Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.03.30. 20:28

pisza írta:
2020.03.30. 16:45
... Mert az én értelmezésemben a meniszkusz az korrigálásra szolgáló plánparalel üvegek gömtükrök elé. ...
Csupán a pontosság kedvéért: a "plánparalel üveg" párhuzamos síkokkal határolt (sík)üveg (pl. ablaküveg, a "plán" szó síkot jelent), míg a "meniszkusz" domború-homorú lencse, ahol a két görbület sugara lehet megegyező, de eltérő is: https://hu.wikipedia.org/wiki/Optikai_lencse

Az előbbi gömbtükör elé helyezésének nem sok értelmét látom... ;) (Max porvédelem. :lol: )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.03.31. 07:21

Jó van na Attila, csak nem bírtad kihagyni :D :D :D :D

Egyébként egy 16cm -es refraktorodnak vannak problémái a meleg üveggel? Ráadásúl ott is van üveg bővel..
Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.31. 09:44

Ankalimon írta:
2020.03.30. 13:53
Akkor még kérdések:
Mindhárom ventillátor szükséges a 25-ös tükörhöz? (A gyári megoldások ezt megoldják egy ventillátorral.)
Tudsz dobni egy fotót, hogy hogyan szerelted fel?

Én erősen gondolkozom ezen a gyári megoldáson:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... nians.html

Ez ugyan szív és nem fúj, de zárttá teszi a tubus végét és direktebb léáramlást ígér. (És meg tudnám hajtani a jelenlegi power bankjeimről.)
Az elején leszögezném, hogy olyan eszközökkel dolgoztam, amiket otthon találtam, ezért csúnyácska. Viszont ez egy kísérlet volt, ami - legnagyobb meglepetésemre - bevált.
A terelőlemezt - amely kulcseleme a rendszernek - egy bakelit hanglemezből vágtam, éppen csak a szélét kellett eltávolítanom. 12 db konzol tartja 80°-os szögben (a főtükör felé döntve).

Volt egy olyan gondolatom is, hogy esetleg a karmokat - és ezzel a tükör szélét is - maszkolnám, de ezt elvetettem, miután kiderült, hogy a tubus keresztmetszete nem pontosan kör alakú. Ezért illesztenem kellett a terelőlemez szélét a tubus falához (minden ragasztanivalót mindig illesztek, mert a ragasztás tartósságának egyik záloga a feszültségmentesség); tudtam, hogy közben a lemez belső kör alakja is torzulni fog, az pedig ugyebár nem használ a diffrakciós képnek. Ezt a gondolatot tehát elvetettem.

A ventilátorok méretének megválasztása inkább intuitív volt, mint számításokra alapozott. Szerettem volna minél nagyobb légáramot előállítani úgy, hogy közben csendesen járjanak a ventik és ne is rezegjenek. Az első kritérium ellentmondásban van az utóbbi kettővel. A következőképpen próbáltam ezt némiképp feloldani:

- a mikrorezgéseket alacsony fordulatszám, valamint kicsi átmérő alkalmazásával tudjuk minimalizálni, ezért használok a 12V-os ventilátorokhoz 6V-os akksit.
- a csendes járást ugyanezzel tudjuk elérni,
- a légszállítás növeléséhez viszont több ventilátort kell beépíteni. Mindazonáltal a mikrorezgések amplitudói nem egyenes arányban nőnek, mivel jórészt semlegesítik egymást. (Ez kicsit hasonlít arra, amikor régebben hangfalakat is építettem: szerettem inkább több kisebb mélysugárzót alkalmazni, mint egy nagyot a kisebb tehetetlenség (ezáltal kisebb torzítás, nagyobb frekvenciaátviteli sáv) miatt.)

Tehát szerintem - és utánaolvasva mások szerint is - jobb több kisebb ventit alacsonyabb fordulatszámon használni, mint egy kicsit nagyobbat magasabb fordulaton.

Sokféle sűrűségű textillel (muszlin, géz, szúnyogháló, tüll) kísérleteztem a szemetet megszűrendő. Végül a tüll (menyasszonyi fátyol fontos eleme) győzött, egyedül az nem fogta meg a légáramlatot jelentősen. A port sajnos nem szűri meg, de a nagyobb rovarokat mindenképpen. Ezért sem akartam szívni a cső nyílása felől a teljesen szűretlen levegőt.

Kontaktragasztót, szilikon melegragasztót használtam a ragasztásokhoz, a tömítéshez pedig sziloplasztot. A tubuson egyetlen furatot sem ejtettem.

A lemez, amelybe beépítettem a ventilátorokat egy 6 mm vastag MDF, aminek a szélét lépcsősre martam ("levállaztam" a szélét), lefestettem, beragasztottam, majd tömítettem.

