Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.08.21. 22:04

Szép estét !

Köszönöm, megnézem, ilyesmit tudok nyomtatni, az biztos, ha kell valakinek másnak is.

Üdv Béla.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.08.29. 16:13

Tegnap sikerült felszerelnem és beindítanom a nagy tengelyre egy léptetőmotort, amivel tudom mozgatni a csövet, kissé még rezeg. Azt valahogy el kéne még nyomni, áttételt is tudok még pluszba vagy mikrolépést kellene beállítani, csak a PICGoto nevű program az unipoláris motort hajt a tekercseit lépteti nem step-dir jelet ad ki, legalábbis ami verzió nekem megvan.

A 4 tekercs jelből kellene átalakítani step dir-re és akkor szervó motorral is tudom hajtani, az meg nem rezegne. Ehhez egy kütyüt kellene összeraknom, ami fogadja a motoronkénti 4 tekercs jelet, amiből step-dirt csinálok, ehhez egy kis processzoros hardver és bele a szoftver kell.

Akkor jó nagy sebességgel is tudom tekerni a tubus tengelyeket, amellett finoman mozogna rezgés nélkül lassan is, majd valamikor hátha tudok erre egy kis időt még szakítani.

Tegnap este a Pleiadok (Fiastyúk) Alcyone nevű csillagát fel tudtam venni videóra és a mellette levő pár csillagot is, ami a képbe belefért a 150/1250 tubussal, Registaxban készítettem Dark képet, 1/4 mp expozícióval , meg a gain is fel volt véve vagy12dB-re kb. és a háttér zaja ennek a kamerának nagyjából állandó, így azt kivonva egész jó kép jött ki, ide beteszem majd, csak most másik gépről írok.

Most az izgat, hogy vajon valami fényes galaxist így fel tudok e venni, vagy abból semmi se látszik, csak most a Telihold miatt ez egy ideig nem fog menni, vagy valami gömbhalmazt esetleg meg tudok e örökíteni.


Meg is írtam most gyorsan egy programot, ami átalakítja majd step-dir-ré a PICGoto kimeneti tekercs jeleit, ilyesmi lesz:

#define INPUT0_PIN 2
#define INPUT1_PIN 3
#define INPUT2_PIN 4
#define INPUT3_PIN 5

#define OUTPUT_STEP 6
#define OUTPUT_DIR 7

#define INPUT0 digitalRead(INPUT0_PIN)
#define INPUT1 digitalRead(INPUT1_PIN)
#define INPUT2 digitalRead(INPUT2_PIN)
#define INPUT3 digitalRead(INPUT3_PIN)


int prev_stat=0;
int curr_stat=0;

int new_stat() {
return (INPUT3<<3)|(INPUT2<<2)|(INPUT1<<1)|(INPUT0<<0);
}

int up_stat() {
prev_stat+=prevstat&0x0F;
}

void step_up() {

digitalWrite(OUTPUT_DIR, HIGH);
digitalWrite(OUTPUT_STEP, HIGH);
digitalWrite(OUTPUT_STEP, LOW);

}

void step_dn() {

digitalWrite(OUTPUT_DIR, LOW);
digitalWrite(OUTPUT_STEP, HIGH);
digitalWrite(OUTPUT_STEP, LOW);

}


setup() {

pinMode(OUTPUT_STEP, OUTPUT);
pinMode(OUTPUT_DIR, OUTPUT);
digitalWrite(OUTPUT_DIR, LOW);
digitalWrite(OUTPUT_STEP, LOW);

}


loop () {

while (1) {

curr_stat=new_stat();

if (curr_stat()!=prev_stat) {

if (curr_stat()==up_stat()) step_up();
else step_dn();

prev_stat=curr_stat;
}

}
}

Csak össze kell drótozni egy ARDUINO panelt a PIC és a szervó meghajtó közé és mér elvileg működhet is, ezt majd valószínűleg holnap nappal ütöm meg, este inkább próbálok videózni, amit lehet.

pleiadok_kep1_Alcyone_a_legfényesebb_3.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2015.08.30. 02:11-kor.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.08.29. 21:07

Tobe! Attól tartok ezt a föntebbit se megerősíteni, se cáfolni nem tudom. (Szerintem nem vagyok vele egyedül :lol:)
Viszont! Lehet, hogy az ilyen programokat bővebb leírással, azok részére, akik esetleg hasonló mélységbe -vagy magasságba- szeretnének kerülni a témában, össze lehetne gyűjteni itt egy külön topikban.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.08.29. 21:26

En pedig varom a videot.
Sok sikert Tobe!

