Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.07.22. 11:29

Engedjétek meg, hogy megmutassam a Gyuricza Pista által épített 80/260-as tubust és a hozzá tartozó kellékeket.
A távcsövet egy viszonylag masszív fotóállványon használom.

IMG_20210718_113943_HDR.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.07.22. 11:47

Ezzel a kis táskás kivitelben, egész pofás mini utazószett lett belőle. :)
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.07.22. 12:09

vgyurma írta:
2021.07.22. 11:29
Engedjétek meg, hogy megmutassam...
Megengedjük. :lol:
Ezzel a cuccal jó nagy égterületet belátsz!
Jó sötét eget kívánok hozzá! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.07.22. 12:29

Lovász András írta:
2021.07.22. 12:09
Megengedjük. :lol:
Ezzel a cuccal jó nagy égterületet belátsz!
Jó sötét eget kívánok hozzá! :)
Köszi!
Elég sűrű most a megfigyelési programom a 300-assal, de igyekszem ezt a kis távcsövet is majd többet használni.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.01. 13:54

Sziasztok!
Úgy vettem észre, hogy ez a kisebb hidegfront mintha csökkentette volna az afrikai port, így kiraktam a távcsövet, hogy kipróbáljak egy kísérletet.
A Kutter Sciefspiegler kiváló lehetőséget ad arra, hogy kísérletezzünk az átmérő csökkentésével. A főtükör tartót eleve úgy terveztem, hogy blendék fogadására alkalmas legyen. Így fokozatmentesen tudom az átmérőt változtatni, az okulárban nézve az adott objektumon láthatom, hogy hogyan változik az eltérő átmérők esetén. Jelenleg 200mm, 160mm, és 130 mm között tudok váltani. Természetesen a fókusz és a nagyítás nem változik, csak a fényerő.
Ez F/21, F/26 és F/32
A gyakorlatban így néz ki:
blende.JPG
A képen a 130-as blende látható, mögötte ott van a 160-as, alatta a 200-as főtükör.
Csak sorban kihúzom a karton blendét és már nézem is a következő átmérővel az eget. Ennyi! :D
Az ég tegnap teljesen átlagos volt. Szottyadt de látható Tejút. Zenitben egészen jó nyugodtság, 60 foknál rosszabb, lejjebb kuka.
Kísérleteztem kettősökön: Epsilon Lyrae, és Delta Cygni, Néztem a Szaturnuszt és a Jupitert, valamint népszerű mély ég objektumokat, M13, M57 és M27.
Már 130X nagyításnál is szépen bontotta a felsorolt kettősöket a 130-as átmérő is, 210X nál szép, esztétikus volt a látvány.
Kettősök: 20 mm Vixen plössl. 210x
13 centi átmérő: Tankönyvszerű kép, szinte tökéletes nyugodtság,
16 centi átmérő: Éppen megfelelően növekvő fényerő, kissé nyugtalanabb csillagkép, de szép,folyamatosan élvezhető látvány.
20 centivel jelentősen növekvő fényerő és nyugtalanság, néha össze is mosódott a két csillag képe.
Bolygók: 20 mm Vixen plössl
Hasonlóan a kettősökhöz, a 16 centi adta a legjobb eredményt ennél a légkörnél és bolygó magasságnál. Mindent megmutatott amit lehetett, a kisebb átmérő már kicsit fényszegény, a húsz centinél pedig vibrált minden.
Mély ég, okulár 35 mm ES 70 fok. 120X nagyítás (Ez a legkisebb amit el tudok érni jelenleg)
Húazta, ez nagyon látványos volt, sokáig játszottam az M13 gömbhalmazzal. (meg a többivel is).
Mintha egy potméterrel változtatnám az objektum fényerejét, és közben egyre több és több csillag lesz és élesebb kép. Nincs mese, a nagy átmérő lemosta a kisebbeket egyértelműen.
Még a 16 centi képe is szerény volt a nagyobbhoz képest.
Tervezem még egy 8 centis blendét is készíteni a többihez. Azzal F/50 lesz a fényerő.
A konklúziót mindenki magának levonhatja. Egyetértek Lacival, bolygóra, kettőshöz kell és elegendő ehhez a légkörhöz egy kiváló 15 vagy 16 centis lencsés. Mély égre viszont legalább 20 centi az induló átmérő. Nagy átmérővel bolygózni ritkán lehet (vizuális észlelésről beszélünk) Ha mégis, akkor természetesen az a nyerő abban is.
Csak az átmérők közötti különbséget próbáltam bemutatni, nem a távcsövek közöttit.
No, meg persze ez csupán az én véleményem a tegnapi tapasztalatok után.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.01. 14:41