A ventilátorok pólusai csokorba vannak forrasztva, azaz párhuzamosan vannak kötve. Kapcsoló nincs, csak egy tápdugó (papa-mama), amivel az akksihoz csatlakoztatom azokat. Úgysem kapcsolgatom, hiszen észlelés alatt végig járatom a ventiket.

Üdv, András
Ventik.jpg
Terelőlemez.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.31. 10:20

Szerintem amúgy ez egy tökéleteshez közeli megoldás:
Középventi.jpg
Hátul természetesen elszívás történik. A ventilátor a segédtükör árnyékában bújik meg, a tartóhuzalok pedig a segédtartó póklábakhoz vannak igazítva, azaz nem rontják a diffrakciós képet.

Azért nem alkalmaztam ezt a megoldást, mert egyrészt - ha aprócska lyukakról is van szó - meg kellett volna fúrnom a tubus falát, másrészt nem voltam biztos abban, hogy ez a "bújócska" elsőre sikerülni fog. No meg a szűretlen levegő szívása...

Lehet, hogy így is sűrűbben kell tisztítanom a tükröket, mint eddig, de ez nem zavar. (Meggyőződésem, hogy a szennyeződések egy tükrön kontrasztvesztést okoznak, mert részt vesznek a reflexióban. Ellenben egy refraktoron nem rondítanak bele a refrakcióba (hacsak nem áttetszőek), ezért ott jobbára csak fénycsökkenéssel számolhatunk.)

Üdv, András
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.03.31. 10:35

Lovász András írta:
2020.03.31. 09:44
Ankalimon írta:
2020.03.30. 13:53
Akkor még kérdések:
Mindhárom ventillátor szükséges a 25-ös tükörhöz? (A gyári megoldások ezt megoldják egy ventillátorral.)
Tudsz dobni egy fotót, hogy hogyan szerelted fel?

Én erősen gondolkozom ezen a gyári megoldáson:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... nians.html

Ez ugyan szív és nem fúj, de zárttá teszi a tubus végét és direktebb léáramlást ígér. (És meg tudnám hajtani a jelenlegi power bankjeimről.)
Az elején leszögezném, hogy olyan eszközökkel dolgoztam, amiket otthon találtam, ezért csúnyácska. Viszont ez egy kísérlet volt, ami - legnagyobb meglepetésemre - bevált.
A terelőlemezt - amely kulcseleme a rendszernek - egy bakelit hanglemezből vágtam, éppen csak a szélét kellett eltávolítanom. 12 db konzol tartja 80°-os szögben (a főtükör felé döntve).

Volt egy olyan gondolatom is, hogy esetleg a karmokat - és ezzel a tükör szélét is - maszkolnám, de ezt elvetettem, miután kiderült, hogy a tubus keresztmetszete nem pontosan kör alakú. Ezért illesztenem kellett a terelőlemez szélét a tubus falához (minden ragasztanivalót mindig illesztek, mert a ragasztás tartósságának egyik záloga a feszültségmentesség); tudtam, hogy közben a lemez belső kör alakja is torzulni fog, az pedig ugyebár nem használ a diffrakciós képnek. Ezt a gondolatot tehát elvetettem.

A ventilátorok méretének megválasztása inkább intuitív volt, mint számításokra alapozott. Szerettem volna minél nagyobb légáramot előállítani úgy, hogy közben csendesen járjanak a ventik és ne is rezegjenek. Az első kritérium ellentmondásban van az utóbbi kettővel. A következőképpen próbáltam ezt némiképp feloldani:

- a mikrorezgéseket alacsony fordulatszám, valamint kicsi átmérő alkalmazásával tudjuk minimalizálni, ezért használok a 12V-os ventilátorokhoz 6V-os akksit.
- a csendes járást ugyanezzel tudjuk elérni,
- a légszállítás növeléséhez viszont több ventilátort kell beépíteni. Mindazonáltal a mikrorezgések amplitudói nem egyenes arányban nőnek, mivel jórészt semlegesítik egymást. (Ez kicsit hasonlít arra, amikor régebben hangfalakat is építettem: szerettem inkább több kisebb mélysugárzót alkalmazni, mint egy nagyot a kisebb tehetetlenség (ezáltal kisebb torzítás, nagyobb frekvenciaátviteli sáv) miatt.)

Tehát szerintem - és utánaolvasva mások szerint is - jobb több kisebb ventit alacsonyabb fordulatszámon használni, mint egy kicsit nagyobbat magasabb fordulaton.

