Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.01.22. 10:23

Lovász András írta:
2021.01.22. 09:55
Végh Zoli írta:
2021.01.22. 09:16
Egyébként mi bajod a póklábakkal , hogy ennyire szeretnéd eltüntetni azokat ?
Lusta vagyok elforgatni a tubust, amikor a Sirius B-t, vagy a Phobos-t keresem... :D

Másik távcsövet nem akarok, szeretném ezt a becses tükröt megtartani és inkább feltuningolnám a meglévő tubust, de össze-vissza vagdalni meg fúrkálni sem szeretném.
Na innen szép a győzelem! :lol:
Nekem pont az a meglátásom, hogy kinőtted ezt a távcsövet, minden jel erre utal. A megoldás egy 40 cm-es Newton vagy egy 20-30 cm-es bino Newton. És mellettük egy kisebb távcső bolygókra optimalizálva, arra számtalan megoldás van.
Ha sokallod az árakat ezekre a távcsövekre, nem marad más út, mint a saját csiszolás. Te meg tudod csinálni az biztos, mert precíz, bonyolult dolgokkal foglalkozol, van monotónia tűrésed, ami szerintem a legfontosabb. Vagy a sok pénz, vagy a csináld magad marad, nincs másik lehetőség. Még el sem készült a 22cm-es Kutter, de már megterveztem a következő projektet, egy 20-as binót. Természetesen kitakarás mentes lesz, (de nem schiefspiegler rendszerű) minden üveg adott hozzá. Ha belefogtam, majd jelentkezek. :D
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.01.22. 13:18

mizar írta:
2021.01.22. 10:23
Lovász András írta:
2021.01.22. 09:55
Végh Zoli írta:
2021.01.22. 09:16
Egyébként mi bajod a póklábakkal , hogy ennyire szeretnéd eltüntetni azokat ?
Lusta vagyok elforgatni a tubust, amikor a Sirius B-t, vagy a Phobos-t keresem... :D

Másik távcsövet nem akarok, szeretném ezt a becses tükröt megtartani és inkább feltuningolnám a meglévő tubust, de össze-vissza vagdalni meg fúrkálni sem szeretném.
Na innen szép a győzelem! :lol:
Nekem pont az a meglátásom, hogy kinőtted ezt a távcsövet, minden jel erre utal. A megoldás egy 40 cm-es Newton vagy egy 20-30 cm-es bino Newton
Nem mondjad már neki, így is mindent látó Gyurcsók-palánta. :twisted: :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.01.22. 13:44

mizar írta:
2021.01.22. 10:23
Lovász András írta:
2021.01.22. 09:55
Végh Zoli írta:
2021.01.22. 09:16
Egyébként mi bajod a póklábakkal , hogy ennyire szeretnéd eltüntetni azokat ?
Lusta vagyok elforgatni a tubust, amikor a Sirius B-t, vagy a Phobos-t keresem... :D

Másik távcsövet nem akarok, szeretném ezt a becses tükröt megtartani és inkább feltuningolnám a meglévő tubust, de össze-vissza vagdalni meg fúrkálni sem szeretném.
Na innen szép a győzelem! :lol:
Nekem pont az a meglátásom, hogy kinőtted ezt a távcsövet, minden jel erre utal. A megoldás egy 40 cm-es Newton vagy egy 20-30 cm-es bino Newton. És mellettük egy kisebb távcső bolygókra optimalizálva, arra számtalan megoldás van.
Ha sokallod az árakat ezekre a távcsövekre, nem marad más út, mint a saját csiszolás. Te meg tudod csinálni az biztos, mert precíz, bonyolult dolgokkal foglalkozol, van monotónia tűrésed, ami szerintem a legfontosabb. Vagy a sok pénz, vagy a csináld magad marad, nincs másik lehetőség. Még el sem készült a 22cm-es Kutter, de már megterveztem a következő projektet, egy 20-as binót. Természetesen kitakarás mentes lesz, (de nem schiefspiegler rendszerű) minden üveg adott hozzá. Ha belefogtam, majd jelentkezek. :D

Te jó ég, inkább maradnak a póklábak! :lol: Ne is fájdítsd a szívem!