mizar írta:
2021.08.01. 13:54
Sziasztok!
Úgy vettem észre, hogy ez a kisebb hidegfront mintha csökkentette volna az afrikai port, így kiraktam a távcsövet, hogy kipróbáljak egy kísérletet.
A Kutter Sciefspiegler kiváló lehetőséget ad arra, hogy kísérletezzünk az átmérő csökkentésével. A főtükör tartót eleve úgy terveztem, hogy blendék fogadására alkalmas legyen. Így fokozatmentesen tudom az átmérőt változtatni, az okulárban nézve az adott objektumon láthatom, hogy hogyan változik az eltérő átmérők esetén. Jelenleg 200mm, 160mm, és 130 mm között tudok váltani. Természetesen a fókusz és a nagyítás nem változik, csak a fényerő.
Ez F/21, F/26 és F/32
A gyakorlatban így néz ki:
blende.JPG

A képen a 130-as blende látható, mögötte ott van a 160-as, alatta a 200-as főtükör.
Csak sorban kihúzom a karton blendét és már nézem is a következő átmérővel az eget. Ennyi! :D
Az ég tegnap teljesen átlagos volt. Szottyadt de látható Tejút. Zenitben egészen jó nyugodtság, 60 foknál rosszabb, lejjebb kuka.
Kísérleteztem kettősökön: Epsilon Lyrae, és Delta Cygni, Néztem a Szaturnuszt és a Jupitert, valamint népszerű mély ég objektumokat, M13, M57 és M27.
Már 130X nagyításnál is szépen bontotta a felsorolt kettősöket a 130-as átmérő is, 210X nál szép, esztétikus volt a látvány.
Kettősök: 20 mm Vixen plössl. 210x
13 centi átmérő: Tankönyvszerű kép, szinte tökéletes nyugodtság,
16 centi átmérő: Éppen megfelelően növekvő fényerő, kissé nyugtalanabb csillagkép, de szép,folyamatosan élvezhető látvány.
20 centivel jelentősen növekvő fényerő és nyugtalanság, néha össze is mosódott a két csillag képe.
Bolygók: 20 mm Vixen plössl
Hasonlóan a kettősökhöz, a 16 centi adta a legjobb eredményt ennél a légkörnél és bolygó magasságnál. Mindent megmutatott amit lehetett, a kisebb átmérő már kicsit fényszegény, a húsz centinél pedig vibrált minden.
Mély ég, okulár 35 mm ES 70 fok. 120X nagyítás (Ez a legkisebb amit el tudok érni jelenleg)
Húazta, ez nagyon látványos volt, sokáig játszottam az M13 gömbhalmazzal. (meg a többivel is).
Mintha egy potméterrel változtatnám az objektum fényerejét, és közben egyre több és több csillag lesz és élesebb kép. Nincs mese, a nagy átmérő lemosta a kisebbeket egyértelműen.
Még a 16 centi képe is szerény volt a nagyobbhoz képest.
Tervezem még egy 8 centis blendét is készíteni a többihez. Azzal F/50 lesz a fényerő.
A konklúziót mindenki magának levonhatja. Egyetértek Lacival, bolygóra, kettőshöz kell és elegendő ehhez a légkörhöz egy kiváló 15 vagy 16 centis lencsés. Mély égre viszont legalább 20 centi az induló átmérő. Nagy átmérővel bolygózni ritkán lehet (vizuális észlelésről beszélünk) Ha mégis, akkor természetesen az a nyerő abban is.
Csak az átmérők közötti különbséget próbáltam bemutatni, nem a távcsövek közöttit.
No, meg persze ez csupán az én véleményem a tegnapi tapasztalatok után.
Ez tanulságos volt számomra az biztos. 👍
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.01. 14:59

