Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.21. 13:03

Sidius írta:... Tegnap másfél óráig jusztíroztam, olyasmi volt, mint mikor a szűz kéz az első Newtonját próbálja belőni. :)
Extrém érzékeny a beállításra, de ezt eddig is tudtam. ...


Én "csak" egy F3.6-os rendszert jusztírozgatok mostanság (ráadásul nem kis átmérővel), de tapasztalataim szerint ekkora fényerő mellett már a mechanika minősége, precizitása legalább annyira fontos (ha nem fontosabb...), mint az üvegé.

A kínai szarok itt elvéreznek, mint az ebolás beteg... :?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: cbo » 2017.07.21. 14:45

Attila írta:A kínai szarok itt elvéreznek, mint az ebolás beteg... :?
MDA


Ha ez kérdés akkor: nem ebolás és nem véreznek el.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.21. 14:46

Hát igen Zoli. A nagyon rövid akromátok nem annyira alternatívák a fényerős tükrökkel szemben, ámbátor azért nincs annyi baj a beállításukkal, nem olyan makrancosak.
Nyilván nem bolygómegfigyelésre szántam én se ezt, de csak izgat mit bír, de fogalmam sincs hogy tudok még nagyítani, mert nincs mivel. A Bárium meg szegényke olyan amilyen, nem rossz az, csak ő se ehhez a fényerőhöz szokott. A 100/1000-es lencsével pl. nagyon jól elvan, még ha nem is úgy, mint egy ortho.

MDA meg nem túloz a mechanikai kialakítást illetően. Voltaképpen ilyen fényerőnél egy gyenge foglaltban eltámolygó akár tökéletes tükröt is lenyomhat egy jusztírt jól tartó gyengébb képalkotású, annyira nincs beállítási pontatlansági tolerancia. De nem ismerem a fényerős kínai termékeket (sem) testközelből.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.21. 16:09

cbo írta:Ha ez kérdés akkor: ..


Nem volt kérdés. Kijelentés volt.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.07.21. 16:12-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.21. 16:12

Sidius írta:... De nem ismerem a fényerős kínai termékeket (sem) testközelből.


Én többet is ismerek, testközelből.
Annyira szarok (legalábbis 90%-uk, néhány kivételével), hogy inkább beszéljünk másról...
(Igaz: nagy előnyük, hogy olcsók.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.22. 00:57

Szétszedtem egy 20x50-es binokulárt, mert kettős képet ad, meg nem láttam hogy hol van az állító csavarja, ami a prizmákat állítja, így kiderült, hogy hol vannak. Amúgy se valami jó képe van egyébként, bár még megpróbálom összehangolni a két objektívet, hogy ne kettőzze a képet.

Eközben jutott eszembe, hogy ezek a porro prizmák benne, a felületük ezeknek mennyire jó sík, nem jó véletlenül segédtükörnek ?

A mérete pont jó lenne és van benne 4 darab, az 4 csövemhez jó is lenne, ha megfelelő sík.

20170722_002917_sm.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.22. 08:17

Én láttam már néhányat, a legtöbbjük sík volt, de nem mind sík annyira, hogy tükörnek is jó legyen. De van esély, hogy használhatók, vagy legalább egyik-másik az.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.07.22. 08:22

Sidius írta:Én láttam már néhányat, a legtöbbjük sík volt, de nem mind sík annyira, hogy tükörnek is jó legyen. De van esély, hogy használhatók, vagy legalább egyik-másik az.


Üdv.
Pontosítanék. Megnéztem vagy húszat, egyik sem sík. Egyik oldala sem. Van amelyik jobb, van egészen pocsék is. Én egy ilyen prizmát használok zenitprizmaként, kiválasztottam egy jó példányt. Szerintem kis nagyításnál korrekt képet ad. Kisebb távcsőbe segédtükör helyett próbaként abszolút megfelel.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.22. 08:54

Szia!
Miből lettek kibontva? Nekem is van vagy 10, mondjuk legalább 30 éves mind. Van négy db szovjet termék, azok jók. Van két pici is, ezek szintén orosz spektív képfordítók, még T-réteg is van rajtuk, azok is jók.
Van a derékszögnél egyik oldalon csapott, újabb nem tudom milyen gyártmány, azok nem jók. Viszont egy Zeiss két bontott prizmája jó, csak sajnos karcos. Minden esetre amíg nem próbálod ki, addig rejtély lesz a dolog Tobe. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.22. 11:02

Sidius írta:Szia!
Miből lettek kibontva? Nekem is van vagy 10, mondjuk legalább 30 éves mind. Van négy db szovjet termék, azok jók. Van két pici is, ezek szintén orosz spektív képfordítók, még T-réteg is van rajtuk, azok is jók.
Van a derékszögnél egyik oldalon csapott, újabb nem tudom milyen gyártmány, azok nem jók. Viszont egy Zeiss két bontott prizmája jó, csak sajnos karcos. Minden esetre amíg nem próbálod ki, addig rejtély lesz a dolog Tobe. :)


Üdv !

Ilyen fajta: http://www.ebay.co.uk/itm/Pathescope-Bonoculars-20-X-50-183-FT-AT-1000-YDS-/352114105258
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”