Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.09.18. 18:18

KovacsGy írta:Igen a távcső kihuzata .965-ös.
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást! Remélem hamarosan beszámolhatok az eredményről!:)


Általában a 76/700 tükrösöknek szokott lenni .96" a kihuzat, lehet hogy ez is egy olyan?
Mert akkor lecsavarható a műanyag befogató rész és úgy bele lehet tenni az 1,25" oksikat.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.09.18. 19:40

Stefi írta:
KovacsGy írta:Igen a távcső kihuzata .965-ös.
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást! Remélem hamarosan beszámolhatok az eredményről!:)


Általában a 76/700 tükrösöknek szokott lenni .96" a kihuzat, lehet hogy ez is egy olyan?
Mert akkor lecsavarható a műanyag befogató rész és úgy bele lehet tenni az 1,25" oksikat.


illetve az én 114/900-asom kihuzata is olyan 0.96"-os, amiből ha teljesen kitekerem a rögzítőcsavart, ki lehet venni a szűkítőt és szintén 1.25-ös lesz, többé kevésbé (pl a hyperion csak kb 1 centire megy bele).
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.09.19. 09:31

Bocsánat, elnéztem.
Így viszont nem sok értelmét látom a dolognak. Nem is gondoltam rá, hogy valaki ilyesmire vetemedik.
Sok haszna nemigen lesz, de ha van elég erőforrásod erre, akkor egy próbát megér.
De inkább gyűjtögess egy nagyobb csőre, ahhoz alapból kapsz 1.25"-os okulárt kettőt is.
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.09.19. 10:07

Igen 76/700as tubus és igen működik hogy leszedem a műanyag szűkítőt és így tudja fogadni az 1.25ös okulárokat! Ez nagyon nagy segítség volt!! Köszönöm!! Bevallom próbáltam de nem akart megindulni és nem erőltettem, de a tegnapi tanácsokra hallgatva mégis nekiestem és végül letekeredett!
Kösz mégegyszer!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.09.19. 12:34

KovacsGy írta:Igen 76/700as tubus és igen működik hogy leszedem a műanyag szűkítőt és így tudja fogadni az 1.25ös okulárokat! Ez nagyon nagy segítség volt!! Köszönöm!! Bevallom próbáltam de nem akart megindulni és nem erőltettem, de a tegnapi tanácsokra hallgatva mégis nekiestem és végül letekeredett!
Kösz mégegyszer!


Egy kis szigetélőszállag elkelhet a pontosabb kotyogás mentesítésben és az sem hátrány hogy így a kihuzatot kijjebb tudod tekerni ami nem lóg be a fényútba. Meg egy kis 3-as csavar is jó lehet az oksi rögzítésére.
Én azt mondom hogy az egyik legjobb kezdőtávöcs, amit nagyszerűen lehet használni mindenre, nem úgy mint a drága dióverők.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.09.25. 20:27

Üdv!

Utálok dicsekedni de ma egy nagyon jó dolog történt velem amit úgy gondolom muszáj itt is megosztani. Vagy két napja kérdezte meg tőlem egy ismerősöm (aki most kezdett érdeklődni a csillagászat iránt) hogy mit szólnék pár lencséhez. Mondtam neki hogy mindenféle optikai dolognak örülök, úgyhogy örömmel vettem az "adományt"...
Ma meg is hozta a képeken látható kollekciót. Mindenféle kisebb nagyobb, ilyen, olyan amolyan formájú finoman megcsiszolt optikai elemeket rejtett a tasak. Mikor elkezdtem vizsgálni őket feltűnt a zöldes-bordós antireflexiós réteg. Megkérdeztem tőle honnan vannak ezek. A válasz ez volt; Carl Zeiss Optika Mátészalka...
Nagyra nyílt csipával habogva érdeklődtem hogy mennyibe fog ez fájni? Azt mondta semmibe mert ezek amolyan "selejtek"...annyiban selejtek hogy pl hibás burkolatú távcsövekből, törött mikroszkópokból stb származnak... amelyeket egy ott dolgozó ismerőse szívesen küldött nekem; a feltétel annyi volt hogy a kész távcsövet ő is látni akarja :)

Még nem tudom mit lehetne ezekből kihozni; igazából csak egy nagyobb objektív hiányzik innen. A legnagyobb lencse is 50mm-es...

Némelyik darabra egy kis tisztítás ráfér de igen jó állapotban vannak.
Kép77 021.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.10.08. 20:57

Érdemes megnézni és elovasni! BQ

http://observoergosum.blogspot.ro/2011/ ... focus.html
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.10.10. 13:30

Cseh Viktor írta:Nagyra nyílt csipával habogva érdeklődtem hogy mennyibe fog ez fájni? Azt mondta semmibe mert ezek amolyan "selejtek"...annyiban selejtek hogy pl hibás burkolatú távcsövekből, törött mikroszkópokból stb származnak... amelyeket egy ott dolgozó ismerőse szívesen küldött nekem; a feltétel annyi volt hogy a kész távcsövet ő is látni akarja :)


Sztem egy jó kis keresőtávcsövet, vagy egy naptávcsövet összerakhatsz belőlük, ha már egyszer "leestek a kamionról". Mondjuk rendszert ne csinálj belőle, mert még bajod eshet. Jogi szempontból.
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

TZK

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.10.17. 10:57

Sziasztok!
Újabb saját építésű távcsővel gazdagodtam.
Az objektív egy TZK-ból származó ragasztott akromát. Legalábbis az eladó ezt állította.
Nem volt biztos benne, de talán a MOM készítette.
Ha valaki ismeri a TZK-kat, akkor megválaszolhatná ezeket a kérdéseket:
- A TZK szovjet gyártmány?
- A MOM készített hozzá objektívet?
Az átmérője 80mm a fókusza kb. 270mm.
Eredetileg tízszeres nagyítása volt, de ezzel az átmérővel a kilépő pupilla 8mm, ami már nagyon sok.
Ezért én főként 17mm-es okulárt használok hozzá.
Eléggé elhúz a kép széle, és színez is valamennyire, de a nagy látómező kárpótol érte.
Az M33-at még soha sem láttam ilyen jól.
Az Androméda-köd pedig teljes méretében belefért a látómezőbe.
A tubus nagyon rövid, könnyen hordozható. Egy fotóállvány is elég hozzá.
Egyszóval nagyon jól használható utazótávcsővel gazdagodtam.
Itt vannak a képek.
TZK00.jpg

TZK01.jpg

TZK02.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2012.12.06. 18:45

Sziasztok, egy 86mm belső átmérőjű tubushoz egy 85 mm külső átmérőjű kihuzat gondot jelent? Vagy lehet hogy csak elmérték?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”