Szerintem öreg vagyok ahhoz, hogy elkezdjem tanulni a tükörcsiszolást; attól tartok, az a hajó már elment, de azért köszönöm, hogy ilyen nagyra tartasz! :)

Azt látom - friss tapasztalat - hogy bizony a bolygózáshoz is nagyon elkél az átmérő. Ugyanis legutóbbi Marsozásomkor nagyon közepes, vagy az alatti volt a seeing. 1 mm kilépő pupilla (255x) mellett viszont volt annyi fény, hogy felcsavarjam a neutrális szűrőmet (ha jól emlékszem, 6,25%-ot enged át). Erre a diffrakciós tüskék láthatatlanokká váltak, a kontraszt optimális lett, a seeing pedig feljavult. Olyan részletek is előjöttek, amikért addig csak hiába meresztettem a szememet. Minél nagyobb az átmérő, annál kevésbé ütközik korlátokba a szűrőhasználat...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.26. 13:13

Vajon ezek a ventillátorok kompatibilis méretűek a Skywatcher 350p-vel? Annak ugyan így néz ki a feneke.

https://www.astroshop.eu/fan/orion-thre ... ns/p,47950


Screenshot_2021-06-26-13-12-54-47.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: hg » 2021.06.26. 17:10

attilapalfi írta:
2021.06.26. 13:13
Vajon ezek a ventillátorok kompatibilis méretűek a Skywatcher 350p-vel? Annak ugyan így néz ki a feneke.
A leírásban ez áll: "Fan type: 12-volt DC brushless, 0.12A, 80mm, 2500 RPM (x3)".
A 80 mm névleges méret a négyzetes keret oldaltávolságára vonatkozik. A szomszédos furatok/rögzítőcsavarok 71,5 mm-re vannak egymástól. Mérd le a foglalatodon, hogy ilyen-e.
Azt is írják az Astroshop-on, hogy többé nem árulják. A hazai alkatrészboltokban kb. 1000 Ft/db-ért kapsz hasonló ventilátorokat. Ha veszel hozzá egy 12V-os akkut + töltőt, sokkal környezetbarátabb leszel, mint a 8 db szárazelemmel, és feleannyiba se fog kerülni :).
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.26. 17:41

hg írta:
2021.06.26. 17:10
attilapalfi írta:
2021.06.26. 13:13
Vajon ezek a ventillátorok kompatibilis méretűek a Skywatcher 350p-vel? Annak ugyan így néz ki a feneke.
A leírásban ez áll: "Fan type: 12-volt DC brushless, 0.12A, 80mm, 2500 RPM (x3)".
A 80 mm névleges méret a négyzetes keret oldaltávolságára vonatkozik. A szomszédos furatok/rögzítőcsavarok 71,5 mm-re vannak egymástól. Mérd le a foglalatodon, hogy ilyen-e.
Azt is írják az Astroshop-on, hogy többé nem árulják. A hazai alkatrészboltokban kb. 1000 Ft/db-ért kapsz hasonló ventilátorokat. Ha veszel hozzá egy 12V-os akkut + töltőt, sokkal környezetbarátabb leszel, mint a 8 db szárazelemmel, és feleannyiba se fog kerülni :).
Gábor
Egész pontosan akkora a távolság. :D
Tény, hogy olcsóbban is összerakható, de ez már kész van, nem kell semmit bütykölni, csak rácsavarozni. :D A kényelem nagy úr. Elemek helyett rakhatok bele tölthető akkumulátor elemeket, és akkor a környezet is óvva van.

Itt még kapható, megrendelem innen:

https://eu.telescope.com/mobile/catalog ... tId=130420
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.27. 06:39

A hűtés fontosabb részét hogyan oldod meg? Van már rá terved? A határréteg eltávolítására gondolok az optikai felületről.
Ha szobában fogod a távcsövet tárolni, akkor sok hőt fog leadni a fényútba, ami nagyon képrontó hatású. Ha pedig fűtetlen helyen, akkor kevesebbet, de este a tükör mindig melegebb, mint a környezete a zuhanó hőmérséklet miatt, ezért mindaddig termel határréteget, amíg be nem áll a termikus egyensúly.
Ha csak hátulról hűtöd az üveget, akkor egy idő után megszűnik ugyan a határréteg utánpótlása, viszont azután megnő a párakicsapódás veszélye. Ha itt visszalapozol (viewtopic.php?f=33&t=2155&start=50), olvashatsz arról, hogyan oldottam meg ezt a problémát a tubus oldalának megfúrása nélkül. Bevált. :)
Ha esetleg nincs más terved...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.27. 12:14

