Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Ankalimon

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.03.12. 20:15

Lovász András írta:
2020.02.04. 09:32
Ankalimon írta:
2020.01.14. 12:19
Én is szeretnék a majdani új 250/1000-es műszeremhez egy könnyű csövet. Szóval, ha valaki vállalna ilyen karbon/üvegszál tubus készítését, kb. azonnal megrendelném, meg szívesen beállnék segíteni is a készítéshez.

András: Az alumínium csövet hol/hogyan csináltatnád?
Itt Sásdon van egy nagy lakatosüzem. Bármit megcsinálnak. Velük hajlíttattam meg az előző tubust is és a mostani harmatsapkát is. Meg is hegesztik, pedig az nem egyszerű dolog.

Üdv, András
Hello, még két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: milyen vastag alumínium lemezt használtál? Esetleg meg tudod mondani, hogy kb. mennyivel lett könnyebb a cső az eredeti acél változatnál?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.13. 12:04

Ankalimon írta:
2020.03.12. 20:15
Lovász András írta:
2020.02.04. 09:32
Ankalimon írta:
2020.01.14. 12:19
Én is szeretnék a majdani új 250/1000-es műszeremhez egy könnyű csövet. Szóval, ha valaki vállalna ilyen karbon/üvegszál tubus készítését, kb. azonnal megrendelném, meg szívesen beállnék segíteni is a készítéshez.

András: Az alumínium csövet hol/hogyan csináltatnád?
Itt Sásdon van egy nagy lakatosüzem. Bármit megcsinálnak. Velük hajlíttattam meg az előző tubust is és a mostani harmatsapkát is. Meg is hegesztik, pedig az nem egyszerű dolog.

Üdv, András
Hello, még két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: milyen vastag alumínium lemezt használtál? Esetleg meg tudod mondani, hogy kb. mennyivel lett könnyebb a cső az eredeti acél változatnál?
Tamás, azt a kis 158/1050-es Newtont anno egy bojlerből csináltam, 33 évvel ezelőtt. Már nem emlékszem a falvastagságára. Amikor lecseréltem a tubust 1 mm falvastagságú alucsőre, lényegesen könnyebb lett. Sosem mértem meg a tömegét, de sokkal kellemesebb volt emelgetni. Az egy F/6,64-es távcső volt, emiatt a cső tömege hangsúlyozottabban volt érzékelhető a mostaninál, amely egy F/4,7-es. Egyelőre még hagyom ezt a vastubust, majd akkor cserélem le, ha megelégelem a cipelgetését. A mostaninak nem ismerem a falvastagságát, még nem szedtem le semmit róla, hogy lássam (bár egyszer feltettem egy lézer irányzékot, emlékeim szerint gyorsan átfúrtam a lemezt). Szerintem tetemes tömeget képvisel a cső végén lévő merevítő, de azt aligha lehet "lespórolni" róla. Nem tudom, kinek mennyit számít az a pár kg egy 15 kilós tubusnál...

Üdv, András
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.21. 13:57

Sziasztok!
Itt van egy módszer a Newton távcsövek kontrasztjának növeléséhez.
Én magam még nem láttam ilyen megoldást, de állítólag hasznos.
https://www.cloudynights.com/topic/6394 ... rk-bucket/

Professzionális bolygózó Newtonon is alkalmazták már:
http://www.aokswiss.ch/d/tel/spiegeltel ... iegel.html

Van aki kipróbálta közületek?
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.21. 19:50

Igen, ezt említettem már korábban: ez az a bizonyos "fénynyelő vödör". :)
Jó megoldásnak tűnik, lehet, hogy majd egyszer kipróbálom.
254/1200 Dobson,
eq-platform
Ankalimon

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.28. 19:27

Lovász András írta:
2020.04.21. 19:50
Igen, ezt említettem már korábban: ez az a bizonyos "fénynyelő vödör". :)
Jó megoldásnak tűnik, lehet, hogy majd egyszer kipróbálom.
Érdekes ötlet - de ahhoz, hogy a hordtáskában gond nélkül szállítható maradjon a tubus, levehető kivitelben kellene megcsinálni.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
pisza

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.04.28. 21:28

Sziasztok, a fent említett megoldás abban az esetben segít, ha igazán kicsi a segédtükröd a kihuzatátmérőjéhez képest, ami általában az extrém bolygózó Newtonoknál szok lenni.
A kihuzatba belenézve nemcsak a segédtükröt látod, hanem mellette a tubus falát is, ami "általában " nem kellően matt fekete.
Az optikai tengellyel nem azonos szögben érkező fénysugarak ( főleg fényes bolygóknál ) a tubus oldaláról simán beleszórnak a kihuzatba, Ennek kompenzálására szolgál ez a fekete akna.
Kipróbáltam néhány éve, - szét is csesztem jól az egyik vascsövemet - véleményem szerint marhaság az egész. Jól le kell árnyékolni belülről a tubust, ettől még a blendék alkalmazása is jobb..
Nekem a legjobban bevált a zárt tubusokban a belső reflexiómentesítés: Enyhén rücsis festék + vízbázísú táblafesték rá. Sokkal mattabb lesz a felület mint a fekete velúrral, ráadásúl nem szívja az éjszakai párát, meg nem válik fel itt-ott.

Csaba
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”