Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.23. 12:50

TZ írta:Nem tudom, hogy szerszámként pontosan miről beszéltek, de amit én használok, az 6 mm-es átmérőben 3000,-+Áfa. Persze ha állványos fúróról van szó, az nem ennyi:)

Két oldallal ezelőtt van egy link, annak a webshopjában van ennyiért:
http://propart.hu/Thermdrill/cikk102/termek376.html
Ha van olcsóbban is akkor viszont hol lehet kapni mert én is vennék, tényleg néha jól jöhet egy ilyen cucc.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.23. 12:53

TZ írta:Nem tudom, hogy szerszámként pontosan miről beszéltek, de amit én használok, az 6 mm-es átmérőben 3000,-+Áfa. ...


Egy forrás-link-et betennél ide?
Annyiért én is megnézném... :D
(Állványos fúrógépem van - bár kínai szar az is... :mrgreen: )

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.02.23. 14:35

Nálunk van ilyen, tyrolit.hu, amit én használok, de persze nyilván más márka is jó. A honlapon szerintem nincs ár, de írj és megmondom!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.23. 16:00

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.02.23. 23:24

Zsolti82 írta:
BasaJ írta:Ez ipari körülmények között így van, ahogy leírtad.
Barkács megoldásként nem ennyire precíz az eljárás. Mindössze 8 db furatra lesz szükség. Min 2 KW teljesítményű oszlopos fúrógép elegendő. Ennek utánanéztem. Ebből meg pont van egy. A tubust, belűről merevíteni kell. Vágok bele fából támasztékokat, vagy egy fa gerendára húzom és az lesz a támaszték. Én kíváncsiságból is szeretném kipróbálni. Ha nem sikerül, még mindig jöhet a szegecsanya. Be fogok számolni, akár sikerül, akár nem.

De, lehet, hogy a jövő héten, olvassátok a hirdetést: 10 " Medae, Schmidt - Newton távcső optikai elemei eladók :-)

Nem gondoltam volna hogy valaki saját használatra vesz magának egy ilyen szerszámot. Én nem hiszem hogy vennék 25 E Ft-ért hacsak nem használom minden nap. Nem azért mert olyan drága, hanem mert én nagyon keveset használnám, pedig én is szeretek bütykölni. Ezért gondoltam hogy egy műhelyre lesz szükséged ahol ilyennel is foglakoznak. De ha mégis veszel magadnak az sem baj, tényleg hasznos szerszám.


A helyzet anyagilag rosszabb! ;) Párban vettem, a menetfúrójával, + gyémántporos paszta. Szerszámgyűjtő is vagyok.
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.02.23. 23:30

Aki venne ilyet, annak azt javaslom, párban vegye a hozzávaló menetfúróval. Én úgy látom a különböző gyártók fúró méretei, érdekes módon, tizedmilliméterekben eltérnek egymástól. Aztán, ha a menetfúró beletörik a furatba, az nem nagy öröm. A hagyományos, forgácsleválasztó menetfúrót itt nem javasolnám.
( Ha beválik a szerszám, egy-két fúrásra tőlem kölcsön is lehet kérni. )
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.03.08. 08:41

Sziasztok, egy kis segítségre szorultam. Bármilyen információra lennem szükségem, ami az üvegszálas cső építésével kapcsolatos. 20cm-es 140 cm hosszú üvegszövet/gyanta kombinációval épített csövet szeretnék építeni, ha valaki épített már ilyet, megköszönném ha megosztaná a szakmai fogásait.

Alucsőre gondoltam először, csak itt a környéken nincs aki össze tudná hegeszteni, így maradt az üvegszálas technika.

Üdv
Tisza Csaba
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.08. 10:13

Egy már kész ugyanilyen csőre már kezdetkor szükséged lesz, amin alakra polimerizálódik. Harminc évvel ezelött csináltunk ilyent, dögnehéz lett. Boron, szénszálas szövettel (igen drága) készülve igen könnyű manapság. A szögletes cső nem csúnya.. http://hajoepitok.hu/index.php?option=c ... Itemid=207 Itt abszolut kezdők tanulhatják..
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.03.08. 12:28-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.08. 10:46

pisza írta:Sziasztok, egy kis segítségre szorultam. Bármilyen információra lennem szükségem, ami az üvegszálas cső építésével kapcsolatos. 20cm-es 140 cm hosszú üvegszövet/gyanta kombinációval épített csövet szeretnék építeni, ha valaki épített már ilyet, megköszönném ha megosztaná a szakmai fogásait.

Alucsőre gondoltam először, csak itt a környéken nincs aki össze tudná hegeszteni, így maradt az üvegszálas technika.

Üdv
Tisza Csaba


Szia !
Mire vagy kíváncsi ?
Egy sabloncsőre mindenképp szükséged lesz , ami ebben a méretben lehet egy 200-as kpe csatornacső . Ha mindent venned kell hozzá , akkor nem olcsó mulatság . Használtál már ilyen anyagokat ?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.03.08. 12:24

Köszönöm a gyors válaszokat, igen egy 20 cm vastagfalú KPE ( narancssárga ) lefolyócsövem van, de baromi nehéz. A hossza is megfelelő mintának. ( Mondjuk fogalmam sincs ha erre gyártanám a kész tubust, hogy lehet róla leszedni?)
Volt már a kezemben üvegpaplan / műgyantával elkészített tubus, nagyon tetszett, hogy könnyű, és bitang erős.
Igaz nem akarok fotózni a távcsővel, de azt tudom, hogy a hőtágulása is nagyon minimális.
Tudomásom szerint ettől már csak a karbontubus jobb.

Megfelelne a vastubus, vagy alu is csak nem tudom varratmentesen elkészíttetni.

Üdv
Tisza Csaba
70/6644088
tisza.sztkft@gmail.com
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”