Mircea
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.08.30. 11:09

Azon túlmenően,hogy ez leginkább a mechanika topikba való (SZERINTEM!), lenne néhány megjegyzésem :

- attól,hogy egy motor léptető,ez nem jelenti azt,hogy alkalmas a mikrólépés üzemre;
- azt még csak-csak értem,hogy szervómotort akarsz rátenni a mechanikára és ehhez milyen jelek kellenek (szerinted!),de azt már nem értem,hogy a vezérlő szoftver honnan fogja tudni,hogy a kiadott parancs hatására mennyit mozdult a szervómotor mozgatta mechanika? Ehhez (szerintem) némi visszacsatolásra lenne szükség (pl.:szöghelyzetadó),annak a jelét viszont nem tudja kezelni a PICgoto,mert léptetőknél erre nincs szükség.....

Szóval vannak -nem kicsi- fenntartásaim a dolog kivitelezhetősége kapcsán....
Sokkal célravezetőbb megoldás lenne,olyan motorokat beszerezni,amelyek jól viselik a mikrólépéses üzemet!

Üdv:Zoli
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.01.08. 18:51

Üdv Mindenkinek!
Remélem a megrögzöttek építgetnek csendben! :) Hátha sikerül kedvet csinálni -már amennyiben valaki ihletben gyengélkedne, :) Íme egy 152/1800-as Dall-Kirkham "tubus" szétnyitva és összecsukva. Tömege 2000g lesz, mire minden bele, illetve rákerül. Lassan haladok vele, de azért Tarjánba már el szeretném vinni -ha végre odajutok. Van még rajta fölösleges anyag, és olyan is, ami hiányzik róla, sokmindent tisztítani és csinosítani is kell még, de a lényeg már látszik. A kihuzatcső 30-as sárgaréz, vagy saválló lesz, egy mozdulattal kivehető, de még nincs csőanyagom. A rendszer alkalmas lesz nappali nézelődésre is, ekkor terresztrikus toldatot kell használni. Az óragépes mechanikáját 1kg tömeg fogja egy felhúzással nagyjából 20-30 percig mozgatni, de ebből sajnos még semmi nincs kész. Az optika már jó ideje elkészült, talán a legjobb leképezéssel eddigi kreálmányaim közül, úgyhogy igen sok reményt fűzök hozzá.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.01.08. 18:53

Összecsukva:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.01.10. 08:25

Szia János!

Fókuszából adódóan gondolom első sorban Nap, Hold és kettőscsillag megfigyeléshez tervezted megvalósítani a műszert. Dall-Kirkham rendszerben a fő és a segédtükör milyen távolságra került egymástól jelen esetben? Ez a fajta nyitott szerelésben a fő és a segédtükörnek az árnyékolásán gondolkoztál e? Nem fogja az oldal irányból érkező zavaró fényeket teljesen össze szedni és a lecsapódópára ellen hogyan fogsz tudni védekezni? Ez az ideiglenes szerelés végleges lesz e vagy csak az optikának a tesztelése végett készítetted? A súllyal meghajtott óragépről honnan sikerült tervet merítened?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.01.10. 09:50

Szia!
A D-K rendszerek szinte mindig a fentebb említett megfigyelésekre valók. A tükrök távolsága 470 mm körül alakul, a számított érték azonban néhány mm-t változik, ha a görbületek kicsi eltérése, vagy a korrekció úgy kívánja. Jelen esetben a kép a főtükör felülete mögött 150 mm-re keletkezik, ekkor száz százalékos a korrekció -elég jól sikerült tartani a segéd görbületét.
A párásodás a próbatubusban is nagyon ritkán okoz problémát, erre hajszárítót szoktam használni, s ahogy látom egy 100/1000-es lencsés se bírja jobban a párát harmatsapkával együtt se. Különben ez a végleges szerelés, a zavaró fények a kihuzatcső/árnyékolócső függvényei, ami még nincs kész, és jelen esetben mindkettő ugyanaz a csődarab lesz. Az esetleg a segédtükörből érkező kóbor fotonok már eleve csak megszórva kerülhetnek oda, úgyhogy ez sem igazán probléma, ráadásul ritka eset is. A terresztrikus toldat pedig egy kis refraktor, annak minden refraktor tulajdonságával, úgyhogy ott megint nem sok fény érkezik oldalról.
Sohasem dolgozom más tervekről csak a sajátomról, így eszerint készül majd a mechanika is.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.01.11. 10:22

"tubus"

Jani, nagyon jó!!!
Hamar fog hűlni és kontakthibád, meg áramszüneted sem lesz!!! :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”