Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.25. 09:56

Lac írta:
2020.02.24. 23:54
... És ha már szóba került, hogy a tükör szélét le szokták festeni, én is ezt terveztem épp. Megkérdezném, milyen festéket kéne hozzá használni. Nem szeretnék kárt tenni a tükörben.
Én Éder Ivántól hallottam (már jó régen) erről az ötletről először, és magam is jónak és hasznosnak tartom, bár - mivel jómagam APO-val nézem és fotózom, egyszóval fárasztom :lol: az eget - nekem nem volt még rá szükségem. Ezért javaslom, őt kérdezd.

Abban viszont biztos vagyok, hogy a festékcsíknak éles, átmenet nélküli* peremmel kell rendelkeznie, ezért én nem a közép letakarása mellett fújnám le festékkel a tükör szélét (az szinte biztos, hogy - legalábbis szubmilliméteres szinten - átmenetes lenne), hanem egy analóg lemezjátszón központosra játszva a tükör forgását, egy kis ecsettel kenném le a legkülső egy-két-három millimétert. Talán a fekete tus elég matt, és a kvarcréteget sem károsítja, de azt nem próbáltam még, hogy terül-e, vagy összeugrik-e. De Iván biztosan tud segíteni ebben.


MDA

*: az átmenetes szélfestés apodizáló maszknak jó lehet... (?) ;)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.25. 15:07

Lovász András írta:
2020.02.25. 08:32
Ankalimon írta:
2020.02.25. 08:20
Új szerzemény: a leendő 250/1200-as távcsövem segédtükre megérkezett.
2,6 inches (66 mm), 1/15-ös Antares gyártmány.
IMG_20200224_220602.jpg
IMG_20200224_220821.jpg

Gratulálok hozzá!
Ez jókora segéd, vignettálni biztosan nem fog! :)
Ezek szerint építed a kukkert?
Egy SkyWatcher gyári (választott optikájú) csőből fogok elindulni, de igyekszem alaposan felturbózni. A segédtükör-segédtükörtartó biztosan nem a gyári lesz.
A gyári segédtükör 58 mm-es ennél a csőnél. Az Antaresnek 54 és 66 mm-es segédtükrei vannak ebben a mérettartományban - azt a szakmai javaslatot kaptam, hogy a gyárinál kisebbet semmiképen nem érdemes használni.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.25. 19:20

Ankalimon írta:
2020.02.25. 15:07
A gyári segédtükör 58 mm-es ennél a csőnél. Az Antaresnek 54 és 66 mm-es segédtükrei vannak ebben a mérettartományban - azt a szakmai javaslatot kaptam, hogy a gyárinál kisebbet semmiképen nem érdemes használni.
Én azt tapasztalom, hogy az 58 mm-es segéd vizuális észleléshez épp jó. Egy kisebb valóban túl kicsi lenne, ezért ezt a "javaslatot" csak megerősíteni tudom. :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.26. 21:25

Attila írta:
2020.02.25. 09:56
Lac írta:
2020.02.24. 23:54
... És ha már szóba került, hogy a tükör szélét le szokták festeni, én is ezt terveztem épp. Megkérdezném, milyen festéket kéne hozzá használni. Nem szeretnék kárt tenni a tükörben.
Én Éder Ivántól hallottam (már jó régen) erről az ötletről először, és magam is jónak és hasznosnak tartom, bár - mivel jómagam APO-val nézem és fotózom, egyszóval fárasztom :lol: az eget - nekem nem volt még rá szükségem. Ezért javaslom, őt kérdezd.

Abban viszont biztos vagyok, hogy a festékcsíknak éles, átmenet nélküli* peremmel kell rendelkeznie, ezért én nem a közép letakarása mellett fújnám le festékkel a tükör szélét (az szinte biztos, hogy - legalábbis szubmilliméteres szinten - átmenetes lenne), hanem egy analóg lemezjátszón központosra játszva a tükör forgását, egy kis ecsettel kenném le a legkülső egy-két-három millimétert. Talán a fekete tus elég matt, és a kvarcréteget sem károsítja, de azt nem próbáltam még, hogy terül-e, vagy összeugrik-e. De Iván biztosan tud segíteni ebben.


MDA

*: az átmenetes szélfestés apodizáló maszknak jó lehet... (?) ;)
És az nem működik ha a távcső belsejének borításához ("flockolásához") használt öntapadós tapétából egy megfelelő méretű csíkot használunk?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.27. 22:20

Ankalimon írta:
2020.02.26. 21:25
És az nem működik ha a távcső belsejének borításához ("flockolásához") használt öntapadós tapétából egy megfelelő méretű csíkot használunk?
Fogalmam sincs, mivel - mint említettem - nekem még sohasem kellett ilyesmivel foglalkoznom.
De talán az öntapadós tapéta-csíkot nem egyszerű ívben hajlítani, és a pontos köralakot is nehéz lehet tartani, de ez csak "érzés".


