Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.03.12. 08:56

Gratulálok Sándor a gyors munkához.
Nem gondolkoztál azon miért lett asztigma a felületben?
Az nem lehet hogy a feszítő hernyőcsavar ( a hiltiszalagokon keresztül) a menettel megegyező forgatónyomatékot fejt ki a tükörre és elcsavarja?

Üdv : Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.03.12. 09:11

pisza írta:... Az nem lehet hogy a feszítő hernyőcsavar ( a hiltiszalagokon keresztül) a menettel megegyező forgatónyomatékot fejt ki a tükörre és elcsavarja?


A feszítőcsavar sugarát összevetve a tükör sugarával, elhanyagolható csavarónyomaték ébred.
Ráadásul - szerintem - az asztigmatizmust nem csavarónyomaték okozza, hanem a nem koherens (nem teljesen körszimmetrikus) feszültség-viszonyok, azaz vagy a tükör vastagság nem egyenletes, vagy az alátámasztás nem tökéletesen körszimmetrikus. Azaz a felületnek van minimális és maximális sugarú gömbi főköre (pontosabban parabola-fókusza) is a helyett, hogy egyforma lenne minden irányban.

De a kísérlet alapján (kösz, Sanyi!) szerintem is érdemes tovább finomítani a dolgot. Az üvegpogácsa relatív vastagsága, és a húzótárcsa vastagsági viszonyain (valamint az alátámasztás szimmetria-viszonyain) érdemes talán mélyebben elgondolkozni.


MDA

u.i.: az "Adler-határ" pontos mibenlétét még nem látom át teljesen... Talán az adott húzótárcsa-geometriára vonatkoztatott tűrési határ lehet?
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.03.12. 10:35

Attila írta:A feszítőcsavar sugarát összevetve a tükör sugarával, elhanyagolható csavarónyomaték ébred.
Ráadásul - szerintem - az asztigmatizmust nem csavarónyomaték okozza, hanem a nem koherens (nem teljesen körszimmetrikus) feszültség-viszonyok, azaz vagy a tükör vastagság nem egyenletes, vagy az alátámasztás nem tökéletesen körszimmetrikus. Azaz a felületnek van minimális és maximális sugarú gömbi főköre (pontosabban parabola-fókusza) is a helyett, hogy egyforma lenne minden irányban.



Sziasztok!

Köszönöm az érdeklődést!

Azt gondolom, hogy Attilának abszolút igaza van. A gyakorlat is ezt mutatja. Ez az üveg nem volt optimális ehhez a kísérlethez (és akkor még finoman fogalmaztam), ennek ellenére nagyon elégedett vagyok az eredménnyel. Szinte a "konyhából" vett eszközökkel meg lehet csinálni, viszont kell hozzá egy teljesen kör alakú és egyenletesen vastag üveg. Én egy TV-ből kézzel kivágott üveggel kísérleteztem, ami közel sem ilyen, ráadásul domború is.
Már készülőben a következő tesztalany, ez formailag kifogástalan, csak még a gömbön finomítani kell. Tökéletes gömböt nagyon nehéz készíteni (ezt tapasztalatból tudom), de ha kész lesz, és a teszteken nem asztigmatikus, és nem zónahibás, akkor megépítem, és még egy tarjáni bemutató is lehet belőle. Ott mindenki kedvére tekergetheti a Polarison, és gyakorolhatja a csillagtesztet. Végül tehet egy próbát a Delta Cygni kettőscsillagon. :D

Még annyit, hogy az üveg meglepetésemre rendkívül rugalmas, rövid időn belül visszaállt az eredeti alakra minden asztigmia nélkül.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.03.12. 11:44

mizar írta:... Tökéletes gömböt nagyon nehéz készíteni (ezt tapasztalatból tudom), ...


Én még sohasem csiszoltam egy használható tükröt sem (csak gyerekkoromban volt egy félresikerült próbálkozásom... :oops: ), de csak könnyebb, mint "tökéletes" paraboloidot, nem?

