Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.27. 03:25

Elkészült az okulárkihuzat cnc maró g kód generáló program, amit kedden kezdtem kb. a tubus átmérőt meg lehet neki adni, meg a méreteket, 1.25 collos furat pl. vagy 2 collos, a felfogató furatai helyét, méretét. stb és ezt generálta, holnap lehet ki tudom marni:

okular_kihuzat_generated.PNG


Ez most egy egyszerű az okulárt a furatba kell dugni, pont bele fog menni aránylag szorosan, amekkorára marom ki persze, nem egy Crayford rendszer lesz egyelőre, csak próbákra különböző méretű csövekre majd csinálni akarok többet belőle. Aztán később még lehet cifrázni még.

A belső furatot nagyobbra készítve bedugható egy cső, amit lehet esztergával készíteni pl. meg rögzítő meneteket bele vágni stb.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.01.12. 13:12

Elkészül a legújabb nagylátómezejű "piko"-távcsövem. Az optika egy 50/150-es kitűnő kéttagú Zeiss akromatikus lencse (a szélén picit le van pattanva), melyhez egy 25mm-es Barium okulárt párosítottam. Fotóállványra szerelhető, nagyon kompakt gépezet, csak még egy harmatsapka hiányzik rá :-)

Az első nappali próbák rendkívül meggyőzőek; a kép fordított állású, nagyon szép tiszta (a széleken is alig húz el), a színek teltek. Nagyítása 6X-os így kb 9°-os LM-et érek el vele. Kíváncsi vagyok mit fog megmutatni a nagy terjedelmű ködökből az éjjelek folyamán...

Viktor
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2014.01.13. 10:38

Szia Viktor!
Képeket nem kapunk? Szeretünk ilyesmikben gyönyörködni.
Ez az optika abból az ajándékcsomagból származik, amit a mátészalkai gyárban készítettek?
Egy kicsit még kellene növelned a nagyítást, mert így túl nagy a kilépő pupilla. Fényt vesztesz.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.01.13. 17:36

Tomasz írta:Szia Viktor!
Képeket nem kapunk? Szeretünk ilyesmikben gyönyörködni.
Ez az optika abból az ajándékcsomagból származik, amit a mátészalkai gyárban készítettek?
Egy kicsit még kellene növelned a nagyítást, mert így túl nagy a kilépő pupilla. Fényt vesztesz.


Üdv Tamás!
Holnap reggel készítek képeket a kukkerről, most épp az esti észlelésemet készítem elő. Tegnap vizsgáztattam a holdfényes égen és elégedett vagyok. Az LM szélein a csillagok kis csíkokká húzódnak de nem vészes; megéri a nagy látómező, és a jó fényáteresztés.
A kilépő pupillára én is rászámoltam az építés előtt és van is kicsit rövidebb fókuszú oksim, de igazából ez a távcső erre lett építve; hogy elárasszák a retinámat a fotonok! :)
Egyébként a 9mm-es kilépő pupilla rendkívül kényelmes betekintést biztosít. Simán nézelődhetek a látómezőben anélkül hogy a vignettáció nőne imitt-amott!

Hajnalban a Melotte111 varázslatos volt, és az M101 is könnyeden előmászott a sötétségből. De leginkább a Tejút hatalmas méretű ködeire vagyok kíváncsi; alig várom hogy a Hold elvonuljon az esti égről!

Viktor

u.i: igen ez a szalkai leselejtezett optikai elem. Nem tudom miből származik...
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.01.13. 18:20

Cseh Viktor írta:u.i: igen ez a szalkai leselejtezett optikai elem. Nem tudom miből származik...

Mátészalkán céltávcsöveket (célzó távcső) készítenek vadászoknak.
Van gépem a Zeiss-nél, és a legutóbbi hibánál élénken érdeklődtem... :)
Üdv,
L.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.13. 18:51

Szia Viktor.

Valahogy egy nagyon lényeges paramétert nem vesztek figyelembe :!:
A kilépo pupllárol van szo.
Az emberi szem pupillája korom sotétben, 20 éves korban max. 7 mm átméroju.
A jelenlegi fényszennyezés miatt még a legjobb megfigyelo helyeken sincs korom sotét !
Az osszeállitásod 6x nagyitást ad, igy a kilépo e pupilla 8,33 mm. Az LM 9,33 fok.
Tételezzuk fel, hogy nagyon jo viszonyoknál a szemed pupillája 6 mm átméroju.
Az elso ránézésre láthato, hogy az objektiv által begyujtott fény nem jut maradéktalanul
a retinára. Nagy a fényveszteség. A távcso ugy mukodik, mint egy 36 mm átméroju
objektiv!! Hiába van egy 50 mm-es objektived, de a fényveszteség igencsak elrontja
a határmagnitudo értékét!
Ezért, arra kell torekedni, hogy kihasználd az 50 mm-es objektivet maximálisan!
Javaslatom a kovetkezo :
egy GoldLine 20 mm-es okli. Igy a kilépo pupila átméroje 6,7 mm-re csokken / ami,
még mindig a kritikus érték kozelében van/ az LM 8,8 fok lesz! A nagyitás 7,5 x.
En gondolkodás nélkul egy 15 mm-es GoldLinet vennék ehhez az objektivhez.
Igy 10x nagyitásod lenne, 6,6 fokos LM és a kilépo pupilla 5 mm.
Obszidián.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.13. 19:11

