Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2023.06.05. 19:05

Sziasztok. Egy ismim kérdezi, van e valakinek tapasztalata 80/910-es SW akromát tubusból való kiszerelésében? Foglalattal együtt szeretné kivenni tisztítás céljából. Elmondása szerint a harmatsapka nem húzható le, így a rögzítő csavarokhoz sem fér hozzá. Anno újonnan vette, meg a kék tubusú sorozatként.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2023.06.05. 20:53

Szia!

Pedig csak a harmatsapka lehúzásával válik szabaddá a foglalat.
Erős hőtágulású anyagból van az egész, emlékeim szerint a harmatsapka télen meglazult, szóval próbáljátok meg hűtőbe tenni az egészet, esetleg fagyasztóba, majd ha annyira szoros, akkor hidegen két embernek kell nekiesnie. Egyik a tubusba kapaszkodjon, másik a harmatsapkát két tenyérrel fogva, csavaró mozdulattal próbálja meg megindítani. Nem sok idő kell, hogy az alu harmatsapka átmelegedjen a kéz melegétől, és kitáguljon, de utána hamar követi a még nagyobb hőtágulású műanyag foglalat is.
Végső esetben megpróbálhatjátok kiműteni a lencsét elölről is, ha valahogy kitekeritek a leszorító gyűrűt (ez melegben lazul), és mondjuk wc papír vagy konyhai kéztörlő gurigát betolva megtámasztjátok, fejre állítjátok és óvatosan leemelitek róla a tubust.

Sok sikert! Csak óvatosan, tisztításkor ne itassa meg a légrést :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.06.05. 22:08

Nekem fekete tubusos van, le kell venni a harmatsapkát és ott vannak a csavarok.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2023.06.05. 22:11

Köszi szépen a tippeket!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.10. 17:43

Üdv!
Kihasználtam ezt az időt távcsőépítésre.
Némi festés és csinosítgatás kell még, de készen vagyok a 90/360-as kis távcsővel.
Fene se gondolta, hogy az idén távcsövet építek, és ez rekord idő alatt készült el.
Nagyon elégedett vagyok, az egész masszív, könnyű, finoman állítható.
Alul csapágyon fordul, egy közepes méretű bevásárló kocsi görgőt (nem az, csak olyan) alakítottam át, valamint acél persely, acél tengely, örök élet és egy nap. A fékek bakeliten csúsznak. A súlypont szuper.
Nem kotyog, nem lötyög.
Az 1D nagyításon is szép éles a kép, természetesen nő a CA, lila haló látszik olyankor, de az eredeti 20X nagyításon teljesen perfekt a kép, kontrasztos, éles, van fény is bőven, fog jutni az UHC szűrőnek is. Nagyon kényelmes használni. Az elérhető nagyítások 11x-90x-ig, vagyis 32mm-4mm okulárok.
A kilépő pupilla majd a 25mm-es okulártól lesz ideális, de a 32-es Plössl nagy meglepetést okozott. Teljesen perfekt kép, és nem érzékelni semmi hátrányát a nagyobb kilépő pupillának. Minden okulárommal szép a képe, én nem tudom, hogy mit tudnak azok az F/5 akromátok amik szét lettek itt gyalázva a fórumon, de ez az F/4 mintaértékű szerintem. Műcsillagon jusztírozható, már 1D nagyításnál is van Airy korong.
Remélem sztereóban is el tudom majd készíteni, ezzel az objektívvel érdemes foglalkozni.
De azért ne felejtsük el, ez elsősorban egy mélyegező kistávcső.
90.1.JPG
90.2.JPG
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.06.10. 19:24

Nagyon pöpec! Ha megkapja azt a festést is,teljesen gyári lesz.
Kicsit irigy vagyok. :oops: :)

Hogy mit tudnak a leszólt gyári f/5 akromátok? Ugyanazt amit leírtál a távcsöved kapcsán. Remek mélyegezős, nagylátómezős kukkerek. Akár 1D nagyításig is lehet menni velük. Van szín,igen, de ebbe nem ezeknél a távcsöveknél kell belekötni. Természetes velejárójuk.
Mintha egy f/5 Newton-nál hőbörögnék a kóma miatt.

Nem egy f/15 dióverővel vagy egy apo-val kell összehasonlítani őket.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.11. 08:46

Anti_45 írta:
2023.06.10. 19:24
Nagyon pöpec! Ha megkapja azt a festést is,teljesen gyári lesz.
Kicsit irigy vagyok. :oops: :)

Hogy mit tudnak a leszólt gyári f/5 akromátok? Ugyanazt amit leírtál a távcsöved kapcsán. Remek mélyegezős, nagylátómezős kukkerek. Akár 1D nagyításig is lehet menni velük. Van szín,igen, de ebbe nem ezeknél a távcsöveknél kell belekötni. Természetes velejárójuk.
Mintha egy f/5 Newton-nál hőbörögnék a kóma miatt.