Lovász András írta:
2021.06.27. 06:39
A hűtés fontosabb részét hogyan oldod meg? Van már rá terved? A határréteg eltávolítására gondolok az optikai felületről.
Ha szobában fogod a távcsövet tárolni, akkor sok hőt fog leadni a fényútba, ami nagyon képrontó hatású. Ha pedig fűtetlen helyen, akkor kevesebbet, de este a tükör mindig melegebb, mint a környezete a zuhanó hőmérséklet miatt, ezért mindaddig termel határréteget, amíg be nem áll a termikus egyensúly.
Ha csak hátulról hűtöd az üveget, akkor egy idő után megszűnik ugyan a határréteg utánpótlása, viszont azután megnő a párakicsapódás veszélye. Ha itt visszalapozol (viewtopic.php?f=33&t=2155&start=50), olvashatsz arról, hogyan oldottam meg ezt a problémát a tubus oldalának megfúrása nélkül. Bevált. :)
Ha esetleg nincs más terved...
Nem teljesen értem a kérdést. Ha folyamatosan megy ez a 3 ventillátor, akkor az megakadályozza hogy újra kialakuljon a határréteg, ahogy írod. Ezzel meg van oldva a hűtés fontos része, nem?

Visszaolvastam a linkelt hozzászólásokat, és azok környezetét is, de nem látok bennük említést a párakicsapódásról. Kérlek kifejted mire gondolsz, vagy esetleg adsz mégegy linket?

Esetleg arra gondolsz hogy fűteni kéne a főtükröt?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.27. 22:07

Fűteni semmiképp sem szabad a főtükröt, mert a levegő hőmérsékletének legkisebb inhomogenitása a fényútban rendkívül képrontó hatású.

A ventilátorok járatásának 3 féle funkciója van:

1. A határréteg eltávolítása az optikai felületről.
2. A termikus egyensúly elérésével az üveg torzulásának elkerülése.
3. A termikus egyensúly beállta után (ha egyáltalán megtörténik) előfordulhat, hogy a lehűlt üvegen kicsapódik a pára, ezért célszerű mozgatni a levegőt az optikai felületen.
Nem ismerem ennek az üvegnek a hőtágulási tényezőjét. Ha kicsi, akkor a 2. pont nemigen játszik, de az 1. és a 3. nagyon. Ha el tudod távolítani már az észlelés elején a határréteget, azonnal sokkal jobb lesz a kép még közepes minőségű optika esetén is.
Ősszel, párás időben pedig célszerű a platformra valamilyen párazáró fóliát teríteni, így a talajról/fűről/aszfaltról nem kapják fel a nedvességet a ventik. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2021.06.27. 23:46

Az áramló levegő mindig a határoló felület fala mentén halad. Amennyiben a fal töréseket tartalmaz, sarkokat, élesebb kanyarokat, ott örvények keletkeznek. ( Az áramló levegőnek kisebb a nyomása, ezért az álló levegőt igyekszik magával sodorni. A sebesség nagyságával arányos az örvényképződés!) Ahol az áramlás keresztmettszete változik, ott a légáram felgyorsul, vagy lelassul, és ha a méretváltozás nem átmenetes, akkor ott is erős örvény keletkezik. Füsttel kimutatható. Én úgy látom, hogy eddig ezzel a szemponttal kevesen számoltak. A fúrt lyukak után is örvény keletkezik, sőt magában a ventillátorban is, amennyiben a szerkezete nem megfelelő. Minél intenzívebb a légáram, annál erősebbek a keletkezett örvények. Ezek hatása néha annyira lerontja a kívánt hatást, hogy több a kára, mint a haszna. Hiába van egy dobozban 5 ventillátor, ha a belső kiképzése telis-tele van szegletekkel, sarkokkal, és a légáramot állandóan eltereli, és erős irányváltoztatásra készteti. Az a jó megoldás, ahol az áramló levegő keresztmetszete nem változik, nincsenek hirtelen irányváltoztatásra kényszerítő szegletek, és nincsenek az útjában apró lyukas akadályok sem, hanem a levegő áramlását egyenletesen, állandó sebességet biztosító ventillátorok hozzák létre, és csak a zárt téren kívül alakulhatnak ki légörvények a külső és belső levegő keveredésekor. Hogy ezt a szerkezetet hogyan hozzák létre, az tervezés kérdése. Ha félig nyitott téren kell levegőt áramoltatni, akkor azt nyomó-szívó rendszerrel kell végezni oly módon, hogy a legkisebb sebességgel áramoljon a levegő, hogy a határátmeneten ne keletkezzenek jelentős örvények. Remélem, hogy ezeket a szempontokat is figyelembe veszik azok, akik saját léghűtést terveznek a távcsövükhöz! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”