Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.08. 21:30

Szép szerkezet!
Nekem már az is merész álom, hogy egy ekkora nyerskoronghoz juthassak. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.08. 23:44

Abban is egy Dall-Kirkham van, ha jól láttam, kicsit nézelődtem én is csak, így bukkantam erre a videóra is, meglepődtem kissé, miket építgetnek, de most láttam van ilyen Ausztriai cég, meg gondolom több is, aki hasonlókat készít.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.09. 08:12

Van, de a D-K rendszert összességében is kevesen csinálják.
Eleve közepes és nagy nagyításra készül, arra is lett tervezve. Nem mondható univerzális műszernek. A fő erőssége, hogy mindkét optikáját mind közül a legkönnyebb tökéleteshez közelire polírozni, ezért többnyire az optikai tengelyen hasonló gyártási színvonalon a legjobb képet adja, valamint a tükrök beállítási hibái -feltételekkel- durva esetek kivételével alig, vagy nem csökkentenek a teljesítményen.
Cserébe viszonylag kicsi a látómező, de nem is kell nagy, mert a leképezési hibák is extrém gyorsan nőnek az optikai tengelytől kifelé haladva. Ez a Nap, a Hold, a Bolygók, és a Kettősök "távcsöve", de néhányan fényerősebb példányokkal is foglalkoznak. Hogy minek, azt nem tudom, s amellett mondom ezt, hogy én imádom ezt a típust. Nagyobb fényerőre a klasszikus Cassegrain, vagy méginkább a Ritchey-Crétien a nyerő.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2017.07.09. 09:06

A videóban bemutatott 1m-es távcső CDK. Azt mondja a fő optikusuk, a riportban, hogy 100mm átmérőjű kört képez le, ill. van egy reduktor amivel f/4-nél 70mm átmérőt képez le.

Az inkább érdekelt, hogy a főtükör eredetileg több mint 100 kg-os üvegkorongját. Ott helyben CNC maróval marták ki hogy könnyebb legyen,(azokat a kis kazettákat), meg persze a görbületet is ezzel oldották meg.
Na igen, csak így lehet gazdaságosabban és gyorsabban dolgozni.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.09. 14:43

Na pl erre !is! jó a nyelvtudás! :idea:
Köszi!
Akkor módosítom az álmodozást egy legfeljebb 40 kg-os üvegkorongra. :)
PriapoS
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2015.05.03. 17:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: PriapoS » 2017.07.09. 15:58

Sziasztok!
lenn egy elméleti kérdésem!
Házilag lehetséges több főtükrös távcsövet építeni? pl: 3db 150/750 parabolid tükör fénye lenne 1 segédtükörre fókuszálva? Ez megoldható? És egyáltalán érdemes összerakni? Vagy ugyan semmivel se lenne jobb a távcső mint pl egy 300/1500-as Dabson.

Választ előre is köszönöm!
Szabolcs
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.09. 16:14

Schneyolo írta:A videóban bemutatott 1m-es távcső CDK. Azt mondja a fő optikusuk, a riportban, hogy 100mm átmérőjű kört képez le, ill. van egy reduktor amivel f/4-nél 70mm átmérőt képez le.

Az inkább érdekelt, hogy a főtükör eredetileg több mint 100 kg-os üvegkorongját. Ott helyben CNC maróval marták ki hogy könnyebb legyen,(azokat a kis kazettákat), meg persze a görbületet is ezzel oldották meg.
Na igen, csak így lehet gazdaságosabban és gyorsabban dolgozni.



Azt is elmesélhette volna, hogy milyen szerszámmal milyen fogásvétellel, mekkora fordulattal marják ? Még neki is fognék én is egy ilyet kimarni, egy kisebb példányt ... :) Mondjuk az sem árt, ha közben a g kód se hibázik, mert a szerszám, ha megindul ott valami eltörik ... az meg ilyen üvegnél elég csúnya kudarc. Ha az alapanyag ilyen drága, mint ez is.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.09. 16:25

PriapoS írta:Sziasztok!
lenn egy elméleti kérdésem!
Házilag lehetséges több főtükrös távcsövet építeni? pl: 3db 150/750 parabolid tükör fénye lenne 1 segédtükörre fókuszálva? Ez megoldható? És egyáltalán érdemes összerakni? Vagy ugyan semmivel se lenne jobb a távcső mint pl egy 300/1500-as Dabson.

Választ előre is köszönöm!
Szabolcs


Tudomásom szerint ennek sok értelme nincs, meg nehezen is megvalósítható, több oka is van.

Egy anyagból, mivel a tükör csiszolásnak megvan a jól kialakult módszere, egyszerűbb egy 30 centist megcsiszolni, az ugye egyben van, nem mozdul el menet közben, mint amikor utólag akarunk egymás mellé illeszteni több tükröt, mivel olyankor pár 10 nanométer pontosan kell beállítani egymáshoz képest a tükröket.

Másik pedig, hogy mivel ilyen fókusznál a felület nem sima gömb, hanem erősen paraboloid, és külön ha nem centrikusan, központosan alakítunk egy felületet az jóval nehezebb, mint ha körkörösen készítjük a paraboloidot.

Ez a két nehézség, már elegendő is, hogy ne fogjunk bele ilyenbe.

Ha a fókusz nagyon hosszú lenne 30 centi átmérőnél vagy 4-5 méteres fókusszal már csak gömb felület kellene, ott több esélye lenne a sikernek, mert csak az egymás mellé illesztést kellene megoldani, bár ott is a fókusz értékének viszont legalább 0.1 mm körüli pontosan egyeznie kell a tükröknek, ez megint egy nehézség.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.07.11. 22:00

Időközben számomra is elkészítették azt a két alsó menetes kupakot, aminek a menetvágásában kértem segítséget itt a fórumon. Most már biztonságosan tárolható mindegyik darab, nem sérülnek meg a menetes részek.

Köszönöm Béla még egyszer a segítségedet!

üdv.,
Gábor

DSC_2609.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.12. 17:18

Szabolcs

Szerintem elmeletben ,elvileg lehet , de egyet ertek tobe-val hogy nem erdemes.
Peldaul egy 36 cm-es parabola tukrot kel kesziteni , ebbol ki vagni harom 15 cm-es extraaxialis tukroket .
Mivel a harom 15 cm tukor egy anya tukorbol szarmaznak , lehet kolimalni es egy kozos 6 cm-es sik seged tukron at osze gyujteni a fenyt.
Csak anyi lenne az elonyi hogy ez egy kozep takaras mentes reflektor lenne.
De hogyan lehet azt a harom 15 cm-es toredekes parabolat polirozni , azt hiaba kerdezel ,en nem tudom.

Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”