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.28. 08:27

Attila írta:
2020.02.25. 09:56
Lac írta:
2020.02.24. 23:54
... És ha már szóba került, hogy a tükör szélét le szokták festeni, én is ezt terveztem épp. Megkérdezném, milyen festéket kéne hozzá használni. Nem szeretnék kárt tenni a tükörben.
...Abban viszont biztos vagyok, hogy a festékcsíknak éles, átmenet nélküli* peremmel kell rendelkeznie, ezért én nem a közép letakarása mellett fújnám le festékkel a tükör szélét (az szinte biztos, hogy - legalábbis szubmilliméteres szinten - átmenetes lenne), hanem egy analóg lemezjátszón központosra játszva a tükör forgását, egy kis ecsettel kenném le a legkülső egy-két-három millimétert. Talán a fekete tus elég matt, és a kvarcréteget sem károsítja, de azt nem próbáltam még, hogy terül-e, vagy összeugrik-e. De Iván biztosan tud segíteni ebben.


MDA

*: az átmenetes szélfestés apodizáló maszknak jó lehet... (?) ;)
Ez jó ötlet; Cassegrain tulajdonosok előnyben, nekik nem kell levenniük a lemezjátszó központi tüskét tartalmazó tányérját. :D

Fontos, hogy a festék ne oldódjon vízben, különben páralecsapódás esetén könnyen egy béna apodizáló maszk válhat belőle.
Kellően sűrű festékkel el tudom képzelni, hogy működik a dolog. (Sima felületen a híg összeugrik.)

Egy kérdés: vizuálisan észre lehet venni a tükörtartó karmok diffrakciós képre gyakorolt hatását?
Vagy másképpen: ez rombolóbb, mint az átmérő kismértékű csökkentése?
Tehát egy vizuális észlelőnek érdemes ezt a műveletet végrehajtani?

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.28. 09:09

Lovász András írta:
2020.02.28. 08:27


Egy kérdés: vizuálisan észre lehet venni a tükörtartó karmok diffrakciós képre gyakorolt hatását?
Vagy másképpen: ez rombolóbb, mint az átmérő kismértékű csökkentése?
Tehát egy vizuális észlelőnek érdemes ezt a műveletet végrehajtani?

Üdv András
Az én véleményem az, hogy igen.
A kutteren a feszítő karmok (bár nem túl nagyok) jól láthatók a defókuszált képen, így több mint valószínű, hogy rontja a diffrakciós képet.
Az is egyfajta kitakarás, nem csak a központi segédtükör. Newtonnál nem hiszem, hogy ekkora jelentősége lenne a széleken lévő rögzítő karmoknak, hiszen a középre helyezett tartó az mindent visz, de egy kimondottan kitakarás mentes távcsőnél van. Nagyon gondolkodom én is, hogy ezt a problémát megoldom valahogy.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.28. 09:43

Lovász András írta:
2020.02.28. 08:27
Egy kérdés: vizuálisan észre lehet venni a tükörtartó karmok diffrakciós képre gyakorolt hatását?
Vagy másképpen: ez rombolóbb, mint az átmérő kismértékű csökkentése?
Tehát egy vizuális észlelőnek érdemes ezt a műveletet végrehajtani?
Saját tapasztalatom szerint (amit az 500/3,6-os Dobson-nal szereztem jó pár éjszakán) csak a fényesebb csillagok mellett látszottak fókuszban is a diffrakciós formák és problémák. (De-fókuszban viszont mindig, de az ember ugye nem ott észlel... :lol: )
Erre vonatkozó tesztet nem végeztem, de visszaemlékezve kb. 4-5 m-tól felfelé váltak szemmel érzékelhetővé pl. a diffrakciós tüskék, 2-3m fölött pedig már kifejezetten zavaróvá.
Mélyég észlelések közben - ha nem volt fényesebb csillag a látótérben - nem volt érzékelhető diffrakciós mintázat; persze a kép kontrasztját bizonyosan rontotta, de magát a diffrakciós mintázatot már nem lehetett szemmel észrevenni (a fotókon nyilván ott lettek volna).
Természetesen a fényesebb csillagokat is tartalmazó nyílthalmazok már kényesebb objektumok voltak ebből a szempontból.

Ezzel függ össze az a kérdés is, hogy mi jobb: inkább belógatni a fókusz-kihuzat belső végét a bejövő fényútba - némi extra diffrakciót, azaz kontraszt-rontó fényszórást produkálva ezzel -, de egyszersmind kisebb segédtükröt, és központi kitakarást alkalmazva (annak minden előnyével együtt), vagy maradni a nagyobb segédnél, de extra diffrakció nélkül? (Gyulai Pali az előbbire szavazott, amikor jó régen beszélgettünk erről...)

Szerencsére ezek a kérdések számomra érdektelenek... :mrgreen: ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.28. 10:00

Attila írta:
2020.02.28. 09:43
...Szerencsére ezek a kérdések számomra érdektelenek... :mrgreen: ;)


MDA
Gondolom, egyelőre. Merthogy egy "lavórra" pályázol...
Nálam az általad említett fényesség intervallumok jóval "barátságosabbak" a szerényebb átmérő miatt.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.28. 10:06

Lovász András írta:
2020.02.28. 10:00
Gondolom, egyelőre. Merthogy egy "lavórra" pályázol...
Igen, ez igaz. ;)
Bár mostanság kevesebb jut a hobbira, úgyhogy nem túl közeli még a kihívás. :oops:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”