Sokféle sűrűségű textillel (muszlin, géz, szúnyogháló, tüll) kísérleteztem a szemetet megszűrendő. Végül a tüll (menyasszonyi fátyol fontos eleme) győzött, egyedül az nem fogta meg a légáramlatot jelentősen. A port sajnos nem szűri meg, de a nagyobb rovarokat mindenképpen. Ezért sem akartam szívni a cső nyílása felől a teljesen szűretlen levegőt.

Kontaktragasztót, szilikon melegragasztót használtam a ragasztásokhoz, a tömítéshez pedig sziloplasztot. A tubuson egyetlen furatot sem ejtettem.

A lemez, amelybe beépítettem a ventilátorokat egy 6 mm vastag MDF, aminek a szélét lépcsősre martam ("levállaztam" a szélét), lefestettem, beragasztottam, majd tömítettem.

A ventilátorok pólusai csokorba vannak forrasztva, azaz párhuzamosan vannak kötve. Kapcsoló nincs, csak egy tápdugó (papa-mama), amivel az akksihoz csatlakoztatom azokat. Úgysem kapcsolgatom, hiszen észlelés alatt végig járatom a ventiket.

Üdv, András
Ventik.jpg
Terelőlemez.jpg

Ha ennyire aggódsz a kosz miatt akkor a tubus aljára tehetsz egy megfelelő méretű ( teljes átmérőt lefedő ) drótból csinált dómot vagy rozsdamentes tésztaszűrőt vatelinnal , vagy autófényezők által használt szűrőpaplannal beborítva .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.31. 11:55

Köszi, jó ötlet! Lehet, hogy majd meglépem!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.03.31. 13:24

Lovász András írta:
2020.03.31. 10:20
Szerintem amúgy ez egy tökéleteshez közeli megoldás:
Középventi.jpg
Hátul természetesen elszívás történik. A ventilátor a segédtükör árnyékában bújik meg, a tartóhuzalok pedig a segédtartó póklábakhoz vannak igazítva, azaz nem rontják a diffrakciós képet.
Ez egy nagyon szimpatikus megoldás!
(Azt mondjuk erősen kétlem, hogy a tartóhuzalokat kellő pontossággal el lehetne dugni az egyébként is minél vékonyabb póklábak mögé, de még ezzel együtt is tetszik.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.03.31. 13:36

pisza írta:
2020.03.31. 07:21
... Egyébként egy 16cm -es refraktorodnak vannak problémái a meleg üveggel? Ráadásúl ott is van üveg bővel..
Ezzel a kérdéssel még nem foglalkoztam, főleg azért, amit Te is írtál: van ott üveg bőven...

Egyelőre fontosabb volt a nyár-végi, őszi párásodás és a téli deresedés megakadályozása - még kupolában is (!!!), mivel a refraktor objektívje nagyon közel van a kupolaréshez, és viszonylag direktben kapja a külső viszonyokat.
Ezért egy jó, vezérelt fűtést és harmatsapkát tettem rá, ami ezeket a problémákat egész éjszakára 100%-ban, stabilan megoldotta (csak annyi a trükkje, hogy a fűtést 2-3 órával az észlelés megkezdése előtt be kell kapcsolni, hogy a háromtagú lencse termikus egyensúlyba kerüljön).

Gondolkodom a határréteg lefúváson is, főleg mivel a lencse fűtése mindig is néhány C°-kal melegebben tartja az üveget a külső levegőnél, ami itt is termel felszálló légáramlatokat, az egészen biztos. De amíg a tükörnél kétszer megy át a fény a taknyon, itt csak egyszer, továbbá ide kisebb ventilátor-teljesítmény is elég, mivel itt nem az üveg hűtése a cél, csupán a határréteg "összetörése". (Ráadásul csak egy oldalról - kívülről - hűteni egy háromtagú lencserendszert még úgy sem célszerű, hogy olajimmerziósak a felületek, és a fluorit középen van...)

Jelenleg nem ez a prio-1 projektem a csillagdámban, de előbb-utóbb lehet, hogy kipróbálok valamit, mert az én okuláromban is piszok hullámzás szokott néha látszani, jet-stream nélkül is...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.03.31. 19:02

Lovász András írta:
2020.03.31. 10:20
Szerintem amúgy ez egy tökéleteshez közeli megoldás:
Középventi.jpg
Hátul természetesen elszívás történik. A ventilátor a segédtükör árnyékában bújik meg, a tartóhuzalok pedig a segédtartó póklábakhoz vannak igazítva, azaz nem rontják a diffrakciós képet.

Azért nem alkalmaztam ezt a megoldást, mert egyrészt - ha aprócska lyukakról is van szó - meg kellett volna fúrnom a tubus falát, másrészt nem voltam biztos abban, hogy ez a "bújócska" elsőre sikerülni fog. No meg a szűretlen levegő szívása...

