Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.16. 20:00

Húúú, ez még nagyon a hőskor... :D
Mint az én PVC dióverőm volt. :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.16. 20:12

Köszi, hogy ezekről a régiségekről tájékoztatsz! :) Én ennek a kornak csak a végére emlékszem, -de szívesen emlékszem rá.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.16. 21:24

Gábor, akkor a 10.-én feltett fehértubusossal adott ez a szűrke mechanika felujitás? Egyűtt mennyibe is kerűlt?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.16. 23:00

géza írta:Gábor, akkor a 10.-én feltett fehértubusossal adott ez a szűrke mechanika felujitás? Egyűtt mennyibe is kerűlt?


Egy teljes körű felújítás sem olcsó, ha törekszik az ember az igényes munkára, kinézetre. Sem a kis műszer, sem a mechanika felújítására költött pénzt még nem számoltam össze. A fém felületek fémtisztára lettek feltisztítva, mielőtt megkapták volna az alapozást, festést. A alumínium alkatrészek eloxálása volt a legkisebb tétel. Legnagyobb egyszeri kiadás a csapágyak cseréje jelentette.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.16. 23:02

Attila írta:Húúú, ez még nagyon a hőskor... :D
Mint az én PVC dióverőm volt. :lol:

MDA


Meg is mutatod nekünk?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.17. 00:54

Gábor1967 írta:Meg is mutatod nekünk?


Sajnos már nincs meg.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.17. 01:33

Attila írta:
Gábor1967 írta:Meg is mutatod nekünk?


Sajnos már nincs meg.

MDA


Ez igazán kár! Annál is inkább, mivel egyre kevesebb amatőr mondhatja el, hogy "Nekem még meg van a dióverőm." Ennek a távcsőnek a lencséjét még ma is őrzöm, talán jövőre ismételten megépítem a tubust, hogy ismét át élhessem vele a Galilei élményt, ill. megmutathassam, mit láthattunk annak idején egy ilyen kis lencsével :-)

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.17. 01:56

Sidius írta:Köszi, hogy ezekről a régiségekről tájékoztatsz! :) Én ennek a kornak csak a végére emlékszem, -de szívesen emlékszem rá.


Nagyon szívesen János! Nekem ez annak idején a minden napos amatőr életet jelentette, amire ma is szívesen emlékszem vissza. Ezeken nőttünk fel, szereztük a tapasztalatokat. Annak idején csak álmodoztunk egy jó akromátról (Zeiss vagy Jeagers optika látván), ma már az apokromátok világába jutottunk... Sajnos a házilagos építés is egyre inkább a háttérbe szorul.

Tervezés fázisában került a régi fogasléces okulárkihuzatom , mivel sikerült hozzá szereznem egy régi, 0,96"-es okulár adaptert. A kihuzat és a adapter közzé tervezek egy korhű közdarabot. Sajnos a kezem meg van kötve, mert nincs padom, így le kell mással gyártassam.

Üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.17. 09:06

Gábor, bennem is felébrednek emlékek a kőzléseid hatására. Az árakat is "korhűen" értettem volna. Azt tapasztalom, ma igen olcson lehet uj és használhatohoz jutni. Hála Kinának. Az a "tizparancsolat" érezteti, mi maradt az amatőrnek.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.12.17. 09:29-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.17. 09:11

Gábor1967 írta:... Ennek a távcsőnek a lencséjét még ma is őrzöm, talán jövőre ismételten megépítem a tubust, hogy ismét át élhessem vele a Galilei élményt, ...


Azért - valljuk be - ez a "Galilei-élmény" (de nem Galilei távcsövén keresztül) annyira nem jó, hogy rendszeresen át akarjam élni... Inkább az apo-m képében gyönyörködöm. :D

Egyszer valóban érdemes kipróbálni, hogy Galilei milyen "távcsővel" végzett milyen kiváló megfigyeléseket (csak hogy értékelni tudjuk a képességeit és a teljesítményét), de azért aszkéta nem vagyok. ;)

Velorex-et is vezettem egyszer gyerekkoromban, és akkor jópofa móka volt, de nem vágyom rá ismét. :oops:

Viszont egy igazi antik refraktort nagyon meg tudnék becsülni!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”