Mozdonyos írta:
2021.08.01. 14:41

Ez tanulságos volt számomra az biztos. 👍
Köszönöm, és örülök neki.
Azt azért még megjegyezném, hogy a rendszer jellegénél fogva kómamentes képet ad széltől szélig, nincs színezés, szinte minden okulárral jól használható. A lencsések alkalmasak még erre a kísérletre igazán.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.01. 15:03

Tanulságos amit írtál Sanyi.
Ügyes a kialakítás!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.02. 10:20

mizar írta:
2021.08.01. 13:54
Egyetértek Lacival, bolygóra, kettőshöz kell és elegendő ehhez a légkörhöz egy kiváló 15 vagy 16 centis lencsés. Mély égre viszont legalább 20 centi az induló átmérő. Nagy átmérővel bolygózni ritkán lehet (vizuális észlelésről beszélünk) Ha mégis, akkor természetesen az a nyerő abban is.
Friss tapasztalat: Kurucz Jani nemrég rendbe tett egy 305/1500-as tükröt, ahogy anno az enyémet is, (tavasszal fel is tette a képet az optikai próbák topikban). Csinált a segédhez (Antares) tartót is. A távcső gazdája megkért, hogy tegyem rendbe a tubust és készítsek hozzá egy zsámolyt is. Az eredeti főtükör foglalat ezer sebből vérzett, ezért inkább csináltam egy újat, az üveget kilógattam hasonlóan, ahogy Gyuricza Pista tette, 2 ventilátor söpri a felületét. Majd ha lesz egy kis időm, részletesebben, képekkel felteszem a Dobsonos topikba. Most nem is ez a lényeg, hanem, hogy csütörtökön kimentünk kipróbálni a cuccot. Szerencsére nagy nyugodtság volt, leterítettünk egy nagy paplant a platform alá az aszfaltra (nagyon fontos!!!!!) és már az észlelés elején kifogástalan csillagteszt, feszes kép örvendeztetett meg bennünket.

Már az M13 is ígéretesnek bizonyult, de alig vártuk, hogy a két óriásbolygó feljebb jöjjön. A Szaturnuszon körbefutó Cassini rés jelezte, hogy lent is jó a seeing. Nagyon szépen látszottak a bolygón az alacsony kontrasztú sávok, de a Jupiter volt az igazi csemege! Éjfél után 2 hold árnyékát láttuk egyszerre a bolygókorongon! Ilyet még soha nem sikerült elcsípnem! A GRS-ben rengeteg részlet, még a sarki régiók alacsony kontrasztú részletei is gyönyörűen látszottak! Nem hajszoltuk túl a nagyítást, 223x-osban tűéles, kontrasztos volt a kép; sokkal több részlettel, mint amiket cbo legutóbbi fotója mutat, lehet a jobb seeingnek köszönhetően.
Jó optika és nyugodtság esetén a nagyobb átmérő=több részlet és nagyobb kontraszt. Kitűnő bolygózós cucc lett ebből a távcsőből. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.08.02. 11:46

Így van. Ha a seeing megengedi, a nagyobb átmérő csodákra képes. Ez azonban igen ritkán van, ezért nem haszontalan dolog a blendézéssel kísérletezni.
A jó optika meg alap, mert ugye kutyagumiból nem lehet várat építeni.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”