Nem egy f/15 dióverővel vagy egy apo-val kell összehasonlítani őket.
Ebben azért most elég sok a gyári alkatrész, az optikák teljesen.
A gyári kinézetet annyira nem tartom fontosnak, lényegesebb az, hogy télen-nyáron stabilan működjön, egyszerű legyen a beállítás, a karbantartás. Egy utazó távcső pedig bírja ki az utazást.
Nem erre gondoltam az F/5 akromátok kapcsán, hanem arra, hogy a népszerű 70/500 porig volt itt alázva állandóan.
Na mindegy, most jön a tartós teszt, és ha lesz újdonság akkor jelentkezem.
Jó észlelést és barkácsolást mindenkinek!
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.06.11. 10:51

mizar írta:
2023.06.11. 08:46

Ebben azért most elég sok a gyári alkatrész, az optikák teljesen.
A gyári kinézetet annyira nem tartom fontosnak, lényegesebb az, hogy télen-nyáron stabilan működjön, egyszerű legyen a beállítás, a karbantartás. Egy utazó távcső pedig bírja ki az utazást.
Nem erre gondoltam az F/5 akromátok kapcsán, hanem arra, hogy a népszerű 70/500 porig volt itt alázva állandóan.
Na mindegy, most jön a tartós teszt, és ha lesz újdonság akkor jelentkezem.
Jó észlelést és barkácsolást mindenkinek!
Emlékszem rá,hogy téged nem érdekel a kinézet és a gyárit nem is szó szerint értettem. Próbáltam utalni rá, hogy milyen jól sikerült ,de téged/a munkád nem egyszerű elismerni. :? :)

Nem tudom mire gondolhattál az f/5 akromátok kapcsán,de emlékeim szerint a 80/400 és a 70/500 is a színezése kapcsán volt szekírozva.
Én a saját 102/500 tubusomról tudok nyilatkozni és az teljesen rendben van. Nem ezzel fogok bolygózni,de nagyon jól használható.
Májusban,sötét égen, gyönyörű Fátyol ködöt mutatott. Az M13 már részlegesen csillagokra bontódott. Jó távcső ez.

Majd egyszer ezt is elolvasod és kijavítasz ,ha még mindig nem jól értem,mire gondolt a költő. ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.11. 12:13

Anti_45 írta:
2023.06.11. 10:51
mizar írta:
2023.06.11. 08:46

Ebben azért most elég sok a gyári alkatrész, az optikák teljesen.
A gyári kinézetet annyira nem tartom fontosnak, lényegesebb az, hogy télen-nyáron stabilan működjön, egyszerű legyen a beállítás, a karbantartás. Egy utazó távcső pedig bírja ki az utazást.
Nem erre gondoltam az F/5 akromátok kapcsán, hanem arra, hogy a népszerű 70/500 porig volt itt alázva állandóan.
Na mindegy, most jön a tartós teszt, és ha lesz újdonság akkor jelentkezem.
Jó észlelést és barkácsolást mindenkinek!
Emlékszem rá,hogy téged nem érdekel a kinézet és a gyárit nem is szó szerint értettem. Próbáltam utalni rá, hogy milyen jól sikerült ,de téged/a munkád nem egyszerű elismerni. :? :)

Nem tudom mire gondolhattál az f/5 akromátok kapcsán,de emlékeim szerint a 80/400 és a 70/500 is a színezése kapcsán volt szekírozva.
Én a saját 102/500 tubusomról tudok nyilatkozni és az teljesen rendben van. Nem ezzel fogok bolygózni,de nagyon jól használható.
Májusban,sötét égen, gyönyörű Fátyol ködöt mutatott. Az M13 már részlegesen csillagokra bontódott. Jó távcső ez.

Majd egyszer ezt is elolvasod és kijavítasz ,ha még mindig nem jól értem,mire gondolt a költő. ;)
Köszönöm az elismerést, és természetesen jól is esik.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.06.12. 17:05

mizar írta:
2023.06.10. 17:43
Üdv!
Kihasználtam ezt az időt távcsőépítésre.
Némi festés és csinosítgatás kell még, de készen vagyok a 90/360-as kis távcsővel.
Fene se gondolta, hogy az idén távcsövet építek, és ez rekord idő alatt készült el.
Nagyon elégedett vagyok, az egész masszív, könnyű, finoman állítható.
Alul csapágyon fordul, egy közepes méretű bevásárló kocsi görgőt (nem az, csak olyan) alakítottam át, valamint acél persely, acél tengely, örök élet és egy nap. A fékek bakeliten csúsznak. A súlypont szuper.
Nem kotyog, nem lötyög.
Az 1D nagyításon is szép éles a kép, természetesen nő a CA, lila haló látszik olyankor, de az eredeti 20X nagyításon teljesen perfekt a kép, kontrasztos, éles, van fény is bőven, fog jutni az UHC szűrőnek is. Nagyon kényelmes használni. Az elérhető nagyítások 11x-90x-ig, vagyis 32mm-4mm okulárok.
A kilépő pupilla majd a 25mm-es okulártól lesz ideális, de a 32-es Plössl nagy meglepetést okozott. Teljesen perfekt kép, és nem érzékelni semmi hátrányát a nagyobb kilépő pupillának. Minden okulárommal szép a képe, én nem tudom, hogy mit tudnak azok az F/5 akromátok amik szét lettek itt gyalázva a fórumon, de ez az F/4 mintaértékű szerintem. Műcsillagon jusztírozható, már 1D nagyításnál is van Airy korong.
Remélem sztereóban is el tudom majd készíteni, ezzel az objektívvel érdemes foglalkozni.
De azért ne felejtsük el, ez elsősorban egy mélyegező kistávcső.

90.1.JPG
90.2.JPG
Sándor, dicséretes hogy ebben a mai világban még építesz. - persze velem együtt és még néhányan. Lassan már védett kihaló faj leszünk! :)
Kívnom, hogy még sok ilyen örömöd legyen! Ez a kis műszer nagyon hálás eszköz és hihetetlen sokoldalu.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”