Lehet, hogy így is sűrűbben kell tisztítanom a tükröket, mint eddig, de ez nem zavar. (Meggyőződésem, hogy a szennyeződések egy tükrön kontrasztvesztést okoznak, mert részt vesznek a reflexióban. Ellenben egy refraktoron nem rondítanak bele a refrakcióba (hacsak nem áttetszőek), ezért ott jobbára csak fénycsökkenéssel számolhatunk.)

Üdv, András
Ez pedig nagy ötlet. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.01. 07:37

Lovász András írta:
2020.03.31. 09:44
Az elején leszögezném, hogy olyan eszközökkel dolgoztam, amiket otthon találtam, ezért csúnyácska. Viszont ez egy kísérlet volt, ami - legnagyobb meglepetésemre - bevált.
A terelőlemezt - amely kulcseleme a rendszernek - egy bakelit hanglemezből vágtam, éppen csak a szélét kellett eltávolítanom. 12 db konzol tartja 80°-os szögben (a főtükör felé döntve).

Volt egy olyan gondolatom is, hogy esetleg a karmokat - és ezzel a tükör szélét is - maszkolnám, de ezt elvetettem, miután kiderült, hogy a tubus keresztmetszete nem pontosan kör alakú. Ezért illesztenem kellett a terelőlemez szélét a tubus falához (minden ragasztanivalót mindig illesztek, mert a ragasztás tartósságának egyik záloga a feszültségmentesség); tudtam, hogy közben a lemez belső kör alakja is torzulni fog, az pedig ugyebár nem használ a diffrakciós képnek. Ezt a gondolatot tehát elvetettem.

A ventilátorok méretének megválasztása inkább intuitív volt, mint számításokra alapozott. Szerettem volna minél nagyobb légáramot előállítani úgy, hogy közben csendesen járjanak a ventik és ne is rezegjenek. Az első kritérium ellentmondásban van az utóbbi kettővel. A következőképpen próbáltam ezt némiképp feloldani:

- a mikrorezgéseket alacsony fordulatszám, valamint kicsi átmérő alkalmazásával tudjuk minimalizálni, ezért használok a 12V-os ventilátorokhoz 6V-os akksit.
- a csendes járást ugyanezzel tudjuk elérni,
- a légszállítás növeléséhez viszont több ventilátort kell beépíteni. Mindazonáltal a mikrorezgések amplitudói nem egyenes arányban nőnek, mivel jórészt semlegesítik egymást. (Ez kicsit hasonlít arra, amikor régebben hangfalakat is építettem: szerettem inkább több kisebb mélysugárzót alkalmazni, mint egy nagyot a kisebb tehetetlenség (ezáltal kisebb torzítás, nagyobb frekvenciaátviteli sáv) miatt.)

Tehát szerintem - és utánaolvasva mások szerint is - jobb több kisebb ventit alacsonyabb fordulatszámon használni, mint egy kicsit nagyobbat magasabb fordulaton.

Sokféle sűrűségű textillel (muszlin, géz, szúnyogháló, tüll) kísérleteztem a szemetet megszűrendő. Végül a tüll (menyasszonyi fátyol fontos eleme) győzött, egyedül az nem fogta meg a légáramlatot jelentősen. A port sajnos nem szűri meg, de a nagyobb rovarokat mindenképpen. Ezért sem akartam szívni a cső nyílása felől a teljesen szűretlen levegőt.

Kontaktragasztót, szilikon melegragasztót használtam a ragasztásokhoz, a tömítéshez pedig sziloplasztot. A tubuson egyetlen furatot sem ejtettem.

A lemez, amelybe beépítettem a ventilátorokat egy 6 mm vastag MDF, aminek a szélét lépcsősre martam ("levállaztam" a szélét), lefestettem, beragasztottam, majd tömítettem.

A ventilátorok pólusai csokorba vannak forrasztva, azaz párhuzamosan vannak kötve. Kapcsoló nincs, csak egy tápdugó (papa-mama), amivel az akksihoz csatlakoztatom azokat. Úgysem kapcsolgatom, hiszen észlelés alatt végig járatom a ventiket.

Üdv, András
Ventik.jpg
Terelőlemez.jpg
Köszönöm, András, tanulságos volt a leírásod, és nagyon profi a megoldás amit kitaláltál.
Többek között ez alapján én is elvetettem a gyári, kész megoldást. Most plexiből vágatok ki egy hátlapot, amihez egy nagyobb méretű, de 3 különböző sebességgel működő ventillátort fogok rögzíteni. Viszont első körben én maradok a hagyományos szívó verziónál.
Ha meglesz, majd feltöltöm ide a képet.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”