Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.04.17. 14:50

papsszi írta:Üdvözlet mindenkinek.
Az elmúlt héten készítettem a 130/650 es tubusomnak egy dobson állványt.


Vicces az a fél-Dobson megoldás.
Mint egy AltAz villa meg egy Dobson zsámoly zabigyereke.

De ha jól működik, akkor tök mindegy, minek nevezzük...

Amúgy a távcsöved tömegközéppontja direkt nem esik egybe
a talp geometriai közepével? Vagy csak rosszul látom?
papsszi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.07.09. 11:44

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: papsszi » 2015.04.17. 16:45

Jól látod. Valóban nem esik pont a talp tömegközéppontjába. De ettől még tökéletesen működik.
Az Orion ennél nagyobb tubust is rakott hasonló mechanikára. Orion Starblast 6 (150/750) es.
A képen úgy látom náluk sincs a tömegközéppontban :)
Kép
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.04.17. 18:07

Árpád, kezd érdekelni a dolog. Mit tapasztalsz, a cső féloldalasan való függesztésével kapcsolatban? Ott hogy csináltad a teflonos csúszót?
papsszi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.07.09. 11:44

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: papsszi » 2015.04.17. 18:28

Tapasztalatom szerint vizuális észleléshez tökéletes. Nekem nagyon tetszik ez a felfüggesztés, és bíztam is benne, hogy elég stabil lesz. EQ2-nél stabilabb. Nekem ez volt a fontos, hogy kisebb könnyebb mobilisabb és stabilabb legyen.
A tubus bilincs tartó pozdorjára 120'-onként lett mini pozdorja csavarokkal 3db 3mm-es teflon lemez felcsavarva. Természetesen a csavar feje a lemez alá süllyesztve. Ha egyszer hozzájutok majd egy axialis csapágyhoz, akkor azt berakom a marokcsavar felőli oldalra, de anélkül is tökéletesen üzemel. Ezek a laminált sima felületű pozdorják szépen csúsznak a teflon párnákon.

Csapágy=http://www.lodixtrade.hu/images/axialisgtugorgos.jpg
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.04.17. 18:47

Én úgy látom, hogy a rendszer (!) tömegközéppontja teljesen jó helyen van.
Ugyanis nem csak a távcső-tubus súlypontját kell számításba venni, hanem a tartókonzol és szerelvényeinek a tömegét is. Szerintem majdnem tökéletesen a talp közepe fölé esik a tömegközéppont - már amennyire ezeken a képeken keresztül ez megítélhető.

Egyébiránt valóban, vizuális észleléshez sokkal "megengedőbb" mechanika is megfelel, csak kellően merev legyen (azaz ne remegjen). Az se baj, ha pl. "konyul"; majd az észlelő korrigálja a pozíciót megfigyelés közben.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.17. 20:56

Arpad

Nagyon szep a tavcsoved ,igen sikeres a kivitelezes,szivbol gratulalok.

A Dobson tavcsoveknel a tomegpont elhelyezese a geometriai kozeppontban csab egy hibas tervezes.
Aki ugy teszi ,szamtalanszor holt pont csapdakban dobja sajat magat es a tavcsovet.
Ez akor erzekelheto legjoban amikor a Zenit kozeleben eszlelunk.
Mas szavakkal ,egy jol tervezet Dobson alvanynal barmilyen helyzetben kel hogy letezen erokar.
Itt a tokeletes szimmetria karos.

Mircea
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.04.18. 08:07

Érzem, Mircea fontos dolgot írt itt. Nem tudom követni, valaki bővebben írhatna erről, tanulnék.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.04.18. 08:54

géza írta:Érzem, Mircea fontos dolgot írt itt. Nem tudom követni, valaki bővebben írhatna erről, tanulnék.


Bevallom, én se igazán értem.

Tippem: az előfeszítés nélküli csigahajtóműves (és egyéb, holtjátékkal terhelt) mechanikák esetében (akár ekvatoriális, akár azimutális) valóban fontos, hogy ne legyenek tökéletesen kiegyensúlyozva a tengelyek, mivel akkor a pillanatnyi erőhatások (pl. széllökések, vagy a guider pici gyorsításai-lassításai) függvényében a holtjáték két végpontja között billeg(het) a távcső, ami nyilvánvalóan jelentős követési hibát okoz. Ilyen esetben valóban előnyös egy kis "félreterhelés", mert úgy folyamatosan és biztosan a menetprofil egyik oldalán fekszik csak fel a csigakerék, és ott viszi át a hajtást a csigaorsó. (Ilyen esetben csak a meridián-átmenet környékén kell "résen lenni" a billenés miatt...)

Talán Mircea is valami hasonlóról írhat alább, de egy "kézzel lökdösött vizuális Dobson" esetében ennek nem látom hasznát és értelmét, mivel ott se követésről, se több másodperces fotózásról nem beszélhetünk. Ráadásul holtjáték sincs a teflon szalagokon. (Vagy valóban nem értem, amiről ír...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.18. 22:28

Geza,Attila

Koszonom a hozaszolasokat , keszitek egy kiss rajzot hogy jobban magyarazam meg amit akartam mondani.
Mar nem is emlekszem honan tanultam ezt a kiss tipet , ugy hiszem a Richard Berry fele ''Telescope Making'' folyoiratbol ,az egyik Bob Kestner cikkbol.
Jelentkezek a rajzal.

Bob Kestner , csiszolt tukroket mint amator es mint profi optikus.
John Lowry Dobson hive volt ,a Mester es a sajat tapasztalatokat egy cikk sorozatban orokitette a nagy meretu es vekony tukrok csiszolasarol.
Es persze, egy par ajanlatal Dobson tavcso mechanikarol.
Tobbek kozt, Bob szuksegesnek erezte meg csilapitani az amatoroket hogy elegegyenek meg ''egy kisseb 40 centis tavcsovel is''.

''Ecce Homo'' !


Bob Kestner.png




Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.21. 21:36

Elnezest kerek,be valom,lusta vagyok ,a kiss rajzot meg nem keszitetem,de jonni fog.

Egy fontos dologal viszont haladtam.
Ki furtam/vagtam//smirglivel csiszoltam a fokuszer blendet a RFT 125mm-es F/4.5 Newton reflektor tubusban.
A blende atmeroje 37mm ,ahogyan a kepen latszik a 2'' menetes fokuszeren keresztul.

DSCN0883.1.JPG


Ez a RFT reflektor utan,epitesre kerulnek a WWII bomba celzo 65mmx360mm RFT refraktor es a legrovideb RFT refraktorom , a 60mm x230mm.
Jovo evben 100 eves fordulo lesz a RFT tavcso hivatalos szuletesetol.
Nagyon szeretem a RFT tavcsoveket, nalam nagy RFT Party lesz egesz jovo ev folyaman.


Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”