső hőmérséklethez közel. A Vizi Péter által is írt megoldás a leghatékonyabbak közé tartozik, sokan is használják így. Az én Newtonommal végeztem több kísérletet is, a legjobb eredményt egy radiálisan dolgozó ventillátor adta, talán videókártyát hűtött eredetileg- már nem emlékszem-. Itt a levegő egy kb. 70 mm széles résen át távozik, az egész tükörfelületet lesöpri, és mivel eléggé irányított, (a légmozgás a tükör fölött max. kb. 20 mm magasságban zajlik) a zöme a túloldalon el is hagyja a tubust. A szépséghibája az, hogy nekem is a tükörfoglalat fölé csúsztatható (bármikor kihúzható) formában kellett megcsinálni, mert használatkor oldalra kilóg, így a tubus hurcolásakor megakadhat, tehát veszélyben van. Ez a típus 12V feszültséggel megy maximum, ekkor -mondhatni- gorombán fúj, de rezgésmentesen. A nagy teljesítmény miatt szerintem nem olyan takarékos, mint amit Péter írt, ezért mindig csak adapterről tápláltam, többnyire maximum 5V-ról.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.09.16. 20:46

Köszönöm a tanácsokat. Akkor ezek szerint az is számít valamennyit, még ha apróság is hogy 2 cm "vastag" vagy 4 cm légoszlopot mozgat meg a ventilátor? Vagy inkább amiatt működhet jobban hogy irányítottabb a levegő áramlása egy radiális ventilátorral, tehát nem annyira örvénylik a levegő? Csak puszta kíváncsiságból kérdezem, ha már szétfúrom a csövet szeretném a végleges és legjobb megoldás miatt megtenni. Ez a jó a barkácsolásban... Mindig kíváncsian várja az ember hogy mi is lesz a végeredmény.
Sidius

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.16. 20:59

Mindössze annyit számít az irányítottabb légáramlás, hogy kisebb furatokon is több hő jut ki a tubusból.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.09.16. 21:11

Egyszerű: a furatok felülete ne legyen kevesebb, mint a ventilátor beömlő felülete. Egyébként a lefújt levegő egy része a tubus fala mentén fog felfelé áramlani, de ha a tubus és a tükör pereme közt van legalább 1,5 cm (azaz a 200-as tükör legalább 220-as, de inkább 230-as tubusban van), ez sem zavar be. Ha teszel egy próbát egy kis (4-5 cm-es) ventilátorral és 4,5 vagy 5V-os táppal hajtod, látni fogod, micsoda hatalmas mennyiségű levegőt mozgat meg milyen rövid idő alatt. Papírból hajts egy "tubust", ollóval lukak, venti odacelluxozva és füst. Ennyi. Nem kell ezt agyontudományoskodni! :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”