Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.12.17. 23:05

Mint Gabinak , nekem meg vannak a Kepler 25mm x1000mm ''diovero'' lencsek , a tubus nem.
A haromlabot modositotam es most a 72mm es 76mm reflektorokat viseli.

Hogy miert erdemes egy Kepler refraktort epiteni es hasznalni , ez kulon es nagyon erdekes tema.
Hogy ha erdekel valakit ,reszletezek.

Balra latszik a125mm F/7 reflektorom elso valtozata.

DSCN4270.JPG



Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.17. 23:17

Engem érdekelne. :) Üdv.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.18. 07:33

Attila írta:Viszont egy igazi antik refraktort nagyon meg tudnék becsülni!


Én is! :)
Most azt tervezgetem, hogy egy hamis régit kéne építeni, csak a hangulata miatt. Sajnos egy eredeti régi -hacsak nincs nagy szerencséje az embernek- igen drága, használati értéke meg lehet, hogy szinte nincs is, bár akkoriban is voltak már nagyon jó lencsék. Nekem van egy 100/1000 légréses akromátom, ahol sikerült a színhibát kb. megszüntetni, de a gömbi hibát nem, és bár gyönyörű szép még a foglalat is, de idegesítő képe van. A lencse érdekessége, hogy a negatív tag néz az ég felé, a pozitív tag meg hátul nagyon kicsit homorú. (A képe különben fent van régi műszerek topik első oldalán.)
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2016.12.18. 11:23

Mircea írta:Hogy miert erdemes egy Kepler refraktort epiteni es hasznalni , ez kulon es nagyon erdekes tema.
Hogy ha erdekel valakit ,reszletezek.


Engem is érdekel! :)
Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.12.18. 16:21

tobe es rgeri , szivesen !

Johann Caspar Staudach egy német amatőr csillagász volt , aki 1749 és 1799 között, tehát 50 év alatt,napfolt megfigyeleseket vegzet , rajzolva és számitva, bejegyzesekel.
Ő hagyatékaként 1100 napfolt rajz, amely jelenleg ''Astrophysikalisches Institut'' németországi Potsdamban vannak.
Nincsenek adataink Staudach távcsörol.
A tárolt anyagokban csak egy említést, hogy beszél ... ",az én 3 lábnyi tavcsovet... ''
Ezert es az Staudach megfigyelések elemzésebol, arra a véleményre jutottak, hogy a Staudach távcsőve egy kiss Kepler lencses teleszkóp volt , kb. egy meter fokuszal.

Dr. Leif Svalgaard Stanford Egyetem közzé tette ezt a cikket az Staudach és az altala eszlelt napfoltokrol:

https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1511/1511.01560.pdf



Együttműködve az ''Antik Telescope Society " tagokal , Leif Svalgaard kezdet egy programot az Staudach eszlelesek ''reenactment/rekonstrukció / újrajátszása''.
A képen látunk egy ''replika távcsővet'' 18mm egyszeru lencsevel , John W. Briggs építette és hasznája a Staudach reenactment programban .

solarscope_2a_sm_143.jpg


briggs_sunspot_data_370.jpg


Uj résztvevőket szívesen es örömmel fogadnak.
Az uj eszlelesek ''diovero'' tavcsovekel arra szolgalnak jobban meg erteni es ertekelni az 1100 Staudach Napfolt eszleleseket , osze hasonlitani a modern eszlelesekel.
Igy 50 ev reszletes Nap eszleleseket kinyerunk.

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.12.19. 10:59

Az alábbi távcsövet az egyik barátom "turkálta" a debreceni Zsibogón (nem debreceniek számára használt piac).
Amennyire meg tudtuk állapítani, szinte biztosan "A távcső világa" alapján készült, de az építő személye nem derült ki.
n1.JPG


Mérhetetlenül lerobbant állapotban volt mind mechanikailag, mind tükörileg.
A festést és a mechanika rendberakását a haverom csinálta.
n3.JPG


A 200 mm-es főtükröt az Unioptik Bt. tette rendbe (nem csak aluzni kellett, hanem csiszolni/polírozni is).
Nem tudjuk, hogy pontosan mekkora lehetett az eredeti fókusz, de most hosszabb mint a felújítás előtt, így valamivel nagyobb 1500 mm-nél.
Ezért találtuk ki a főtükör rögzítését a hosszú csavarokkal ami a jusztírozást is szolgálja.
n2.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára mephi 2016.12.19. 11:07-kor.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.12.19. 11:03

A "segédtükör" az prizma.
A cső elején a négyszögletes idom csak ellensúly mert a csövet nem lehet (újabb lyukak furkálása nélkül) előre-hátra mozgatni az állványon.
n4.JPG


A műszer legnagyobb hiányossága az okulárkihuzat, ami nem is kihuzat, csak egy cső, amibe bele lehet tenni az okulárt.
Keresőtávcső egyáltalán nem volt hozzá, én adtam oda egy 6x24-est.

Elvileg lehet észlelni a távcsővel, de olyan súlyos, hogy több ember kell a mozgatásához.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.19. 11:08

Nahát!
Elég kevés példány maradhatott fent az építési hőskorból. Egyébként szinte biztos szerintem is a Távcső Világa erős ráhatása. Ezt látva azok is felkapják a fejüket, akik már a tömeggyári korszakunk mindig szinte "steril" megjelenésű kínálatában nőttek fel! :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.12.23. 14:06

Minden kedves Fórumtársnak Kellemes Ünnepeket és boldog Új Évet, tiszta eget kívánok!!!

Zoli
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.23. 15:44

Csatlakozom Zoli jókívánságaihoz!
Egyúttal kérdezem, hogy van -e valakinek gyári RC távcsöve Kunszentmárton (J-N-Szolnok megye) környékén? Ha van, szeretném megnézni a képalkotást ha lehet, mert 40-50 százalék kitakarás, ami általánosan előfordul F/8-as -általános gyári- fényerő mellett. Ezt én szentségtörésnek tartom, még akkor is, ha fotografikus távcsőről van szó. Most terveztem egy 200-as, 30 százalék alatti kitakarású, F/10-es RC-t F/3-as főtükörrel, aminek a fényezése van hátra, de így okulárral se lesz nagyon rossz képe nagy nagyításon. Előtte kíváncsiságból azért szeretnék látni egy 40-50 százalékos kitakarást.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”