Sziasztok!
Jók ezek a selejtes cuccok is! Amit lehet még használni, az amatőr szinten nem selejt! :) Én régen keresek már síkdomború, egyszerű lencsét, 30-40mm átmérővel és 100-150 fókusszal. Biztos meglepő, :) de saját építésű optikai műszerbe kellene, a kondenzornál kicsit komolyabb minőségben. Régen volt, mikor be lehetett térni az Uránia boltba.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.01.13. 19:32

Sidius írta:Sziasztok!
Jók ezek a selejtes cuccok is! Amit lehet még használni, az amatőr szinten nem selejt! :) Én régen keresek már síkdomború, egyszerű lencsét, 30-40mm átmérővel és 100-150 fókusszal. Biztos meglepő, :) de saját építésű optikai műszerbe kellene, a kondenzornál kicsit komolyabb minőségben. Régen volt, mikor be lehetett térni az Uránia boltba.


Üdv János!

Egy doboz tele van nekem mindenféle ilyesmikkel én nem tudom felhasználni őket mert csak az ilyen alap dolgok elkészítéséhez értek mint pl. ez a kis távcső....bár ehhez sem annyira nagyon :D
Ha adsz egy postacímet küldök pár darabot mert vannak ilyen mérettartományban is egytagú lencsék köztük, bár lehet nem síkdomborúak...

Viktor
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Cseh Viktor 2014.01.13. 19:36-kor.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.01.13. 19:34

Obszidián írta:Szia Viktor.

Valahogy egy nagyon lényeges paramétert nem vesztek figyelembe :!:
A kilépo pupllárol van szo.
Az emberi szem pupillája korom sotétben, 20 éves korban max. 7 mm átméroju.
A jelenlegi fényszennyezés miatt még a legjobb megfigyelo helyeken sincs korom sotét !
Az osszeállitásod 6x nagyitást ad, igy a kilépo e pupilla 8,33 mm. Az LM 9,33 fok.
Tételezzuk fel, hogy nagyon jo viszonyoknál a szemed pupillája 6 mm átméroju.
Az elso ránézésre láthato, hogy az objektiv által begyujtott fény nem jut maradéktalanul
a retinára. Nagy a fényveszteség. A távcso ugy mukodik, mint egy 36 mm átméroju
objektiv!! Hiába van egy 50 mm-es objektived, de a fényveszteség igencsak elrontja
a határmagnitudo értékét!
Ezért, arra kell torekedni, hogy kihasználd az 50 mm-es objektivet maximálisan!
Javaslatom a kovetkezo :
egy GoldLine 20 mm-es okli. Igy a kilépo pupila átméroje 6,7 mm-re csokken / ami,
még mindig a kritikus érték kozelében van/ az LM 8,8 fok lesz! A nagyitás 7,5 x.
En gondolkodás nélkul egy 15 mm-es GoldLinet vennék ehhez az objektivhez.
Igy 10x nagyitásod lenne, 6,6 fokos LM és a kilépo pupilla 5 mm.
Obszidián.


Ezeken én is elmélkedtem és a szintén nézegettem a 15mm-es Gold Linet-t de egyelőre nem szeretnék különösebben pénzt fektetni bele! Ha jól működik akkor viszont igen :)
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.13. 20:04

Mérget vehetsz rá, hogy az ár/minoség a GoldLine okliknál a legjobb!
Tapasztalatbol irom, mivel nekem egy 6 mm és egy 15 mm-es van.
Egy Celestron 70/400-as optikához /is/ használom.
A 66 fokos LM onmagáért beszél ebben az árkategoriában! 10800 Ft.
Ja, nem olyan lényeges, de azért még ide kivánkozik, hogy
a tisztánlátás látoszoge 5 fok!! A szemunk ezen tul un. periférikusan lát.
Egy 8 fokos látomezoben egy kicsit lavirozzni kell, ha mindet élesen akarunk látni.
Obszidián.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”