Mert ha nehezebb a gömböt jól elkészíteni, mint a paraboloidot, akkor az egész projektnek nincs értelme... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.03.12. 12:34

Attila írta:
mizar írta:... Tökéletes gömböt nagyon nehéz készíteni (ezt tapasztalatból tudom), ...


Én még sohasem csiszoltam egy használható tükröt sem (csak gyerekkoromban volt egy félresikerült próbálkozásom... :oops: ), de csak könnyebb, mint "tökéletes" paraboloidot, nem?

Mert ha nehezebb a gömböt jól elkészíteni, mint a paraboloidot, akkor az egész projektnek nincs értelme... :mrgreen:


MDA


Ha paraboloid tükör a cél, akkor általában nincs jelentősége annak, hogy tökéletes gömböt készítsünk. Kicsit lehet mélyebb, pici zónahiba belefér. A parabolizáláskor meg korrigálunk. Sokszor több szerszám is kell hozzá.
Akkor érdekes a dolog, ha az a kritérium, hogy perfekt gömb legyen a tükör alakja, pl. DK vagy Kutter-távcsövek esetén. Természetesen jó szuroktárcsával és megfelelő technikával könnyebb elkészíteni, mint egy jó parabolát, de nem könnyű. Meglehet, hogy másnak más erről a véleménye. A mérése pedig lényegesen könnyebb, elég egy rács, de a Foucault-képen egyértelműen eldönthető, hogy a látott kép gömb vagy sem.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.03.12. 13:29

Ez nagyon hasznos volt, amit csináltál. Köszönet érte külön itt is. Arra gondoltam, hogy rövidebb fókusznál talán olyat is lehetne, hogy a parabolizálást valamennyire megcsinálni és még onnan pedig tovább hajlítva ezzel a technikával is lehet hamarabb sikerülne optikailag jó tükröt csinálni, mintha F/4-ig parabolizálnánk.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.03.12. 14:24

Én egy olyan megoldásban gondolkozom (csak most nincs időm modellt és rajzot is készíteni róla), hogy a tükör közepét ki kellene fúrni (ott a segédtükör úgyis betakar), és egy vállas csavarral (mint pl. a kapupánt-csavar, csak sokkal precízebb kivitelben) vékony gumi, vagy inkább műanyag alátéten keresztül meghúzni, ami az "alap-előfeszítést" adná. Ide nem kell ragasztó, ez így alakzáró megoldás, és sokkal precízebb, mint az idővel esetleg alakváltozó ragasztás. Így ezt akár brutál módon is meg lehet feszíteni.

A felragasztott húzótárcsát pedig egy, az előbbi csavarral koaxiális csőtengellyel lehetne húzni, de annak már csak a parabola alak minél pontosabb kialakításában lenne szerepe (a központi és a perem rész közötti sávban); a húzóerő 60-80%-át a fenti központi, alakzáró csavar biztosítaná.

A húzótárcsa alakját, méretét viszont számolni kellene, vagy - ami sokkal egyszerűbb - valamilyen CAD szoftver FEM moduljával szimulálni a terhelés-alakváltozás eseteket, és iterálva meghatározni az ideális peremfeltételeket a paraboloid eléréséhez.

Remélem, érthetően írtam le...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.03.12. 16:47

Össze lehetne ezt a mechanikus húzóerős parabolizálást kötni az adaptív technikával együtt húzná, közben rángatná a felületet is, hogy még a kép is jobb legyen rossz időben. :)

Gombnyomásra meg áthúzná magát Dall-Kirkhamről Ritchey Cretienre. :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.03.13. 11:14

Sanyi,

szuper, hogy kipróbáltad!!!
Az eredménytől függetlenül végre nemcsak eszmefuttatás történt!!!

Zoli
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2017.03.13. 14:25

mizar írta:Sziasztok!

Elkészítettem a tükörfeszítő tesztet, itt olvasható:

https://drive.google.com/file/d/0B_T87m ... sp=sharing


Engen egy technikai jellegű kérdés érdekelne, mivel ragasztottad az üveget és a húzólapot egymáshoz?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”