Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.23. 18:14

Sidius írta:... Most terveztem egy 200-as, 30 százalék alatti kitakarású, F/10-es RC-t F/3-as főtükörrel, aminek a fényezése van hátra, ...


A konkáv és konvex hiperboloid felületeket hogyan ellenőrizted?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.23. 22:46

Még sehogy, merthogy még nem fényezek. Ezek a rövid fókuszú tükrök is fényezéssel vannak alakra horzsázva, csak egy kicsit tovább tart megcsinálni, :) merthogy akár öt különböző szerszám is szükséges lehet. A Jó öreg Dall-nullteszt a barátom, meg már az is marad szerintem, mert ha hozzászokott az ember, akkor nincs kényelmesebb. (Derekasan muzsikált már ugyanilyen fényerős paraboloidon, de én mindig csillagtesztelek is, ami nem haszontalan még szándékos túlkorrekció esetén sem.)
A konvex hiperboloidot egy eddig nem járatos eljárással tesztelem, pontosan ma adtam át a dokumentációt Zsámba István vállalkozó kedvű kollégának, aki ilyen irányú első próbája során egyúttal engem fog ellenőrizni. Ha sikerrel jár, és jó véleményt mond, akkor közölhetőnek minősítem, és közlöm is az eljárást. Ennek azért látom szükségét, mert már túl vagyok 6 konvex hiperboloidon, és bár szégyenkeznem egyik miatt se kell, de ebben is létezik megszerezhető rutin, aztán meg egyre jobb eredmény. Az igazi használhatósági információt a műfajban első ízben próbálkozó, de egyébként nagyon tapasztalt csiszoló véleménye adja.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.31. 18:22

Blendézéssel kapcsolatos. A Vénuszt nézegetve 114/500 Newtonnal igyekszem fázist becsűlni. A kőrűlmények kb.40 x nagyitást kivánnak. Szűrke 0,3ast használva jobb, aztán a fedőlap kőzéplukán át (9 fényerő a 4,4 után) még jobb. Most tőrőm a fejem, ez a nyilás a segédtűkőr előtt van. Nem a perem tájékán kéne blendéző lukakat applikálnom ? Sokkal másabb lenne ? A kis tűkrős mellett egy 6 fényerejű légtriplet APOval (40x-es) a fáziskép határozottabb. Emiatt a fejtőrés.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.01.01. 16:16

Geza

BUEK neked es minden amcsinak !

Szerintem egy kicsit meszire mentel.
Vagni kel kartonbol ''normalis'' korkoros blendeket .
Peldaul en ki probalnam a 100mm , 90mm es 80mm blendeket.
Ezutan meg probalnam a 40 mm vagy 45 mm excentrikus blendet.
Lehet csak egyet hasznalni.
Szerintem a tobnyilas excentrikus lesz a legjob.
Vagyis szimmetrikusan harom 40mm vagy 45mm nyilas.
A seged tukortol fug.
En meg nem probaltam ki,olvastam jo dolgokat a modszerol.
Hogy ha kiprobalod , kivancsi vagyok az eredmenyekre.

Venusz eszlelesnel 40x tul kicsi nagyitas.
Fogadni merek hogy le blendezet tavcsovel joval nagyob nagyitast fog birni a tavcso a Venuszon.

Sok sikert , Mircea
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.01. 20:36

A "kőrűlmények" egy elkerűlhetetlen ablakűveg. Ez van éppen. Mentségemre : alaposan megtisztitva (?...). A nehézségek élénkitik a találékonyságot.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.03. 17:11

Hihetetlen, de sikerült feltölteni:
A Ritchey-Crétien főtükröm polírozása ma 16:00-kor:
https://www.youtube.com/watch?v=GEs2nf5 ... e=youtu.be
Egy kb. 10 soros litániát is fűztem hozzá, de az nem jelenik meg. Hogy lehet utólag hozzáírni?
Ráadásul a felhasználónevem se az, aminek lenni kéne. A hócipőm tele van ezzel a digitális dudvasággal.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.01.03. 17:52

Köszönet a videórét, most kedvet csináltál a gép építéshez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.03. 19:09

János, megint csak győnyőrkődőm, szép is a szerkezet. Megérdemli a parkettázott (!) "műhelyt". Bizalmat ébreszt, itt minőség készűl. Ez jut eszembe.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.01.04. 09:07

géza írta:János, megint csak győnyőrkődőm, szép is a szerkezet. Megérdemli a parkettázott (!) "műhelyt". Bizalmat ébreszt, itt minőség készűl. Ez jut eszembe.

Egyetértek, mérnökként öröm nézni mind a műszaki megoldást, mind a gépet működés közben. Csak gratulálni tudok hozzá és kíváncsi vagyok a végeredményre, milyen a kézi csiszoláshoz hasonlítva (hozzáteszem, még soha nem csiszoltam tükröt, de csodáltam mindenkit, leginkább Tarjánban látva is, aki nekiül).
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.04. 10:08

Sidius írta:... A Ritchey-Crétien főtükröm polírozása ...


Jani!

Milyen módszerrel és hogyan tudod ellenőrizni a hiperboloid felületeket? (Bár egyszer már talán kérdeztem.)
A Foucaolt- és a rácsteszt is - tudomásom szerint - gömb és paraboloidra használatos.
De mivel még sohasem foglalkoztam mélyebben a témával, így tök tájékozatlan vagyok ezen a területen...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”